Advert
Advert
Bu haber 09 Eylül 2017 14:29:53 Tarihinde eklenmiştir.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı. Otellerde yer kalmayınca, İranlı turistler Van Valiliğinin talimatıyla misafirhanelere götürüldü.

Konuyla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Çarşamba akşamı itibariyle 32 bin insan Van’a geçiş yapmış, çarşamba gününden sonra da gelen konuklarımız var. 35 bin kişiyi bulur diye düşünüyoruz. Yoğunluk pazartesi gününe kadar devam eder. Pazartesi onların mesaileri başlıyor, tatilleri de bitiyor. Van’da özellikle bu bayram çok büyük sıkıntı çektik. Dün birkaç tane otel işletmecisiyle de görüştük, otellerinde fazla misafirlerin olduğunu, hata yaptıklarını, fazla misafir aldıklarını, yer bulamadıklarını beyan ettiler. Biz de gittik kendileriyle görüştük, Erciş’te beş yıldızlı bir otel kompleksimiz var, oraya yönlendirdik. Dün Erciş’e neredeyse 100 odayı dolduracak şekilde misafir gönderdik. Evimize misafir götürdük. Sağ olsun valimiz misafirhanesini açtı, büyükşehir belediyesinin misafirhanesini açtılar. İnsanlar deyim yerindeyse sokakta kalmıştı. Bizim halkımız sokakta bırakmaz hiç kimseyi, halkımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl turizm patlaması yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. İnşallah sonuna kadar da böyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Turizmde en zengin dönemi yaşadıklarına dikkat çeken Özgökçe, “Türkiye’de maalesef isterdik ki her coğrafya, her turizm beldesi bizim gibi yoğun, dolu dolu olsun fakat turizm Türkiye’de dibe vurmuş. Biz ayda birkaç defa toplantılara gidiyoruz, bütün Türkiye’de turizm dibe vurmuş. İşletmeler, çalışanlarını işten çıkartıyor, ya da kapatma aşamasına gelmişler. Allaha hamd olsun biz Van’da bu sene çok iyiyiz. Bunun sebebi de halkımızın duyarlılığıdır.” dedi.

İlimizin tek geçim kaynağı turizm

Özgökçe, “Türkiye’de ben her platformda, her toplantıda bunu söylüyorum: Van; yeme, içme, konaklama ve alışverişte Türkiye’nin en ucuz şehridir. İranlılar da o yüzden bizi tercih ediyorlar. Arada birde olsa şikâyetleri geliyor. ‘Bize Van’da turist gözüyle bakılmıyor’ diyorlar. Halkımıza sesleniyorum; lütfen gelen konuklara daha nezaketli, daha nazik, daha hoşgörülü olalım. Çünkü bu insanlara ihtiyacımız var. Bugün ilimizin tek geçim kaynağı turizm diyebilirim. 35 bin insandan bahsediyoruz. 35 bin insan, her biri bin dolar getirmişse 3 buçuk milyon dolar eder. Bu para Van’da kaldı. Yani bunu götürüp başka şehirde, başka ülkede harcamadılar. Bizim buradaki esnafa verdiler. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Otellerin yeterli olmadığını vurgulayan Özgökçe, “Otellerde ruhsatlı, ruhsatsız konaklama yapabileceğimiz 5 bine yakın yatağımız var. Van için yeterli mi? Yeterli değil. Biz geçen yönetim kurulu toplantımızda da arkadaşlarımızla da görüştük bu konuyu. Türkiye’de markalaşmış birkaç otel işletme sahibiyle görüşeceğiz. Van’da acilen 5 yıldızlı birkaç otelin yapılması lazım. Van için gerçekten çok büyük bir ihtiyaç. Düne kadar da gördük. Bugün hâlâ otellerimizde yer yok. Gelen konuklar başka şehirlere, başka ilçelere gitmek zorunda kalıyor ya da yer bulamayınca bazıları belki geri gidiyor. Bu bizim için nahoş bir durumdur. Konaklama bacağında bizim biran önce bir şeyler yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Özgökçe, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bizim İranlılara gerçekten ihtiyacımız var. En son gittiğim toplantıda da TÜRSAB yönetim kurulundan bir istekte bulundum. ‘Gürcistan, Batum ve Ukrayna’da bizim halkımız veya o ülkelerin halkları sadece kimlikle geçiş yapabiliyor. 3 ay kadar bir süre kalabiliyor. Biz neden İran’la bunu yapamıyoruz.’ dedim. Biran önce bunu yapmamız lazım. Çünkü bunu matematiksel hesaba döktüğümüzde bakıyoruz ki bugün Türkiyeli 5 kişilik bir aile, pasaport çıkartıp İran’a gitmek istese 10 bin lira civarında maliyet önüne çıkıyor. 5 bin lira pasaport masrafı, 5 bin lira da yeme, içme ve konaklamaya ayırırsanız 10 bin lira gibi bir rakama tekabül ettiği için birçoğumuz gitmek istesek bile bu rakam nedeniyle geri adım atıyoruz, gidemiyoruz. Bu engeli aşmanın tek bir yolu var kimlikle geçişlerin sağlanması.” 

Editör Mehmet Yakan

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Ülkemiz Üzerinden Oynanan Oyunların Farkındayız
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, bugün yayımlanan küresel makro görünüm raporunda Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu. Raporda Türkiye’nin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 4’ten yüzde 2.5’e, gelecek yıl için ise yüzde 3.5’ten yüzde 2’ye indirildiği ifade edildi.
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Macar-Türk İşbirliği Hız Kesmeden Devam Ediyor
ALX Hungary, Macar ve Türk firmaları arasında karşılıklı işbirliği fırsatları yaratmaya devam ediyor. Türk MC Filtre ve Naturwell ile Macar Rimoczi ve R'Care firmaları arasında distribütörlük anlaşması imzalandı.
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin 24 Haziran Çok Önemli Bir Yer Kaplıyor
MÜSİAD'ın geleneksel 27. İftar Programında siyaset ve bürokrasi ile iş dünyasını bir araya getirdi.Programda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, “Ülkemiz son 16 yılda birçok alanda büyük sıçramalar gerçekleştirdi. Gerek ekonomide gerekse politik alanda birçok eşik aşıldı” dedi.
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Ramazan Ayında Esnafa Müjdeli Haber
Şekerbank, gelenekselleşen kampanyası ile bu yıl da esnaf ve işletmelerin Ramazan ayında artacak nakit ihtiyaçlarını “İşinize Ramazan Bereketi” kampanyası ile karşılıyor.
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Geleceğin Liderleri Yenilikçi Fikirler İle Geliyor
Üniversitelerin öğrencileri iş dünyasına hazırlamak amacıyla ders programları dışında çeşitli etkinlikler düzenlemesi olağandır. Bu çalışmalar öğrencilerin teknik bilgilerinin dışında kimi beceriler de elde edebilmesini sağlar.
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
​Türkiye Olarak Kadın Girişimcilere İhtiyacımız Bulunmakta
Ekonomide Kadın Eli” mottosu ile düzenlenen Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nde; toplumsal cinsiyet rollerinin kadının önüne çıkan en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çekildi.
​MÜSİAD Tarafından Yerli ve Milli Savunma Sanayisi Konulu Toplantı Yapıldı
​MÜSİAD Tarafından Yerli ve Milli Savunma Sanayisi Konulu Toplantı Yapıldı
MÜSİAD tarafından düzenlenen Trabzon Şube ev sahipliğinde, “Yerli ve Milli Savunma Sanayisi” konulu Genel İdare Kurulu Toplantısı gerçekleşti
Efes 2018'de Türk Yerli Silahları Damga Vurdular
Efes 2018'de Türk Yerli Silahları Damga Vurdular
Aselsan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği “Efes-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı”nda 15’den fazla ürününü sergiliyor. 7-11 Mayıs tarihleri arasında İzmir Seferihisar'da gerçekleştirilen tatbikatta Aselsan, en son teknoloji ile üretilen cihazlarını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra tatbikata katılan 19 ülkenin temsilcilerine tanıtma fırsatı buldu.
Kuyumcular Devletten Altın Sektörünün Ekonomik Katkısını Artırmak İçin Destek Bekliyor
Kuyumcular Devletten Altın Sektörünün Ekonomik Katkısını Artırmak İçin Destek Bekliyor
Kuyumcu meslek örgütleri sesini duyurmak istiyor. Altın sektörünün ekonomiye katkılarını artırmak ve sorunların çözümünü sağlamak amacıyla ülke genelindeki 81 ilin Kuyumcular oda başkanları bir araya geldikleri toplantıda mecliste yer almak istediklerini belirttiler.
Trabzon'da Gerçekleşecek Olan Toplantıda; Yerli ve Milli Savunma Sanayi Temalı Toplantı Yapılacak
Trabzon'da Gerçekleşecek Olan Toplantıda; Yerli ve Milli Savunma Sanayi Temalı Toplantı Yapılacak
İleri teknoloji, kuruluşunda "Yüksek Ahlak, Yüksek Teknoloji" sloganı ile yola çıkan MÜSİAD’ın hedeflerinin başında gelmektedir. Bu bağlamda Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayii, hem yüksek teknoloji içeren, hem de ulusal güvenlik açısından stratejik önemi yüksek olan sektörler olarak ön plana çıkmaktadır.
2018-2019 Yılında Polis Maaşları ve Değişiklikler Nasıl Olacak
2018-2019 Yılında Polis Maaşları ve Değişiklikler Nasıl Olacak
​Hükümet ve sendikalar arasında yapılan yoğun görüşmeler ve pazarlıklar sonucunnda yeni sezonda polislere verilecek maaşlar belirlendi. Böylelikle Türkiye'de polislik görevini yapan polis ve komiserler için yeni maaşlar belirlendi. Buna Göre 2018-2019 yılında alınacak polis ve komiser maaşları aşağıda belirlendi.
Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı  Yasal mı ?
Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ?
Türkiye’de Sanal Para Birimleri , Sanal Para Alım Satımı Yasal mı ? Dünya sanal para birimlerine hızlı geçiş yaparken bir çok ülkede sanal para vergilendirilmeye başladı, Türkiye Cumhuriyetinde sanal para alım satımı yapmak yasal mı ? Kripto paralar hakkında merak ettikleriniz haberimizde.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
Advert