Advert
Advert
Bu haber 10 Ocak 2018 14:13:15 Tarihinde eklenmiştir.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.
 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin umudu sığındıkları topraklarda yeşeriyor. Çok sevdiği gazeteciliğe ülkesindeki savaşın çıktığı 2011'de başlayan ve henüz yeni başladığı mesleğini kendi ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli Firas Aldip (30), Suriye'den Türkiye'ye yaşadığı zorlu sürece rağmen mesleğini Gaziantep'te sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Suriye'de üniversite öğrencisi iken ülkesindeki savaştan dolayı okulunu son sınıfta bırakmak zorunda kaldığını, bir yıl gazeteci olarak çalıştıktan sonra 4 yıl önce Gaziantep'e sığındığını ve burada bir yerel gazetede çalışmaya başladığını belirten Aldip, her ne kadar ülkesinde uzakta olmanın acısını yaşasa da mesleğini icra etmenin sevincini yaşadığını belirtti.

Suriye'de savaşın başladığı dönemlerde ülkesinde ailesiyle kalmaya çalıştığını, ancak şiddetin artması ve hayat şartlarının zorlaşmasıyla mesleği gereği Gaziantep'e gelmek zorunda kaldığını belirten Aldip,  "Normalde ben ziraat mühendisliğini okumuştum. Savaş başladığından dolayı ben de üniversiteyi son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Direniş sürdüğü sırada yaklaşık bir yıl medya işiyle uğraştım, savaş muhabirliği yaptım. Bir saldırıdan dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldım." dedi.

4 yıldır mesleğini Gaziantep'te günlük yerel olarak yayın yapan Referans Gazetesinde çalıştığını ifade eden Aldip, aynı zamanda farklı Arap televizyon kanallarında canlı yayın muhabirliği yaptığını belirterek, bazı haber sitelerinde ve gazetelerde de yazarlık yaptığını bildirdi.

Suriye'de gazetecilikten ziyade medya aktivistliğinin daha çok yaygın olduğunu bildiren Aldip, şunları söyledi: "Suriye'de zaten gazetecilik baskı altındaydı. Bir sıkıyönetimin baskısının altında 3-4 kamu gazeteleri vardı. Bunun dışında muhalefet diye bir gazete yoktu. Dolayısıyla basının önü kapalıydı. Suriye'de bu direniş başladığında da böyle bir ihtiyaç duyuldu. Suriye'de tüm bu olup bitenleri, dramları, savaşın maceralarını ve gelişen olayları kamuoyuna aktarabilecek takım veya bireysel aktivistler gerekiyordu. O yüzden Suriye'de medya aktivistliği gazetecilikten daha çok yayıldı. O dönemde biz de bu sektöre dâhil olduk."

"Suriye'deki dram zaten anlatmakla bitmez"

Suriye'de görev yaparken şahit olduğu olayları anlatan Aldip, "O dönemde ister istemez birçok drama şahit olduk. İster savaş anlamında ister sivil anlamda şahit olduğumuz katliamlar var. Gerçekten halen zihnimde kalan birçok acı kareler var. Bazen tanıdığımız ve tanımadığımız insanların ceset parçalarını topladığımız günler oldu. Çocukların cesetlerini görmek zorunda kaldım. Suriye'deki bu dram zaten anlatmakla bitmez." şeklinde konuştu.

Suriye'de iç savaş başladıktan sonra mesleği gereği ailesinden ayrılıp Halep'te görev yaptığını belirten Aldip, bir ara ailesini görmek için gizli bir şekilde gidip bir hafta evde kaldığını ve tekrar döndüğünde 17 arkadaşını düzenlenen bir saldırıda kaybetmenin acısını halen unutamadığını belirten Aldip, "Bu olay benim için gurbetten daha çok gurbet oldu. Bir yaşam tarzından başka bir yaşam tarzına geçince insanın sosyal bir alanı oluşuyor. O alanın yüzde 80'ini kaybetmek çok ağır oldu ve hiç unutulmaz. O arkadaşlarımı bazen rüyalarımda görüyorum." diye konuştu.

Suriye'nin coğrafik olarak küçük bir mekân olduğu için oradaki şartların yerel gazeteciliğe pek müsait olmadığını belirten Aldip, "Gaziantep'te ve diğer illerde gördüğümüz yerel gazetecilik, bizim için iyi bir tecrübedir. Ulusal anlamda da birkaç farklılık var. Türkiye'deki basın özgürlüğü ve diğer özgürlükler Suriye ile kıyaslandığında çok fark var. Buradaki basın özgürlükleri Suriye'ye göre bayağı geniş. Bazı kırmızı çizgiler olabilir. Ama Türkiye'de fikir özgürlüğü tamamen saklıdır. Bu çok önemli bir noktadır. Biz maalesef bunu Suriye'de hiç yaşayamadık." diye belirtti.

Ailesinin Suriye'de yaşadığını ve ailesinin kaldığı bölge PYD'nin kontrolünde olduğu için giriş-çıkışların zor olduğunu ve bundan dolayı ailesini göremediğini anlatan Aldip, ailesiyle ancak iletişim araçları üzerinden görüştüğünü kaydetti.

"Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor"

Aldip, "Benim Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor. Çünkü benim yaşadığım bölgeye dönmem ancak PYD'nin ortadan kalkmasıyla alakalı bir durum. PYD'nin maalesef kısa sürede ortadan kalkacağı belli değil. Ben aslen Diyarbakırlıyım. 1950'lilerde dedelerim Suriye'ye geçmişler. Çoğu akrabalarım da halen Diyarbakır'da yaşıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin kültürü, örfü ve âdeti bize yabancı değildir. Benim mesleğime göre ve şimdiki durumuma göre Türkiye'de yaşamımı sürdürmek, benim için daha istikrarlı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep'te mesleğini severek yaptığını belirten Aldip, "Bir meslekte başarı olabilmek için mesleğini severek yapmak gerekiyor. Bir mesleği sevmiyorsan bu alanda da başarılı olamazsın. Kişinin öncelikle yaptığı mesleği sevmesi lazım. Mesleğimi bir şekilde kendime sevdirmem lazım. Gazetecilik alanında çalışmayı seviyorum." dedi.

"3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz"

Suriye'den gelen gazetecilerin basın tanıtım kartı gibi taleplerinin karşılanmasını isteyen Aldip, "Birçok nitelikli kesimler gibi gazetecilerin de nitelikli sayılması gerekiyordu. Ama maalesef gazeteciler olarak geride kaldık. 3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz. Bunun için çabaladık. Ama bir sonuca da varamadık. Suriyelilere vatandaşlık kapısı açılınca aslında bütün Suriyeliler gibi biz de sevindik. Bize de gazeteciler olarak belki bu konuda rahat oluruz diye düşündük. Nitelikli, vasıflı kişiler rahat bir şekilde vatandaşı olabiliyorlardı. Ama maalesef gazeteciler hâlâ nitelikli olarak sayılmıyor. Bizim vasfımız yok. Suriyeli gazetecilerin yüzde 90'ı iletişim mezunu değil. Suriye'de de gazetecilik yapmıyordu. Gazeteciliği emir vaki olarak yaptık. Türkiye Cumhuriyeti de bize geçici gazeteci olarak bakıyor." diye konuştu.

Aldip, Suriyeli mültecilere 7 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye ve halkına da teşekkür ederek, bu konuda Türkiye'nin çok büyük bir misyon üstlendiğini de sözlerine ekledi. 

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
O Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu
O Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu
CHP, HDP ve Saadet Partisi, seçimde AKP'ye oy vermeyeceksen, kadrolu personeli kovmayı "namus borcu" olarak gören Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla, hakkında suç duyurusunda bulundu.
Kötü Karnelerin Sorumlusu Sadece Öğrenci Değil
Kötü Karnelerin Sorumlusu Sadece Öğrenci Değil
Okulların tatile girmesine sayılı günler kaldı. Zayıf karneden sadece çocuğun değil, anne ve babanın da sorumlu olduğunu belirten uzmanlar, “Anne ve baba, bu başarısızlıktaki paylarını sorgulamalı” uyarısında bulundu
​Karikatüristler Çocuk Evliliğine Hayır Dediler
​Karikatüristler Çocuk Evliliğine Hayır Dediler
Peru’dan İran’a, Brezilya’dan İspanya’ya, Ekvador’dan, Çin, Brezilya, İspanya, Özbekistan Türkiye, Almanya ve Çin gibi çok geniş bir coğrafyadan 62 ülkeden yaklaşık 420 karikatürist, bu kez dünya genelinde toplumsal bir sorun olan kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmeleri konusunda farkındalık yaratmak üzere çizdi.
​Karaköprü Bld Başkanı Baydilli; Destek Gezilerine Devam Ediyor
​Karaköprü Bld Başkanı Baydilli; Destek Gezilerine Devam Ediyor
24 Haziran seçimleri için çalışmalarını sürdüren Karaköprü Belediye Başkanı Metin Karaköprü Muhtarlar Derneği'ne bağlı muhtarlarla bir araya gelerek 24 Haziran seçimleri için destek istedi.
​Deniz Feneri Derneğinden Yetim ve Öksüzler İçin İftar Yemeği
​Deniz Feneri Derneğinden Yetim ve Öksüzler İçin İftar Yemeği
Deniz Feneri Derneği, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Dünya Yetimler Günü ilan edilen ramazan ayının 15. gününde Türkiye'de 200 yetim çocuğa, dünya da ise binlerce yetime iftar verdi.
​Son Zamanların Kaliteli İnternet Dizsi; Ters Manyel
​Son Zamanların Kaliteli İnternet Dizsi; Ters Manyel
Amerikan Sit-Com'ları Kalitesinde Bir Diziye benzer tarzda bir dizi olan ve Youtube'da yayınlanmaya başlayan Türkiye’nin ilk internet sitcomu "Ters Manyel" büyük ilgi gördü.
​Beton Bariyer Kullanımı Kaza Riskini En Aza İndirgiyor
​Beton Bariyer Kullanımı Kaza Riskini En Aza İndirgiyor
Beton bariyer kullanımı, yol güvenliğinde kazaların büyük çoğunluğunun mümkün olan en az hasarla ve can kaybı olmadan atlatılmasını sağlıyor.
​Başkan Ayhan; Seçim Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Başkan Ayhan; Seçim Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan 24 haziran genel seçim çalışmaları kapsamında belediye başkanı Abdülhakim Ayhan tarafından hazırlanan Cumhur ittifakı seçim bürosuna bir araya geldi.
Etkinlikleeri
Etkinlikleeri
​Etkinliklerin Sosyal Medya Yönetimleri Nasıl Olmalıdır?
Minik Ögrenciler İstanbul'u Fethetmeye Gittiler
Minik Ögrenciler İstanbul'u Fethetmeye Gittiler
İstanbul’un fethinin 565’inci Yıldönümü münasebeti ile düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Şanlıurfa’dan 20 öğrenci İstanbul’da gitti.
​İstanbul'da Devasa  Çevre Teknolojileri Fuarı Düzenlenecek
​İstanbul'da Devasa Çevre Teknolojileri Fuarı Düzenlenecek
MMI Eurasia’nın 2 yılda bir Türkiye’de düzenlediği IFAT Eurasia fuarı, çevre teknolojileri sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.28-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde(IFM) düzenlenecek fuar, artan sanayileşme ve şehirleşme sonucunda ortaya çıkan sorunları çözüme kavuşturmayı amaçlıyor
Şehit yakınları ve Gaziler için Mehmetçik Vakfı’na 1 Milyon TL Bağış
Şehit yakınları ve Gaziler için Mehmetçik Vakfı’na 1 Milyon TL Bağış
Kuveyt Türk, vatan hizmeti esnasında şehit olan Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere destek olan TSK Mehmetçik Vakfı’na 1 milyon TL bağışta bulundu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
Advert