Advert
Advert
Bu haber 06 Eylül 2017 11:38:41 Tarihinde eklenmiştir. 244 Defa Okundu.

​Endometriozis daha hızlı teşhis edilmelidir

GP'lere hastalığın yaklaşık 1.5 milyon kadını etkilediğinin farkında olmaları gerektiğini söylediler ve teşhis koymaları yıllar alabilir.

​Endometriozis daha hızlı teşhis edilmelidir

Kadınlar, endometriozis teşhisi konmadan önce on yıl kadar bekleyebilirler, bir sağlık süpürgesi uyardı.

Üreme çağındaki 10 İngiltere'li bir kadından birinin ağrılı ve zayıflayan durumdan etkilenmesi onu Birleşik Krallık'ta en yaygın ikinci jinekolojik durum haline getirirken, kadınlar semptomların başladığı andan itibaren teşhis için yedi buçuk yıl beklemektedir.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmellik Enstitüsü (NICE) endometriozis hastalarının daha kısa sürede teşhis edilmesini talep etti ve GP'lere durumun belirtilerini görmezden gelmemesini söyleyen bir rehber yayınladı.

Endometriozis, rahmin astarı gibi davranan dokuların, yumurtalıklar, fallop tüpleri, mide parçaları, mesane ve bağırsak gibi vücudun diğer bölümlerinde bulunduğu zaman oluşur.

Büyük kistlere, kronik pelvik ağrıya, cinsel ilişki esnasında veya sonrasında ağrıya, ağrılı barsak hareketlerine, yorgunluk ve ağır dönemlere ve doğurganlık problemlerine neden olabilir.

Endometriozis için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve kesin tedavi bilinmemektedir.

NICE, acı çeken kişilerin ve rahatsızlıktan şüphelenilenlerin kadın doğum uzmanlarına, ağrı yönetim uzmanlarına ve doğurganlık hizmetlerine erişmesi gerektiğini ve sağlık çalışanlarının durumun fiziksel ve psikolojik etkisinin ve uzun süreli tedavinin gerekliliğinin farkına varmalarını söylüyor.

NICE, aynı zamanda, ilk muayene veya taramalar normal görünüyorsa ve daha çok araştırmak için hastaları yönlendirmek durumunda bile endometriyozun olası bir tanı olarak hariç tutulmaması gerektiğini söylüyor.

Vickie Williams, endometriozdan mustarip Sky News'a, 11 yaşındayken ilk belirtileri yaşadıktan sonra tanısı konulmasının on yıl aldığını söyledi.

O şöyle dedi: "Bu acı geldiğinde gerçekten korkunç, birinin çekiç almış gibi hissettiriyor ve pelvisinde sapkınlık yaşıyorlar.

"Ben eve döndüm ve yere yuvarlanarak döndüm - planlarımı iptal etmek zorunda kaldım, endişe duydum ve kimse bunu anlamıyor çünkü göremiyorlar."

Endometriozis için bilinen bir tedavi yoktur ve kesin nedeni hala bilinmemektedir.

Dünya Endometriozis Araştırma Vakfı Genel Müdürü Lone Hummelshoj, yeni rehberlik hoş geldiniz iken yine de daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

"Endometriozis merkezleri ile akademik ortamlar arasında karşılaştırılabilir olan klinik ve cerrahi verileri toplamamız gerekir.

"Göğüs kanserinde benzer tutarlı veri toplama, meme kanserinin farklı alt tiplerini nasıl tedavi edeceğiniz ve hastalar için bir prognoz sağlayacaklarını anlamamıza neden oldu." 

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Dünya Kuraklıkla Karşı Karşıya Kalabilir.
Dünya Kuraklıkla Karşı Karşıya Kalabilir.
Adıyaman Üniversitesinde "İstanbul Örneğinde Şehirlerde Su ve Atık Su Yönetimi" konulu konferans düzenlendi.
İlk Defa Karın Fıtığı Onarımı ve Karın Düzeltme Ameliyatı Aynı Anda Başarılı  Bir Şekilde Yapıldı.
İlk Defa Karın Fıtığı Onarımı ve Karın Düzeltme Ameliyatı Aynı Anda Başarılı Bir Şekilde Yapıldı.
Batman Bölge Devlet Hastanesinde ilk defa karın fıtığı ve karın düzeltme ameliyatı birlikte yapıldı.
Kozluk’ta Fizik Tedavi Ünitesi Açıldı.
Kozluk’ta Fizik Tedavi Ünitesi Açıldı.
​Kozluk Devlet Hastanesinde ilk defa fizik tedavi ünitesi açıldı.
Engelli Derneklerinin Yöneticileriyle İstişare Toplantısı Düzenlendi.
Engelli Derneklerinin Yöneticileriyle İstişare Toplantısı Düzenlendi.
Gaziantep İl Müftülüğü ile engelli derneklerinin yöneticileri arasında istişare toplantısı düzenlendi.
Türkiye’de 7 Milyondan Fazla Kişi Şeker Hastası
Türkiye’de 7 Milyondan Fazla Kişi Şeker Hastası
Uluslararası Diyabet Federasyonunun hazırlamış olduğu Diyabet Atlası verilerine göre, Türkiye'de 7 milyondan fazla kişinin şeker hastası olduğu belirtildi.
Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut
Kornea Naklini Bekleyen Hastalar İçin Yeni Bir Umut
Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden Jonathan Lass'ın liderliğinde yürütülen araştırma, korneal verici dokunun transplantasyon cerrahisinden önce 11 gün boyunca korneanın hastalıkları olan insanlardaki göz problemlerini düzeltmek için saklanabileceğini keşfetti.
Erken teşhis edilen zatürre ayakta tedavi edilebilir
Erken teşhis edilen zatürre ayakta tedavi edilebilir
Uzmanlar, erken teşhis edilen zatürrenin ayakta tedavi edilebildiğini belirtiyor.
Grip ve Soğuk Algınlığında Antibiyotiklere Sarılmayın
Grip ve Soğuk Algınlığında Antibiyotiklere Sarılmayın
Mevsim geçişlerinin olduğu bu günlerde en önemli gündem grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi geçici hastalıklardır. Uzmanlar bu tür hastalıklarda kesinlikle antibiyotiklerden uzak durulması gerektiğini belirtti.
Sınır Tanımayan Doktorlar  Yemen Çağrısında Bulundular.
Sınır Tanımayan Doktorlar Yemen Çağrısında Bulundular.
Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar, Yemen'in sınırlarını kapatan Suudi öncülüğündeki koalisyon güçlerine, insani yardım kuruluşlarının ülkeye girişine derhal izin vermesi çağrısında bulundu.
Çocuklarımızın Psikolojilerini Bozarak Geleceklerini Karartmayalım.
Çocuklarımızın Psikolojilerini Bozarak Geleceklerini Karartmayalım.
Eğitim politikalarının uzun vadeli olmasının önemine değinen eğitimciler, çocukların psikolojilerini bozarak geleceklerinin karartılmaması gerektiğini belirtiyor.
En Kısa Zamanda Et İthalatı Yerine Hayvancılık Teşvik Edilmelidir
En Kısa Zamanda Et İthalatı Yerine Hayvancılık Teşvik Edilmelidir
​Türkiye genelinde Et ve Süt Kurumu tarafından 2 zincir markette satılmaya başlanan ucuz et satışına tepki gösteren kasap esnafı, et ithalatını doğru bulmadıklarını, et ithalatı yerine hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini vurguladılar.
Zatürre Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.
Zatürre Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.
Zatürrenin belirtilerini tanımak, erken teşhis ve doğru tedavi planlaması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, zatürrenin, enfeksiyonlara bağlı ölümlerde dünyada birinci sırada yer aldığını belirtti.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:05
Öğle
12:18
İkindi
14:56
Akşam
17:20
Yatsı
18:39
Advert