Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 14:41:27 Tarihinde eklenmiştir.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden Jonathan Lass'ın liderliğinde yürütülen araştırma, korneal verici dokunun transplantasyon cerrahisinden önce 11 gün boyunca korneanın hastalıkları olan insanlardaki göz problemlerini düzeltmek için saklanabileceğini keşfetti.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Lass, Charles Thomas, "Geçtiğimiz 20 yılda kornea nakil uzmanları sadece korneaları depoladıktan bir hafta sonrasına kadar rahat ettiler, ancak bulgularımız ilk saklandıktan sonraki 11 güne kadar güvenle kullanabilirsiniz" Case Western Reserve Tıp Okulu'nda Göz Hastalıkları ve Görme Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Üniversite Hastaneleri Göz Enstitüsü üyesi ve sonuçları üreten ulusal Kornea Koruma Zamanı Araştırması'nın baş araştırmacısı. "Bu, gelecekte ABD vatandaşlarının bağışladığı korneaların yüzde otuz kadarını alacak bu ülkedeki kornea ve bugün denizaşırı hastalar için beklenen gelecekteki talepleri karşılamaya yardımcı olacaktır."

Gözün açık dış örtüsü olan kornea ışık odaklanmaya yardımcı olur, böylece insanlar açık bir şekilde görebilirler. Hasar gördüğünde, gelen ışık kusurlaşabilir ve görüş kalitesine zarar verebilir ve genellikle körlüğe neden olabilir. Zarar, önceki cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle yara izi nedeniyle ortaya çıkabilir; kornea ülseri; şişme veya korneayı inceltme; ve Fuchs Distrofi gibi kalıtsal hastalık ve rahatsızlıklar. Bulanık görme ve / veya ağrı yeterince ciddi olduğunda, yeni bir korneanın nakli gerekebilir. Nakledilen kornealar, ölenleri bağışta bulunmayı seçen insanlardan gelir.

Çalışmada, ülke çapındaki 40 cerrahi alanındaki 70 göz cerrahı, Descemet sıyırma otomatik endotel keratoplasti (DSAEK) adlı 1.090 kişi (1.330 göz) adlı bir kornea nakli gerçekleştirdi. Bu prosedürde, doktorlar veya göz bankası, sağlıklı bir bağışlanmış korneanın arkasından bir dilim alır, hastanın gözünde küçük bir yarık açar, hastalıklı endotel hücrelerini sıyırır ve bunları verici hücrelerle değiştirir. Hastaların çoğunda, Fuchs distrofisi için transplantasyon yapıldı ve korneal şişme ve bulutluluk nedeniyle görme azalıyordu. Hastalar rasgele iki tedavi grubundan birine tayin edildi: kornea sahip olanlar yedi güne kadar korundu ve kornea alanlar sekiz -14 gün boyunca korunmuşlardı.

Lass ve cerrahlar, üç yıllık greft başarı oranlarının, sekiz-14 gün boyunca korunmuş kornealar için yüzde 92.1 ve yedi güne kadar korunmuş kornealar için yüzde 95.3 olduğu buldu. Araştırmaya katılanlar, yedi güne kadar kornea alan hastalar ile sekiz-on gün koruyan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını keşfettiler. Daha ziyade, gruplar arasındaki farkın büyük bir kısmı, 12-14 gün koruyan kornealardan kaynaklanmaktadır.

Lass, "12-14 gün korunmuş korneal hastaların başarı oranlarının yüzde 89.3 olduğu hala unutulmamalıdır" dedi. "Bu, bireysel koşullar gerektiriyorsa, daha uzun süre korunduğu bu kornealar yüksek derecede başarı ile kullanılabilir demektir."

Çalışmanın sonuçları direkt olarak bu spesifik operasyonda kullanılan donor kornea ve bu koşullar için de geçerli olmasına rağmen, araştırmacılar sonuçların diğer nakil ve diğer göz hastalıklarında kullanılan donör kornealara kadar uzatılmasını umut ediyorlar.

Ayrı ayrı araştırmacılar, transplantasyondan sonra oluşan kornea endotel hücre kaybının derecesini değerlendirdiler. Endotel, korneanın iç yüzeyini astarlayan tek bir hücre tabakasıdır; fonksiyonları arasında korneayı açık tutmaya ve şişirmemeye yardımcı olur. Cerrahlar, yedi güne kadar korunmuş kornealarda, sekiz-14 gün korunmuş kornealarda yüzde 40 oranında bir hücre kaybına karşılık yüzde 37 oranında bir hücre kaybı olduğunu buldu. Yine araştırmaya devam ederek, dört-13 günlük korunmuş kornealarda karşılaştırılabilir bir kayıp oranı keşfettiler. Lass, "Bu bulgu, 11 güne kadar depolanan kornea kullanımını da destekliyor" dedi.


Editör Mehmet Yakan
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incirin ihracat yolculuğu başlıyor! Türkiye, 2018 yılında 50 milyon dolarlık taze siyah incir ihraç etmeyi hedefliyor!
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
Stres ve yorgunluk birçok hastada kan basıncının düşürülememesinin en önemli nedenidir. Bu nedenle kısa süreli de olsa tatil, hipertansiyon hastaları için büyük bir fırsattır. Bazı basit tedbirlerle dinlenme ve yenilenme amacıyla çıktığınız tatili sorunsuz ve büyük bir keyifle bitirebilirsiniz. Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin AKPOLAT tatile çıkacak hipertansiyon hastalarına pratik önerilerde bulundu…
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine bağlı göz yaralanmalarıyla çok sık karşılaşıldığını söyleyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay “Soda ve maden suyu şişeleri yere vurduğu zaman patlayarak şişe kapağını göze doğru fırlatır.
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Bir top dondurma 1 çay bardağı süte eşdeğer
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sınav zamanı geldi çattı. 2 milyon civarında adayın gireceği YKS sınavı bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Peki sınav günü bilişsel kapasitemizi arttırmak için nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz?
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
Kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine dünyada her 8 kadından biri hayatının bir döneminde yakalanıyor. Son 50 yılda dünyada görülme sıklığı iki mislinden fazla artan meme kanserinin yaş ortalaması de son yıllarda gençlere doğru kayıyor.
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir.
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryenlik ile ilgili uzun yıllar temkinli bir yaklaşım sergilense de günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar ve vejetaryen diyetin bazı hastalık risklerini azaltıcı etkisi sebebiyle, bu beslenme tarzına ilişkin ön yargılar azalıyor ve bu diyet giderek daha çok benimsenerek önem kazanıyor.
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
Pırıl pırıl parlayan güneş ve masmavi bulutsuz bir gökyüzüyle yılın en gözde mevsimi geldi. Büyük küçük hepimiz yazı dört gözle bekledik, denizin ve güneşin hayalini kurduk. Ancak eğer hamileyseniz durum o kadar iç açıcı olmayabilir.
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Erken dönemde en sık burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, burun ile geniz akıntısı gibi yakınmalarla kendini belli ediyor. Kronikleşirse sorun daha da şiddetleniyor ve bu tabloya baş ağrısı, geçmeyen yüz ağrısı ve koyu renkli burun akıntısı eşlik ediyor.
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ramazan’da iftar sonrası üst üste içilen sigara, gün boyunca nikotin almayan vücutta normalden daha fazla tahribata yol açıyor. Ramazan’da kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranış, bozucu etki yapıyor
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:27
Güneş
05:10
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:54
Yatsı
21:28
Advert