Advert
Advert
Bu haber 07 Kasım 2017 15:25:31 Tarihinde eklenmiştir.

Sindirimi En Kolay 10 Gıda

Bazı yiyecekler, diğerlerinden daha kolay sindirim eğilimi gösterir, çoğumuz kendimiz için yaşadıklarımız. Vücutta lif, protein ve yağlar gibi çeşitli besin maddeleri gerekse de, bunları içeren bazı gıdalar mide sorunlarına katkıda bulunabilir.

Sindirimi En Kolay 10 Gıda

Bu konudaki örnekler sebze ve buğday gibi iyi lif açısından zengin fakat daha basit karbonhidratlardan daha kolay sindirilemeyen gıdalardır . 

Ayrıca, yağlı gıdalar ve bazı hayvan temelli proteinler vücudun parçalanması için zaman alır ve sindirim sistemi için zor iş anlamına gelebilir.

Dolayısıyla, birisi için iyi olan gıdalar, genellikle akut bir hastalığa yakalandıklarında yemeyi sevdikleri şeylerin tersidir.

Bu makalede, hastalık yaşayan ya da iyileşmekte olan kişilere yardımcı olabilecek, sindirimi kolay 10 gıdaya bakıyoruz.

Bu makalenin içeriği:

Kolayca sindirilebilen 10 gıdalar
Sindirimi kolay gıdaların yardımcı olabileceği koşullar
Yaygın olarak hazımsızlığa neden olan gıdalar
Paket servisi

Kolayca sindirilebilen 10 gıdalar

Aşağıda listelenen gıdalar, vücudun yıkılması için daha fazla miktarda enerji tüketen diğer gevşek gıdalardakinden daha sindirilebilirler.

1. Tost[tost, sindirimi kolay bir yemeğidir]
Toast, yumuşak bir diyetin elzem olabilen sindirimi kolay bir yoldur.Tost sık sık mülayim bir diyetin temel unsurudur. Bunun bir nedeni, midenin ve bağırsağın sindireceği eğilimli olmasıdır. 

Toast bulantıyı azaltmak ve mide ekşimesiazaltmak için yararlı olabilir . Ancak tüm tost da aynı değildir. 

Kepekli ekmek lif açısından yüksektir ve bazı insanlara sindirmeyi zorlaştırır. Bu nedenle, sindirim problemlerinden kaçınmak için, bir kişi beyaz tost sopa yapabilir ve hasta olduklarında tereyağı atlayabilir. 

Birisi buğday veya gluteni içeren gıdalara tahammülsüzse, buğday veya glütensiz ekmek seçeneği seçebilirler.

2. Beyaz pirinç

Pirinç, vücudun ihtiyaçları için iyi bir enerji kaynağı olan bir tanetir. Ancak bütün tahılların sindirimi kolay değildir. Kahverengi pirinç gibi elyafta yüksek olanlar, ishal , şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarına katkıda bulunabilir . 

Sindirim sisteminde kolay olan tahıl ararken, kahverengi pirinçten ziyade beyaz enerji için karbonhidrat da sağlayacak daha iyi bir seçenek olabilir.

3. Salt krakerler

Salgın krakerler genellikle bulantı ve hazımsızlık yanı sıra sabah hastalığı tedavi önerilir . Krakerler, enerji için karbonhidratlar içerir ve yumuşaktır, bu da onları sindirim dostu yapar. 

4. Muz

Muzlar çoğu insan tarafından kolaylıkla sindirilebilen iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Olgun muzlarda, bu karbonhidratlar daha da erişilebilir durumdadır.

Muzlar da iyi bir seçimdir, çünkü vücuda bir diyare döneminde kaybolabilen potasyum sağlarlar .

5. Elma Sosu[Apple sosunun sindirimi kolaydır]
Apseküsü, sindirimi kolay bir meyve kaynağıdır.Meyve sağlıklı bir diyetin parçasıdır. Fakat lif içeriğinden dolayı, sindirim problemlerine yol açabilir. Applesauce daha kolay sindirilebilir bir meyve kaynağı için mükemmel bir seçimdir. Bir miktar lif içerse de, mide üzerinde daha zor olabilen elmanın tamamından daha azı vardır. 

Ayrıca, elmalı soda, diyare tedavisinde yardımcı olabilecek çözünür bir elyaf olan pektin bulunur.

Şeker ve karbonhidratlar ayrıca bir enerji artışı sağlıyor. 

Elmalar ve elmalı çay mayalanabilir karbonhidratlar veya bağırsak bakterilerini besleyen iyi şekerler içerir, ancak bu, irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını şiddetlendirebilir . Birisi IBS'ye sahip ise, yaban mersini veya üzüm için elma ikame edebilir .

6. Yumurtalar

Yumurta, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olan protein ve mineralleri sağlar. Pişmiş yumurtalar yumuşak, basittir ve kolaylıkla parçalanırlar, ki bu onları mide virüsüne veya bulantıya maruz kalan insanlar için uygun kılmaktadır. 

Hem beyaz hem de sarısı genellikle iyi tolere edilir ve kolayca sindirilir. 

7. Tatlı patatesler

Tatlı patates, çözülmeyen elyaftan iyi bir kaynaktır ve bu da çözünmeyen liften daha kolay sindirim sisteminde olabilir. Ayrıca, çözünür lif bağırsaklardaki iyi bakterileri arttırır, bu da sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunur. 

Yine, tatlı patatesler genellikle sindirim rahatsızlıkları sırasında kaybedilen bir elektrolit olan potasyum içerir. 

8. Tavuk

Tavuk, yağsız proteinin iyi bir kaynağı olarak vücudun kendisini tamir etmesine yardımcı olur. 

Tavuk sindirimi kolaydır. Ayrıca fiberi içermez, bu da IBS gibi sindirim konularına sahip kişiler için iyi bir seçimdir. 

Kızarmış yerine pişmiş veya ızgara yapılmış deri olmayan tavuğa yapışmak en iyisidir. Kızarmış tavuk durumunda, yağ midesinin bozulmasına ve sindirim problemlerinin artmasına neden olabilir.

9. Somon

Somon, sindirimi kolay bir balık düşünürken mükemmel bir seçenektir. Protein ve anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir . Fırında pişirilmiş somon, genellikle sindirimi basit tutmak için hizmet etmenin en iyi yoludur.

10. Jelatin

Jelatin, bir kişinin ameliyattan sonra hastanede yiyebileceği ilk besin kaynağıdır. Sindirim sistemi kolaydır ve kusma ve ishal ile ilişkili dehidrasyon tedavisinde yardımcı olabilir. 

Jelatin ayrıca yağ ya da yağ içermez ve sorunsuzca inen basit bir doku.

Sindirimi kolay gıdaların yardımcı olabileceği koşullar 

Çeşitli bağırsak koşulları sindirim problemlerine neden olabilir. Sindirimi kolay olan gıdaları seçmek, bir insanın karşılaşabileceği bazı belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve diğerlerinin gelişmesini önleyebilir. 

Kolay sindirim gıdalar aşağıdaki sindirim sorunları için özellikle yararlı olabilir: 

bağırsak cerrahisi
mide gribi
IBS
mide ekşimesi
ishal
hazımsızlık

Yaygın olarak hazımsızlığa neden olan gıdalar[biber ve sarımsak yiyecekleri sindirmek kolay değildir]
Yağlı gıdalar ve baharatlı gıdalar sindirim sorunlarına neden olabilir.Alerjiler ve hoşgörüsüzlük zayıf sindirilmiş gıdaların en iyi göstergelerinden ikisidir ve bunlar kişiden kişiye değişir. 

Örneğin süt, laktoza toleranslı olan ve süt ürünlerinde bulunan şekeri sindirmada sorun yaşayan insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir . 

Çavdar, arpa ve buğdayda bulunan bir protein olan gluten, bazı insanlara sindirmada zordur. Diğer tahıllar da problemli olabilen proteinler olan lektinleri içerir. 

Gluteni sindirmede yetersizlik şişkinlik, mide krampları ve diyare gibi çeşitli semptomlara neden olabilir. 

Gıda hassasiyetine sahip olmayan kişiler bile bazı yiyecekleri diğerlerinden daha sindirmayı zor bulabilir. 

Aşağıdaki gıdalar tipik olarak sindirim sorunlarına neden olur:

Baharatlı gıdalar : Sıcak biber gibi baharatlı gıdalar sindirim sisteminde zorlanabilir ve mide ekşimesi daha da kötüleşebilir. 
Yağlı gıdalar : Dondurma, tereyağı ve kırmızı etler gibi yağlı gıdalar ishalı kötüleştirebilir ve şişmesine neden olabilir. 
Kızarmış gıdalar: Fransız kızartması ve soğan halkaları gibi kızarmış gıdalar, gres krepleri, şişkinlik ve ishale neden olabilecek yağ ve yağ oranı yüksektir. 
Asit gıdalar: Portakal, domates ve greyfurt içeren asitli gıdalar sindirmek zor olabilir ve zayıf sindirim belirtilerine katkıda bulunabilir.
Yapay tatlandırıcılar ve şeker alkolleri : Mide bulantısı, diyare ve sindirim belirtileri, eklenen bu tatlandırıcıların tüketilmesinin sık karşılaşılan yan etkileri.

Paket servisi

Herkesin midesi yediği her şeye iyi tepki vermez. Başkalarını rahatsız etmeyen bazı gıdalar bazı insanlar için zor olabilir. 

Sindirimi zor gıdalar, hoşgörüsüzlük ve alerjik belirtilerin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Neyin rahatsızlık verici ve neyin yaramayacağını belirlemek biraz deneme yanılma alabilir. 

İnsanlar, bazı gıdaların genel sağlığı için faydalı olabileceğini, ancak yine de sindirim problemlerine neden olabileceğini aklınızda tutarsa ​​yardımcı olur. 

Birisinin vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini kendine sakatmadan hazımsızlık belirtilerinin alevlenmesini önlemesi önem taşır. 

Birisi herhangi bir gıdayı diyetlerinden çıkarmadan önce, tüm beslenme ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığından emin olmak için doktora danışmak yararlı olabilir. 

Bununla birlikte, sadece sindirim sorunlarına yol açabilecek gıdalar değil. Yavaş yeme alışkanlıkları, çiğneme, çok hızlı yemek veya vurguladığında yemek gibi katkıda bulunabilir. İyi yeme alışkanlıklarının uygulanmasının sindirim şikayetlerini azaltabileceğini hatırlamaya değer. 

Editör Ramazan Cengiz
Yorum Yap
Sağlık
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incir ihracatı hava kargo ile uçuşa geçecek!
Taze siyah incirin ihracat yolculuğu başlıyor! Türkiye, 2018 yılında 50 milyon dolarlık taze siyah incir ihraç etmeyi hedefliyor!
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
HİPERTANSİYONUNUZ VARSA TATİLDE TANSİYON ALETİNİZ YANINIZDA OLSUN
Stres ve yorgunluk birçok hastada kan basıncının düşürülememesinin en önemli nedenidir. Bu nedenle kısa süreli de olsa tatil, hipertansiyon hastaları için büyük bir fırsattır. Bazı basit tedbirlerle dinlenme ve yenilenme amacıyla çıktığınız tatili sorunsuz ve büyük bir keyifle bitirebilirsiniz. Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin AKPOLAT tatile çıkacak hipertansiyon hastalarına pratik önerilerde bulundu…
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden Suyu Kapağı Kör Ediyor
Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine bağlı göz yaralanmalarıyla çok sık karşılaşıldığını söyleyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay “Soda ve maden suyu şişeleri yere vurduğu zaman patlayarak şişe kapağını göze doğru fırlatır.
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Dondurma Yemeniz İçin 8 Önemli Neden!
Bir top dondurma 1 çay bardağı süte eşdeğer
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dev Sınava Günler Kala Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sınav zamanı geldi çattı. 2 milyon civarında adayın gireceği YKS sınavı bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Peki sınav günü bilişsel kapasitemizi arttırmak için nasıl beslenmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz?
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
​Meme Kanserine Yakalanmada Genetik Faktör
Kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine dünyada her 8 kadından biri hayatının bir döneminde yakalanıyor. Son 50 yılda dünyada görülme sıklığı iki mislinden fazla artan meme kanserinin yaş ortalaması de son yıllarda gençlere doğru kayıyor.
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Saglam Bir İmplant; Bakımlı Bir Ağız ile Olur
Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir.
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryen Olanlar Bu Haber Tam Size Göre
Vejetaryenlik ile ilgili uzun yıllar temkinli bir yaklaşım sergilense de günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar ve vejetaryen diyetin bazı hastalık risklerini azaltıcı etkisi sebebiyle, bu beslenme tarzına ilişkin ön yargılar azalıyor ve bu diyet giderek daha çok benimsenerek önem kazanıyor.
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
Pırıl pırıl parlayan güneş ve masmavi bulutsuz bir gökyüzüyle yılın en gözde mevsimi geldi. Büyük küçük hepimiz yazı dört gözle bekledik, denizin ve güneşin hayalini kurduk. Ancak eğer hamileyseniz durum o kadar iç açıcı olmayabilir.
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Erken dönemde en sık burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, burun ile geniz akıntısı gibi yakınmalarla kendini belli ediyor. Kronikleşirse sorun daha da şiddetleniyor ve bu tabloya baş ağrısı, geçmeyen yüz ağrısı ve koyu renkli burun akıntısı eşlik ediyor.
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ramazan’da iftar sonrası üst üste içilen sigara, gün boyunca nikotin almayan vücutta normalden daha fazla tahribata yol açıyor. Ramazan’da kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranış, bozucu etki yapıyor
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:27
Güneş
05:10
Öğle
12:38
İkindi
16:27
Akşam
19:54
Yatsı
21:28
Advert