Advert
Advert
Bu haber 08 Ocak 2018 11:13:04 Tarihinde eklenmiştir.

Batman'da inanç turizmini geliştirme çalışmaları başladı.

İnanç turizminin geliştirilmesi amacıyla çalışmaların başlatıldığını söyleyen Batman İl Kültür Turizm Müdürü, kentte bu kapsamda çok sayıda tarihi yapıların restore edileceğini belirtti.

Batman'da inanç turizmini geliştirme çalışmaları başladı.

İnanç turizminin geliştirilmesi amacıyla çalışmaların başlatıldığını söyleyen Batman İl Kültür Turizm Müdürü, kentte bu kapsamda çok sayıda tarihi yapıların restore edileceğini belirtti.
 

İnanç turizmiyle ilgili projelerini İLKHA'ya anlatan Batman İl Kültür Turizm Müdürü M. İhsan Aslanlı, bu yıl da inanç turizme yönelik ciddi çalışmalarının olacağını, bu kapsamda birçok cami ve türbeyi restore edeceklerini belirtti.

Özellikle bu yıl inanç turizminin kendileri için vazgeçilmez programlarından bir tanesi olacağını belirten Aslanlı, "2018 yılı için İran tur operatörleriyle görüşmeler yaptık ve halen görüşmelerimiz devam etmektedir. Özellikle Şia dünyası için çok önemli olan İmam Abdullah Zaviyesi, yine Türkiye sınırları içerisindeki tüm seyitlerin ve ehlibeytin dedesi konumundaki Seyit Bilal Zaviyesi, aynı zamanda İran milleti için genel anlamda çok önemli konumda olan Zeynel Bey Türbesini yerinde tanıtmak istiyoruz. İranlılara bu zaviyeleri yerinde tanıtmak adına bir programımız var. İnşallah bunu da başaracağız." dedi.

Aslanlı, İLKHA'nın gündeme taşıdığı Batman'ın Kozluk ilçesinde yıkılmaya yüz tutmuş 5 asırlık Hıdır Bey Camii ile üç buçuk asırdır ihtişamıyla ayakta duran mimari yapısında üstün bir sanat değeri ve ince bir zarafet taşıyan İbrahim Bey Camiinin restore edileceğini de söyledi.

"Tarihi inanç yapılarımızı ayağa kaldıracağız"

Önümüzdeki günlerde inanç turizmi noktasında çalışmalarının olacağını vurgulayan Aslanlı, "Kozluk Belediyesi, Kozluk Kaymakamı ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü olarak İbrahim Bey Camisinin restorasyon işinin projesini yapmaya başladık. Beraberinde Hıdır Bey Camisi de çok tarihi bir camimizdir. Onun da restorasyonu için Vakıflar Genel Müdürlüğüne proje sunacağız. Önümüzdeki günlerde restore edilmiş halleriyle birlikte fotoğraflarını çeker, hem İslam'ın eseri olan bu eserlere olan saygımızı, aynı zamanda da inanç turizmi noktasında da tekrar Kozluk'u faydalandırmaya çalışacağız. Kıra Dağı eteklerinde Miladi 350 yıllarında inşasına başlanan ve 450'lerde tamamlanan Mor Kiryakus Manastırı'nın rölöve ihalesi bitme aşamasındadır. Ayağa kaldırmaya çalışacağımız inanç yapılarımızdan bir tanesi de Mor Kiryakus Manastırı'dır." ifadelerini kullandı.

"Çok farklı bir Hasankeyf ile karşılaşılacak"

HES projesi kapsamında Ilısu Baraj göleti altında kalacak 12 bin yıllık geçmişi olan tarihi Hasankeyf'te bu yılın kasım ayında tamamıyla su havzasının oluşacağını tahmin ettiklerini ifade eden Aslanlı, önümüzdeki yıllarda Hasankeyf'in otantiğinin kaybedilmeden modern tarafın eklentisiyle birlikte daha farklı bir Hasankeyf ile karşılaşılacağını kaydetti.

Zeynel Bey Türbesinin ardından Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması planlanan diğer tarihi eserlerle ilgili de konuşan Aslanlı, "Hasankeyf'te bulunan kalenin büyük kapısı, El Rızk Camii minaresi, Yamaç Külliyesi, Koç Camii, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Hamamı gibi daha aklıma gelmeyen birkaç eser daha taşınacaktır. Bu eserlerin taşıma çalışmaları yapılmaktadır. 4 tanesinin ihalesi bitmiştir, 4 tanesi ihale aşamasındadır. Bu eserlerimizin hepsi bu yılın kasım ayına kadar yeni yerlerine getirilecektir. Haziran ve ağustos aylarına kadar bu eserlerin yüzde 80'ninin yeni yerleşkeye geleceğini düşünmekteyiz." diye konuştu.

"Cami Batman'a önemli katkı sağlayacak"

Batman merkez Gültepe Mahallesi'nde yapılacak "Esentepe Cami ve Külliye" projesine de değinen Aslanlı, şunları söyledi: "Cami mutlaka Batman'a önemli katkı sağlayacaktır. İlimize gelecek olan misafirlerin ilk uğrayacağı yerlerden bir tanesi de olacaktır ve Batman uzun vadede bu eserle anılacak ve kâr getirecektir."

Kütüphanecilik noktasında da iyi bir yere geldiklerini vurgulayan Aslanlı, 2016 yılında Sason'da ilçe halk kütüphanesini kurduklarını, Kozluk'ta iki katlı bir kütüphanenin toplam 13 bin kitabıyla, etüt ve çalışma alanlarıyla hizmette olduğunu ve Hasankeyf'in yeni yerleşkesinde 12 bin kitapla modern bir kütüphanenin ilçe sakinlerine kazandırıldığını belirtti.

Bundan sonra her sene Batman'da kitap fuarlarının yapılacağı müjdesini de veren Aslanlı, bu yılın ekim ayı içerisinde bir kitap fuarı daha yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. Son verilere göre, 2018'in ilk çeyreği itibariyle 2 milyon 881 bin 967 adet e-imza üretildi. Mobil imza sayısı, 507 bin 183'e ulaştı. Toplamda 3 milyon 389 bin 150 elektronik sertifika üretildi.
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
Eğitim- öğretim bitiş sezonlarının vazgeçilmezi olan kep atma törenlerinde bir ilk yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliğinden mezun olan öğrencilerden Seray Akıncı, kendisiyle birlikte sevimli köpeği Çapo ile beraber kep atma töreninde hem güzel anlara neden oldu, hem de hayvan sevgisi konusunda mesaj verdi
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursunu ziyaret etti. Başkan Baydilli geleceğin bilim adamlarının ve mühendislerinin temelinin bu kurslarda atılacağını söyledi.
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Sıcaklarla birlikte nem oranının da artmasıyla özellikle astım ve KOAH hastaları ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Yaşlıların daha fazla sıkıntı yaşadığı bu aylarda kalp, diyabet ve böbrek hastalarının kullandıkları ilaçlar ısı dengelemesinde zorluklara neden olabileceği için bu dönemde gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor.
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
Türkiye’de D vitamini eksikliği ciddi boyutta ve her 3 kişinin 2’sinde düşük değerle kendini gösteriyor. Güneş ışınlarının, yılın önemli bir bölümü etkili olduğu Antalya’da bile D vitamini eksikliğine sıkça rastlanabiliyor.
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170’İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
2018 yaz döneminde hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik, birbirinden güzel yapımlar ardı ardına vizyona girecek.Komediden gerilime, her zevke hitap edecek filmler arasından mutlaka izlemeniz gereken Hollywood yapımlarını sinemia.com editörleri listeledi.
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursuyla gençler kodlama öğrenecek ve geleceğe ışık tutacak.
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
​Üniversiteye giriş sınavında, başarıyı artırmada en önemli etken kaygıyı yönetmekten geçiyor. Sınavdan önceki günlerde yapılacak aktivitelerin, beslenme düzeninin ve sosyal ortamların sınav stresine etkisinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Nehir Kürklü, sınava girecek öğrenciler için önerilerde bulundu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:29
Güneş
05:12
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:53
Yatsı
21:26
Advert