Advert
Advert
Bu haber 10 Ocak 2018 14:13:15 Tarihinde eklenmiştir.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.
 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin umudu sığındıkları topraklarda yeşeriyor. Çok sevdiği gazeteciliğe ülkesindeki savaşın çıktığı 2011'de başlayan ve henüz yeni başladığı mesleğini kendi ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli Firas Aldip (30), Suriye'den Türkiye'ye yaşadığı zorlu sürece rağmen mesleğini Gaziantep'te sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Suriye'de üniversite öğrencisi iken ülkesindeki savaştan dolayı okulunu son sınıfta bırakmak zorunda kaldığını, bir yıl gazeteci olarak çalıştıktan sonra 4 yıl önce Gaziantep'e sığındığını ve burada bir yerel gazetede çalışmaya başladığını belirten Aldip, her ne kadar ülkesinde uzakta olmanın acısını yaşasa da mesleğini icra etmenin sevincini yaşadığını belirtti.

Suriye'de savaşın başladığı dönemlerde ülkesinde ailesiyle kalmaya çalıştığını, ancak şiddetin artması ve hayat şartlarının zorlaşmasıyla mesleği gereği Gaziantep'e gelmek zorunda kaldığını belirten Aldip,  "Normalde ben ziraat mühendisliğini okumuştum. Savaş başladığından dolayı ben de üniversiteyi son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Direniş sürdüğü sırada yaklaşık bir yıl medya işiyle uğraştım, savaş muhabirliği yaptım. Bir saldırıdan dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldım." dedi.

4 yıldır mesleğini Gaziantep'te günlük yerel olarak yayın yapan Referans Gazetesinde çalıştığını ifade eden Aldip, aynı zamanda farklı Arap televizyon kanallarında canlı yayın muhabirliği yaptığını belirterek, bazı haber sitelerinde ve gazetelerde de yazarlık yaptığını bildirdi.

Suriye'de gazetecilikten ziyade medya aktivistliğinin daha çok yaygın olduğunu bildiren Aldip, şunları söyledi: "Suriye'de zaten gazetecilik baskı altındaydı. Bir sıkıyönetimin baskısının altında 3-4 kamu gazeteleri vardı. Bunun dışında muhalefet diye bir gazete yoktu. Dolayısıyla basının önü kapalıydı. Suriye'de bu direniş başladığında da böyle bir ihtiyaç duyuldu. Suriye'de tüm bu olup bitenleri, dramları, savaşın maceralarını ve gelişen olayları kamuoyuna aktarabilecek takım veya bireysel aktivistler gerekiyordu. O yüzden Suriye'de medya aktivistliği gazetecilikten daha çok yayıldı. O dönemde biz de bu sektöre dâhil olduk."

"Suriye'deki dram zaten anlatmakla bitmez"

Suriye'de görev yaparken şahit olduğu olayları anlatan Aldip, "O dönemde ister istemez birçok drama şahit olduk. İster savaş anlamında ister sivil anlamda şahit olduğumuz katliamlar var. Gerçekten halen zihnimde kalan birçok acı kareler var. Bazen tanıdığımız ve tanımadığımız insanların ceset parçalarını topladığımız günler oldu. Çocukların cesetlerini görmek zorunda kaldım. Suriye'deki bu dram zaten anlatmakla bitmez." şeklinde konuştu.

Suriye'de iç savaş başladıktan sonra mesleği gereği ailesinden ayrılıp Halep'te görev yaptığını belirten Aldip, bir ara ailesini görmek için gizli bir şekilde gidip bir hafta evde kaldığını ve tekrar döndüğünde 17 arkadaşını düzenlenen bir saldırıda kaybetmenin acısını halen unutamadığını belirten Aldip, "Bu olay benim için gurbetten daha çok gurbet oldu. Bir yaşam tarzından başka bir yaşam tarzına geçince insanın sosyal bir alanı oluşuyor. O alanın yüzde 80'ini kaybetmek çok ağır oldu ve hiç unutulmaz. O arkadaşlarımı bazen rüyalarımda görüyorum." diye konuştu.

Suriye'nin coğrafik olarak küçük bir mekân olduğu için oradaki şartların yerel gazeteciliğe pek müsait olmadığını belirten Aldip, "Gaziantep'te ve diğer illerde gördüğümüz yerel gazetecilik, bizim için iyi bir tecrübedir. Ulusal anlamda da birkaç farklılık var. Türkiye'deki basın özgürlüğü ve diğer özgürlükler Suriye ile kıyaslandığında çok fark var. Buradaki basın özgürlükleri Suriye'ye göre bayağı geniş. Bazı kırmızı çizgiler olabilir. Ama Türkiye'de fikir özgürlüğü tamamen saklıdır. Bu çok önemli bir noktadır. Biz maalesef bunu Suriye'de hiç yaşayamadık." diye belirtti.

Ailesinin Suriye'de yaşadığını ve ailesinin kaldığı bölge PYD'nin kontrolünde olduğu için giriş-çıkışların zor olduğunu ve bundan dolayı ailesini göremediğini anlatan Aldip, ailesiyle ancak iletişim araçları üzerinden görüştüğünü kaydetti.

"Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor"

Aldip, "Benim Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor. Çünkü benim yaşadığım bölgeye dönmem ancak PYD'nin ortadan kalkmasıyla alakalı bir durum. PYD'nin maalesef kısa sürede ortadan kalkacağı belli değil. Ben aslen Diyarbakırlıyım. 1950'lilerde dedelerim Suriye'ye geçmişler. Çoğu akrabalarım da halen Diyarbakır'da yaşıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin kültürü, örfü ve âdeti bize yabancı değildir. Benim mesleğime göre ve şimdiki durumuma göre Türkiye'de yaşamımı sürdürmek, benim için daha istikrarlı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep'te mesleğini severek yaptığını belirten Aldip, "Bir meslekte başarı olabilmek için mesleğini severek yapmak gerekiyor. Bir mesleği sevmiyorsan bu alanda da başarılı olamazsın. Kişinin öncelikle yaptığı mesleği sevmesi lazım. Mesleğimi bir şekilde kendime sevdirmem lazım. Gazetecilik alanında çalışmayı seviyorum." dedi.

"3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz"

Suriye'den gelen gazetecilerin basın tanıtım kartı gibi taleplerinin karşılanmasını isteyen Aldip, "Birçok nitelikli kesimler gibi gazetecilerin de nitelikli sayılması gerekiyordu. Ama maalesef gazeteciler olarak geride kaldık. 3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz. Bunun için çabaladık. Ama bir sonuca da varamadık. Suriyelilere vatandaşlık kapısı açılınca aslında bütün Suriyeliler gibi biz de sevindik. Bize de gazeteciler olarak belki bu konuda rahat oluruz diye düşündük. Nitelikli, vasıflı kişiler rahat bir şekilde vatandaşı olabiliyorlardı. Ama maalesef gazeteciler hâlâ nitelikli olarak sayılmıyor. Bizim vasfımız yok. Suriyeli gazetecilerin yüzde 90'ı iletişim mezunu değil. Suriye'de de gazetecilik yapmıyordu. Gazeteciliği emir vaki olarak yaptık. Türkiye Cumhuriyeti de bize geçici gazeteci olarak bakıyor." diye konuştu.

Aldip, Suriyeli mültecilere 7 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye ve halkına da teşekkür ederek, bu konuda Türkiye'nin çok büyük bir misyon üstlendiğini de sözlerine ekledi. 

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Hdp Belediye Başkan Adayı Tren Kazasında Yaşamını Yitirdi
Hdp Belediye Başkan Adayı Tren Kazasında Yaşamını Yitirdi
Hdp Belediye Başkan Adayı Tren Kazasında Yaşamını Yitirdi HDP Şanlıurfa Bozova Belediye Başkan Adayı Yusuf Yetim'in de yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Yetim, adaylık başvurusunu 4 gün önce gerçekleştirmişti.
Başkan Açıkgöz Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Başkan Açıkgöz Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkanı Tarık Açıkgöz mahalle muhtarlarının sorunlarını dinledi. Öğretmenevi toplanti salonunda muhtarlarla bir araya gelen Açıkgöz, hep birlikte çalışarak başarılı olacaklarını söyledi.
Nihat Çiftçi Suskunluğunu Bozdu
Nihat Çiftçi Suskunluğunu Bozdu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa adayının belirlenmesinin ardından ilk kez konuştu. Çiftçi, özel sebeplerden dolayı aday olmak istemediğini belirterek, aday Beyazgül’e başarılar diledi.
Hüdapar Yöneticelerine Kumpas Davası
Hüdapar Yöneticelerine Kumpas Davası
Yargıtay, FETÖ tarafından kurulan kumpas davasında HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcılarından Sait Şahin, M. Bahattin Temel, ve HÜDA PAR'ın 26'ncı Dönem İstanbul milletvekili adaylarından Fikret Gültekin'in cezalarını onayladı.
Parkta Yangın Korkuttu
Parkta Yangın Korkuttu
Şanlıurfanin haliliye ilçesinin yenişehir mahallesinde yenişehir çamlık parkında gece vaktinde yangın çıktı.
Düğünden Dönen Araç Kaza Yaptı
Düğünden Dönen Araç Kaza Yaptı
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde düğünden sonra eve dönen gençlerin içinde bulunduğu otomobil yoldan çıkarak şarampole devrildi. Kaza sonrası 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
Vicdansızlığın Bu Kadarı Olmaz
Vicdansızlığın Bu Kadarı Olmaz
Şanliurfanın Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesi'nde öğle saatlerinde Parkta gezen vatandaşlar tarafından yerde yeni doğmuş bir cenin buldu.
Akçakale Belediyesinden Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Akçakale Belediyesinden Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Akçakale belediyesi kreş ve gündüz bakım evinde eğitim gören minik öğrenciler tarafından Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.
Belediyedeyi Arayıp 'Altın Takma Diş' istedi
Belediyedeyi Arayıp 'Altın Takma Diş' istedi
Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde bulunan Beyaz Masa Birimi ve Çağrı Merkezi, kurulduğu günden bugüne kadar on binlerce sorunun çözüme kavuşturulmasına aracılık etti.
Suruç İlçe Başkanı Naif Bülbül İstifa Etti
Suruç İlçe Başkanı Naif Bülbül İstifa Etti
Ak Parti Suruç İlçe Başkanı Naif Bülbül Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Yaptığı Açıklama İle 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Belediye Başkanlık Adaylığından Dolayı Görevinden İstifa Ettiğini Açıkladı.
Ak Parti Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı Belli Oldu
Ak Parti Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı Belli Oldu
31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Ak Parti 26 İlde temayül yapılmayacağını açıkladı. Söz konusu temayül yapılmayacak illerin belediye başkan adaylarını açıkladı.
​Avukat Osman ASLAN Karaköprü Belediye Başkan Aday Adayı Oldu
​Avukat Osman ASLAN Karaköprü Belediye Başkan Aday Adayı Oldu
Yıllardır avukatlık yaparak Şanlıurfalı'nın teveccühünü kazanan Osman Aslan Akparti Karaköprü yönetiminde istifa ederek aday adayı oldu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:17
Yatsı
18:38
Advert
 kadıköy escort ataşehir escort ümraniye escort mersin escort bayan istanbul escort