Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 14:41:27 Tarihinde eklenmiştir. 293 Defa Okundu.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden Jonathan Lass'ın liderliğinde yürütülen araştırma, korneal verici dokunun transplantasyon cerrahisinden önce 11 gün boyunca korneanın hastalıkları olan insanlardaki göz problemlerini düzeltmek için saklanabileceğini keşfetti.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Lass, Charles Thomas, "Geçtiğimiz 20 yılda kornea nakil uzmanları sadece korneaları depoladıktan bir hafta sonrasına kadar rahat ettiler, ancak bulgularımız ilk saklandıktan sonraki 11 güne kadar güvenle kullanabilirsiniz" Case Western Reserve Tıp Okulu'nda Göz Hastalıkları ve Görme Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Üniversite Hastaneleri Göz Enstitüsü üyesi ve sonuçları üreten ulusal Kornea Koruma Zamanı Araştırması'nın baş araştırmacısı. "Bu, gelecekte ABD vatandaşlarının bağışladığı korneaların yüzde otuz kadarını alacak bu ülkedeki kornea ve bugün denizaşırı hastalar için beklenen gelecekteki talepleri karşılamaya yardımcı olacaktır."

Gözün açık dış örtüsü olan kornea ışık odaklanmaya yardımcı olur, böylece insanlar açık bir şekilde görebilirler. Hasar gördüğünde, gelen ışık kusurlaşabilir ve görüş kalitesine zarar verebilir ve genellikle körlüğe neden olabilir. Zarar, önceki cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle yara izi nedeniyle ortaya çıkabilir; kornea ülseri; şişme veya korneayı inceltme; ve Fuchs Distrofi gibi kalıtsal hastalık ve rahatsızlıklar. Bulanık görme ve / veya ağrı yeterince ciddi olduğunda, yeni bir korneanın nakli gerekebilir. Nakledilen kornealar, ölenleri bağışta bulunmayı seçen insanlardan gelir.

Çalışmada, ülke çapındaki 40 cerrahi alanındaki 70 göz cerrahı, Descemet sıyırma otomatik endotel keratoplasti (DSAEK) adlı 1.090 kişi (1.330 göz) adlı bir kornea nakli gerçekleştirdi. Bu prosedürde, doktorlar veya göz bankası, sağlıklı bir bağışlanmış korneanın arkasından bir dilim alır, hastanın gözünde küçük bir yarık açar, hastalıklı endotel hücrelerini sıyırır ve bunları verici hücrelerle değiştirir. Hastaların çoğunda, Fuchs distrofisi için transplantasyon yapıldı ve korneal şişme ve bulutluluk nedeniyle görme azalıyordu. Hastalar rasgele iki tedavi grubundan birine tayin edildi: kornea sahip olanlar yedi güne kadar korundu ve kornea alanlar sekiz -14 gün boyunca korunmuşlardı.

Lass ve cerrahlar, üç yıllık greft başarı oranlarının, sekiz-14 gün boyunca korunmuş kornealar için yüzde 92.1 ve yedi güne kadar korunmuş kornealar için yüzde 95.3 olduğu buldu. Araştırmaya katılanlar, yedi güne kadar kornea alan hastalar ile sekiz-on gün koruyan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını keşfettiler. Daha ziyade, gruplar arasındaki farkın büyük bir kısmı, 12-14 gün koruyan kornealardan kaynaklanmaktadır.

Lass, "12-14 gün korunmuş korneal hastaların başarı oranlarının yüzde 89.3 olduğu hala unutulmamalıdır" dedi. "Bu, bireysel koşullar gerektiriyorsa, daha uzun süre korunduğu bu kornealar yüksek derecede başarı ile kullanılabilir demektir."

Çalışmanın sonuçları direkt olarak bu spesifik operasyonda kullanılan donor kornea ve bu koşullar için de geçerli olmasına rağmen, araştırmacılar sonuçların diğer nakil ve diğer göz hastalıklarında kullanılan donör kornealara kadar uzatılmasını umut ediyorlar.

Ayrı ayrı araştırmacılar, transplantasyondan sonra oluşan kornea endotel hücre kaybının derecesini değerlendirdiler. Endotel, korneanın iç yüzeyini astarlayan tek bir hücre tabakasıdır; fonksiyonları arasında korneayı açık tutmaya ve şişirmemeye yardımcı olur. Cerrahlar, yedi güne kadar korunmuş kornealarda, sekiz-14 gün korunmuş kornealarda yüzde 40 oranında bir hücre kaybına karşılık yüzde 37 oranında bir hücre kaybı olduğunu buldu. Yine araştırmaya devam ederek, dört-13 günlük korunmuş kornealarda karşılaştırılabilir bir kayıp oranı keşfettiler. Lass, "Bu bulgu, 11 güne kadar depolanan kornea kullanımını da destekliyor" dedi.


Editör Mehmet Yakan
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı
Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı
Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı, Bebeklerinden ‘geliyor’ sinyali gelir gelmez çoğu anne baba adayının eli ayağı birbirine karışabiliyor.
Baş Ağrınızın Nedeni Sinüzit Olabilir
Baş Ağrınızın Nedeni Sinüzit Olabilir
Baş Ağrınızın Nedeni Sinüzit Olabilir : Sinüsler yüz kemikleri içerisinde bulunan içi hava dolu hücrelerdir. İçlerinde burunu nemlendirmeye yönelik mukus denilen salgılar üretilir. İnce bir kanalla burun içine açılır ve bu salgılar burun içine direne edilir.
Sağlıklı ve kalıcı zayıflamada yeni yöntem: Nörofit
Sağlıklı ve kalıcı zayıflamada yeni yöntem: Nörofit
Sağlıklı ve kalıcı zayıflamada yeni yöntem: Nörofit , Üsküdar Üniversitesi uygulama ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, kişilere sağlıklı ve doğru beslenme, diyet yapma becerisini geliştirme konularında bilgilendirmek ve destek olmak üzere Nörofit programını hayata geçirdi. Psikiyatri, Beslenme-Diyet ve Fizyoterapi-Rehabilitasyon birimlerinin ortak bir anlayışla uygulama yaptığı merkezde Bilişsel Davranışçı Terapi başta olmak üzere ileri tedavi yöntemleri uygulanıyor.
Lazer Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!
Lazer Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!
Lazer Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar! :Lazerle ilgili sık sorulan sorular, Lazer tedavisinde bilmeniz gerekenler Gözlük ve lenslerden kurtularak yaşam kalitenizi yükseltmek isteyenler
Üretimden Restorana Tüm Lezzet Ve Kalite Sırları “Ne Yediğini Bil” Platformunda
Üretimden Restorana Tüm Lezzet Ve Kalite Sırları “Ne Yediğini Bil” Platformunda
Üretimden Restorana Tüm Lezzet Ve Kalite Sırları “Ne Yediğini Bil” Platformunda: Türkiye’de her yıl milyonlarca kişiye hizmet veren hızlı servis restoran sektörünün lideri TAB Gıda, gıda güvenliği standartlarını ve ürün kalitesini herkesle paylaşıyor.
Unutkanlığın Nedeni Hidrosefali Olabilir
Unutkanlığın Nedeni Hidrosefali Olabilir
Unutkanlığınızın Nedeni Hidrosefali Olabilir : Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Önöz, nörolojik hastalıklarla karıştırılabilen normal basınçlı hidrosefali ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Ekrana Bakarken Mutlaka Göz Kırpın,  Bu 6 Hatadan Gözünüzü Sakının!
Ekrana Bakarken Mutlaka Göz Kırpın, Bu 6 Hatadan Gözünüzü Sakının!
Ekrana Bakarken Mutlaka Göz Kırpın, Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve hatta sosyal medya nedeniyle uzun süre ekrana bakmak göz sağlığımızın bozulmasına neden olabiliyor.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Raporu Hakkında Basın Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Raporu Hakkında Basın Açıklaması
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu, medyadaki tartışmalara ışık tutmak adına başladığı çalışmalar sonucunda ortaya koyduğu “Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) Sağlığa Etkileri” başlıklı raporu, bugün Bakanlığın internet sitesinde yayınlamıştır.
Gebeliğin son üç ayındaki kabuslarla nasıl başa çıkılır?
Gebeliğin son üç ayındaki kabuslarla nasıl başa çıkılır?
Gebelik dönemi ne kadar rahat geçerse geçsin bu son dönemde, ağrı ve uykusuzluk çoğu gebe için rahatsızlık verici bir durumdur. Yine bu dönemde neyin normal neyin anormal olduğunun bilinmesi de çok önemlidir.
Böbrekleriniz Gebeliğe Hazır mı?
Böbrekleriniz Gebeliğe Hazır mı?
Dünya’da 500 milyonu aşkın kişi kronik böbrek hastalığı ile yaşıyor. Ülkemizde ise her 7 kişiden biri böbrek hastası. Bu yıl Dünya Böbrek Günü’nün teması: “Böbrekler ve kadın sağlığı”. Kronik böbrek hastalığının kadınlardaki en sık 8. ölüm nedeni olduğunu dünyada her yıl yaklaşık 600 bin kadın kronik böbrek hastalığı nedeni ile hayatını kaybettiğini söyleyen Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat özellikle hamile kalmayı düşünen böbrek hastaları için merak edilen soruları yanıtladı.
Deterjan ile Temizlik Günde 1 Paket Sigara İçmeye Eşdeğer!
Deterjan ile Temizlik Günde 1 Paket Sigara İçmeye Eşdeğer!
Yaşam alanlarını temizlemede kullanılan kimyasal temizlik malzemelerinin aslında sağlığa doğrudan zarar verdiğini biliyor musunuz? Norveç’te Bergen Üniversitesi’nde 6 binden fazla kişiyle tam 20 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmaya göre, evini kimyasallar yardımıyla temizleyenlerin akciğerleri günde bir paket sigara içmişçesine zarar görüyor.
Bilinçsiz yüzme çocuğunuzda skolyoza neden olabilir
Bilinçsiz yüzme çocuğunuzda skolyoza neden olabilir
Yüzmenin yararları saymakla bitmez ama zararları da var! Özellikle erken yaşta yüzmeye teşvik edilen çocuklarda skolyoz başta olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açabiliyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:59
Güneş
06:21
Öğle
12:39
İkindi
16:03
Akşam
18:46
Yatsı
20:01
Advert