Advert
Advert
Bu haber 13 Ocak 2018 14:46:30 Tarihinde eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Sudan gezisinde Devlet Başkanı el-Beşir tarafından hediye edilen 2 dişi ve 2 erkek aslan, dünyanın dördüncü, Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin de en büyüğü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde düzenlenen programla tanıtıldı. Aslanlar tanıtımın ardından yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan ziyaretinde kendisine hediye edilen 4 aslanı Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi. Erdoğan, 3 gün süren ziyaretinde kendisine hediye edilen bu 4 aslanı torununa hediye etmek istedi. Ancak damadı Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "tehlikeli" olabileceğini belirterek aslanları kabul etmemesi üzerine yavru aslanları torunlarına hediye etmekten vazgeçen Erdoğan, aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 4 yavru aslan için düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, aslanların isimlerini bildirdiğini, dişi aslanların isimlerinin Nil ve Sultan, erkeklerin isimlerinin ise Sudan ve Sevakin olarak belirlediğini bildirdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvan bulunuyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvanın olduğunu bildiren Şahin, "Türkiye'de bir numara, Avrupa'da üçüncü, dünyada da dördüncü sıradayız. Yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alan içerisinde 10 bin hayvanımızın yaklaşık 400 türümüzün birlikte yaşadığı hijyen, doğurganlık, sağlık ve huzur bakımından en önemli kriterleri yakalamış olan çok güzel bir mekanın içerisindeyiz. Bu kuşlar, böcekler bize emanet. Bize düşen ise ekosistemi bozmadan bütün canlılara iyi bakmak." dedi.

Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimleri verildi

Sudan Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye ettiği bu aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne göndermeyi uygun bulduğunu belirten Şahin, "Biz de onun emanetlerine sahip çıkmak için yoğun bir şekilde çalıştık. Önce arkadaşlarımız Sudan'a gittiler. Aslanları kargo uçağıyla direkt olarak Gaziantep'e getirdiler. İki gün önce de aslanlar buraya ulaştı. Onların bakımlarını yaptık ve rahatlattık. Bugün de aslanlarımızın lansmanı için buradayız. Biz onları 'Reisin aslanları' olarak tanımlıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızla dün yaptığımız görüşmede isimlerini bildirdi. Dişi aslanların isimleri Nil ve Sultan, erkeklerin isimleri ise Sudan ve Sevakin. Orada çok önemli bir adamız var. O adamızın ismini verdik." ifadelerini kullandı.

Aslanların kendilerine emanet olduğunu belirten Şahin, bütün Türkiye'yi yılda 3,5 milyon ziyaretçisi olan hayvanat bahçesindeki aslanları görmeye davet ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızı torunlarıyla kendisine emanet edilen hediyesine nasıl güzel baktığımızı görmek için buraya davet ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep'e geldiklerini ve böyle bir programa da denk geldikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Gaziantep'e getirilen aslanların, Sudan ve Türkiye arasındaki kardeşliğin ve güçlü iletişimin simgesi olacağını belirten Karaaslan, "Umarım buradaki tüm diğer hayvanlar gibi onlar da sağlıklı, mutlu, öz güvenli, insanlarla barışık bir ortamda yaşayacaklar. Biz doğadaki her canlıyı, rabbimin yarattığı her mahlûkatı emanet olarak gören bir anlayışın bugünkü temsilcileriyiz. Bu anlamda da bugün burada gördüğüm tablodan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. İnsanın insanla kurduğu ilişki önemli ama insanın doğayla ve tüm yaratılmışlarla kurduğu ilişki en az onun kadar önemli ve değerli." şeklinde konuştu.

Aslanların gücün temsilcisi olduğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Sudan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanların da sevgi ve güç ifadesi olduğunu belirtti.

Koçer, aslanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilmesinin zamanlamasının çok önemli olduğuna işaret ederek, "Özellikle Kudüs mevzusuyla ilgili haftada BM'de yapılan oylama sonucu elde edilen, hemen ertesinde böyle bir hediyenin de verilmiş olması da ayrıca anlamlıydı. Bu ülkemizin gücünü gösteren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünün simgesi diye düşünüyorum. Sudan'dan verilen bu dostluk ifadesi olan bu aslanların Gaziantep'te bulunmasından da memnunuz. Bizim için önemli ve anlamlı bir emanet. Sudan'daki kardeşlerimize de selamlarımızı iletiyoruz. Bu kardeşliğimizin ilelebet daim olmasını diliyoruz." diye belirtti.

Girişleri gün boyu ücretsiz olacak

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanan yavru aslanların, alışma süresi boyuncu diğer aslanlardan ayrı tutulacağı belirtilirken, gün boyu girişlerin ücretsiz olduğu hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin aslanları görebilme imkânı sağlanacağı bildirildi.

Öte yandan, aslanları görmek için aileleriyle birlikte hayvanat bahçesine gelen çocuk ziyaretçiler ise, aslanları görme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını söylediler.

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. Son verilere göre, 2018'in ilk çeyreği itibariyle 2 milyon 881 bin 967 adet e-imza üretildi. Mobil imza sayısı, 507 bin 183'e ulaştı. Toplamda 3 milyon 389 bin 150 elektronik sertifika üretildi.
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
Eğitim- öğretim bitiş sezonlarının vazgeçilmezi olan kep atma törenlerinde bir ilk yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliğinden mezun olan öğrencilerden Seray Akıncı, kendisiyle birlikte sevimli köpeği Çapo ile beraber kep atma töreninde hem güzel anlara neden oldu, hem de hayvan sevgisi konusunda mesaj verdi
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursunu ziyaret etti. Başkan Baydilli geleceğin bilim adamlarının ve mühendislerinin temelinin bu kurslarda atılacağını söyledi.
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Sıcaklarla birlikte nem oranının da artmasıyla özellikle astım ve KOAH hastaları ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Yaşlıların daha fazla sıkıntı yaşadığı bu aylarda kalp, diyabet ve böbrek hastalarının kullandıkları ilaçlar ısı dengelemesinde zorluklara neden olabileceği için bu dönemde gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor.
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
Türkiye’de D vitamini eksikliği ciddi boyutta ve her 3 kişinin 2’sinde düşük değerle kendini gösteriyor. Güneş ışınlarının, yılın önemli bir bölümü etkili olduğu Antalya’da bile D vitamini eksikliğine sıkça rastlanabiliyor.
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170’İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
2018 yaz döneminde hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik, birbirinden güzel yapımlar ardı ardına vizyona girecek.Komediden gerilime, her zevke hitap edecek filmler arasından mutlaka izlemeniz gereken Hollywood yapımlarını sinemia.com editörleri listeledi.
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursuyla gençler kodlama öğrenecek ve geleceğe ışık tutacak.
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
​Üniversiteye giriş sınavında, başarıyı artırmada en önemli etken kaygıyı yönetmekten geçiyor. Sınavdan önceki günlerde yapılacak aktivitelerin, beslenme düzeninin ve sosyal ortamların sınav stresine etkisinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Nehir Kürklü, sınava girecek öğrenciler için önerilerde bulundu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:29
Güneş
05:12
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:53
Yatsı
21:26
Advert