Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 14:41:27 Tarihinde eklenmiştir.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden Jonathan Lass'ın liderliğinde yürütülen araştırma, korneal verici dokunun transplantasyon cerrahisinden önce 11 gün boyunca korneanın hastalıkları olan insanlardaki göz problemlerini düzeltmek için saklanabileceğini keşfetti.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Lass, Charles Thomas, "Geçtiğimiz 20 yılda kornea nakil uzmanları sadece korneaları depoladıktan bir hafta sonrasına kadar rahat ettiler, ancak bulgularımız ilk saklandıktan sonraki 11 güne kadar güvenle kullanabilirsiniz" Case Western Reserve Tıp Okulu'nda Göz Hastalıkları ve Görme Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Üniversite Hastaneleri Göz Enstitüsü üyesi ve sonuçları üreten ulusal Kornea Koruma Zamanı Araştırması'nın baş araştırmacısı. "Bu, gelecekte ABD vatandaşlarının bağışladığı korneaların yüzde otuz kadarını alacak bu ülkedeki kornea ve bugün denizaşırı hastalar için beklenen gelecekteki talepleri karşılamaya yardımcı olacaktır."

Gözün açık dış örtüsü olan kornea ışık odaklanmaya yardımcı olur, böylece insanlar açık bir şekilde görebilirler. Hasar gördüğünde, gelen ışık kusurlaşabilir ve görüş kalitesine zarar verebilir ve genellikle körlüğe neden olabilir. Zarar, önceki cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle yara izi nedeniyle ortaya çıkabilir; kornea ülseri; şişme veya korneayı inceltme; ve Fuchs Distrofi gibi kalıtsal hastalık ve rahatsızlıklar. Bulanık görme ve / veya ağrı yeterince ciddi olduğunda, yeni bir korneanın nakli gerekebilir. Nakledilen kornealar, ölenleri bağışta bulunmayı seçen insanlardan gelir.

Çalışmada, ülke çapındaki 40 cerrahi alanındaki 70 göz cerrahı, Descemet sıyırma otomatik endotel keratoplasti (DSAEK) adlı 1.090 kişi (1.330 göz) adlı bir kornea nakli gerçekleştirdi. Bu prosedürde, doktorlar veya göz bankası, sağlıklı bir bağışlanmış korneanın arkasından bir dilim alır, hastanın gözünde küçük bir yarık açar, hastalıklı endotel hücrelerini sıyırır ve bunları verici hücrelerle değiştirir. Hastaların çoğunda, Fuchs distrofisi için transplantasyon yapıldı ve korneal şişme ve bulutluluk nedeniyle görme azalıyordu. Hastalar rasgele iki tedavi grubundan birine tayin edildi: kornea sahip olanlar yedi güne kadar korundu ve kornea alanlar sekiz -14 gün boyunca korunmuşlardı.

Lass ve cerrahlar, üç yıllık greft başarı oranlarının, sekiz-14 gün boyunca korunmuş kornealar için yüzde 92.1 ve yedi güne kadar korunmuş kornealar için yüzde 95.3 olduğu buldu. Araştırmaya katılanlar, yedi güne kadar kornea alan hastalar ile sekiz-on gün koruyan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını keşfettiler. Daha ziyade, gruplar arasındaki farkın büyük bir kısmı, 12-14 gün koruyan kornealardan kaynaklanmaktadır.

Lass, "12-14 gün korunmuş korneal hastaların başarı oranlarının yüzde 89.3 olduğu hala unutulmamalıdır" dedi. "Bu, bireysel koşullar gerektiriyorsa, daha uzun süre korunduğu bu kornealar yüksek derecede başarı ile kullanılabilir demektir."

Çalışmanın sonuçları direkt olarak bu spesifik operasyonda kullanılan donor kornea ve bu koşullar için de geçerli olmasına rağmen, araştırmacılar sonuçların diğer nakil ve diğer göz hastalıklarında kullanılan donör kornealara kadar uzatılmasını umut ediyorlar.

Ayrı ayrı araştırmacılar, transplantasyondan sonra oluşan kornea endotel hücre kaybının derecesini değerlendirdiler. Endotel, korneanın iç yüzeyini astarlayan tek bir hücre tabakasıdır; fonksiyonları arasında korneayı açık tutmaya ve şişirmemeye yardımcı olur. Cerrahlar, yedi güne kadar korunmuş kornealarda, sekiz-14 gün korunmuş kornealarda yüzde 40 oranında bir hücre kaybına karşılık yüzde 37 oranında bir hücre kaybı olduğunu buldu. Yine araştırmaya devam ederek, dört-13 günlük korunmuş kornealarda karşılaştırılabilir bir kayıp oranı keşfettiler. Lass, "Bu bulgu, 11 güne kadar depolanan kornea kullanımını da destekliyor" dedi.


Editör Mehmet Yakan
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Yanma Hissi ve Tahriş, Boğaz Reflüsü Olabilirsiniz
Yanma Hissi ve Tahriş, Boğaz Reflüsü Olabilirsiniz
Boğazınızda yanma hissi veya tahriş varsa aman dikkat Uzmanlar uyardı, Boğaz Reflüsü Olabilirsiniz Ses kısıklığı, ağız kuruluğu, kuru öksürük, acı tat, boğaza yabancı cisim kaçma hissi gibi belirtilerle kendini gösteren boğaz reflüsü, mide asidinin gırtlağa ulaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.
Yaz Aylarında Hamile Olanlar Dikkat
Yaz Aylarında Hamile Olanlar Dikkat
Aşırı sıcak havalarla birlikte hamilerde nefes alma zorlaşabilir, yeterli sıvı alınmadığı takdirde terlemenin de etkisiyle kolayca dehidratasyon (vücuttan fazla miktarda sıvı kaybı) gelişebilir, sıvının damar dışına geçişi nedeniyle şişlikler oluşabilir.
​Daha Güzel Bir Gülüş İçin;  Hollywood Yanağı Yaptırın
​Daha Güzel Bir Gülüş İçin; Hollywood Yanağı Yaptırın
Hollywood yanağı ile yuvarlak yanaklar daha üçgen bir görünüme kavuşuyor. Yaklaşık bir saat süren operasyonda yanaklardan yağ çıkarılır. Kişi, daha oval ve çekici bir yüze sahip olur.
​Bankacılık Sektörü Tükenmişlik Sendromuna Yol Açıyor
​Bankacılık Sektörü Tükenmişlik Sendromuna Yol Açıyor
Bankacılık sektörü çalışanlarının çalışma koşulları ile duygusal tükenme seviyelerini etkileyen sebepler İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’nda (İSGÜM) masaya yatırıldı.
Güzel Bir Haftasonu İçin Harika Bir Lezzet; Pikan Cevizli Tarçınlı Kek
Güzel Bir Haftasonu İçin Harika Bir Lezzet; Pikan Cevizli Tarçınlı Kek
Tatlının hayatlarımızdaki önemi kuşkusuz yadsınamaz. Doğum günleri, yıl dönümleri, kutlamalar. Her özel gün tatlıyla taçlandırılır. Sedef İybar da bahar çay saatlerini, pikan cevizli tarçınlı kekle daha özel kılıyor.
​Ayağınızda Çıkan Küçük Yara Büyümeden Önlem Alın
​Ayağınızda Çıkan Küçük Yara Büyümeden Önlem Alın
Dünyada her 5 diyabet hastasından 1’inin hastaneye ilk başvuru nedeni; ayağında açılan yara yani diyabetik ayak! Üstelik hastalar diyabet hastası olduklarını ayaklarında yara açıldığı zaman öğrenebiliyor!.
Light Süt İçerek Kalsiyum İhtiyacınızı Giderin
Light Süt İçerek Kalsiyum İhtiyacınızı Giderin
Kadınlarda kalsiyum ihtiyacının arttığı ve vücudun kilo almaya en yatkın olduğu menopoz döneminde gerekli tüm mineral ihtiyacını light sütün giderdiğini söyleyen uzmanlar, light sütün sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için etkili olduğunu belirtiyor.
​Kuru İncirin Değeri Ortak Akılla Artacak
​Kuru İncirin Değeri Ortak Akılla Artacak
Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde kalite ve verimi artırmak için tüm paydaşlar bir araya geldi
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incirin ihracat yolculuğu başlıyor! Türkiye, 2018 yılında 50 milyon dolarlık taze siyah incir ihraç etmeyi hedefliyor!
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
Stres ve yorgunluk birçok hastada kan basıncının düşürülememesinin en önemli nedenidir. Bu nedenle kısa süreli de olsa tatil, hipertansiyon hastaları için büyük bir fırsattır. Bazı basit tedbirlerle dinlenme ve yenilenme amacıyla çıktığınız tatili sorunsuz ve büyük bir keyifle bitirebilirsiniz. Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin AKPOLAT tatile çıkacak hipertansiyon hastalarına pratik önerilerde bulundu…
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine bağlı göz yaralanmalarıyla çok sık karşılaşıldığını söyleyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay “Soda ve maden suyu şişeleri yere vurduğu zaman patlayarak şişe kapağını göze doğru fırlatır.
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:05
Güneş
06:26
Öğle
12:18
İkindi
15:24
Akşam
17:57
Yatsı
19:11
Advert
 istanbul escort