Advert
Advert
Bu haber 13 Ocak 2018 14:46:30 Tarihinde eklenmiştir. 287 Defa Okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Sudan gezisinde Devlet Başkanı el-Beşir tarafından hediye edilen 2 dişi ve 2 erkek aslan, dünyanın dördüncü, Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin de en büyüğü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde düzenlenen programla tanıtıldı. Aslanlar tanıtımın ardından yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan ziyaretinde kendisine hediye edilen 4 aslanı Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi. Erdoğan, 3 gün süren ziyaretinde kendisine hediye edilen bu 4 aslanı torununa hediye etmek istedi. Ancak damadı Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "tehlikeli" olabileceğini belirterek aslanları kabul etmemesi üzerine yavru aslanları torunlarına hediye etmekten vazgeçen Erdoğan, aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 4 yavru aslan için düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, aslanların isimlerini bildirdiğini, dişi aslanların isimlerinin Nil ve Sultan, erkeklerin isimlerinin ise Sudan ve Sevakin olarak belirlediğini bildirdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvan bulunuyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvanın olduğunu bildiren Şahin, "Türkiye'de bir numara, Avrupa'da üçüncü, dünyada da dördüncü sıradayız. Yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alan içerisinde 10 bin hayvanımızın yaklaşık 400 türümüzün birlikte yaşadığı hijyen, doğurganlık, sağlık ve huzur bakımından en önemli kriterleri yakalamış olan çok güzel bir mekanın içerisindeyiz. Bu kuşlar, böcekler bize emanet. Bize düşen ise ekosistemi bozmadan bütün canlılara iyi bakmak." dedi.

Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimleri verildi

Sudan Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye ettiği bu aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne göndermeyi uygun bulduğunu belirten Şahin, "Biz de onun emanetlerine sahip çıkmak için yoğun bir şekilde çalıştık. Önce arkadaşlarımız Sudan'a gittiler. Aslanları kargo uçağıyla direkt olarak Gaziantep'e getirdiler. İki gün önce de aslanlar buraya ulaştı. Onların bakımlarını yaptık ve rahatlattık. Bugün de aslanlarımızın lansmanı için buradayız. Biz onları 'Reisin aslanları' olarak tanımlıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızla dün yaptığımız görüşmede isimlerini bildirdi. Dişi aslanların isimleri Nil ve Sultan, erkeklerin isimleri ise Sudan ve Sevakin. Orada çok önemli bir adamız var. O adamızın ismini verdik." ifadelerini kullandı.

Aslanların kendilerine emanet olduğunu belirten Şahin, bütün Türkiye'yi yılda 3,5 milyon ziyaretçisi olan hayvanat bahçesindeki aslanları görmeye davet ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızı torunlarıyla kendisine emanet edilen hediyesine nasıl güzel baktığımızı görmek için buraya davet ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep'e geldiklerini ve böyle bir programa da denk geldikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Gaziantep'e getirilen aslanların, Sudan ve Türkiye arasındaki kardeşliğin ve güçlü iletişimin simgesi olacağını belirten Karaaslan, "Umarım buradaki tüm diğer hayvanlar gibi onlar da sağlıklı, mutlu, öz güvenli, insanlarla barışık bir ortamda yaşayacaklar. Biz doğadaki her canlıyı, rabbimin yarattığı her mahlûkatı emanet olarak gören bir anlayışın bugünkü temsilcileriyiz. Bu anlamda da bugün burada gördüğüm tablodan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. İnsanın insanla kurduğu ilişki önemli ama insanın doğayla ve tüm yaratılmışlarla kurduğu ilişki en az onun kadar önemli ve değerli." şeklinde konuştu.

Aslanların gücün temsilcisi olduğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Sudan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanların da sevgi ve güç ifadesi olduğunu belirtti.

Koçer, aslanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilmesinin zamanlamasının çok önemli olduğuna işaret ederek, "Özellikle Kudüs mevzusuyla ilgili haftada BM'de yapılan oylama sonucu elde edilen, hemen ertesinde böyle bir hediyenin de verilmiş olması da ayrıca anlamlıydı. Bu ülkemizin gücünü gösteren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünün simgesi diye düşünüyorum. Sudan'dan verilen bu dostluk ifadesi olan bu aslanların Gaziantep'te bulunmasından da memnunuz. Bizim için önemli ve anlamlı bir emanet. Sudan'daki kardeşlerimize de selamlarımızı iletiyoruz. Bu kardeşliğimizin ilelebet daim olmasını diliyoruz." diye belirtti.

Girişleri gün boyu ücretsiz olacak

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanan yavru aslanların, alışma süresi boyuncu diğer aslanlardan ayrı tutulacağı belirtilirken, gün boyu girişlerin ücretsiz olduğu hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin aslanları görebilme imkânı sağlanacağı bildirildi.

Öte yandan, aslanları görmek için aileleriyle birlikte hayvanat bahçesine gelen çocuk ziyaretçiler ise, aslanları görme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını söylediler.

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Dereye uçan otomobilden yara almadan kurtuldu.
Dereye uçan otomobilden yara almadan kurtuldu.
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dereye uçarak ters yatan otomobilde sürücü kazayı yara almadan kurtardı.
Kilis ve Reyhanlı'ya roket atıldı
Kilis ve Reyhanlı'ya roket atıldı
Kilis kent merkezi ile Hatay'ın Reyhanlı ilçesine Suriye'nin Afrin bölgesinden roket atıldı.
Araçlar arıza yerine gidemeyince mahalle halkı VASKİ personeline yardım etti.
Araçlar arıza yerine gidemeyince mahalle halkı VASKİ personeline yardım etti.
Van Su ve Kanailzasyon (VASKİ) ekipleri, zor mevsim koşullarında bile vatandaşların sorununu gidermek için yoğun gayret gösteriyor.
Van'da TARSİM tanıtım toplantısı yapıldı.
Van'da TARSİM tanıtım toplantısı yapıldı.
Van İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TARSİM Erzurum Bölge Müdürlüğünün iş birliğinde TARSİM tanıtım toplantısı yapıldı.
Zift yüklü tanker dereye devrildi.
Zift yüklü tanker dereye devrildi.
Bitlis-Diyarbakır Karayolu'nda kontrolden çıkan zift yüklü tanker, köprüye çarptıktan sonra dereye uçtu.
Afrin’deki hedefler toplarla tek tek vuruluyor.
Afrin’deki hedefler toplarla tek tek vuruluyor.
Afrin harekâtının 4'üncü gününde, ÖSO destekli TSK güçleri, PYD/PKK kontrolündeki hedefleri toplarla vuruyor.
Genel Sekreter Yardımcısı Tamer yeni yapılan durakları inceledi
Genel Sekreter Yardımcısı Tamer yeni yapılan durakları inceledi
Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim Araştırma Hastanesi önünde yeni yapılan durakları inceledi.
Otomobil şarampole yuvarlandı: 2 yaralı.
Otomobil şarampole yuvarlandı: 2 yaralı.
Batman'da bir otomobilin şarampole yuvarlanması sonucu 2 kişi yaralandı.
Siirt'te maddi hasarlı kaza oldu.
Siirt'te maddi hasarlı kaza oldu.
Siirt'te kavşaktan dönmeye çalışan hafif ticari araç, seyir halindeki minibüse çarptı.
Diyarbakır'da yeni bir medya derneği kuruldu.
Diyarbakır'da yeni bir medya derneği kuruldu.
Diyarbakır'da görev yapan yerel medya mensupları bir araya gelerek, "Diyarbakır Yerel Medya Derneği" adı altında yeni bir medya derneği kurdular.
Mardin'de Medeniyetler Kongresi düzenlenecek.
Mardin'de Medeniyetler Kongresi düzenlenecek.
Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin'de "Medeniyetler Kongresi" düzenlenecek.
Yılın en kötü 30 şifresi açıklandı.
Yılın en kötü 30 şifresi açıklandı.
2017 yılı boyunca beş milyondan fazla şifre, siber korsanlar tarafından ele geçirilirken yılın en kötü şifresi sıralamasında "123456" rakamları birinci oldu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:02
Güneş
07:27
Öğle
12:44
İkindi
15:24
Akşam
17:49
Yatsı
19:07
Advert