Advert
Advert
Bu haber 09 Eylül 2017 14:29:53 Tarihinde eklenmiştir. 210 Defa Okundu.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı. Otellerde yer kalmayınca, İranlı turistler Van Valiliğinin talimatıyla misafirhanelere götürüldü.

Konuyla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Çarşamba akşamı itibariyle 32 bin insan Van’a geçiş yapmış, çarşamba gününden sonra da gelen konuklarımız var. 35 bin kişiyi bulur diye düşünüyoruz. Yoğunluk pazartesi gününe kadar devam eder. Pazartesi onların mesaileri başlıyor, tatilleri de bitiyor. Van’da özellikle bu bayram çok büyük sıkıntı çektik. Dün birkaç tane otel işletmecisiyle de görüştük, otellerinde fazla misafirlerin olduğunu, hata yaptıklarını, fazla misafir aldıklarını, yer bulamadıklarını beyan ettiler. Biz de gittik kendileriyle görüştük, Erciş’te beş yıldızlı bir otel kompleksimiz var, oraya yönlendirdik. Dün Erciş’e neredeyse 100 odayı dolduracak şekilde misafir gönderdik. Evimize misafir götürdük. Sağ olsun valimiz misafirhanesini açtı, büyükşehir belediyesinin misafirhanesini açtılar. İnsanlar deyim yerindeyse sokakta kalmıştı. Bizim halkımız sokakta bırakmaz hiç kimseyi, halkımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl turizm patlaması yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. İnşallah sonuna kadar da böyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Turizmde en zengin dönemi yaşadıklarına dikkat çeken Özgökçe, “Türkiye’de maalesef isterdik ki her coğrafya, her turizm beldesi bizim gibi yoğun, dolu dolu olsun fakat turizm Türkiye’de dibe vurmuş. Biz ayda birkaç defa toplantılara gidiyoruz, bütün Türkiye’de turizm dibe vurmuş. İşletmeler, çalışanlarını işten çıkartıyor, ya da kapatma aşamasına gelmişler. Allaha hamd olsun biz Van’da bu sene çok iyiyiz. Bunun sebebi de halkımızın duyarlılığıdır.” dedi.

İlimizin tek geçim kaynağı turizm

Özgökçe, “Türkiye’de ben her platformda, her toplantıda bunu söylüyorum: Van; yeme, içme, konaklama ve alışverişte Türkiye’nin en ucuz şehridir. İranlılar da o yüzden bizi tercih ediyorlar. Arada birde olsa şikâyetleri geliyor. ‘Bize Van’da turist gözüyle bakılmıyor’ diyorlar. Halkımıza sesleniyorum; lütfen gelen konuklara daha nezaketli, daha nazik, daha hoşgörülü olalım. Çünkü bu insanlara ihtiyacımız var. Bugün ilimizin tek geçim kaynağı turizm diyebilirim. 35 bin insandan bahsediyoruz. 35 bin insan, her biri bin dolar getirmişse 3 buçuk milyon dolar eder. Bu para Van’da kaldı. Yani bunu götürüp başka şehirde, başka ülkede harcamadılar. Bizim buradaki esnafa verdiler. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Otellerin yeterli olmadığını vurgulayan Özgökçe, “Otellerde ruhsatlı, ruhsatsız konaklama yapabileceğimiz 5 bine yakın yatağımız var. Van için yeterli mi? Yeterli değil. Biz geçen yönetim kurulu toplantımızda da arkadaşlarımızla da görüştük bu konuyu. Türkiye’de markalaşmış birkaç otel işletme sahibiyle görüşeceğiz. Van’da acilen 5 yıldızlı birkaç otelin yapılması lazım. Van için gerçekten çok büyük bir ihtiyaç. Düne kadar da gördük. Bugün hâlâ otellerimizde yer yok. Gelen konuklar başka şehirlere, başka ilçelere gitmek zorunda kalıyor ya da yer bulamayınca bazıları belki geri gidiyor. Bu bizim için nahoş bir durumdur. Konaklama bacağında bizim biran önce bir şeyler yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Özgökçe, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bizim İranlılara gerçekten ihtiyacımız var. En son gittiğim toplantıda da TÜRSAB yönetim kurulundan bir istekte bulundum. ‘Gürcistan, Batum ve Ukrayna’da bizim halkımız veya o ülkelerin halkları sadece kimlikle geçiş yapabiliyor. 3 ay kadar bir süre kalabiliyor. Biz neden İran’la bunu yapamıyoruz.’ dedim. Biran önce bunu yapmamız lazım. Çünkü bunu matematiksel hesaba döktüğümüzde bakıyoruz ki bugün Türkiyeli 5 kişilik bir aile, pasaport çıkartıp İran’a gitmek istese 10 bin lira civarında maliyet önüne çıkıyor. 5 bin lira pasaport masrafı, 5 bin lira da yeme, içme ve konaklamaya ayırırsanız 10 bin lira gibi bir rakama tekabül ettiği için birçoğumuz gitmek istesek bile bu rakam nedeniyle geri adım atıyoruz, gidemiyoruz. Bu engeli aşmanın tek bir yolu var kimlikle geçişlerin sağlanması.” 

Editör Mehmet Yakan

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Gaziantep GAPPLAST fuarına hazırlanıyor
Gaziantep GAPPLAST fuarına hazırlanıyor
​Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, önemi artan sektörlere yönelik düzenledikleri fuarların sektörlerin gelişimine ve sundukları katma değerin artmasına büyük katkı sağladığını söyledi.
TİGEM 2017 Yılı Genişletilmiş Koordinasyon ve Güzlük Ekim Programı Toplantısı Yapıldı
TİGEM 2017 Yılı Genişletilmiş Koordinasyon ve Güzlük Ekim Programı Toplantısı Yapıldı
TİGEM Genel Müdürlüğünün “2017 Yılı Güzlük Ekim Programı Toplantısı” 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde Gazi Sosyal Tesislerinde yapıldı.
Biz Basit Bir Büyümeden Değil Kapsayıcı Bir Büyümeden Yanayız
Biz Basit Bir Büyümeden Değil Kapsayıcı Bir Büyümeden Yanayız
Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Şanlıurfa Şubesi tarafından ‘Şanlıurfa Ekonomi Zirvesi’ konulu bir toplantı düzenledi.
Genç MÜSİAD Şanlıurfa'da Ekonomi Zirvesi Düzenliyor
Genç MÜSİAD Şanlıurfa'da Ekonomi Zirvesi Düzenliyor
Genç Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (Genç MÜSİAD) Akparti Genel Başkan Yardımcısı Ekonomi İşleri Başkanı Cevdet Yılmaz'ın katılımı ile ekonomi zirvesi düzenliyor.
Sanal Para Tepe Takla Oldu
Sanal Para Tepe Takla Oldu
Ekonomi işleri ile ilgilenen çevrelerin iştahını kabartan sanal para birimi Bitcoin ilk darbeyi Çin'den yedi Çin Halk Cumhuriyeti Bitcoin'i yasaklarken ikinci bir darbe deJP Morgan CEO'sunun "Bitcoin alanı bir dakika içerisinde kovarım" demesi ile adeta tepe takla oldu
Tarım ÜFE Azaldı Yumurta Üretimi Arttı
Tarım ÜFE Azaldı Yumurta Üretimi Arttı
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım–ÜFE), bu yılın ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,63 azaldı. Tavuk yumurtası üretimi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 artarak, 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
​Türkiye İstatistikler Kurumu, bu yılın haziran ayına ait hayvansal üretim istatistikleri açıkladı.
İranlı Turistler Van'a Akın Etti
İranlı Turistler Van'a Akın Etti
İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı.
​Şutso 2017 Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
​Şutso 2017 Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 2017 Eylül Ayı olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
​Kızıltepe'de 26 işyerine cezai işlem uygulandı
​Kızıltepe'de 26 işyerine cezai işlem uygulandı
Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesine bağlı zabıta ekipleri, 2 ayda 306 iş yerinde yaptıkları denetimlerde 26 iş yeri hakkında cezai işlem uyguladılar.
Fakıbaba Giresun'da Açılışa Katıldı
Fakıbaba Giresun'da Açılışa Katıldı
​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: "Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası" açılış törenine Katıldı
Çin'li Yatırımcılar Şanlıurfa'da
Çin'li Yatırımcılar Şanlıurfa'da
178 dönümlük arsanın 350 dönüme çıkarılmasını talep eden Asemata İnşaat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Selçuk Taşköprülü, taleplerinin yerine getirilmesi akabinde iki sürpriz yatırımcıyı da yanına alarak yeniden Şanlıurfa’ya geldi.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:43
Güneş
06:05
Öğle
12:25
İkindi
15:50
Akşam
18:33
Yatsı
19:48
Advert