Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 14:41:27 Tarihinde eklenmiştir. 225 Defa Okundu.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden Jonathan Lass'ın liderliğinde yürütülen araştırma, korneal verici dokunun transplantasyon cerrahisinden önce 11 gün boyunca korneanın hastalıkları olan insanlardaki göz problemlerini düzeltmek için saklanabileceğini keşfetti.

Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut

Lass, Charles Thomas, "Geçtiğimiz 20 yılda kornea nakil uzmanları sadece korneaları depoladıktan bir hafta sonrasına kadar rahat ettiler, ancak bulgularımız ilk saklandıktan sonraki 11 güne kadar güvenle kullanabilirsiniz" Case Western Reserve Tıp Okulu'nda Göz Hastalıkları ve Görme Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Üniversite Hastaneleri Göz Enstitüsü üyesi ve sonuçları üreten ulusal Kornea Koruma Zamanı Araştırması'nın baş araştırmacısı. "Bu, gelecekte ABD vatandaşlarının bağışladığı korneaların yüzde otuz kadarını alacak bu ülkedeki kornea ve bugün denizaşırı hastalar için beklenen gelecekteki talepleri karşılamaya yardımcı olacaktır."

Gözün açık dış örtüsü olan kornea ışık odaklanmaya yardımcı olur, böylece insanlar açık bir şekilde görebilirler. Hasar gördüğünde, gelen ışık kusurlaşabilir ve görüş kalitesine zarar verebilir ve genellikle körlüğe neden olabilir. Zarar, önceki cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle yara izi nedeniyle ortaya çıkabilir; kornea ülseri; şişme veya korneayı inceltme; ve Fuchs Distrofi gibi kalıtsal hastalık ve rahatsızlıklar. Bulanık görme ve / veya ağrı yeterince ciddi olduğunda, yeni bir korneanın nakli gerekebilir. Nakledilen kornealar, ölenleri bağışta bulunmayı seçen insanlardan gelir.

Çalışmada, ülke çapındaki 40 cerrahi alanındaki 70 göz cerrahı, Descemet sıyırma otomatik endotel keratoplasti (DSAEK) adlı 1.090 kişi (1.330 göz) adlı bir kornea nakli gerçekleştirdi. Bu prosedürde, doktorlar veya göz bankası, sağlıklı bir bağışlanmış korneanın arkasından bir dilim alır, hastanın gözünde küçük bir yarık açar, hastalıklı endotel hücrelerini sıyırır ve bunları verici hücrelerle değiştirir. Hastaların çoğunda, Fuchs distrofisi için transplantasyon yapıldı ve korneal şişme ve bulutluluk nedeniyle görme azalıyordu. Hastalar rasgele iki tedavi grubundan birine tayin edildi: kornea sahip olanlar yedi güne kadar korundu ve kornea alanlar sekiz -14 gün boyunca korunmuşlardı.

Lass ve cerrahlar, üç yıllık greft başarı oranlarının, sekiz-14 gün boyunca korunmuş kornealar için yüzde 92.1 ve yedi güne kadar korunmuş kornealar için yüzde 95.3 olduğu buldu. Araştırmaya katılanlar, yedi güne kadar kornea alan hastalar ile sekiz-on gün koruyan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını keşfettiler. Daha ziyade, gruplar arasındaki farkın büyük bir kısmı, 12-14 gün koruyan kornealardan kaynaklanmaktadır.

Lass, "12-14 gün korunmuş korneal hastaların başarı oranlarının yüzde 89.3 olduğu hala unutulmamalıdır" dedi. "Bu, bireysel koşullar gerektiriyorsa, daha uzun süre korunduğu bu kornealar yüksek derecede başarı ile kullanılabilir demektir."

Çalışmanın sonuçları direkt olarak bu spesifik operasyonda kullanılan donor kornea ve bu koşullar için de geçerli olmasına rağmen, araştırmacılar sonuçların diğer nakil ve diğer göz hastalıklarında kullanılan donör kornealara kadar uzatılmasını umut ediyorlar.

Ayrı ayrı araştırmacılar, transplantasyondan sonra oluşan kornea endotel hücre kaybının derecesini değerlendirdiler. Endotel, korneanın iç yüzeyini astarlayan tek bir hücre tabakasıdır; fonksiyonları arasında korneayı açık tutmaya ve şişirmemeye yardımcı olur. Cerrahlar, yedi güne kadar korunmuş kornealarda, sekiz-14 gün korunmuş kornealarda yüzde 40 oranında bir hücre kaybına karşılık yüzde 37 oranında bir hücre kaybı olduğunu buldu. Yine araştırmaya devam ederek, dört-13 günlük korunmuş kornealarda karşılaştırılabilir bir kayıp oranı keşfettiler. Lass, "Bu bulgu, 11 güne kadar depolanan kornea kullanımını da destekliyor" dedi.


Editör Mehmet Yakan
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Diyabetlilere Müjde, Peynir Altı Suyu Şekeri Dengeliyor
Diyabetlilere Müjde, Peynir Altı Suyu Şekeri Dengeliyor
İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi tarafından yapılan iki ayrı çalışma, kahvaltıdan önce peynir altı suyu (whey) proteini tüketmenin tip 2 diyabeti önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.
Kış Hastalığından Korunmak ve Zinde Kalmak İçin Tüketilecek Besinler
Kış Hastalığından Korunmak ve Zinde Kalmak İçin Tüketilecek Besinler
Havaların soğumasıyla beraber; nezle, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler hemen hemen herkeste görülüyor. Çevresel etkiler; stres, mevsimsel değişiklikler, düzensiz ve yetersiz beslenme gibi etkenlerle bağışıklık sistemi zayıflıyor, vücut hastalıklara açık hale geliyor.
Uzmanlar Uyarıyor! Obez Çocuk Sayısı Kritik Eşiğe Dayandı
Uzmanlar Uyarıyor! Obez Çocuk Sayısı Kritik Eşiğe Dayandı
Vücuttaki yağ miktarının artmasına bağlı kilo artışı olan obezitenin görülme sıklığı hem dünyada hem de ülkemizde giderek artıyor. Türkiye’de yapılan çalışmalar çocuk ve gençlerin yüzde 10-25’inin fazla kilolu veya obez olduğunu gösteriyor.
Güneşten Uzak ve Hareketsiz Yaşam Kemik Erimesine Davetiye Çıkarıyor
Güneşten Uzak ve Hareketsiz Yaşam Kemik Erimesine Davetiye Çıkarıyor
Belirli bir yaştan sonra daha yüksek olasılıkla kadınlarda görülen kemik erimesini tetikleyen diğer faktörler, hareketsiz yaşam, kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı olarak ortaya konuyor.
Kış hastalıklarında en iyi ilaç istirahat
Kış hastalıklarında en iyi ilaç istirahat
Kış günlerinde sıklıkla karşılaşılan nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının virüslere bağlı olduğunu belirten uzmanlar, bakteri enfeksiyonlarında etkili olan antibiyotiklerin bu virüslere etki etmediğini vurguluyor.
Kış Aylarının Mucizevi Bitkisi Lahananın 7 Az Bilinen Faydası
Kış Aylarının Mucizevi Bitkisi Lahananın 7 Az Bilinen Faydası
“Pişerken etrafı kaplayan o kokusu olmasa!” Pek çok kişinin ‘beyaz lahana’ denilince ilk olarak bu sözler dökülüyor dudaklarından. Oysa pişirirken hoş olmayan kokuları ortaya çıkaran kükürtlü bileşikler beyaz lahanayı daha kıymetli yapıyor.
Takma Diş Kullanmak Kilo Aldırır mı? İşte Uzman Görüşleri
Takma Diş Kullanmak Kilo Aldırır mı? İşte Uzman Görüşleri
Diş Hekimi Pertev Kökdemir, et, sebze ve meyveyi rahatlıkla çiğneyemeyen takma protez kullanıcılarının, besinleri çiğnemeden yuttukları için hem iyi beslenemediklerini, hem de kilo aldıklarını belirtiyor.
Ton Balığı ve Yumurta Sarısının Mucizevi Etkisi
Ton Balığı ve Yumurta Sarısının Mucizevi Etkisi
Uzmanlar; ‘Kış geldi. Havalar soğudu ve güneşli gün sayısı da azaldı. Güneşten D vitamini alma şansınız azaldığı için D vitamini eksikliği yaşamamak adına destek almanız gerekiyor’ ‘D vitamini eksikliği üreme sağlığını olumsuz etkiler’ diyerek uyarıyor.
Çok Çocuklu Ailelerin Sorunu Kardeşlerin Çatışması ve Çözüm Yolları
Çok Çocuklu Ailelerin Sorunu Kardeşlerin Çatışması ve Çözüm Yolları
Kardeşler arasındaki ilişki de sosyalleşme becerilerini geliştirir. Ancak birden fazla çocuğu olan ailelerin özellikle karşılaştığı bir durum vardır ki o da “kardeşler arası çatışma”.
0-2 Yaş Arası Bebeklerin Zeka Gelişimini Artıracak 5 Önemli Öneri
0-2 Yaş Arası Bebeklerin Zeka Gelişimini Artıracak 5 Önemli Öneri
Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, çocuklarda zekayı geliştirecek en önemli unsurun konuşmak, şarkı söylemek gibi karşılıklı etkileşim olduğunu söylüyor.
Göz Yaşına Dair Bilimsel Gerçekler! Şok Olacaksınız!...
Göz Yaşına Dair Bilimsel Gerçekler! Şok Olacaksınız!...
Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı, gözyaşına dair bilinmeyenleri bilimsel gerçekler ışığında açıkladı.
Bu On Besin Maddesi Doğurganlığı Arttırıyor
Bu On Besin Maddesi Doğurganlığı Arttırıyor
Anne olmak hiç kuşkusuz hemen her kadının hayali. Ancak günümüzde değişen çevre şartları, beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı ve sosyal koşullar nedeniyle hamile kalabilmekte güçlükler yaşanabiliyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
Advert