Advert
Advert
Bu haber 09 Eylül 2017 14:29:53 Tarihinde eklenmiştir. 323 Defa Okundu.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı.

İranlı Turistler Van'a Akın Etti

İranlı turistlerin, Kurban Bayramı’ndan sonra yoğun bir şekilde Van’a gelmesiyle otellerde yer kalmadı. Otellerde yer kalmayınca, İranlı turistler Van Valiliğinin talimatıyla misafirhanelere götürüldü.

Konuyla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Çarşamba akşamı itibariyle 32 bin insan Van’a geçiş yapmış, çarşamba gününden sonra da gelen konuklarımız var. 35 bin kişiyi bulur diye düşünüyoruz. Yoğunluk pazartesi gününe kadar devam eder. Pazartesi onların mesaileri başlıyor, tatilleri de bitiyor. Van’da özellikle bu bayram çok büyük sıkıntı çektik. Dün birkaç tane otel işletmecisiyle de görüştük, otellerinde fazla misafirlerin olduğunu, hata yaptıklarını, fazla misafir aldıklarını, yer bulamadıklarını beyan ettiler. Biz de gittik kendileriyle görüştük, Erciş’te beş yıldızlı bir otel kompleksimiz var, oraya yönlendirdik. Dün Erciş’e neredeyse 100 odayı dolduracak şekilde misafir gönderdik. Evimize misafir götürdük. Sağ olsun valimiz misafirhanesini açtı, büyükşehir belediyesinin misafirhanesini açtılar. İnsanlar deyim yerindeyse sokakta kalmıştı. Bizim halkımız sokakta bırakmaz hiç kimseyi, halkımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl turizm patlaması yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. İnşallah sonuna kadar da böyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Turizmde en zengin dönemi yaşadıklarına dikkat çeken Özgökçe, “Türkiye’de maalesef isterdik ki her coğrafya, her turizm beldesi bizim gibi yoğun, dolu dolu olsun fakat turizm Türkiye’de dibe vurmuş. Biz ayda birkaç defa toplantılara gidiyoruz, bütün Türkiye’de turizm dibe vurmuş. İşletmeler, çalışanlarını işten çıkartıyor, ya da kapatma aşamasına gelmişler. Allaha hamd olsun biz Van’da bu sene çok iyiyiz. Bunun sebebi de halkımızın duyarlılığıdır.” dedi.

İlimizin tek geçim kaynağı turizm

Özgökçe, “Türkiye’de ben her platformda, her toplantıda bunu söylüyorum: Van; yeme, içme, konaklama ve alışverişte Türkiye’nin en ucuz şehridir. İranlılar da o yüzden bizi tercih ediyorlar. Arada birde olsa şikâyetleri geliyor. ‘Bize Van’da turist gözüyle bakılmıyor’ diyorlar. Halkımıza sesleniyorum; lütfen gelen konuklara daha nezaketli, daha nazik, daha hoşgörülü olalım. Çünkü bu insanlara ihtiyacımız var. Bugün ilimizin tek geçim kaynağı turizm diyebilirim. 35 bin insandan bahsediyoruz. 35 bin insan, her biri bin dolar getirmişse 3 buçuk milyon dolar eder. Bu para Van’da kaldı. Yani bunu götürüp başka şehirde, başka ülkede harcamadılar. Bizim buradaki esnafa verdiler. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Otellerin yeterli olmadığını vurgulayan Özgökçe, “Otellerde ruhsatlı, ruhsatsız konaklama yapabileceğimiz 5 bine yakın yatağımız var. Van için yeterli mi? Yeterli değil. Biz geçen yönetim kurulu toplantımızda da arkadaşlarımızla da görüştük bu konuyu. Türkiye’de markalaşmış birkaç otel işletme sahibiyle görüşeceğiz. Van’da acilen 5 yıldızlı birkaç otelin yapılması lazım. Van için gerçekten çok büyük bir ihtiyaç. Düne kadar da gördük. Bugün hâlâ otellerimizde yer yok. Gelen konuklar başka şehirlere, başka ilçelere gitmek zorunda kalıyor ya da yer bulamayınca bazıları belki geri gidiyor. Bu bizim için nahoş bir durumdur. Konaklama bacağında bizim biran önce bir şeyler yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Özgökçe, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bizim İranlılara gerçekten ihtiyacımız var. En son gittiğim toplantıda da TÜRSAB yönetim kurulundan bir istekte bulundum. ‘Gürcistan, Batum ve Ukrayna’da bizim halkımız veya o ülkelerin halkları sadece kimlikle geçiş yapabiliyor. 3 ay kadar bir süre kalabiliyor. Biz neden İran’la bunu yapamıyoruz.’ dedim. Biran önce bunu yapmamız lazım. Çünkü bunu matematiksel hesaba döktüğümüzde bakıyoruz ki bugün Türkiyeli 5 kişilik bir aile, pasaport çıkartıp İran’a gitmek istese 10 bin lira civarında maliyet önüne çıkıyor. 5 bin lira pasaport masrafı, 5 bin lira da yeme, içme ve konaklamaya ayırırsanız 10 bin lira gibi bir rakama tekabül ettiği için birçoğumuz gitmek istesek bile bu rakam nedeniyle geri adım atıyoruz, gidemiyoruz. Bu engeli aşmanın tek bir yolu var kimlikle geçişlerin sağlanması.” 

Editör Mehmet Yakan

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Blockchain bankacılığın kurallarını değiştiriyor
Blockchain bankacılığın kurallarını değiştiriyor
Blockchain tabanlı uygulamalarla ödeme dünyası ve müşteri tanıma süreçleri değişiyor. Blockchain teknolojisi para transferini hızlandırıp tasarruf sağlayacak. Blockchain tabanlı yeni dijital kimlikler ise işlemleri ve süreçleri kolaylaştıracak.
​%100 Dost Canlısı Done By Deer Artık Türkiye’de!
​%100 Dost Canlısı Done By Deer Artık Türkiye’de!
%100 dost canlısı Danimarka markası Done by Deer, hem çocukların hem de ebeveynlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladığı ürünlerle artık Türkiye’de!
İhracatta Dijital Dönem Başlıyor, Kendi Hesabınızı Kendiniz Yönetin!
İhracatta Dijital Dönem Başlıyor, Kendi Hesabınızı Kendiniz Yönetin!
Sizde firmanızı dijital çağa taşıyabilmek için Ücretsiz ‘Kendi Hesabınızı Kendiniz Yönetin’ Eğitimlerine katılın. Sizi sizden başka kimse yönetmesin!
LAMP83’ten Ödüllü Ray Spot Ailelerine Estetik Dokunuş
LAMP83’ten Ödüllü Ray Spot Ailelerine Estetik Dokunuş
LAMP 83 ray spot ürünleri, raya entegre sürücülü yeni formuyla, perakende sektöründe fark yaratacak.
Artemis yeni ürünleriyle UNICERA 2018’de
Artemis yeni ürünleriyle UNICERA 2018’de
Banyo yıkanma alanlarında sektör öncüsü 20 yılı aşkın tecrübesiyle banyo yıkanma alanlarının öncü markası olan ve tamamen Türk mühendis ve tasarımcılarla çalışan Artemis yeni ürünleriyle UNICERA 2018’de
Geleceği Günümüzü Taşıyan Bir Dünya Hastanesi Memorial Bahçelievler Açıldı
Geleceği Günümüzü Taşıyan Bir Dünya Hastanesi Memorial Bahçelievler Açıldı
Memorial Sağlık Grubu’nun 11’inci hastane projesi olan Memorial Bahçelievler, toplam 72 bin metre karelik alanda hizmet veriyor. En gelişmiş tanı ve tedavi üniteleri ile donatılan 320 yatak kapasitesine ulaşması planlanan komplekste; biri hibrit olmak üzere toplamda 15 ameliyathane ve 49 yoğun bakım yatak kapasitesi, 135 poliklinik ve 31 müşahede odası bulunuyor.
Lastik pazarını dönüştürmeye hazırlanan Kordsa, 2017’yi büyüme trendiyle kapattı
Lastik pazarını dönüştürmeye hazırlanan Kordsa, 2017’yi büyüme trendiyle kapattı
2017 yılını büyüme trendiyle kapatan güçlendirme uzmanı, 2008 yılından beri üzerinde çalıştığı ve açık inovasyon anlayışıyla geliştirdiği lastik güçlendirme teknolojisiyle lastik sektörünü dönüştürmeye hazırlanıyor.
Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’daki 54 ülke içinde en fazla Türkiye’de büyüdük
Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’daki 54 ülke içinde en fazla Türkiye’de büyüdük
Herbalife Dünya Başkanı Des Walsh: “Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’daki 54 ülke içinde en fazla Türkiye’de büyüdük”
Teknoloji Devinden Albaraka Garaj ile Stratejik Ortaklık
Teknoloji Devinden Albaraka Garaj ile Stratejik Ortaklık
Albaraka Türk’ün startup hızlandırma merkezi Albaraka Garaj ile Microsoft arasında stratejik ortaklık hayata geçirildi. Bu kapsamda Albaraka Garaj girişimcilerinin Microsoft Azure Platformunu ücretsiz kullanmaları ve Microsoft tarafından mentorluk almaları planlanıyor.
Kış bahçelerinin favori ikilisi
Kış bahçelerinin favori ikilisi
Lunica Teak Seramik masa ve Cane-line Less sandalyenin sıcak kombinasyonu,Kış bahçelerinin favori ikilisi
Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor!
Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor!
Dünya devi havayolu şirketleri Türk balığını hava kargo ile taşımak için yarışıyor, Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor!
KFC şimdi de “Tahinli Yoğurtlu Sos”la parmak ısırtacak
KFC şimdi de “Tahinli Yoğurtlu Sos”la parmak ısırtacak
KFC, sossuz olmaz diyen tavuk severlere ve farklı lezzetler peşinde koşanlara yeni seçenekler sunmaya devam ediyor. Her yıl kısa bir dönem için usta şefler tarafından geliştirilen yeni bir sosu tüketicilerinin beğenisine sunan KFC, bu yıl ise “Tahinli Yoğurtlu Sos” ile fark yaratıyor.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:37
Güneş
06:59
Öğle
12:46
İkindi
15:49
Akşam
18:20
Yatsı
19:35
Advert