Advert
Advert
Bu haber 02 Aralık 2017 09:39:07 Tarihinde eklenmiştir.

İnsanlar Sosyal Faydayı Esas Alırsa Sorunlarından Kurtulabilir

Şanlıurfa’da devam eden 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmalarını anlattı.

İnsanlar Sosyal Faydayı Esas Alırsa Sorunlarından Kurtulabilir

Şanlıurfa’da devam eden 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmalarını anlattı. Arı, karınca kolonilerinin ve sığırcık kuşlarının etraflarındaki tehlikelerden korunmak ve civarlarındaki yiyecek kaynağına en kısa zamanda ulaşabilmelerini sağlayan sürü zekâsı yaklaşımını ele aldı. Dr. Ergüzel, “İnsanoğlunun da bireysel ihtiyaçlarını ve kararlarını sosyal ihtiyaç ve karar mekanizmasıyla birleştirdiği, sosyal faydayı esas aldığı taktirde yeryüzündeki insan kaynaklı pek çok problemin çözüleceğinin altını çizdi. Ancak bilişsel ve sosyal zekânın işbirliği ile mükemmel çözüme ulaşılabildiğini gözlemlediğimiz sürü algoritmaları günümüz insan davranışlarının toplumsal faydayı esas almamız hususunda önemli bir örnek ve referans teşkil etmektedir.
Üsküdar Üniversitesi ve Harran Üniversitesi ortaklığında Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka ve Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan’ın kongre başkanlığında dün başlayan 1. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi devam ediyor.
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Büyük Amfi’de yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen kongreye Üsküdar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Doğadan Esinlenen Mühendislik Algoritmaları ve Uygulamaları” başlıklı sunumuyla katıldı. 

Temel bilimler doğadan ilham alıyor


Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, doğadaki canlıların sahip oldukları kusursuz tasarımlarıyla birlikte, sınırlı kaynaklarını optimum kullanmalarını ve birlikte hareket etme becerileri ile hayatta kalma ve yiyecek bulmak için kullandıkları sosyal zekâlarının temel bilimlerin bilgi birikimine ve literatüre “sürü zekâsı” yaklaşımını kazandırdığını söyledi.

Sağlık bilişimi alanında özelleşen çalışmaların, son yıllarda yaygın olarak kullanılan yapay öğrenme, bulanık mantık ile sistem kontrolü ve arı, karınca koloni, parçacık sürü ve ateşböceği algoritmaları gibi yöntemlerin dikkat çekici performanslarını ortaya koyduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel “Elde edilen sonuçlar, doğadan esinlenerek geliştirilen meta-sezgisel algoritmaların birbirleriyle oldukça rekabetçi, klasik yöntemlere göre ise oldukça yüksek performanslı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir” dedi. 

Mühendislik, çözüm için doğaya bakıyor


Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, mühendislik programlarının en büyük önceliğinin, problemi en kısa zamanda çözmek ve en uygun maliyeti vermek olduğunu belirterek “Bunun için pek çok sezgisel (heuristic) ve sezgi-ötesi (meta-heuristic) yöntemler var. Sezgisel ötesi yöntemler temel olarak olasılık hesabına dayalı ve doğadan esinlenerek istifade edilen ve özellikle yüksek karmaşıklık düzeyindeki non-deterministik polynomial problemlerin çözümünde tercih edilen yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde son yıllarda bununla ilgili oldukça tatmin edici sonuçlar elde edilen çalışmalar görüyoruz. Çalışmalarımızda kullandığımız doğadan esinlenerek geliştirilen optimizasyon algoritmaları mühendislik, endüstriyel uygulamalar, gerçek zamanlı sistemler, fizik, finans ve tıp bilişimindeki uygulamaları ile günlük hayatımızda da karşımıza çıkmaktadır.”


 

Yerel ve global çözümler birleştirilmeli


Doğadaki canlıların mükemmel yaratılmış olmalarının arkasındaki kusursuz matematiğin özelikle ilgisini çektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Burada sürü mantığı her bir bireye tekil bakıldığı zaman sosyal zekâya herhangi bir katkısı yokmuş gibi görünse de, sürü içerisinde her bir bireyin kendi bilişsel zekâsı önce sosyal karar verme mkanizmasına sonra tekrar kendi bireysel tercihini yaparken ki kararına katkıda bulunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla sürecin tamamına bakıldığı zaman, bireylerin sadece kendi yerel (lokal) çözümleri yerine tüm çözümlerden istifade eden (global) bir yaklaşımın esas alındığınıve ancak her iki çözümün birarada ve intizam içinde uygulandığı durumda en iyi/optimum çözüme ulaşılabileceğini görüyoruz.” dedi.


 

En iyisi için işbirliği şart


İnsanların karar mekanizmalarında bireysel karar vermeyi tercih ettiklerini belirten Dr. Ergüzel, başarıya ulaşmak için işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her bir bireyin bireysel kararı, hedeflenen noktanın daha altında başarılarla neticelenebilir. Dolayısıyla toplumsal uyum ve birlikte hareket davranışının neticelerini bu canlılarda yüksek verim olarak görebiliyoruz. Bu canlılarda gözlemlediğimiz sürü zekasının ancak sosyal yaşama tatbik edildiği zaman mutlu, adil ve başarılı bir topluma ulaşılır. Toplum içerisindeki diğer bireylerden fayda sağlandığı, katılımcılığın tüm bireylere indirgendiği zaman toplumsal karar mekanizmasının daha sağlıklı çalıştığının altını çizen Dr. Ergüzel, çağımız vebası diyebileceğimiz ve pandemi haline gelen Narsisizim "Obez Nefs" davranışların azalmasının ancak toplumsal fayda/bilinç öncelik alındığı zaman ortadan kaldırabileceğimizi düşünüyorum. Dünya sorunlarının çözümü noktasında insanoğlu sürü zekasını modelleyebilir, toplumsal sorunların çözümünde referans alırsa önemli kazanımlar elde edebilecektir” dedi.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Gap
Selahaddin Eyyübi Mahallesinden Demirkol'a Teşekkür
Selahaddin Eyyübi Mahallesinden Demirkol'a Teşekkür
Haliliye Belediyesi, Selahaddin Eyyubi Mahallesinde bulunan Hazreti Talha Camiinin halı, klima ve bahçe düzenleme çalışmalarını tamamladı. Yenileme çalışmalarının tamamlandığı camide, cami cemaatiyle buluşan Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’a, mahalle sakinleri hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
Çocuklar;  ​Yaz Tatili Stresini Spor Okulları İle Atıyorlar
Çocuklar; ​Yaz Tatili Stresini Spor Okulları İle Atıyorlar
Haliliye Belediyesi tarafından 2017- 2018 Eğitim- Öğretim Yılının tamamlanmasıyla birlikte 12 başlatılan farklı branşta başlatılan Yaz Spor Okullarında, 7-15 yaş arası 800’ye yakın çocuk, alanlarında uzman olan eğitmenler tarafından eğitim alıyor.
​Karaköprü BLD. Başkanı; Çocuklar İle Bir Araya Geldi
​Karaköprü BLD. Başkanı; Çocuklar İle Bir Araya Geldi
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ilçedeki Fatma Koç Camiinde Kuran'ı Kerim eğitimi alan erkek ve kız çocuklarıyla buluşarak sohbet etti. Başkan Baydilli çocuklara erken yaşta Kuran'ı Kerim öğrenmenin ve hayata tatbik etmenin önemini anlattı.
​Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
​Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Kalp-damar hastalıkları, ülkemizde ve dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılırken, bazı hasta gruplarında ameliyat altın standart olarak öne çıkıyor.
​Karaköprü'ye Genç Yıldız Oyuncu Takviyesi  Yapıldı
​Karaköprü'ye Genç Yıldız Oyuncu Takviyesi Yapıldı
Transfer çalışmalarını sürdüren Karbel Karaköprü Belediyespor orta sahasını genç futbolcular Hasan Gündoğdu ve Yunus Şencay ile güçlendirdi
​Karaköprü BLD. Başkanı Baydilli'den Anlamı Ziyaret
​Karaköprü BLD. Başkanı Baydilli'den Anlamı Ziyaret
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli İlim Yayma Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi'ni ziyaret ederek dernek üyeleriyle çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu.
15 Temmuz Şehiteri Anma Programı Yapıldı
15 Temmuz Şehiteri Anma Programı Yapıldı
Akçakale Belediyesi, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gece yarılarına kadar çeşitli programlar düzenledi.
​Belediye Başkanı Baydilli; Artık Bu Ülkede Kimse Darbe Yapamaz
​Belediye Başkanı Baydilli; Artık Bu Ülkede Kimse Darbe Yapamaz
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programında yaptığı konuşmada, milletin 15 Temmuz günü gösterdiği kahramanlığın ardından artık kimsenin bu ülkede darbe yapmaya cüret edemeyeceğini söyledi.
Karaköprü Belediye Başkanı; Kursları Ziyaret Etti
Karaköprü Belediye Başkanı; Kursları Ziyaret Etti
Karaköprü Belediyesi, kadınları üretkenliğe teşvik etmek için açtığı kurslar yoğun ilgi görüyor. Kurslara katılan Karaköprülü kadınlar hem meslek öğreniyor. Hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor.
​Minik Çocuklar Oyuncak Müzesine Gitti
​Minik Çocuklar Oyuncak Müzesine Gitti
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli minik kreş öğrencilerine Şanlıurfa'da bir ilk olan Oyun ve Oyuncak müzesini gezdirerek oyuncakları tanıttı. Başkan Baydilli, "Çocuklarımızın mutluluğunu görünce yaptığımız işin meyvesini almış oluyoruz" diye konuştu.
​KIRKPINAR ÇOK AMAÇLI SALONA KAVUŞTU
​KIRKPINAR ÇOK AMAÇLI SALONA KAVUŞTU
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, kırsal mahallelere yaptığı önemli yatırımlarla vatandaşların gönlünde taht kuruyor. Vatandaşlar mahallelerine yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Metin Baydilli’ye teşekkür etti.
​Karaköprü Belediyeli Oyuncular Yuvada Kaldı
​Karaköprü Belediyeli Oyuncular Yuvada Kaldı
Karbel Karaköprü Belediyespor yeni sezon öncesi transfer çalışmalarını hızlandırdı. Kırmızı siyahlı ekip geçen sezon takımda yer alan genç futbolcular; Fırat Man, Vedat Yeşilkaya ve Hasan Basri Mest ile tekrardan anlaşmaya vardı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:46
Güneş
06:07
Öğle
12:24
İkindi
15:47
Akşam
18:29
Yatsı
19:44
Advert