Advert
Advert
Bu haber 09 Eylül 2017 03:04:36 Tarihinde eklenmiştir.

Dikkat Diyabet Hastalığını Tetikleyebilir

Diyabet uyarısı: Çok fazla kırmızı et ve kanatlı hayvan riski artırabilir Yeni bir araştırmaya göre, çok fazla koyu renkli et yiyerek diyabet riskini önemli ölçüde artırabilir.

Dikkat Diyabet Hastalığını Tetikleyebilir

Sığır eti ve kuzu gibi akşam yemeği zamanı favorileri, zayıflatıcı hastalığın tetiklenmesiyle ilişkili bir mineral olan demir bakımından yüksektir.

Ancak uzmanlar, tavuk uylukları ve çubuk sopaları bile sizin için kötü olabilir.

Etin koyuluğu arttıkça risk daha da artar ve bilim adamları tüketim ile Tip 2 diyabet arasında doğrudan bağlantı bulurlar.

Kötü beslenme gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlı olan yaklaşık 12 milyon İngiliz'in durumu geliştirme riski altında olduğu düşünülmektedir.

60.000'den fazla kişinin analizi, en fazla kırmızı eti yiyenlerde riskini yüzde 23 arttırırken, karanlık kümes hayvanları çok miktarda yemek yemesi durumunda riskin yüzde 15 arttığını gösteriyor.
Kırmızı Et diyabet hastalığı

Uzmanlar, karanlık eti kesip tavuk göğsü, balık, kabuklu deniz hayvanları ve sebzelerle doldurmalarını öneriyorlar.

Diyetisyen Pav Kalsi, hayırsever Diyabet UK'in klinik danışmanı, "Daha kırmızı ve işlenmiş et yiyenlerin, Tip 2 diyabet riski yüksektir.

"Diyette basit değişiklikler, daha az işlenmiş ve kırmızı et yemesi ve bunun yerine bakliyat, fasulye ve mercimek gibi bitki kaynaklarından ve yağsız tavuklardan ve yağlı balıklardan protein almayı içermektedir.

"Diyette şeker, tuz ve yağ miktarını azaltmanın yanı sıra daha fazla meyve ve sebze ve kepekli yemek yiyen de yardımcı olabilir."

Kendi türünün en büyüklerinden biri olan yeni çalışma, 1993 ve 1998 yılları arasında Singapur Çin Sağlık Araştırmasına katılan 45-74 yaş arasındaki 63.257 kişinin diyetlerine baktı.

Singapur'daki Duke-NUS Tıp Fakültesi'nden bilim adamları, önümüzdeki 11 yıl boyunca gruba dahil olmuş 5,207 yeni Tip 2 diyabet vakasını tespit ettiler.

Kırmızı et alımı ile Tip 2 riski arasındaki ilişki "istatistiksel olarak anlamlı" diyorlar.

Kıdemli yazar Prof. Dr. Koh Woon Puay, "Diyetten eti tamamen çıkartmamıza, özellikle kırmızı et için günlük alım miktarını azaltmamıza ve tavuk göğsü ve balık ya da kabuklu deniz hayvanları ya da bitki kökenli protein gıda maddeleri ve süt ürünlerini seçmemize" diyabet riskini azaltmak. "

Çalışma American Journal of Epidemiology'de yayınlandı. Singapur hükümetinin Sağlık Geliştirme Kurulu Direktörü Dr. Annie Ling şunları söyledi: "Bulgular, HPB'nin kırmızı eti ılımlı bir şekilde tüketmek için önerisini doğruluyor ve sağlıklı ve dengeli bir diyetin, balık gibi kırmızı ete daha sağlıklı alternatifler de dahil olmak üzere yeterli ve çeşitli protein kaynakları içermesi gerektiğini onaylıyor. , tofu ve baklagiller. "

İngiltere'deki talimatlar, kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin günde 70 g ile sınırlandırılmasını önermektedir.

Diyabet, NHS'ye yılda 10 milyar sterlinden fazla - bütçesinin yüzde 10'u - iki dakikada bir teşhis konan bir kişi ile.

On yıl önce Britanya'da hiçbir çocuk Tip 2'ye sahip değildi, ancak artık 500'den fazla kişi var.

10 hastanın dokuzu aşırı kilolu veya obez. Doktorlar yeterli miktarda insülin üretmiyor veya ürettikleri insülin düzgün çalışmıyor.

Kalp krizi geçirme olasılıklarının iki katı ve böbrek hastalığına yakalanma olasılığının üç katı.

İngiltere'de her gün, diyabetten 65 kişi erken doğum yaparken, 203 diyabet hastası kalp yetmezliği çekiyor, 78 kişi inme, 39 kişi diyaliz ya da böbrek nakline ihtiyaç duyuyor ve 20 kişinin bacakları kesiliyor.

Yüzlerce savaş hayatında değişen komplikasyonlar.

On yıl içinde yeni teşhis sayısı yaklaşık yüzde 75 oranında arttı.

Hastalığa yakalanan yetişkin sayısı son 10 yılda 1,5 milyon artarken, durumun 3.6 milyon olduğunu bildiren hekimlerin durumu bu.

Geçen yıl yalnız 137.000'lik bir artış oldu.

Editör: Ramazan CENGİZ
Yorum Yap
Sağlık
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
​Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Maddeler
Pırıl pırıl parlayan güneş ve masmavi bulutsuz bir gökyüzüyle yılın en gözde mevsimi geldi. Büyük küçük hepimiz yazı dört gözle bekledik, denizin ve güneşin hayalini kurduk. Ancak eğer hamileyseniz durum o kadar iç açıcı olmayabilir.
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sinüzite Neden Olan ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Erken dönemde en sık burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, burun ile geniz akıntısı gibi yakınmalarla kendini belli ediyor. Kronikleşirse sorun daha da şiddetleniyor ve bu tabloya baş ağrısı, geçmeyen yüz ağrısı ve koyu renkli burun akıntısı eşlik ediyor.
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
​Ramazan Ayında; Siğara İçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ramazan’da iftar sonrası üst üste içilen sigara, gün boyunca nikotin almayan vücutta normalden daha fazla tahribata yol açıyor. Ramazan’da kendini yeni duruma hazırlayan beyin için bu davranış, bozucu etki yapıyor
​Sağlıklı Dişlerimizi; Sevdiğimiz İçecek ve Yiyecekler Çürütüyor
​Sağlıklı Dişlerimizi; Sevdiğimiz İçecek ve Yiyecekler Çürütüyor
Dişler bizim için günlük hayatta olmazsa olmazlarımızdandır; Diş sağlığı özellikle çalışan insanlar için daha büyük önem taşıyor; Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Yenier, ‘’Günümüzde diş erozyonları ile sık karşılaşılmakta, bu da ele alınması gereken önemli bir konu haline gelmektedir.
31 Mayıs Siğara'yı Bırakma Gününüz Olsun
31 Mayıs Siğara'yı Bırakma Gününüz Olsun
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde TÜSAD’dan önemli bir uyarı geldi. Sigaranın zararlarının yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıktığını ancak bırakılması ile birlikte olumlu değişikliklerin dakikalar içinde görülmeye başladığını belirten TÜSAD, sigara bırakıldıktan bir yıl sonra kalp krizi geçirme riskinin yarı yarıya azaldığına dikkat çekti.
​Ramazan Ayının Olmazsa Olmaz Tatlısı; Güllaç
​Ramazan Ayının Olmazsa Olmaz Tatlısı; Güllaç
Ramazan ayını ortaladığımız bugünlerde; geleneksel Ramazan lezzeti güllaç, iftar sofralarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.
Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Mutlaka Balık Tüketin
Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Mutlaka Balık Tüketin
Dışarıda hem eğlenip hem de kalori yakmak istiyorsanız balığa çıkın. Pek çok kişi için balıkçılık bir teknede ya da bir bankta oturup beklemek anlamına gelir.
Ramazan'da En Önemli Sorunlardan Biriside Ağız Kokusu
Ramazan'da En Önemli Sorunlardan Biriside Ağız Kokusu
Ramazan ayında oruçla birlikte açlığa bağlı ağız kokusunun geliştiğini söyleyen Diş Hekimi Recep Eşkar, “ Oruçla birlikte sosyal hayatımızı da devam ettirdiğimiz için ağız kokusunu etrafımızı rahatsız etmeyecek şekilde baskılamamız gerekmektedir” dedi.
Sigarayı Bırak; Hayata Tutun Geleceğini Koru
Sigarayı Bırak; Hayata Tutun Geleceğini Koru
Zararları yavaş yavaş, bırakmanın faydaları ise anında görülüyor. Bu yıl tüm dünyada kalp hastalıkları temasının ele alındığı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde TÜSAD’dan önemli bir uyarı geldi.
​Ramazan Ayında Bizi Ayakta Tutan Aldığımız Sıvı İçeceklerdir
​Ramazan Ayında Bizi Ayakta Tutan Aldığımız Sıvı İçeceklerdir
Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceğine yatırım yapan Sabri Ülker Vakfı, Ramazan’da gerekli su ve sıvı alımı için ipuçlarını paylaşıyor.
​Yediğimiz Yiyeceklerden Tat Almıyorsak; Çok Yesekte Doymayız
​Yediğimiz Yiyeceklerden Tat Almıyorsak; Çok Yesekte Doymayız
Sağlıksız yiyecek ve içecekler ve Fast food’la beslenme, hareketsizlik ve genetik faktörlerden sonra, dünyadaki obezite salgınına neden olabilecek yeni bir etken daha gündeme geldi:
Ankara'da Korsan Lense Karşı Yürüyüş Yapılacak
Ankara'da Korsan Lense Karşı Yürüyüş Yapılacak
Erol Harbi, Optisyenlerin ve vatandaşların desteğini alarak, yürüyüşüne devam ediyor. Harbi, Korsan Lens Satışı’na karşı Ankara’ya yürüyüşünün 6. Gününde Abant'a ulaştı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:10
Güneş
04:58
Öğle
12:33
İkindi
16:23
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
Advert