Advert
Advert
Bu haber 09 Eylül 2017 14:29:53 Tarihinde eklenmiştir. 262 Defa Okundu.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı. Otellerde yer kalmayınca, İranlı turistler Van Valiliğinin talimatıyla misafirhanelere götürüldü.

Konuyla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Çarşamba akşamı itibariyle 32 bin insan Van’a geçiş yapmış, çarşamba gününden sonra da gelen konuklarımız var. 35 bin kişiyi bulur diye düşünüyoruz. Yoğunluk pazartesi gününe kadar devam eder. Pazartesi onların mesaileri başlıyor, tatilleri de bitiyor. Van’da özellikle bu bayram çok büyük sıkıntı çektik. Dün birkaç tane otel işletmecisiyle de görüştük, otellerinde fazla misafirlerin olduğunu, hata yaptıklarını, fazla misafir aldıklarını, yer bulamadıklarını beyan ettiler. Biz de gittik kendileriyle görüştük, Erciş’te beş yıldızlı bir otel kompleksimiz var, oraya yönlendirdik. Dün Erciş’e neredeyse 100 odayı dolduracak şekilde misafir gönderdik. Evimize misafir götürdük. Sağ olsun valimiz misafirhanesini açtı, büyükşehir belediyesinin misafirhanesini açtılar. İnsanlar deyim yerindeyse sokakta kalmıştı. Bizim halkımız sokakta bırakmaz hiç kimseyi, halkımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl turizm patlaması yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. İnşallah sonuna kadar da böyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Turizmde en zengin dönemi yaşadıklarına dikkat çeken Özgökçe, “Türkiye’de maalesef isterdik ki her coğrafya, her turizm beldesi bizim gibi yoğun, dolu dolu olsun fakat turizm Türkiye’de dibe vurmuş. Biz ayda birkaç defa toplantılara gidiyoruz, bütün Türkiye’de turizm dibe vurmuş. İşletmeler, çalışanlarını işten çıkartıyor, ya da kapatma aşamasına gelmişler. Allaha hamd olsun biz Van’da bu sene çok iyiyiz. Bunun sebebi de halkımızın duyarlılığıdır.” dedi.

İlimizin tek geçim kaynağı turizm

Özgökçe, “Türkiye’de ben her platformda, her toplantıda bunu söylüyorum: Van; yeme, içme, konaklama ve alışverişte Türkiye’nin en ucuz şehridir. İranlılar da o yüzden bizi tercih ediyorlar. Arada birde olsa şikâyetleri geliyor. ‘Bize Van’da turist gözüyle bakılmıyor’ diyorlar. Halkımıza sesleniyorum; lütfen gelen konuklara daha nezaketli, daha nazik, daha hoşgörülü olalım. Çünkü bu insanlara ihtiyacımız var. Bugün ilimizin tek geçim kaynağı turizm diyebilirim. 35 bin insandan bahsediyoruz. 35 bin insan, her biri bin dolar getirmişse 3 buçuk milyon dolar eder. Bu para Van’da kaldı. Yani bunu götürüp başka şehirde, başka ülkede harcamadılar. Bizim buradaki esnafa verdiler. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Otellerin yeterli olmadığını vurgulayan Özgökçe, “Otellerde ruhsatlı, ruhsatsız konaklama yapabileceğimiz 5 bine yakın yatağımız var. Van için yeterli mi? Yeterli değil. Biz geçen yönetim kurulu toplantımızda da arkadaşlarımızla da görüştük bu konuyu. Türkiye’de markalaşmış birkaç otel işletme sahibiyle görüşeceğiz. Van’da acilen 5 yıldızlı birkaç otelin yapılması lazım. Van için gerçekten çok büyük bir ihtiyaç. Düne kadar da gördük. Bugün hâlâ otellerimizde yer yok. Gelen konuklar başka şehirlere, başka ilçelere gitmek zorunda kalıyor ya da yer bulamayınca bazıları belki geri gidiyor. Bu bizim için nahoş bir durumdur. Konaklama bacağında bizim biran önce bir şeyler yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Özgökçe, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bizim İranlılara gerçekten ihtiyacımız var. En son gittiğim toplantıda da TÜRSAB yönetim kurulundan bir istekte bulundum. ‘Gürcistan, Batum ve Ukrayna’da bizim halkımız veya o ülkelerin halkları sadece kimlikle geçiş yapabiliyor. 3 ay kadar bir süre kalabiliyor. Biz neden İran’la bunu yapamıyoruz.’ dedim. Biran önce bunu yapmamız lazım. Çünkü bunu matematiksel hesaba döktüğümüzde bakıyoruz ki bugün Türkiyeli 5 kişilik bir aile, pasaport çıkartıp İran’a gitmek istese 10 bin lira civarında maliyet önüne çıkıyor. 5 bin lira pasaport masrafı, 5 bin lira da yeme, içme ve konaklamaya ayırırsanız 10 bin lira gibi bir rakama tekabül ettiği için birçoğumuz gitmek istesek bile bu rakam nedeniyle geri adım atıyoruz, gidemiyoruz. Bu engeli aşmanın tek bir yolu var kimlikle geçişlerin sağlanması.” 

Editör Mehmet Yakan

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Altının Yükselişi Durdurulamıyor Altından Yeni Rekor Denemesi
Altının Yükselişi Durdurulamıyor Altından Yeni Rekor Denemesi
İstkrarlı yükselişini sürdüren altın dün yine yükselişine devam etti. Altın gram fiyatı 160,8 TL ile yeni bir rekor kırarken daha sonra 160,3 TL'de dengelendi.
Ağustos işsizlik Rakamları Açıkladı, Net işsizlik Oranı Yüzde 10,6
Ağustos işsizlik Rakamları Açıkladı, Net işsizlik Oranı Yüzde 10,6
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ağustos 2017 işsizlik verilerinde bir kısım gerileme yaşandı.buna göre Ağustos ayında net işsizlik rakamları %10,6 olarak gerçekleşti.
Neden Bitcoin'de Daha Fazla Kadın Bulunmuyor?
Neden Bitcoin'de Daha Fazla Kadın Bulunmuyor?
Hem yatırımcı ortamında hem de çevrimiçi ortamda kripto topluluğuna bir göz atın ve katılımcıların çoğunluğunun erkek olduğunu söylemek adil olur.
Yerli Otomobil Mardin’de Üretilsin Talebi Geldi.
Yerli Otomobil Mardin’de Üretilsin Talebi Geldi.
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nureddin Kasap, ilk yerli otomobilin Mardin’de üretilmesi yönünde geçen yıl yaptıkları talebi yinelediklerini söyledi.
Bitcoin İstikrarlı Yükselişini Sürdürüyor 7500 Dolar Sınırı Tekrar Aşıldı
Bitcoin İstikrarlı Yükselişini Sürdürüyor 7500 Dolar Sınırı Tekrar Aşıldı
Teknik ve diğer baskılara direnen ve küçük de olsa arada değer kaybına uğrasa da kısa sürede tekrar toparlanarak istikrarlı yükselişini devam ettiriyor.
Nasdaq Başkan Yardımcısı Bruce Aust, ICO, Finansman Yöntemi Daha Çok Genç
Nasdaq Başkan Yardımcısı Bruce Aust, ICO, Finansman Yöntemi Daha Çok Genç
Nasdaq Başkan Yardımcısı Bruce Aust, ilk madeni paranın (ICO) piyasalarının hala olgunlaşmadığını ve borsanın hala bir şirketin para toplamak için en iyi yer olduğunu savundu.
SIA Grubu, R3, Blockchain Finans Uygulama Ağı İçin Takım Kuruyor
SIA Grubu, R3, Blockchain Finans Uygulama Ağı İçin Takım Kuruyor
Teknoloji altyapı sağlayıcısı SIA Group ve dağıtılmış defteri teknolojisi (DLT) konsorsiyumu R3, blok zinciri uygulamaları kullanan bankalar ve şirketler edinme çabası içinde bir araya geldi.
Çiftçinin Her Konuda Desteklenmesi Gerekir
Çiftçinin Her Konuda Desteklenmesi Gerekir
Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Doğan Koç, çiftçinin her konuda desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Avrupa Merkez Bankası Üyesi, Kripto Para Geçişini Yoksaymıyoruz
Avrupa Merkez Bankası Üyesi, Kripto Para Geçişini Yoksaymıyoruz
Bir Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, blok zincir teknolojisini genel olarak değerlendirmede uzun zamandır aktif olarak çalışıyor ve kurumun kriptokrizasyonu yakından izlediğini vurgulamak için bu hafta adımlar attı.
​Bitcoin Fiyat Analizi: BTC Tüm Zamanların Yüksekliklerinden Düşüyor
​Bitcoin Fiyat Analizi: BTC Tüm Zamanların Yüksekliklerinden Düşüyor
CME Group'un duyurusunun etkisiyle Bitcoin, 5 Kasım Pazar günü tüm zamanların en yüksek 7,617 doları seviyesine ulaştı. Piyasaya kalıcı bir fayda sağladığı kanıtlandı. Ancak, gün sonuna kadar fiyat 7,175 dolara düşmüştü.
Memur-Sen Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamlarını Açıkladı
Memur-Sen Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamlarını Açıkladı
Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.753,18 TL, yoksulluk sınırı ise 4.928,58 TL olarak belirlendi.
Sosyal Ağ Devi Facebook Karını Katladı
Sosyal Ağ Devi Facebook Karını Katladı
Sosyal medyanın en büyüğü olan Facebook yılın üçüncü çeyrek net karı dudak uçuklattı, yüzde 79 luk bir artış ile rekor kırdı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:05
Öğle
12:18
İkindi
14:56
Akşam
17:20
Yatsı
18:39
Advert