Advert
Advert
Bu haber 10 Ocak 2018 14:13:15 Tarihinde eklenmiştir. 312 Defa Okundu.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.

Gazetecilik mesleğini Türkiye'de yapmanın sevincini yaşıyor.

Suriye'deki savaştan dolayı henüz yeni başladığı mesleğini ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli gazeteci, Suriye'deki savaşın bitmesini ve mesleğini doğup büyüdüğü topraklarda yapmak etmek istediğini söyledi.
 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin umudu sığındıkları topraklarda yeşeriyor. Çok sevdiği gazeteciliğe ülkesindeki savaşın çıktığı 2011'de başlayan ve henüz yeni başladığı mesleğini kendi ülkesinde sürdürememenin burukluğunu yaşayan Suriyeli Firas Aldip (30), Suriye'den Türkiye'ye yaşadığı zorlu sürece rağmen mesleğini Gaziantep'te sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Suriye'de üniversite öğrencisi iken ülkesindeki savaştan dolayı okulunu son sınıfta bırakmak zorunda kaldığını, bir yıl gazeteci olarak çalıştıktan sonra 4 yıl önce Gaziantep'e sığındığını ve burada bir yerel gazetede çalışmaya başladığını belirten Aldip, her ne kadar ülkesinde uzakta olmanın acısını yaşasa da mesleğini icra etmenin sevincini yaşadığını belirtti.

Suriye'de savaşın başladığı dönemlerde ülkesinde ailesiyle kalmaya çalıştığını, ancak şiddetin artması ve hayat şartlarının zorlaşmasıyla mesleği gereği Gaziantep'e gelmek zorunda kaldığını belirten Aldip,  "Normalde ben ziraat mühendisliğini okumuştum. Savaş başladığından dolayı ben de üniversiteyi son sınıfta bırakmak zorunda kaldım. Direniş sürdüğü sırada yaklaşık bir yıl medya işiyle uğraştım, savaş muhabirliği yaptım. Bir saldırıdan dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldım." dedi.

4 yıldır mesleğini Gaziantep'te günlük yerel olarak yayın yapan Referans Gazetesinde çalıştığını ifade eden Aldip, aynı zamanda farklı Arap televizyon kanallarında canlı yayın muhabirliği yaptığını belirterek, bazı haber sitelerinde ve gazetelerde de yazarlık yaptığını bildirdi.

Suriye'de gazetecilikten ziyade medya aktivistliğinin daha çok yaygın olduğunu bildiren Aldip, şunları söyledi: "Suriye'de zaten gazetecilik baskı altındaydı. Bir sıkıyönetimin baskısının altında 3-4 kamu gazeteleri vardı. Bunun dışında muhalefet diye bir gazete yoktu. Dolayısıyla basının önü kapalıydı. Suriye'de bu direniş başladığında da böyle bir ihtiyaç duyuldu. Suriye'de tüm bu olup bitenleri, dramları, savaşın maceralarını ve gelişen olayları kamuoyuna aktarabilecek takım veya bireysel aktivistler gerekiyordu. O yüzden Suriye'de medya aktivistliği gazetecilikten daha çok yayıldı. O dönemde biz de bu sektöre dâhil olduk."

"Suriye'deki dram zaten anlatmakla bitmez"

Suriye'de görev yaparken şahit olduğu olayları anlatan Aldip, "O dönemde ister istemez birçok drama şahit olduk. İster savaş anlamında ister sivil anlamda şahit olduğumuz katliamlar var. Gerçekten halen zihnimde kalan birçok acı kareler var. Bazen tanıdığımız ve tanımadığımız insanların ceset parçalarını topladığımız günler oldu. Çocukların cesetlerini görmek zorunda kaldım. Suriye'deki bu dram zaten anlatmakla bitmez." şeklinde konuştu.

Suriye'de iç savaş başladıktan sonra mesleği gereği ailesinden ayrılıp Halep'te görev yaptığını belirten Aldip, bir ara ailesini görmek için gizli bir şekilde gidip bir hafta evde kaldığını ve tekrar döndüğünde 17 arkadaşını düzenlenen bir saldırıda kaybetmenin acısını halen unutamadığını belirten Aldip, "Bu olay benim için gurbetten daha çok gurbet oldu. Bir yaşam tarzından başka bir yaşam tarzına geçince insanın sosyal bir alanı oluşuyor. O alanın yüzde 80'ini kaybetmek çok ağır oldu ve hiç unutulmaz. O arkadaşlarımı bazen rüyalarımda görüyorum." diye konuştu.

Suriye'nin coğrafik olarak küçük bir mekân olduğu için oradaki şartların yerel gazeteciliğe pek müsait olmadığını belirten Aldip, "Gaziantep'te ve diğer illerde gördüğümüz yerel gazetecilik, bizim için iyi bir tecrübedir. Ulusal anlamda da birkaç farklılık var. Türkiye'deki basın özgürlüğü ve diğer özgürlükler Suriye ile kıyaslandığında çok fark var. Buradaki basın özgürlükleri Suriye'ye göre bayağı geniş. Bazı kırmızı çizgiler olabilir. Ama Türkiye'de fikir özgürlüğü tamamen saklıdır. Bu çok önemli bir noktadır. Biz maalesef bunu Suriye'de hiç yaşayamadık." diye belirtti.

Ailesinin Suriye'de yaşadığını ve ailesinin kaldığı bölge PYD'nin kontrolünde olduğu için giriş-çıkışların zor olduğunu ve bundan dolayı ailesini göremediğini anlatan Aldip, ailesiyle ancak iletişim araçları üzerinden görüştüğünü kaydetti.

"Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor"

Aldip, "Benim Suriye'ye dönmem hiç de mümkün gözükmüyor. Çünkü benim yaşadığım bölgeye dönmem ancak PYD'nin ortadan kalkmasıyla alakalı bir durum. PYD'nin maalesef kısa sürede ortadan kalkacağı belli değil. Ben aslen Diyarbakırlıyım. 1950'lilerde dedelerim Suriye'ye geçmişler. Çoğu akrabalarım da halen Diyarbakır'da yaşıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin kültürü, örfü ve âdeti bize yabancı değildir. Benim mesleğime göre ve şimdiki durumuma göre Türkiye'de yaşamımı sürdürmek, benim için daha istikrarlı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep'te mesleğini severek yaptığını belirten Aldip, "Bir meslekte başarı olabilmek için mesleğini severek yapmak gerekiyor. Bir mesleği sevmiyorsan bu alanda da başarılı olamazsın. Kişinin öncelikle yaptığı mesleği sevmesi lazım. Mesleğimi bir şekilde kendime sevdirmem lazım. Gazetecilik alanında çalışmayı seviyorum." dedi.

"3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz"

Suriye'den gelen gazetecilerin basın tanıtım kartı gibi taleplerinin karşılanmasını isteyen Aldip, "Birçok nitelikli kesimler gibi gazetecilerin de nitelikli sayılması gerekiyordu. Ama maalesef gazeteciler olarak geride kaldık. 3 yıldır tanıtım kartı için uğraşıyoruz. Bunun için çabaladık. Ama bir sonuca da varamadık. Suriyelilere vatandaşlık kapısı açılınca aslında bütün Suriyeliler gibi biz de sevindik. Bize de gazeteciler olarak belki bu konuda rahat oluruz diye düşündük. Nitelikli, vasıflı kişiler rahat bir şekilde vatandaşı olabiliyorlardı. Ama maalesef gazeteciler hâlâ nitelikli olarak sayılmıyor. Bizim vasfımız yok. Suriyeli gazetecilerin yüzde 90'ı iletişim mezunu değil. Suriye'de de gazetecilik yapmıyordu. Gazeteciliği emir vaki olarak yaptık. Türkiye Cumhuriyeti de bize geçici gazeteci olarak bakıyor." diye konuştu.

Aldip, Suriyeli mültecilere 7 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye ve halkına da teşekkür ederek, bu konuda Türkiye'nin çok büyük bir misyon üstlendiğini de sözlerine ekledi. 

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Okul bahçesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Video Konferans Katılımıyla Yapıldı
Okul bahçesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Video Konferans Katılımıyla Yapıldı
Van'ın Tuşba ilçesi Alaköy Mahallesi'nde eğitim öğretim verilen okulun bahçesi, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videokonferans ile canlı bağlandığı törenle ağaçlandırıldı.
Down Sendromlulara Yönelik Etkinlik Düzenlendi
Down Sendromlulara Yönelik Etkinlik Düzenlendi
Down Sendromlulara Yönelik Etkinlik Düzenlendi: Mardin'in Kızıltepe ilçesinde down sendromlulara yönelik etkinlik gerçekleştirildi.Mardin'in Kızıltepe Belediyesi tarafından "21 Mart Dünya Down Sendromu" günü münasebetiyle etkinlik düzenlendi.
Gerçekleşen Hava Operasyonlarda  4 Sivilin Hayatını Kaybettiği Belirlendi
Gerçekleşen Hava Operasyonlarda 4 Sivilin Hayatını Kaybettiği Belirlendi
Gerçekleşen Hava Operasyonlarda 4 Sivilin Hayatını Kaybettiği Belirlendi: Savaş uçakları tarafından Kandil’e yönelik düzenlenen hava operasyonu sırasında bir sivil yerleşim yerinin de vurulduğu, saldırıda 4 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.
Yüz Bin Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirmeyi Hedeflemektedir
Yüz Bin Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirmeyi Hedeflemektedir
Yüz Bin Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirmeyi Hedeflemektedir: Batman İl Sağlık Müdürü Osman Sünger, yıl içerisinde yüz bin kişiyi sağlık taramasından geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.Batman İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, kentin merkez ve ilçe sağlık kuruluşlarında gezici mobil sağlık hizmetleri kapsamında bilgilendirme çalışmalarında bulunuyor.
Suudi Prensten İhvan Fişlemesi Geldi
Suudi Prensten İhvan Fişlemesi Geldi
Suudi Prensten İhvan Fişlemesi Geldi: Veliaht Prens olarak tayin edilmesinden sonra İslami değer ve camialara savaş ilan eden Suudi Veliaht Prensinin son uygulaması “Bu kadar da olmaz” dedirtti. Suudi Arabistan'da yayımlanan kitaplardan Müslüman Kardeşler Cemaatinin (İhvan) etkisinin silineceği ve İhvan’a sempati duyanların eğitim sisteminden uzaklaştırılacağı bildirildi.
e-Okul'dan 1,5 Milyar Kez Öğrenci Bilgisi Soruldu
e-Okul'dan 1,5 Milyar Kez Öğrenci Bilgisi Soruldu
e-Okul'dan 1,5 Milyar Kez Öğrenci Bilgisi Soruldu: MEB'in e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne son bir yılda 1,5 milyar kez giriş yapıldı.Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) öğrenci ve velilerin kullanımına sunduğu ve son zamanların en çok tercih edilen hizmetlerinden e-Okul sistemi aracılığıyla öğrencilere ait birçok bilgiye anında ve kolay erişim imkânı sağlanıyor.
Gaziantep esnafı Regaip Kandili Günü İşe Dua İle Başladı
Gaziantep esnafı Regaip Kandili Günü İşe Dua İle Başladı
Gaziantep esnafı Regaip Kandili Günü İşe Dua İle Başladı: Gaziantep'in en eski çarşısı olarak bilinen 250 yıllık Almacı Pazarı esnafı, Regaip Kandili günü işe dua ile başladı. Gaziantep’te 250 yıllık Tarihi Almacı Pazarı’ndaki esnafı tarafından, Ahilik kültürünün bir parçası olan ‘esnaf duası’ geleneği tekrar yaşatılmaya başlandı.
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan Afrin İçin Reyhanlı'ya Gidiyor
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan Afrin İçin Reyhanlı'ya Gidiyor
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan Afrin İçin Reyhanlı'ya Gidiyor : Zeytin Dalı operasyonun başlamasıyla birlikte, bölgede savaş mağduru kişilere ulaştırmak üzere Uşak’ta toplanan yardımlar 24 Mart Cumartesi günü yerine ulaşıyor.
Harran Üniversitesinde Hukuk Ve Eczacılık Fakültesi Kurulması İçin Önemli Girişim
Harran Üniversitesinde Hukuk Ve Eczacılık Fakültesi Kurulması İçin Önemli Girişim
Şanlıurfa’da hukuk ve eczacılık fakültesi kurulması için önemli girişim, Şanlıurfa Harran Üniversitesinde Hukuk Ve Eczacılık Fakültesi mi kuruluyor ?, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi bünyesinde Hukuk ve Eczacılık Fakültesi kurulması ve kuruluşu yapılan Diş Hekimliği fakültesine de bu yıl öğrenci alınması ile ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Beyi makamında ziyaret ettiler.
Bir Baba Daha Yusufi Oğluna Hasretle Bu Dünyadan Göçtü
Bir Baba Daha Yusufi Oğluna Hasretle Bu Dünyadan Göçtü
Bir Baba Daha Yusufi Oğluna Hasretle Bu Dünyadan Göçtü: İslami kimliğinden dolayı türlü işkencelerden geçirilip tutuklanan ve 22 yıldır cezaevinde olan Mustafa Dayan’ın babası Sabri Dayan evlat hasretiyle ebediye uğurlandı.
PKK’nin Kürdlükle Bir İlgisi Ve Bağlantısı Yoktur
PKK’nin Kürdlükle Bir İlgisi Ve Bağlantısı Yoktur
PKK’nin Kürdlükle Bir İlgisi Ve Bağlantısı Yoktur : Bağımsız Suriye Kürdleri Derneği Başkanı Temo, PKK'nin Kürdlerin temsilcisi ve savunucusu olamadığını söyleyerek, “PKK’nin Kürdlükle de bir alakası yoktur.” dedi.
Yalova Yasin-Der'den Kurumlara Teşekkür Ziyareti Gerçekleşti
Yalova Yasin-Der'den Kurumlara Teşekkür Ziyareti Gerçekleşti
Yalova Yasin-Der'den Kurumlara Teşekkür Ziyareti Gerçekleşti: Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Yalova Yasin-Der, Siyer Sınavına okul tahsisinde emeği geçen Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile okullara teşekkür ziyaretinde bulundu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:57
Güneş
06:19
Öğle
12:39
İkindi
16:04
Akşam
18:47
Yatsı
20:02
Advert