Advert
Advert
Bu haber 11 Kasım 2017 10:11:56 Tarihinde eklenmiştir.

Grip ve Soğuk Algınlığında Antibiyotiklere Sarılmayın

Mevsim geçişlerinin olduğu bu günlerde en önemli gündem grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi geçici hastalıklardır. Uzmanlar bu tür hastalıklarda kesinlikle antibiyotiklerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Grip ve Soğuk Algınlığında Antibiyotiklere Sarılmayın

Mevsim geçişlerinin olduğu bu günlerde en önemli gündem grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi geçici hastalıklardır. Uzmanlar bu tür hastalıklarda kesinlikle antibiyotiklerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Kış mevsimi dolayısıyla artan hastalıklara dikkat çeken Siirt Aile Hekimleri Derneği (SİAHED) Başkanı Dr. Özgür Aydın, grip ve nezle tedavisinde antibiyotik önermediklerini, hastaların ısrarla antibiyotik istememelerini belirtti.

Kalabalık ortamlarda çalışan, gebe ve 2 ile 65 yaşındaki kişilere grip aşısı olmayı öneren Aydın, temizliğe daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Grip ile nezlenin ayırt edilemediğini, gribin ölümcül bir hastalık olduğunu söyleyen Özgür "Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk havalara bağlı olarak bazı hastalıkların görülme sıklığı artacak. Bu sebeple halkımıza bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Özellikle nezle ve grip başta olmak üzere larenjit, farenjit, tonsilit, zatürre ve bronşit gibi bazı hastalıklarda artış gösterecek. Bize gelen en sık hastalar nezle ve grip vakaları, nezle ve grip çok sık karıştırılan iki hastalıktır, toplumda pek ayırt edilemiyor. Nezle; daha hafif seyreden, daha çok burun akıntısı, hapşırma, hafif öksürük, göz yaşarması gibi semptomlarla kendini belli ediyor. Grip ise daha ağır seyreden, çok şiddetli eklem ve kas ağrıları ve 38 buçuğa kadar çıkan yüksek ateş belirtisi vardır ve kişi yataktan çıkamayacak derecede hasta düşer. Hastalığın ağırlığından dolayı zar zor muayeneye gelir. Gripte dikkat edilmesi gereken bir başka hususta; ölümcül seyredebilmesidir. Yani grip öldürücüdür, nezle ise daha hafif seyreden bir hastalıktır." ifadelerini kullandı.

"Bu tür hastalıklar genelde kalabalık ortamlarda kişiden kişiye geçişle yayılır"

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için özellikle temizlik ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Özgür, "Bu hastalıklara neden olan mikro organizmalardır. El ele temasla çok sık bir şekilde bulaşır, bu yüzden el yıkamaya çok önem vermeliyiz. Yani evden çıkmadan, yemekten önce ve sonra, yatmadan önce ve kalktıktan sonra el yıkıma alışkanlığını kazanmamız gerekiyor. Bir diğer husus koruyuculuk bakımından, bağışıklık sistemimizin daha güçlenebilmesi için yediğimiz öğünlere daha dikkat etmeliyiz. Özellikle sabah kahvaltısına daha çok önem göstermemiz gerekiyor. Doyurucu besinlerden zengin bir sabah kahvaltısı yapmamız gerekiyor. Kahvaltıdan sonra ceviz, kuru üzüm tarzı besinlerden bir iki tane dahi olsa yenmeliyiz, bağışıklık sistemimiz açısından çok önemli. Özellikle bizim bölgemizde temizliğe fazla önem gösterilmiyor. En başta çocuk, anne, baba ve arkadaşları el yıkama alışkanlığını; kazanması gerekiyor. Bir diğer husus giysilerimizin temizliğine önem göstermeli ve daha uygun deterjanlarla çamaşırlarımızı yıkayacağız. Bir diğer husus kalabalık ortamlardan uzak durmaya dikkat etmeliyiz çünkü bu tür hastalıklar genelde kalabalık ortamlarda kişiden kişiye geçişle yayılır." şeklinde konuştu

Özellikle risk gurubuna giren hastaların grip aşısı olması gerekiyor

"Gribin öldürücü bir hastalık olduğunu bilinmiyor." diyen Özgür, risk grubundakilerin aşı olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Gribin kendi içerisinde çeşitleri var, mesela; domuz gribi bir çeşittir. Grip aşısını mutlaka öneriyoruz, toplumun tamamı olmasa bile özellikle risk gurubuna giren hastalar, bağışıklık sistemi düşük olanlar, kanser, lösemi, lenfama, hastalarının mutlaka grip aşısı olması gerekiyor. Kadınların hamilelik döneminde düşük olmaması için, hiv pozitif hastalarının ve kronik akciğer hastalarının, astım, diyabet, kronik kalp damar hastalarının mutlaka girip aşısı olmalarını öneriyoruz. Sağlık çalışanları olarak da bizler hastalarla iç içe temas halinde olduğumuz için grip aşısı oluyoruz."

Grip tedavisinde antibiyotiklere yer yok

Grip hastalığının aslında etkin bir tedavisi olmadığını bu yüzden hastalardan ricaları kendilerinden antibiyotik yazmaları konusunda ısrarcı olmamalarını isteyen Özgür, "Girip hastalığının etkin bir tedavisi yok, çünkü viral bir hastalıktır. Nezlede aynı şekilde viral bir hastalıktır. Maalesef virüslere karşı çok etkili olamıyoruz grip ve nezle tedavisinde antibiyotiklere yer yok, biz bu konuda hastalarımızdan rica ediyoruz bizden 'antibiyotik yazılsın' diye ısrar etmesinler. Çünkü biz gereken testleri yapıyoruz. Mesela bize boğaz ağrısıyla gelen kişiler, muayenesini yapıyoruz. Üreme varsa, bakteriyel enfeksiyon olduğunu düşünüyorsak o zaman antibiyotik yazıyoruz. Ama her boğaz ağrısı, ateş yüksekliği, bu kişinin bakteriyel bir hastalığa yakalandığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden hastalarımızdan ricam antibiyotik yazılmasını istemesinler. Çünkü uygun olmayan antibiyotik kullanımı kişinin organlarında ileride çok büyük hasarlara neden olabilir." diye konuştu.

Kalabalık ortamlarda bulunan ve çok sık seyahat edenler grip aşısı olmalı

Kış mevsimine girilmesiyle beraber hastalıklarda artış olduğunu ve görevlerinin insanlar hastalanmadan önlem almak olduğunu dile getirten Özgür son olarak şunları söyledi:

"Bizim görevimiz kişiler hastalığa yakalanmadan onu önlemek ve son bir aydır hastalıklarda büyük bir artış gözlenmekte biz bunu minimuma indirmeye çalışıyoruz. Özellikle grip aşısında Amerika’da bir yılda 50 milyon grip vakası yaşandı 40 bini ölümle sonuçlandı ve bu ölümlerin büyük çoğunluğu 2 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerden oluşmaktadır. Ne demek bu? Neden; 2 yaş ile 6 çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde ölümle sonuçlanmasının sebebi; bağışıklık sistemlerinin genç popülasyona göre daha düşük olması bu yüzden gebelerin, sağlık çalışanlarının, kalabalık ortamlarda bulunanların, sık seyahat edenlerin mutlaka girip aşısı olmalarını öneriyoruz."


Editör Ramazan Cengiz
ilkha 

 

Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incirin ihracat yolculuğu başlıyor! Türkiye, 2018 yılında 50 milyon dolarlık taze siyah incir ihraç etmeyi hedefliyor!
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
Stres ve yorgunluk birçok hastada kan basıncının düşürülememesinin en önemli nedenidir. Bu nedenle kısa süreli de olsa tatil, hipertansiyon hastaları için büyük bir fırsattır. Bazı basit tedbirlerle dinlenme ve yenilenme amacıyla çıktığınız tatili sorunsuz ve büyük bir keyifle bitirebilirsiniz. Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin AKPOLAT tatile çıkacak hipertansiyon hastalarına pratik önerilerde bulundu…
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine bağlı göz yaralanmalarıyla çok sık karşılaşıldığını söyleyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay “Soda ve maden suyu şişeleri yere vurduğu zaman patlayarak şişe kapağını göze doğru fırlatır.
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Bir top dondurma 1 çay bardağı süte eşdeğer
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sınav zamanı geldi çattı. 2 milyon civarında adayın gireceği YKS sınavı bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Peki sınav günü bilişsel kapasitemizi arttırmak için nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz?
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
Kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine dünyada her 8 kadından biri hayatının bir döneminde yakalanıyor. Son 50 yılda dünyada görülme sıklığı iki mislinden fazla artan meme kanserinin yaş ortalaması de son yıllarda gençlere doğru kayıyor.
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir.
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryenlik ile ilgili uzun yıllar temkinli bir yaklaşım sergilense de günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar ve vejetaryen diyetin bazı hastalık risklerini azaltıcı etkisi sebebiyle, bu beslenme tarzına ilişkin ön yargılar azalıyor ve bu diyet giderek daha çok benimsenerek önem kazanıyor.
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
Pırıl pırıl parlayan güneş ve masmavi bulutsuz bir gökyüzüyle yılın en gözde mevsimi geldi. Büyük küçük hepimiz yazı dört gözle bekledik, denizin ve güneşin hayalini kurduk. Ancak eğer hamileyseniz durum o kadar iç açıcı olmayabilir.
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Erken dönemde en sık burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, burun ile geniz akıntısı gibi yakınmalarla kendini belli ediyor. Kronikleşirse sorun daha da şiddetleniyor ve bu tabloya baş ağrısı, geçmeyen yüz ağrısı ve koyu renkli burun akıntısı eşlik ediyor.
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ramazan’da iftar sonrası üst üste içilen sigara, gün boyunca nikotin almayan vücutta normalden daha fazla tahribata yol açıyor. Ramazan’da kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranış, bozucu etki yapıyor
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:27
Güneş
05:10
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:54
Yatsı
21:28
Advert