Advert
Advert
Bu haber 13 Ocak 2018 14:46:30 Tarihinde eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanlar Gaziantep'te.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 4 aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarına yerleştirildi.
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Sudan gezisinde Devlet Başkanı el-Beşir tarafından hediye edilen 2 dişi ve 2 erkek aslan, dünyanın dördüncü, Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin de en büyüğü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde düzenlenen programla tanıtıldı. Aslanlar tanıtımın ardından yeni yuvalarına yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan ziyaretinde kendisine hediye edilen 4 aslanı Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi. Erdoğan, 3 gün süren ziyaretinde kendisine hediye edilen bu 4 aslanı torununa hediye etmek istedi. Ancak damadı Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "tehlikeli" olabileceğini belirterek aslanları kabul etmemesi üzerine yavru aslanları torunlarına hediye etmekten vazgeçen Erdoğan, aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 4 yavru aslan için düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, aslanların isimlerini bildirdiğini, dişi aslanların isimlerinin Nil ve Sultan, erkeklerin isimlerinin ise Sudan ve Sevakin olarak belirlediğini bildirdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvan bulunuyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 400 türden 10 bin hayvanın olduğunu bildiren Şahin, "Türkiye'de bir numara, Avrupa'da üçüncü, dünyada da dördüncü sıradayız. Yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alan içerisinde 10 bin hayvanımızın yaklaşık 400 türümüzün birlikte yaşadığı hijyen, doğurganlık, sağlık ve huzur bakımından en önemli kriterleri yakalamış olan çok güzel bir mekanın içerisindeyiz. Bu kuşlar, böcekler bize emanet. Bize düşen ise ekosistemi bozmadan bütün canlılara iyi bakmak." dedi.

Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimleri verildi

Sudan Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye ettiği bu aslanları Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne göndermeyi uygun bulduğunu belirten Şahin, "Biz de onun emanetlerine sahip çıkmak için yoğun bir şekilde çalıştık. Önce arkadaşlarımız Sudan'a gittiler. Aslanları kargo uçağıyla direkt olarak Gaziantep'e getirdiler. İki gün önce de aslanlar buraya ulaştı. Onların bakımlarını yaptık ve rahatlattık. Bugün de aslanlarımızın lansmanı için buradayız. Biz onları 'Reisin aslanları' olarak tanımlıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızla dün yaptığımız görüşmede isimlerini bildirdi. Dişi aslanların isimleri Nil ve Sultan, erkeklerin isimleri ise Sudan ve Sevakin. Orada çok önemli bir adamız var. O adamızın ismini verdik." ifadelerini kullandı.

Aslanların kendilerine emanet olduğunu belirten Şahin, bütün Türkiye'yi yılda 3,5 milyon ziyaretçisi olan hayvanat bahçesindeki aslanları görmeye davet ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımızı torunlarıyla kendisine emanet edilen hediyesine nasıl güzel baktığımızı görmek için buraya davet ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep'e geldiklerini ve böyle bir programa da denk geldikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Gaziantep'e getirilen aslanların, Sudan ve Türkiye arasındaki kardeşliğin ve güçlü iletişimin simgesi olacağını belirten Karaaslan, "Umarım buradaki tüm diğer hayvanlar gibi onlar da sağlıklı, mutlu, öz güvenli, insanlarla barışık bir ortamda yaşayacaklar. Biz doğadaki her canlıyı, rabbimin yarattığı her mahlûkatı emanet olarak gören bir anlayışın bugünkü temsilcileriyiz. Bu anlamda da bugün burada gördüğüm tablodan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. İnsanın insanla kurduğu ilişki önemli ama insanın doğayla ve tüm yaratılmışlarla kurduğu ilişki en az onun kadar önemli ve değerli." şeklinde konuştu.

Aslanların gücün temsilcisi olduğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de Sudan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanların da sevgi ve güç ifadesi olduğunu belirtti.

Koçer, aslanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilmesinin zamanlamasının çok önemli olduğuna işaret ederek, "Özellikle Kudüs mevzusuyla ilgili haftada BM'de yapılan oylama sonucu elde edilen, hemen ertesinde böyle bir hediyenin de verilmiş olması da ayrıca anlamlıydı. Bu ülkemizin gücünü gösteren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünün simgesi diye düşünüyorum. Sudan'dan verilen bu dostluk ifadesi olan bu aslanların Gaziantep'te bulunmasından da memnunuz. Bizim için önemli ve anlamlı bir emanet. Sudan'daki kardeşlerimize de selamlarımızı iletiyoruz. Bu kardeşliğimizin ilelebet daim olmasını diliyoruz." diye belirtti.

Girişleri gün boyu ücretsiz olacak

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanan yavru aslanların, alışma süresi boyuncu diğer aslanlardan ayrı tutulacağı belirtilirken, gün boyu girişlerin ücretsiz olduğu hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin aslanları görebilme imkânı sağlanacağı bildirildi.

Öte yandan, aslanları görmek için aileleriyle birlikte hayvanat bahçesine gelen çocuk ziyaretçiler ise, aslanları görme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını söylediler.

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Andımız İle ilgili Kararı Şanlıurfa'da Vatandaşa Sorduk
Andımız İle ilgili Kararı Şanlıurfa'da Vatandaşa Sorduk
"Öğrenci Andı Geri Dönüyor" başlıklı haberlerle ilgili sivil toplum kuruluşları ve halktan tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor.
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
​Harbiye Açık Hava Sahnesiden Sıla Rüzgarı Esti
Kerki ve Solfej’in düzenlediği konserler kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava'da sahneye çıkan Sıla, altıncı gününde yine hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
​Yeni Sistem; Çalışma Alanında Etkili Olacak
MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kabinesi’nde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Egitim Ve Eglence İkisi Bir Arada
Futbol Okulu 1. Sezon: Futbolun Dünyayı Yönettiği Yer”Çok Satan Yazarlardan, Dünyayı Futbol Aracılığıyla Tanıtan, Yepyeni Bir Seri.
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Tekerlekli Sandalye Yardımı Yaptı
Akçakale Belediyesi ilçede yaşayan emekli polis memuru Naci Atay'a akülü tekerlekli sandalye, Cuma Kızılkaya'ya da koltuk değneği hediye etti.
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tatil sezonu açıldı. Yazın gelmesiyle deniz kum güneş üçlüsü vazgeçilmezlerin arasına giriyor. Tatil ve güneş deyince olmazsa olmazların başında ise bronzlaşmak geliyor.
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
Sosyal Medyanın En Sempatik Çifti
KizlarSoruyor’un hazırladığı ‘Sosyal medyanın en sempatik çifti’ anketinin sonuçları açıklandı. Binlerce kişi tarafından oylanan ankette en çok oyu eğlenceli ve komik paylaşımlarıyla herkesin gönlünde taht kuran Pelin Akil ve Anıl Altan çifti aldı.
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
YKS’nin ardından aday öğrencilerin gözü 31 Temmuz’da. Puanların açıklanmasıyla birlikte adaylar için ikinci maraton, tercih dönemi başlayacak. Uzmanlar tercih döneminin çok önemli olduğuna dikkat çekerken Üsküdar Üniversitesi adayları bu süreçte yalnız bırakmıyor
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
​Çakal Carlos: Kurşunları Yelpaze ile Püskürtüp Yok Edemezsiniz
Çakal Carlos olarak bilinen Ilich Ramirez Sanchez, bir dönem CIA, MOSSAD ve Interpol başta olmak üzere pek çok istihbarat teşkilatı tarafından dünyanın en çok aranan adamıydı
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Kalıcı Makyaj İçin Yapılması Gerekenler
Yaz sıcakların en üst noktalara ulaştığı bugünlerde cilt terlemeye makyajın kalıcılığı azalmaya başlıyor. Düğünlerin, yaz davetlerinin çokça olduğu bu dönemde kusursuz görünümü kalıcı hale getirmek için Caudalie Beauty Elixir kullanımı öneriliyor.
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:10
Güneş
06:31
Öğle
12:17
İkindi
15:19
Akşam
17:50
Yatsı
19:05
Advert
 istanbul escort