Advert
Advert
Bu haber 02 Aralık 2017 09:39:07 Tarihinde eklenmiştir. 428 Defa Okundu.

İnsanlar Sosyal Faydayı Esas Alırsa Sorunlarından Kurtulabilir

Şanlıurfa’da devam eden 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmalarını anlattı.

İnsanlar Sosyal Faydayı Esas Alırsa Sorunlarından Kurtulabilir

Şanlıurfa’da devam eden 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmalarını anlattı. Arı, karınca kolonilerinin ve sığırcık kuşlarının etraflarındaki tehlikelerden korunmak ve civarlarındaki yiyecek kaynağına en kısa zamanda ulaşabilmelerini sağlayan sürü zekâsı yaklaşımını ele aldı. Dr. Ergüzel, “İnsanoğlunun da bireysel ihtiyaçlarını ve kararlarını sosyal ihtiyaç ve karar mekanizmasıyla birleştirdiği, sosyal faydayı esas aldığı taktirde yeryüzündeki insan kaynaklı pek çok problemin çözüleceğinin altını çizdi. Ancak bilişsel ve sosyal zekânın işbirliği ile mükemmel çözüme ulaşılabildiğini gözlemlediğimiz sürü algoritmaları günümüz insan davranışlarının toplumsal faydayı esas almamız hususunda önemli bir örnek ve referans teşkil etmektedir.
Üsküdar Üniversitesi ve Harran Üniversitesi ortaklığında Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka ve Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan’ın kongre başkanlığında dün başlayan 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi devam ediyor.
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Büyük Amfi’de yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen kongreye Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Doğadan Esinlenen Mühendislik Algoritmaları ve Uygulamaları” başlıklı sunumuyla katıldı. 

Temel bilimler doğadan ilham alıyor


Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadaki canlıların sahip oldukları kusursuz tasarımlarıyla birlikte, sınırlı kaynaklarını optimum kullanmalarını ve birlikte hareket etme becerileri ile hayatta kalma ve yiyecek bulmak için kullandıkları sosyal zekâlarının temel bilimlerin bilgi birikimine ve literatüre “sürü zekâsı” yaklaşımını kazandırdığını söyledi.

Sağlık bilişimi alanında özelleşen çalışmaların, son yıllarda yaygın olarak kullanılan yapay öğrenme, bulanık mantık ile sistem kontrolü ve arı, karınca koloni, parçacık sürü ve ateşböceği algoritmaları gibi yöntemlerin dikkat çekici performanslarını ortaya koyduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel “Elde edilen sonuçlar, doğadan esinlenerek geliştirilen meta-sezgisel algoritmaların birbirleriyle oldukça rekabetçi, klasik yöntemlere göre ise oldukça yüksek performanslı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir” dedi. 

Mühendislik, çözüm için doğaya bakıyor


Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, mühendislik programlarının en büyük önceliğinin, problemi en kısa zamanda çözmek ve en uygun maliyeti vermek olduğunu belirterek “Bunun için pek çok sezgisel (heuristic) ve sezgi-ötesi (meta-heuristic) yöntemler var. Sezgisel ötesi yöntemler temel olarak olasılık hesabına dayalı ve doğadan esinlenerek istifade edilen ve özellikle yüksek karmaşıklık düzeyindeki non-deterministik polynomial problemlerin çözümünde tercih edilen yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde son yıllarda bununla ilgili oldukça tatmin edici sonuçlar elde edilen çalışmalar görüyoruz. Çalışmalarımızda kullandığımız doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmaları mühendislik, endüstriyel uygulamalar, gerçek zamanlı sistemler, fizik, finans ve tıp bilişimindeki uygulamaları ile günlük hayatımızda da karşımıza çıkmaktadır.”


 

Yerel ve global çözümler birleştirilmeli


Doğadaki canlıların mükemmel yaratılmış olmalarının arkasındaki kusursuz matematiğin özelikle ilgisini çektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Burada sürü mantığı her bir bireye tekil bakıldığı zaman sosyal zekâya herhangi bir katkısı yokmuş gibi görünse de, sürü içerisinde her bir bireyin kendi bilişsel zekâsı önce sosyal karar verme mkanizmasına sonra tekrar kendi bireysel tercihini yaparken ki kararına katkıda bulunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla sürecin tamamına bakıldığı zaman, bireylerin sadece kendi yerel (lokal) çözümleri yerine tüm çözümlerden istifade eden (global) bir yaklaşımın esas alındığınıve ancak her iki çözümün birarada ve intizam içinde uygulandığı durumda en iyi/optimum çözüme ulaşılabileceğini görüyoruz.” dedi.


 

En iyisi için işbirliği şart


İnsanların karar mekanizmalarında bireysel karar vermeyi tercih ettiklerini belirten Dr. Ergüzel, başarıya ulaşmak için işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her bir bireyin bireysel kararı, hedeflenen noktanın daha altında başarılarla neticelenebilir. Dolayısıyla toplumsal uyum ve birlikte hareket davranışının neticelerini bu canlılarda yüksek verim olarak görebiliyoruz. Bu canlılarda gözlemlediğimiz sürü zekasının ancak sosyal yaşama tatbik edildiği zaman mutlu, adil ve başarılı bir topluma ulaşılır. Toplum içerisindeki diğer bireylerden fayda sağlandığı, katılımcılığın tüm bireylere indirgendiği zaman toplumsal karar mekanizmasının daha sağlıklı çalıştığının altını çizen Dr. Ergüzel, çağımız vebası diyebileceğimiz ve pandemi haline gelen Narsisizim "Obez Nefs" davranışların azalmasının ancak toplumsal fayda/bilinç öncelik alındığı zaman ortadan kaldırabileceğimizi düşünüyorum. Dünya sorunlarının çözümü noktasında insanoğlu sürü zekasını modelleyebilir, toplumsal sorunların çözümünde referans alırsa önemli kazanımlar elde edebilecektir” dedi.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Gap
İl Milli Eğitim ile Yeşilay Arasında Madde bağımlılığı Protokolü İmzalandı
İl Milli Eğitim ile Yeşilay Arasında Madde bağımlılığı Protokolü İmzalandı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, İl Müftülüğü ve Yeşilay Şanlıurfa Şubesi işbirliği ile madde ile mücadele kapsamında eğitim seminerleri verilmek üzere protokol imzalandı.
Başkan Yol Sorunları Dosyasını Bakana Elden Verdi
Başkan Yol Sorunları Dosyasını Bakana Elden Verdi
Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan İlçedeki yol ve iletişim sıkıntılarını içeren bir raporu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a elden teslim etti.
Kız Kardeşim Projesi Yoluna Şanlıurfa ile Devam Ediyor
Kız Kardeşim Projesi Yoluna Şanlıurfa ile Devam Ediyor
“Kız Kardeşim” Projesi Şanlıurfalı kadınlarla buluşuyor
TBM Uygulayıcı Eğitim Programı Siverek De Yoğun İlgi Gördü
TBM Uygulayıcı Eğitim Programı Siverek De Yoğun İlgi Gördü
Türkiye bağımlılıklarla mücadele eğitim programı son hızıyla Şanlıurfa ilimizde devam ediyor.
Kasapdöner’den Şanlıurfalı Girişimciye Yılın Son Fırsatı!
Kasapdöner’den Şanlıurfalı Girişimciye Yılın Son Fırsatı!
Türkiye’nin en sıra dışı döner markası KasapDöner, şehrindeki ilk şubeyi açan girişimciye, 30 bin TL değerindeki açılış paketini hediye ediyor. Yılın bu son fırsatı için son tarih ise 31 Aralık…
Akçakale'de Yol Çalışmaları Ohali Mahallesinde Devam Ediyor
Akçakale'de Yol Çalışmaları Ohali Mahallesinde Devam Ediyor
Şanlıurfa’nın Akçakale İlçe Belediyesi kırsal kesimlerdeki yol yapım çalışmalarına Ohali mahallesi ile Ohali Kümeevler’de devam ediyor.
Şanlıurfa Yeşilay'dan Cezaevinde Madde İle Mücadele Seminerleri
Şanlıurfa Yeşilay'dan Cezaevinde Madde İle Mücadele Seminerleri
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi ve İl Müftülüğü iş birliği ile Bağımlılıkla Mücadele kapsamında  yürütülen eğitimler bu haftaki ayağında cezaevinde 150 mahkuma eğitim verildi.
Şanlıurfa STK'ları, Kudüs Ümmetin Kırmızı Çizgisidir
Şanlıurfa STK'ları, Kudüs Ümmetin Kırmızı Çizgisidir
Şanlıurfa'da bir çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği basın açıklamasında Kudüs'ü Başkent ilan etmeye hazırlanan terör devleti İsrail'e öfke seli vardı.
Şanlıurfa'da Bir Otomobil Kaldırımda Yürüyen Anaokulu Öğrencisini Ezdi
Şanlıurfa'da Bir Otomobil Kaldırımda Yürüyen Anaokulu Öğrencisini Ezdi
Şanlıurfa'nın merkez Eyyubiye ilçesi Eyüp peygamber caddesinde bulunan Şair Abdi İlkokulu önünde gerçekleşen kazada ara yoldan kontrolsüz çıkan bir araca yoldan gelen başka bir aracın çarpması sonucu kaldırımda yürüyen öğrencilerin arasına daldı bir öğrenci öldü biri yaralandı.
Birecik'te Motosiklet Operasyonu 245 Motosiklet Yakalandı
Birecik'te Motosiklet Operasyonu 245 Motosiklet Yakalandı
Birecik Emniyet Müdürlüğünce başlatılan bir operasyon ile ilçede eş zamanlı yapılan uygulamada 245 çalıntı, trafikten men ve tescil sorunu olan motosiklet yakalanarak el konuldu.
STK'lardan Kudüs'ün İsrail'in Başkenti İlan Edilmesine Tepki Yağdı
STK'lardan Kudüs'ün İsrail'in Başkenti İlan Edilmesine Tepki Yağdı
Müslümanların ilk kıblegahı Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti olarak tanınacağı belirtilmesi üzerine harekete geçen başta Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve diğer bir çok STK tarafından Şiddetle Kınandı
Amacımız çocuklarımıza yeşiller içinde bir Şanlıurfa bırakmaktır
Amacımız çocuklarımıza yeşiller içinde bir Şanlıurfa bırakmaktır
Şanlıurfa'ya 2 milyon ağaç ve bitki türü çeşidini kazandırmak için buluşmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesinin organizasyonları sürüyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:54
Güneş
07:22
Öğle
12:26
İkindi
14:54
Akşam
17:17
Yatsı
18:38
Advert