Advert
Advert
Bu haber 13 Kasım 2017 10:13:09 Tarihinde eklenmiştir.

Çocuklar Bizim Turnusol Kâğıdımızdır.

Adıyaman'da çocuklarla ilgili düzenlenen etkinlikte, çocukların, ebeveynlerin turnusol kâğıdı oldukları belirtildi.

Çocuklar Bizim Turnusol Kâğıdımızdır.

Adıyaman'da çocuklarla ilgili düzenlenen etkinlikte, çocukların, ebeveynlerin turnusol kâğıdı oldukları belirtildi.
 

Adıyaman'da kadınlara yönelik olarak "çocuklarda görülen uyum ve davranış problemlerine bakış" konulu program gerçekleştirildi.

İHH Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa konuşmacı olarak eğitmen Figen Ezgin katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İHH Kadın Kolları Başkanı Hülya Yetim, "Elini tutamadığımız, acı çeken kardeşlerimizi görüp hiçbir şey yapamayan ellerimiz için tövbeler olsun. Tövbeler olsun ömür takvimimizi boş boş geçirip lafla, sözle, boşluklarla, yanlışlıklarla, günahlarla doldurup heveslerimizin peşinde koştuğumuz her an için." dedi.

Daha sonra söz alan Ezgin ise içe kapanık veya çok hareketli çocukların farklı kişiliklere sahip olduklarını söyledi.

"Nesiller arasında farklı gezegenlerden gelmişçesine farklar oluşuyor"

Çocukların bu durumlarının aileleri yakından ilgilendirdiğini belirten Ezgin, şunları söyledi: "Ailelerin, bazı çocukların davranışları karşısında gerektiği gibi durum ve tavır takınamaması da çocukları etkilemektedir. Nesiller arasında farklı gezegenlerden gelmişçesine gittikçe farklar oluşuyor. Kent yaşamına doğru gittiğiniz zaman ailelerin yapısı, yaşam tarzları değiştikçe çocukların dünyaları da birbirinden farklılaşmaya başlıyor ve başka bir şey sirayet ediyor, bir problemi kendisinde taşımaya başlıyor. Çocuklarımızda davranış bozukluğuna yol açan tehlikeler, tsunami dalgası gibi bir yerden bilinçli bir şekilde pompalanıyor ve bu bizim ciğerlerimize kadar işliyor."

"Çocuğun dünyasına ait olmayan tavırlar oluşmaya başladı"

Çocuklarda olmaması gereken davranışları görmeye başladıklarını anlatan Ezgin, "Çocuğun kendisinden beklenenin dışında bir tavır var ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşıyorsa bu durum fıtrat gereği mi yoksa başka nedenlere mi bağlı diye araştırmak gerekir. Eğer dış nedenlere bağlı ise işte orada sorun var demektir. 3, 3,5 yaşında fıtratlarında taşımaması gereken davranışlar sergilemeye başlayan çocuklar görmeye başladım. Çocukta olması muhtemel problemler vardır. Bunları görünce çok şaşırmayız ama olmaması gereken şeyler görmeye başladık. Çocuğun dünyasına ait olmayan, eşyanın tabiatına aykırı tavırlar oluşmaya başladı. Çocukların sizi dinlememesi, hırçınlık yapması, şımarıklık yapmasından değil, aslında çok daha tehlikeli bir boyuttan bahsediyorum. Çocuklarımız fesada uğruyor. Anne baba için büyük bir nimet olan çocuklar büyük bir imtihan sebebi olmaya başladı. Katil evlatlar üretmeye başladık. Katil anne babalar üremeye başladı. Sadece şunu sorgulayalım: Neden, nereye gidiyoruz?" ifadelerini kullandı.

"İnsanlığın sağlam karakterli nesillere ihtiyacı var"

Ezgin, anne ve babaların küçük şeyleri dert etmemeleri gerektiğini dile getirerek, "Küçük şeylerle ilgilenen ebeveynler sağlıklı nesil yetiştiremezler. İnsanlığın ufak tefek şeyleri kendine dert edinen ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklara değil, sağlam karakterli, değerlerini sırtına sıkı sıkı almış, kafası dimdik bir şekilde Rabbinin istikametinde bir hayat ile insanlık için mücadele verebilecek güç ve kuvvette nesillere ihtiyacı var. Anne babalara ve eğitimcilere çok ihtiyacı var. Hedefimizi iyi koyabilirsek ileriye bakarız ve önümüzdeki küçük küçük çakıl taşları ile uğraşmayız. Çocukların sürekli olumsuz tarafına adapte olmamalıyız. Olumludan hareket ederek, olumlu hareketleri takdir ederek olumsuz davranışlarına panzehir olmasını sağlamalıyız. Çocuğumuza ve çocuğumuzla ilgili problemlere doğru bir şekilde bakmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Çocuklar aile içi iletişimi çok iyi gözlemliyor." diyen Ezgin, konuşmasını şöyle tamamladı: "İleriki süreçte bu ilişkiler çocuğa sirayet ediyor. Çocuğumuzdaki problemleri, uyum davranışlarını tanımlarken şunu çok iyi baz alalım: Çocuklar bizim turnusol kağıdımız. Emar, tomograofi gibi ilişkilerimizi, karakterimizi, yuvamızın ortamını çekiyor, önümüze koyuyor. Sonra biz gördüğümüz görüntüden rahatsızlık duyunca çocuğumuzdaki problem davranışını dillendirmeye başlıyoruz.

 

Editör Ramazan Cengiz

İLKHA

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Mustafa Şen Dersiad Üyeleri İle Bir Araya Geldi
Dünyanın ve insanlığın ihtiyaç duyduğu “erdemli iş adamlarını” yetiştirmek, helal kazanç ve helal ticaret kavramlarını iş hayatının merkezine yerleştirme gayreti ile hizmet veren Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD), her hafta ilgi çekici konuları değerlendirmek üzere farklı konukları ağırlıyor.
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Dünyada 40 bin çalışana görüşleri soruldu
Unilever, sürdürülebilirlik yol haritasını paydaşlarıyla birlikte belirliyor
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
Elektronik İmza Sayısında Yüzde 4,7'lik Artış Gösterdi
BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. Son verilere göre, 2018'in ilk çeyreği itibariyle 2 milyon 881 bin 967 adet e-imza üretildi. Mobil imza sayısı, 507 bin 183'e ulaştı. Toplamda 3 milyon 389 bin 150 elektronik sertifika üretildi.
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
​Minik Köpek Çapo Sahibiyle Birlikte Mezun Oldu
Eğitim- öğretim bitiş sezonlarının vazgeçilmezi olan kep atma törenlerinde bir ilk yaşandı. Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliğinden mezun olan öğrencilerden Seray Akıncı, kendisiyle birlikte sevimli köpeği Çapo ile beraber kep atma töreninde hem güzel anlara neden oldu, hem de hayvan sevgisi konusunda mesaj verdi
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
​Çinli Gıda İthalatçıları Türk lezzetlerini Yakinen Tanımak İçin Ülkemize Geldiler
Gıda ürünleri ihracatında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri konumunda olan Ege Bölgesi, Çinli gıda ithalatçılarını ağırladı.
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
​Gelecek Vaad Eden Mühendisler Yetişiyor
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursunu ziyaret etti. Başkan Baydilli geleceğin bilim adamlarının ve mühendislerinin temelinin bu kurslarda atılacağını söyledi.
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Yaz Sıcaklarına Dikkat Etmelisiniz
Sıcaklarla birlikte nem oranının da artmasıyla özellikle astım ve KOAH hastaları ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Yaşlıların daha fazla sıkıntı yaşadığı bu aylarda kalp, diyabet ve böbrek hastalarının kullandıkları ilaçlar ısı dengelemesinde zorluklara neden olabileceği için bu dönemde gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor.
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
​D Vitamini İle Eklem Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz
Türkiye’de D vitamini eksikliği ciddi boyutta ve her 3 kişinin 2’sinde düşük değerle kendini gösteriyor. Güneş ışınlarının, yılın önemli bir bölümü etkili olduğu Antalya’da bile D vitamini eksikliğine sıkça rastlanabiliyor.
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
Dünyada Hangi Ülke Kaç Vatandaş Bulunuyor ?
DÜNYA ÜZERİNDEKİ 193 ÜLKENİN 170’İNDE TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
Mutlaka İzlemeniz Gereken 14 Film
2018 yaz döneminde hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik, birbirinden güzel yapımlar ardı ardına vizyona girecek.Komediden gerilime, her zevke hitap edecek filmler arasından mutlaka izlemeniz gereken Hollywood yapımlarını sinemia.com editörleri listeledi.
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
​Karaköprülü Gençler Kod Yazmayı Öğreniyorlar
Karaköprü Belediyesinin yürütücülüğünü yapacağı yaz dönemi stem, kodlama robotik kursuyla gençler kodlama öğrenecek ve geleceğe ışık tutacak.
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
Sınavda Başarılı Olmanın Yolları
​Üniversiteye giriş sınavında, başarıyı artırmada en önemli etken kaygıyı yönetmekten geçiyor. Sınavdan önceki günlerde yapılacak aktivitelerin, beslenme düzeninin ve sosyal ortamların sınav stresine etkisinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Nehir Kürklü, sınava girecek öğrenciler için önerilerde bulundu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:27
Güneş
05:10
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:54
Yatsı
21:28
Advert