Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 10:13:09 Tarihinde eklenmiştir. 217 Defa Okundu.

Çocuklar Bizim Turnusol Kâğıdımızdır.

Adıyaman'da çocuklarla ilgili düzenlenen etkinlikte, çocukların, ebeveynlerin turnusol kâğıdı oldukları belirtildi.

Çocuklar Bizim Turnusol Kâğıdımızdır.

Adıyaman'da çocuklarla ilgili düzenlenen etkinlikte, çocukların, ebeveynlerin turnusol kâğıdı oldukları belirtildi.
 

Adıyaman'da kadınlara yönelik olarak "çocuklarda görülen uyum ve davranış problemlerine bakış" konulu program gerçekleştirildi.

İHH Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa konuşmacı olarak eğitmen Figen Ezgin katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İHH Kadın Kolları Başkanı Hülya Yetim, "Elini tutamadığımız, acı çeken kardeşlerimizi görüp hiçbir şey yapamayan ellerimiz için tövbeler olsun. Tövbeler olsun ömür takvimimizi boş boş geçirip lafla, sözle, boşluklarla, yanlışlıklarla, günahlarla doldurup heveslerimizin peşinde koştuğumuz her an için." dedi.

Daha sonra söz alan Ezgin ise içe kapanık veya çok hareketli çocukların farklı kişiliklere sahip olduklarını söyledi.

"Nesiller arasında farklı gezegenlerden gelmişçesine farklar oluşuyor"

Çocukların bu durumlarının aileleri yakından ilgilendirdiğini belirten Ezgin, şunları söyledi: "Ailelerin, bazı çocukların davranışları karşısında gerektiği gibi durum ve tavır takınamaması da çocukları etkilemektedir. Nesiller arasında farklı gezegenlerden gelmişçesine gittikçe farklar oluşuyor. Kent yaşamına doğru gittiğiniz zaman ailelerin yapısı, yaşam tarzları değiştikçe çocukların dünyaları da birbirinden farklılaşmaya başlıyor ve başka bir şey sirayet ediyor, bir problemi kendisinde taşımaya başlıyor. Çocuklarımızda davranış bozukluğuna yol açan tehlikeler, tsunami dalgası gibi bir yerden bilinçli bir şekilde pompalanıyor ve bu bizim ciğerlerimize kadar işliyor."

"Çocuğun dünyasına ait olmayan tavırlar oluşmaya başladı"

Çocuklarda olmaması gereken davranışları görmeye başladıklarını anlatan Ezgin, "Çocuğun kendisinden beklenenin dışında bir tavır var ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşıyorsa bu durum fıtrat gereği mi yoksa başka nedenlere mi bağlı diye araştırmak gerekir. Eğer dış nedenlere bağlı ise işte orada sorun var demektir. 3, 3,5 yaşında fıtratlarında taşımaması gereken davranışlar sergilemeye başlayan çocuklar görmeye başladım. Çocukta olması muhtemel problemler vardır. Bunları görünce çok şaşırmayız ama olmaması gereken şeyler görmeye başladık. Çocuğun dünyasına ait olmayan, eşyanın tabiatına aykırı tavırlar oluşmaya başladı. Çocukların sizi dinlememesi, hırçınlık yapması, şımarıklık yapmasından değil, aslında çok daha tehlikeli bir boyuttan bahsediyorum. Çocuklarımız fesada uğruyor. Anne baba için büyük bir nimet olan çocuklar büyük bir imtihan sebebi olmaya başladı. Katil evlatlar üretmeye başladık. Katil anne babalar üremeye başladı. Sadece şunu sorgulayalım: Neden, nereye gidiyoruz?" ifadelerini kullandı.

"İnsanlığın sağlam karakterli nesillere ihtiyacı var"

Ezgin, anne ve babaların küçük şeyleri dert etmemeleri gerektiğini dile getirerek, "Küçük şeylerle ilgilenen ebeveynler sağlıklı nesil yetiştiremezler. İnsanlığın ufak tefek şeyleri kendine dert edinen ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklara değil, sağlam karakterli, değerlerini sırtına sıkı sıkı almış, kafası dimdik bir şekilde Rabbinin istikametinde bir hayat ile insanlık için mücadele verebilecek güç ve kuvvette nesillere ihtiyacı var. Anne babalara ve eğitimcilere çok ihtiyacı var. Hedefimizi iyi koyabilirsek ileriye bakarız ve önümüzdeki küçük küçük çakıl taşları ile uğraşmayız. Çocukların sürekli olumsuz tarafına adapte olmamalıyız. Olumludan hareket ederek, olumlu hareketleri takdir ederek olumsuz davranışlarına panzehir olmasını sağlamalıyız. Çocuğumuza ve çocuğumuzla ilgili problemlere doğru bir şekilde bakmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Çocuklar aile içi iletişimi çok iyi gözlemliyor." diyen Ezgin, konuşmasını şöyle tamamladı: "İleriki süreçte bu ilişkiler çocuğa sirayet ediyor. Çocuğumuzdaki problemleri, uyum davranışlarını tanımlarken şunu çok iyi baz alalım: Çocuklar bizim turnusol kağıdımız. Emar, tomograofi gibi ilişkilerimizi, karakterimizi, yuvamızın ortamını çekiyor, önümüze koyuyor. Sonra biz gördüğümüz görüntüden rahatsızlık duyunca çocuğumuzdaki problem davranışını dillendirmeye başlıyoruz.

 

Editör Ramazan Cengiz

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Van'da 35 bin ihtiyaç sahibine ulaşıldı
Van'da 35 bin ihtiyaç sahibine ulaşıldı
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında 35 bin ihtiyaç sahibine 5 milyon TL'lik maddi destekte bulunuldu.
Yol uygulamasından kaçan araçtan esrar çıktı
Yol uygulamasından kaçan araçtan esrar çıktı
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan yol uygulamasından kaçan araç terkedilmiş olarak ele geçirildi. Araçta 7 kilo 200 gram esrar ele geçirildi.
Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan
Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan "Kerkük" için acil toplantı çağrısı
​Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Kerkük’te durumun normalleşmesi için Erbil ile Bağdat arasında en yakın zamanda toplantı yapılması çağrısında bulundu.
Takip edilen araçtan atılan poşetlerden patlayıcı çıktı
Takip edilen araçtan atılan poşetlerden patlayıcı çıktı
Mardin'de düzenlenen PKK operasyonunda durdurulan bir araçtan atılan poşetlerden 5 kilogram patlayıcı, 24 alıcı, 2 kumanda, 7 telsizli düzenek, 14 alıcı verici devre, 2 saatli düzenek ve 9 elektronik devre çıktı.
İpekyolu Kaymakamı'ndan esnaf ziyareti gerçekleşti.
İpekyolu Kaymakamı'ndan esnaf ziyareti gerçekleşti.
Van'ın İpekyolu İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Zarif: Yemen’de ateşkesin sağlanması için yardıma hazırız.
Zarif: Yemen’de ateşkesin sağlanması için yardıma hazırız.
​Yemen’deki savaşa son vermenin herkesin sorunluluğu olduğunu belirten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bu konuda yardıma hazır olduklarını söyledi.
Besiciler parasıyla bile saman bulamıyor
Besiciler parasıyla bile saman bulamıyor
Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, besicilerin, yem fiyatlarının pahalılığından dert yandığını söyledi.
Nusaybin'de el yapımı patlayıcı imha edildi
Nusaybin'de el yapımı patlayıcı imha edildi
Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan el yapımı patlayıcı imha edildi.
Kudüs işgalcilerin değil Filistin’in başkentidir
Kudüs işgalcilerin değil Filistin’in başkentidir
​ABD'nin Kudüs kararına tepki gösteren TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, Kudüs'ün siyonist işgalcilerin değil Filistin'in başkenti olduğunu söyledi.
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi arttı
​Türkiye İstatistik Kurumu bu yılın kasım ayına ait tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı.
Van’da kaçak sigara operasyonu gerçekleştirildi.
Van’da kaçak sigara operasyonu gerçekleştirildi.
Van'ın Tuşba ilçesinde yapılan kaçak sigara satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda, 33 bin 720 paket kaçak sigara ele geçirildi.
Obez çocuk sayısı hızla artıyor
Obez çocuk sayısı hızla artıyor
Vücuttaki yağ miktarının artmasına bağlı kilo artışı olan obezitenin görülme sıklığı hem dünyada hem de ülkemizde giderek artıyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
Advert