Advert
Advert
Bu haber 14 Ocak 2019 14:41:38 Tarihinde eklenmiştir. 1202 Defa Okundu.

Karacadağ Kayak Merkezi Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardinlilerin uğrak kayak merkezi haline gelen Karacadağ ziyaretçi akınına uğruyor. Yoğun kar yağışı bölgeyi cazip hale getirdi.

Karacadağ Kayak Merkezi Ziyaretçi Akınına Uğruyor

İnanç ve kültür turizmi merkezlerinden olan ve bu yönüyle her yıl çok sayıda turist çeken Şanlıurfa'da kış mevsiminde Karacadağ'da kayak, Karaali bölgesinde ise kaplıca imkanı bulunuyor. Şanlıurfa, yürütülen çalışmalar sayesinde özellikle geçen yıl turizmde hareketli bir dönem geçirdi. Son dönemlerde turistlerin uğrak noktası olan kentte, bu yılın "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin etkisiyle kış döneminin de yoğun geçmesi bekleniyor.

Hazreti İbrahim başta olmak üzere birçok peygamberin burada yaşadığına inanıldığı için "Peygamberler Şehri" olarak da anılan Şanlıurfa'da İbrahim Peygamber'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl, "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe, konik kubbeli evleriyle dikkati çeken tarihi Harran ilçesi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti ilçesi, konuklara farklı bir atmosfer yaşatıyor.

Tarihi kentte bunun yanı sıra halk arasında "Güneydoğu'nun Uludağ'ı" olarak adlandırılan Siverek ilçesindeki bin 919 rakımlı Karacadağ Kayak Merkezi de tatilcilere keyifli vakit geçirme olanağı sağlarken, Karaali bölgesinde de tarımsal sulama amacıyla yapılan sondaj çalışmalarında tesadüfen bulunan termal su, şifa arayanların uğrak yeri haline geldi.
 

Bölgenin Zirvesi Karacadağ


Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki sınırları belirleyen ve Siverek ilçesine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Karacadağ Kayak Merkezi, bin 919 rakımıyla bölgenin zirvesinde yer alıyor. Karın geçen yıl fazla yağmaması nedeniyle kötü bir dönem geçiren merkezde, bu yıl erken düşen ve kalınlığı da kayak için yeterli düzeye ulaşan kar, bölgedeki vatandaşların yüzünü güldürdü.
 

Kaplıca, çok sayıda kişinin uğrak mekanı


Şanlıurfa kent merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Karaali Mahallesi'nde sondaj çalışması sırasında gün yüzüne çıkarılan sıcak suyun kükürt, florür ve mineral maddeler içerdiğinin belirlenmesi üzerine, suyu değerlendirmek için harekete geçildi.

Bölgede apart otel ve alışveriş merkezi inşa ettirilerek termal kaplıca özel bir şirket aracılığıyla işletmeye açıldı. İlk dönemlerde yalnızca Şanlıurfa ve ilçelerinden vatandaşların ilgi gösterdiği Karaali Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığından ruhsat alınmasının ardından çevre illerden hafta sonları düzenlenen turlarla, pek çok kişinin uğrak mekanı haline geldi.

Yaklaşık 50 derece sıcaklıktaki termal suya sahip kaplıca, özellikle romatizmal, deri ve iltihabi hastalıklar ile böbrek taşlarıyla ilgili sorunları olanlar tarafından tercih ediliyor. Karaaali Kaplıcaları İşletme Müdürü Mehmet Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, apart ve havuzlu otel olmak üzere 2 farklı tesisle konuklara hizmet verdiklerini belirtti.
Yaklaşık 50 derece olan kaplıcaya özellikle romatizmal ve deri hastalıkları ile nörolojik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların geldiğini ifade eden Temel, kaplıcaya yurt içinden olduğu kadar yurt dışından tatil için gelen gurbetçilerin de ilgi gösterdiğini aktardı.
 

Yarı yıl tatilinde yer bulmak zorlaşıyor


Mehmet Temel, özellikle yaklaşan yarıyıl tatilinde yoğunluk beklediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:  "Kaplıcamız Sağlık Bakanlığından onaylı. Ayrıca sevkli hasta kabul ediyoruz ve bunun için hem yaz hem de kış çok sayıda müşteriye hizmet veriyoruz ancak kışın ilgi daha fazla. Tesisimiz 400 yatak kapasiteli ve hafta sonları tam doluluğa ulaşıyoruz ayrıca sömestir tatilinde de yoğunluk bekliyoruz, şimdiden çok sayıda rezervasyon aldık. O dönemde yer bulmak imkansız hale gelebiliyor. O yüzden vatandaşlarımızın rezervasyon için acele etmesi gerekiyor. Yılda ise toplamda 25 bin civarında ziyaretçi ağırlıyoruz. İnsanların çoğu şifa bulmak için geliyor, bölge halkının yanı sıra çevre illerden ve yurt dışından da misafirlerimiz oluyor. Biz her anlamda hazırız, herkesi buraya davet ediyoruz."
 

Bölgenin tek kayak merkezi


Karacadağ Kayak Merkezi işletmecisi Orhan Atilla ise bölgede yürütülen çalışmalar sayesinde kayağa ilginin her geçen yıl arttığını söyledi. Bu yıl kar yağışının etkili olması sayesinde verimli bir dönem geçirdiklerine dikkati çeken Atilla, şunları kaydetti: 

"Bu yıl her şey iyi gidiyor. Önceki dönemlere göre ziyaretçi sayısı yaklaşık beş kat arttı. Önümüzdeki günlerde sömestr tatili var. Yolumuz şu an açık, tesislerimiz faaliyetlerine devam ediyor. Tatil günlerinde gerek aileler gerek öğrenci grupları geliyor, hatta tesisimiz artık yetersiz kalıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek kayak merkezi ve bu tesis artık ihtiyaca cevap veremiyor. Hafta sonu günlük 2 bin 500 ziyaretçimiz geliyor. Artık kayak merkezi için güzel bir tesis şart oldu. Gerek otel gerek teleferik olsa sayı beş katına çıkabilir çünkü gelen telefon yoğunluğundan bunu anlayabiliyoruz, gelenler konaklamak istiyor. İnsanlar günübirlik gelebiliyor, gündüz gelip akşama dönebiliyorlar. Uygun bir yer, sorunu olmayan bir bölge ve güvenli o yüzden tercih ediliyor."

Atilla, şartların iyileştirilmesi durumunda Türkiye'nin birçok yerinden vatandaşın bölgeye geleceğine inandığını dile getirerek, bu durumun ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkı sunacağını ifade etti. Diyarbakır'dan Evin Yılmaz da kayak yapmayı çok sevdiğini belirterek, fırsat buldukça arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek için buraya gelmeye çalıştıklarını söyledi.
Yorum Yap
Kültür
Güneydoğu'nun İncisi, Saklı Cennet Halfeti Bozkırların Ortasında Bir Sahil Kasabası Gibi
Güneydoğu'nun İncisi, Saklı Cennet Halfeti Bozkırların Ortasında Bir Sahil Kasabası Gibi
Şanlıurfa'nın en küçük ve en uzak ilçelerinden birisi olan Halfeti Atatürk Barajının gelmesi ile birlikte adeta bir sahil kasabasına dönüştü.
Şanlıurfa'ya Özgü Doğa ve Hayvan Çeşitleri
Şanlıurfa'ya Özgü Doğa ve Hayvan Çeşitleri
Şanlıurfa tarihin en eski şehirlerinden onlarca peygamber ve bir o kadar medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olarak bilinir. Bu yazımızda Şanlıurfa'nın doğa ve hayvanlarını tanıtalım istedik
Gazeteci Hasan Rayın Kaleminden Aşiretler ve Siyaset
Gazeteci Hasan Rayın Kaleminden Aşiretler ve Siyaset
Gazeteci Hasan Ray'ın Kaleminden Aşiretler ve Siyaset, Şanlıurfa Güneydoğu’da etkisini yitirmeyen aşiretçiliğin en yoğun şekilde yaşam bulduğu illerin başında geliyor.
Harran Ulu Camiinde 8 Asır Sonra Namaz Kılınacak
Harran Ulu Camiinde 8 Asır Sonra Namaz Kılınacak
Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami kalıntılarının restorasyonu başladı, restorasyonun bitimi sonrasında yaklaşık 800 yıllık cami tekrar ibadete açılacak,
Dünyanın En Çok Alkol Tüketen Şehirleri Hangileridir / Çarpıcı Sonuçlar
Dünyanın En Çok Alkol Tüketen Şehirleri Hangileridir / Çarpıcı Sonuçlar
Vilnius, Seul, Moskova veya Kiev mi? Peki alkol tüketimi istatistikleri bize bir şehir ve kültürü hakkında ne söylüyor?
MÜSİAD Şanlıurfa'dan Göbeklitepe Gerçeği Açıklaması
MÜSİAD Şanlıurfa'dan Göbeklitepe Gerçeği Açıklaması
İngiliz Tarihçilerin Varlığını Kabul Etmedikleri Bir Köprünün Restorasyonuna Karar Verdi
İngiliz Tarihçilerin Varlığını Kabul Etmedikleri Bir Köprünün Restorasyonuna Karar Verdi
İngiliz Mirası, tarihçilerin bölgede hiç bir yerde bir köprü bulunmadığını iddia ettikten sonra Cornwall'daki Tintagel Kalesi'nde kaybolan bir geçişi yeniden kurma kararını savundu.
Bu Yıl Göbeklitepe Yılı İlan Edildi Göbeklitepe Nerede Özelliği Nedir
Bu Yıl Göbeklitepe Yılı İlan Edildi Göbeklitepe Nerede Özelliği Nedir
Dünyanın sayılı arkeolojik keşiflerinden biri olan ve insanlık ile dinler tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan yapı hakkında bilmeniz gerekenler.
Nesli Tükenmek Üzere Olan Kelaynak'lardan Güzel Haber
Nesli Tükenmek Üzere Olan Kelaynak'lardan Güzel Haber
Nesli tükenmek ile karşı karşıya olan yaban kuşları Kelaynaklardan güzel haber geldi, bu yıl yavrulamada rekor artış bekleniyor
Politik ve Kültürel Ayrımlarımızı Köprülemek Düşündüğümüzden Daha Zor Olabilir
Politik ve Kültürel Ayrımlarımızı Köprülemek Düşündüğümüzden Daha Zor Olabilir
Psikologlar ve diğerleri arasında, politik ve kültürel ayrımlarımızı iyileştirirsek, dünyayı diğer tarafın perspektifinden daha iyi görmemiz gerekecek.
75 Tane İngilizce Komik Sözler ve Türkçe Anlamları
75 Tane İngilizce Komik Sözler ve Türkçe Anlamları
75 Tane İngilizce Komik Sözler ve Türkçe Anlamları, Bu komik kelimeler ve anlamları topluluğudur. Onları her gün kelime hazinene ekle ve günlük yaşamı biraz daha eğlenceli hale getir. En sevdiğiniz komik kelimeyi yorumlara ekleyin!
Şu 10 Madde Ruh İkizini Bulmaya Yardımcı Olur
Şu 10 Madde Ruh İkizini Bulmaya Yardımcı Olur
Çoğu insan ile sonsuza dek sürdüremezsin: “Ruh eşini” bulmak için bir “öğretmen” e ihtiyacın yok, Seni ruh ikizin ile eşleştiren 10 madde, Şu 10 Madde Ruh İkini Bulmana Yardımcı Olur
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:13
Güneş
04:59
Öğle
12:33
İkindi
16:24
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
Advert
 Yandex.Metrica