Advert
Advert
Bu haber 07 Mart 2018 11:49:12 Tarihinde eklenmiştir. 475 Defa Okundu.

Tüketicinin harcama kriteri değişti

KPMG 10 bin kişiyle görüştü, değişen alışveriş alışkanlıklarını araştırdı: Tüketicinin harcama kriteri değişti , KPMG, ‘Ben, Hayatım ve Cüzdanım’ araştırmasıyla tüketicinin alışveriş yaparken verdiği kararları inceledi.

Tüketicinin harcama kriteri değişti

KPMG, ‘Ben, Hayatım ve Cüzdanım’ araştırmasıyla tüketicinin alışveriş yaparken verdiği kararları inceledi. Üç kıtada 10 bin kişiyle yapılan ankette, şirketlerin tüketicilere geleneksel yaklaşımının doğru sonuçlar vermediği ortaya çıktı. Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lideri Fikret Çetinkaya, “Güç şirketlerden tüketicilere geçti. Karar alma süreci değişen müşteriler, sektöre yön veriyor. KPMG bu araştırmasında, davranışsal, finansal ve demografik boyutlarda tüketicilerin karar verme sürecini inceleyerek şirketlerin tüketiciyi doğru okumasını sağlıyor” dedi.

Yıkıcı bir hızla ilerleyen teknoloji alışveriş alışkanlıklarını temelden değiştiriyor. KPMG; ABD, Hindistan, İngiltere ve Çin’de üç kuşaktan 10 bin tüketiciyle görüştü, alışverişin nereye evrildiğini inceledi. Araştırma geçmişte şirketlerin yönettiği sektörde artık gücün tüketicilere geçtiğini gösteriyor. En değerli kaynağın bilgi olduğu günümüzde tüketiciler kolayca bilgi sahibi oluyor, dilediği ürün ya da hizmete ulaşabiliyor, paylaşımlarıyla diğer tüketicilerin tercihlerini değiştirebiliyor.

KPMG bu araştırmasıyla tüketicilerin cüzdanının ne zaman, neden ve ne için açıldığına yönelik geleneksel varsayımların artık geçerli olmadığını belirledi ve bulgulardan yola çıkarak yepyeni üç katmanlı bir model geliştirdi. Beşli ‘Benim’ Çerçevesi, ‘Müşterinin Cüzdanı’ ve ‘Jenerasyonların Sörfü’ adı verilen davranışsal, finansal ve demografik boyutları kapsayan bu modelde insanların gündelik hayatını etkileyen çok sayıda faktöre bakılarak tüketicilerin nasıl karar verdiği inceleniyor.

Beşli ‘benim’ çerçevesi tüketiciyi analiz ediyor

Beşli ‘Benim’ Çerçevesi ‘benim motivasyonum, benim dikkatim, benim bağlantım, benim zamanım ve benim cüzdanım’ boyutlarına odaklanıyor ve tüketicilerin satın alma kararını verirken ne için neden fedakarlık yaptıklarına ışık tutuyor. Tüketiciler karar verirken güven, gerçeklik ve toplumsal değerlere önem veriyor ve bu noktalar ‘benim motivasyonum’ başlığı altında toplanıyor. ‘Benim dikkatim’ boyutu, müşterinin ulaşabildiği geniş içerik hacmi karşısında şirketlerin tüketicinin ilgisini çekme mücadelesi olarak belirleniyor. ‘Benim bağlantım’ tüketicinin bilgiye ve birbirine bağlanma şeklini; ‘benim zamanım’ da müşterilerin kısıtlı zamanda karar alırken yönlendirilmesi anlayışına dayanıyor. ‘Benim cüzdanım’ başlığında da tüketicinin yaşam evrelerinde değişen harcama dengesine dikkat çekiliyor. Beşli ‘Benim’ Çerçevesi, tüketicinin hikayesinin bütününü görebilmek için bu beş boyutun bir arada değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Alışkanlıklar nesilden nesile değişiyor

Araştırmanın ikinci ayağını oluşturan ‘Müşterinin Cüzdanı’; gelir, harcamalar ve tasarruflar arasındaki dengenin yaşamsal olaylara ve nesillere göre nasıl değiştiğini inceliyor. Halen birçok şirketin kendilerine en büyük rakip olarak bir başka şirketi gördüğünü, oysa bugün şirketlerin en büyük rakibinin aslında tüketicinin cüzdanı olduğunu ortaya koyuyor. Şirketler için ‘pusula’ görevini gören araştırmanın bu ayağı, nesillerde değişen harcama alışkanlıklarının fotoğrafını çekiyor. Örneğin ‘Baby boomers’ kuşağı (1940-65) harcamalarının yüzde 43’ünü ‘ev giderlerine’ harcarken, ‘Y’ kuşağı (1980-2000) bütçesinin yüzde 33’ünü bu kaleme ayırmış durumda. Kazançlarının yüzde 15’ini biriktiren X (1965-80) ve Y kuşakları en tutumlu kuşaklar olurken Baby Boomers’larda bu oran yüzde 12’ de kalıyor.

Bütçeleri yüzdelik dilimlere böldüğümüzde ise Baby Boomers cüzdanının yüzde 80’ini zorunlu, yüzde 20’sini lüks harcamalarda kullanıyor. X kuşağı yüzde 73’ü zorunlu, yüzde 27’yi lüks harcamalara ayırıyor. Y kuşağı da zorunlu harcamalarını minimumda tutup (yüzde 71), lüks harcamalarına yüzde 29’la en fazla pay ayıran nesil oldu.

Cüzdanların karmaşık, öngörülemez ve değişen doğası; gelir, borçlanma, tasarruflar ve harcamalar arasındaki karşılıklı ilişkileri yeni bir bakış açısıyla değerlendirmeyi gerektiriyor. Demografik ve ekonomik değişimler, geçmişten gelen para kazanma ve harcama eğilimlerinin geçerliliğine meydan okuyor.

Ehliyet sahipliği yerini akıllı telefona bıraktı

‘Jenerasyonların Sörfü’ ise insan yaşamındaki belirleyici evrelerden geçişlerin jenerasyonlar arasında nasıl farklılaşmaya başladığının ve ortaya çıkan yeni yaşam evrelerinin izini sürüyor.

Yıllardır şirketler yaşlarından yola çıkarak, tüketicilerin harcama gücünü belirlemek için hangi yaşam evresinde bulunduklarına dair varsayımlarda bulundular. Ancak artık olaylar eski jenerasyonlarla aynı zamanda ya da aynı sırada gerçekleşmiyor; yaşam evreleri kayıyor ve uzuyor, yaşamsal olaylar ise bir zamanlar olduğu gibi önceden tahmin edilemiyor.

Araştırma, tüketicinin yaşamdaki önemli evrelerini anlayıp, değişime ayak uyduran şirketlerin başarıya daha yakın olduğunun altını çiziyor. Yaşam evreleri sabit kalsa da jenerasyonların bu evrelere yaklaşımı değişiyor. Örneğin geçmişte ehliyet almak, insan yaşamı için önemli bir evreydi. Şimdi ‘ilk akıllı telefona sahip olmak’, ehliyetin yerini aldı. Ev satın almak da jenerasyonlar arasındaki en önemli farklardan biri… Y kuşağı katılımcılarının üçte ikisinin henüz bir evi bulunmuyor. Bu nesil, geçmişe göre ev sahipliği sorumluluğuna girmeyip, daha çok eğlence, seyahat ya da serbest zaman aktivitelerine zaman ayırmayı tercih ediyor.

Araştırmaya göre bir diğer önemli trend ise ‘emekliye ayrılmamak’. Birçok ülkede insanlar emekliye ayrılma yaş sınırını geçtikten sonra da çalışmaya devam ediyor. Bunun ardındaki neden işlerinden zevk almak, aktif hayata devam etme isteği olabildiği gibi geçmişten farklı bir şekilde Baby Boomer kuşağı aynı anda hem Y kuşağı çocuklarına hem de kendi anne-babalarına maddi destek vermek zorunda kalabiliyor.

Çetinkaya: Müşteriye karşılık veren kazanıyor

KPMG Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lideri Fikret Çetinkaya, “Geçmişte şirketler tüketicileri sadece yaş, bölge, gelir durumu gibi demografik özelliklere göre sınıflandırıyor ve onlara bu şekilde sesleniyordu. Ancak artık hayat çok değişti ve tek başına demografik özellikler karar verme sürecinin farklı katmanlarını gözden kaçırıyor. Aynı yaşta, aynı bölgede, aynı gelir seviyesindeki iki kişi çok farklı motivasyon ve ilgi alanlarına sahip olabiliyor. Müşteri artık motivasyonunu güven üzerine kuruyor. Ayrıca zenginleşen içerik hacmi, şirketlerin tüketicilerin dikkatini çekme savaşı haline dönüştü. Bugünün teknolojisi insanları birbirine bağlayarak davranışların yönünü değiştirebiliyor. Zamanın sınırını anlayan ve hayata etkilerini analiz eden şirketler tüketicilerin ihtiyaçlarına anında karşılık verebiliyor. Bunun yanında hayatın farklı noktalarında tüketicilerin harcama dengesi değişebiliyor ve sektörde dalgalanma yaratıyor” dedi.

Artık direksiyon tüketicide

Çetinkaya, “Bunlar için şirketlerin ayrıntılı çalışması, tüketiciye kulak vermesi gerekiyor. Tüketiciler önemsendiğini hissetmek, aynı sorularla tekrar tekrar karşılaşmamak, mümkün olduğunca kolay bir şekilde hizmeti ve ürünü almak istiyor. Şirketler, geçmişe göre daha bilinçli ve farkındalık sahibi müşterilerle karşı karşıya. Her kuşaktan müşteri, teknolojiyi doğru kullanarak şirketlere üstünlük kuruyor” dedi. Çetinkaya, “Geçmişteki ‘Müşteri her zaman haklıdır’ kavramı şekil değiştiriyor. Haklılığını yanına alan müşteriler artık şirketlere ‘nasıl çalışmaları gerektiğini de’ anlatıyor. Müşteriye kulak vermeyen şirketler kaybetmeye mahkum” yorumunu yaptı. 

Editör: Mehmet YAKAN
Yorum Yap
Ekonomi
​Tüyap Konya Tarım Fuarı Açılış Seremonisi
​Tüyap Konya Tarım Fuarı Açılış Seremonisi
Tüyap Konya Tarım Fuarı Açılış Seremonisi 20 Mart 2018 Salı günü saat 12'de başlayacak, Değerli konuşmacıların katılacağı açılışta tarım fuarı ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak.
Yeniyi Takip Edip, Yaratıcılığın Peşinden Gidin
Yeniyi Takip Edip, Yaratıcılığın Peşinden Gidin
Yeniyi Takip Edip, Yaratıcılığın Peşinden Gidin, BİLGİ’li Öğrenciler İş Dünyasının Öncü İsimleriyle Buluştu,İstanbul Bilgi Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “BİLGİ Kariyer Günleri’18” kendi sektörünün lideri 100’e yakın kurumsal şirketin katılımıyla gerçekleşti.
Pegasus uçuşları Masterpass güvencesinde!
Pegasus uçuşları Masterpass güvencesinde!
Pegasus uçuşları Masterpass güvencesinde! Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard ve seyahat alışkanlıklarını değiştirerek havacılık sektörüne yeni bir soluk getiren Pegasus Hava Yolları’nın iş birliği sayesinde, misafirler artık uçak biletlerini Pegasus Mobil Uygulaması üzerinden Masterpass ile satın alabiliyor
Vodafone’lular “Uyumlu Tarifeler” İle Kontrat Düşünmeden Tarife Değiştirebilecek
Vodafone’lular “Uyumlu Tarifeler” İle Kontrat Düşünmeden Tarife Değiştirebilecek
Vodafone, faturalı portföyü “Vodafone Uyumlu Tarifeler”i yeni özelliklerle güçlendirmeye devam ediyor. Vodafone Uyumlu Tarifeler, Türkiye’de bir ilk olan “Biriktirme” özelliğinin ardından şimdi de “cezasız tarife değişikliği” özelliğiyle abonelerin hayatını kolaylaştırıyor. “Vodafone Uyumlu Tarife” kullanıcıları, kontrata bağlı kalmadan istedikleri zaman tarifeler arasında özgürce değişiklik yapabiliyor.
 İşsiz Sayısı 581 Bin Kişi Azaldı
İşsiz Sayısı 581 Bin Kişi Azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2017'ye ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı Aralık’ta geçen yılın aynı ayına göre 2,3 puan düşerek yüzde 10,4 oldu. İşsiz sayısı 581 bin kişi azalarak 3 milyon 291 bin kişiye düştü.
TİM, inovasyon tutkunlarına uzmanlık kazandıracak
TİM, inovasyon tutkunlarına uzmanlık kazandıracak
TİM Başkanı Büyükekşi: “İhracatçılarımız, IAOIP’nin Dünya genelinde 80 ülkeden 2.000’e yakın inovasyon profesyoneliyle oluşturduğu güçlü iletişim ağına dâhil olacak”
Ofis mimarisinde dinamizm: Yemeksepeti Park
Ofis mimarisinde dinamizm: Yemeksepeti Park
Yemeksepeti, son dönemde dünyanın gelişen ofis trendlerine uygun şekilde tasarlanan, yenilikçi ve dinamik ofisi Yemeksepeti Park’a 2017’nin son günlerinde taşındı.
Türk doğaltaş sektörü Çin'e ihracatta 1 milyar dolara koşuyor
Türk doğaltaş sektörü Çin'e ihracatta 1 milyar dolara koşuyor
Türk doğaltaş sektörü, en büyük ihraç pazarı Çin'de düzenlenen dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda 140 firma ile Türk rüzgarı estiriyor. 2017 yılında Çin'e 945 milyon dolarlık doğaltaş satan Türk doğaltaş sektörü, 2018 yılında 1 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyor.
Tüketicinin harcama kriteri değişti
Tüketicinin harcama kriteri değişti
KPMG 10 bin kişiyle görüştü, değişen alışveriş alışkanlıklarını araştırdı: Tüketicinin harcama kriteri değişti , KPMG, ‘Ben, Hayatım ve Cüzdanım’ araştırmasıyla tüketicinin alışveriş yaparken verdiği kararları inceledi.
STAR Rafineri inşaatında 100 milyon adam-saat çalışma süresi tamamlandı
STAR Rafineri inşaatında 100 milyon adam-saat çalışma süresi tamamlandı
Türkiye’de tek noktaya yapılan en büyük özel sektör yatırımı olan ve İzmir’in Aliağa ilçesinde yaklaşık 16 bin kişinin çalıştığı STAR Rafineri inşaatında 100 milyon adam-saat çalışma süresi tamamlandı.
Kendi rekorumuzu kırıp, yüzde 40 büyüdük
Kendi rekorumuzu kırıp, yüzde 40 büyüdük
İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, 2017 yılı finansal sonuçlarını ve 2018 hedeflerini açıkladı. DemirDöküm CEO'su Alper Avdel; "2017'de üretim, satış ve büyümede kendi rekorumuzu kırdık. Hedeflerimizin üzerinde yılı yüzde 40 büyüme ile kapadık" dedi.
Tekzen’de Kadınlar Günü’ne özel kampanya
Tekzen’de Kadınlar Günü’ne özel kampanya
Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli, en yaygın ev güzelleştirme merkezi Tekzen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel 100 TL alışverişe 15 TL parapuan hediye ediyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:01
Güneş
06:22
Öğle
12:40
İkindi
16:03
Akşam
18:45
Yatsı
20:00
Advert