Advert
Advert
Bu haber 14 Ocak 2019 14:29:47 Tarihinde eklenmiştir. 290 Defa Okundu.

12 Yaşında, 8. Sınıf Öğrencisi Bir Çocuk Öğretmeni Tarafından İstismar Edildi

12 yaşında 8. sınıf öğrencisi, öğretmeni tarafından istismar edildi. İdare, öğretmenin tarafında oldu, baba işten atıldı, annenin kanser tedavisi risk altında!

12 Yaşında, 8. Sınıf Öğrencisi Bir Çocuk Öğretmeni Tarafından İstismar Edildi

İstanbul Tuzla’da 12 yaşında, 8. sınıf öğrencisi bir çocuk öğretmeni tarafından istismar edildi. İstismarın ortaya çıkmasından sonra yaşanan olaylar zinciri ise çocuk için hatta bütün aile için adeta istismarı katlayan bir süreç yaşatıyor.

Ekmek ve Gül’ün haberine göre olay şöyle gelişiyor; okulda görev yapan bir öğretmen o gün nöbetçi olan öğrenciyi sabahın erken saatlerinde yanına çağırıyor ve anahtar vererek sınıfın kapısını açmasını istiyor. Öğrenci, kapının zaten açık olduğunu görerek geri dönüyor ama koridorda öğretmenle karşılaşıyor. Öğretmen “gel biraz sohbet edelim” diyelim diyerek sınıfa alıyor öğrenciyi. Sohbet ederken elini omzuna atıp müstehcen şeyler anlatmaya, vücudunun çeşitli yerlerine dokunmaya başlayınca öğrenci rahatsız oluyor ve sınıftan çıkmak istiyor. Öğrenci sınıftan çıkınca peşinden giden öğretmen bu sefer de kendisine yardım etmesi için yeniden sınıfa çağırıyor, öğretmenin bu ısrarı gün boyu sürüyor.
 
Gün içinde öğretmenin devam eden isteklerini yapmamak için bahaneler bulan öğrencinin durumu rehberlik öğretmeninin dikkatini çekiyor ve öğrenciyi görüşmeye çağırıyor. Öğrenci, rahatsızlığını ve öğretmenin tacizlerini anlatıyor. Rehberlik öğretmeni anlatılanlara şaşırmıyor ancak olaya müdahale de etmiyor, “Bu anlattıkların aramızda kalsın, bir daha yapmayacak merak etme” diyerek öğrenciyi odasından gönderiyor.

Bu görüşmeden sonuç alamayan ve görüşmenin ardından da devam eden tacizler nedeniyle iyice panik olan öğrenci, durumu birkaç sınıf arkadaşına anlatıyor. Akşam da bir okul arkadaşıyla birlikte eve gelerek durumu annesine anlatıyor.

Okul Yönetimi İnanmadığı İçin İşlem Yapmamamış


Anne ertesi gün okula gidiyor, daha okulun girişinde karşılaştığı müdür yardımcısının tepkisi “Biz de sizi bekliyorduk” oluyor. Anne, olayı müdür yardımcısının da bildiğini anlayınca “Neden bize haber vermediniz” diye tepki gösteriyor. Anne, müdürün odasına çıktığında da aynı gün sabah erkenden kızının ifadesinin alındığını ve apar topar işlem yapıldığını fark ediyor. Odada tartışmalar başlayınca anne, eşine haber verip onu da okula çağırıyor. Baba geldiğinde, rehberlik öğretmeninin, müdür ve müdür yardımcılarının, sınıf öğretmeninin ve hatta Okul Aile Birliğinden bir yöneticinin de tacizden haberi olduğunu ama kimsenin kendilerine ya da polise durumu bildirmediğini anlıyorlar. Neden kendilerine haber verilmediğini ısrarla soran aileye verilen yanıt şu oluyor; “Biz böyle bir şey olacağına inanmadık, uydurduğunu düşündük.”

Bu tartışmalar üzerine müdür, eğer şikayetçi olmak istiyorlarsa polis çağırabileceğini söylüyor aileye. Baba, önce öğretmenle görüşmek isteyince öğretmenin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevden alındığını söylüyorlar. Olayın ne zaman Milli Eğitim Müdürlüğüne taşındığını anlamayan, sorularına da yanıt bulamayan baba ilçe müdürlüğüne gidiyor ve öğretmenin gerçekten görevden alındığını öğrenerek eve dönüyor.
 
Evde kızını ve eşini alarak karakola gitmeye hazırlandıkları sırada, okul müdürü, rehberlik öğretmeni ve bir öğretmenin daha arabayla evin kapısında beklediğini görüyorlar. Öğretmeni tanımadığı için onunla konuşmadığını anlatan baba, “Sonradan anladık ki kızımı taciz eden o adammış. Bize söylemediler. Kızım da onu görünce annesinin arkasına saklandı ama ben bir şey yaparım diye söyleyememiş o olduğunu. Kızımı tekrar o adamla karşı karşıya getirdiler. Bence niyetleri karakola ikisini birlikte götürüp aslında aralarında bir sorun yokmuş izlenimi yaratmaktı. Belki o zaman karakolda olayın kapanacağını düşünmüşlerdir” diye anlatıyor. Baba, onlarla birlikte gitmeyi kabul etmeyerek kızını kendisi götürüyor karakola. Zaten tacizin ayrıntılarını ve kızını taciz edenin de arabadaki öğretmen olduğunu orada anlıyor.
 

Öğretmen'in Tutuklu Yargılanması İstendi


Çocuğun psikolog eşliğinde ifadesi alındıktan sonra dava açılıyor. 20 Aralık 2018’de ilk duruşması görülen davada savunma yapan öğretmen, suçlamayı reddederek öğrencinin kendisini kıskandığı için iftira attığını ileri sürüyor. Ayrıca tanıklar olduğunu söyleyerek, tanıkların dinlenmesini istiyor.

Kadın örgütlerinin de takip ettiği dava, tanıkların dinlenmesi için 9 Mayıs’a ertelendi.

Baba, öğretmenin olaydan sonra öğretmenin zaman zaman okula gitmeye devam ettiğini, öğrenci, veli ve öğretmenlerle görüşerek tanık bulmaya çalıştığını, bazı velileri ise zorladığını anlatarak öğretmenin tutuklu yargılanmasını istiyor.

Kızım Kimseyle Konuşmak İstemiyor
 

Bu süreç tacize uğrayan öğrenci için oldukça yıpratıcı, ikincil travmalar yaşatan bir süreç olmaya devam ediyor. Önce taciz, ardından rehberlik öğretmeninin yaralayıcı tutumu, ardından da okul yönetiminin tacizciyi koruyan tutumuyla karşılaşan öğrenci, okuldan ayrılmak istiyor. Ama Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen görevden alındığı için öğrencinin okuldan ayrılma isteğine olumlu yanıt vermiyor. Sosyal hizmet uzmanı ile yapılan görüşmenin ardından öğrencinin başka bir okula gönderilmesine karar veriliyor ama bu sefer de yeni okulun müdürü öğrencinin kaydını almak istemiyor. Gerekçesi ise şu oluyor: “Bu davayı herkes duydu, dava öncesi yapılan eylem sosyal medyada gündem oldu. Burada da sorunlar yaşanır.”

Milli Eğitim’in yönlendirmesi üzerine okula kaydı alınsa da sorunlar devam ediyor. Kısa sürede idarenin ve öğretmenlerin taciz hakkında bilgi sahibi olduklarını kendisine hissettirmesi üzerine bu okulda da rahat edememeye başlıyor. Bunun üzerine aile, kızlarını geçtiğimiz hafta üçüncü bir okula yazdırıyor.
 
Kızının maruz bırakıldığı taciz sonrası çok değiştiğini anlatan baba, “Benim kızım çok girişken, neşeli bir çocuktu. Arkadaşlarıyla da bizimle de arası iyiydi. Ama şimdi çok içine kapandı. Kimseyle konuşmak istemiyor. Erkeklerin yanında hiç rahat edemiyor, benim yanımda bile rahatça oturamadığını hissediyorum.”

İstismara Uğrayan Kız Çocuğunun Babası İşten Atıldı


Tüm bu yaşananların yanı sıra bir de dava sürecinde koşturabilmek ve çocuğuyla ilgilenmek için işyerinden izin isteyen baba işten atılıyor. 3 yıldır Tuzla’da bir kimya fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışan baba, davanın hemen öncesinde yıllık iznini almak için işyerine dilekçe yazıyor. 3 senedir toplam yıllık izninin sadece 1 gününü kullandıran patron, babaya dava öncesinde yine birkaç gün izin verebileceğini söylüyor. Baba durumu anlatarak izin kullanmak için ısrar edince patronun cevabı “Bunlar olmuş olabilir ama senin kapıda durman gerekiyor, kapıyı, fabrikanın kapısını boş bırakamayız” şeklinde oluyor. Çalıştığı süre boyunca kendisine güvenlik dışında işler yaptırıldığını; üretimde, paketlemede, taşımada, nerede eksik varsa orada çalıştırıldığını anlatan baba “O zaman kapı boş kaldığında sorun olmuyordu, şimdi sorun oldu” diyerek patrona tepki gösterse de işten atılıyor.

Eşi kanser hastası olan ve tedavi gören baba, durumu şöyle anlatıyor: “Kızım zaten çok kötü bir olay yaşadı. Biz bunu gidermeye çalışırken bir de ben işten atıldım. Maddi olarak bizi çok zorluyor. İhbar ve kıdem tazminatımı vereceğini söyledi ama onu da 3’e, 4’e bölüp verecekmiş, yani hiçbir işimize yaramayacak. Ayrıca benim paradan daha çok sigortaya ihtiyacım var çünkü eşim tedavi görüyor, sağlık güvencemiz çok önemli.”
Yorum Yap
Güncel
Seçimde Kaç Suriyeli Oy Kullanacak
Seçimde Kaç Suriyeli Oy Kullanacak
Son dakika... Bakan açıkladı! İşte oy kullanacak Suriyeli sayısı, 31 Mart, Pazar 2019 Türkiye yerel seçimlerinde 53 bin 99 Suriyeli oy kullanabilecek,
Haliliye,Karaköprü,Eyyübiye ve Diğer İlçelerin Ak Parti Belediye Başkanı Adayları
Haliliye,Karaköprü,Eyyübiye ve Diğer İlçelerin Ak Parti Belediye Başkanı Adayları
Şanlıurfa Haliliye belediye başkanı adayı, Şanlıurfa Karaköprü belediye başkan adayı, Şanlıurfa Eyyübiye ak parti belediye başkanı adayı ve çevre ilçe başkan adayları belli oldu
Harran Belediye Başkan Adayı Mahmut Özyavuz'dan Teşekkür Mesajı
Harran Belediye Başkan Adayı Mahmut Özyavuz'dan Teşekkür Mesajı
Cumhurda Birlik Harran'da Birlik sloganıyla seçim çalışmalarına start veren Harran Cumhur ittifakı belediye başkan adayından teşekkür mesajı.
Şanlıurfa'da 2 Terörist Kolluk Kuvvetlerine Teslim Oldu
Şanlıurfa'da 2 Terörist Kolluk Kuvvetlerine Teslim Oldu
Şanlıurfa'da Kolluk kuvvetlerine teslim olan PKK'lı teröristlerden PYD/YPG itirafı duyanları şaşkına çevirdi, Şanlıurfa Akçakale'de teslim olan teröristler
​Annesine Cinsel Saldırıda Bulunan Genç Ambulans Şoförünü Öldürdü
​Annesine Cinsel Saldırıda Bulunan Genç Ambulans Şoförünü Öldürdü
​Annesine Cinsel Saldırıda Bulunan Genç Ambulans Şoförünü Öldürdü , Saat 19.00 sıralarında Edremit ilçesi Akçay Mahallesi'nde PTT binasının arkasındaki bir iş yerinde meydana geldi
​Araç Sahiplerini İlgilendiren Önemli Haber!
​Araç Sahiplerini İlgilendiren Önemli Haber!
Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle, araç muayenelerinde egzoz emisyon ölçümü olmaması artık "ağır kusur" olmaktan çıkarken, kusurun "hafif" kusur olarak sayılacağı bildirildi. Yapılan düzenleme ise 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile hayata geçti.
Şanlıurfa'da 5 aylık Mehmet Bebekten Acı Haber Geldi
Şanlıurfa'da 5 aylık Mehmet Bebekten Acı Haber Geldi
Akçakale ilçesi Ohali Mahallesi'nde yaşayan Ahmet ve Fatma Boran çiftinin 5 aylık bebekleri Mehmet, dün gece annesi emzirdikten sonra kusmaya başladı.
Mhp Seçmeninin Yüzde 40 İttifak Sağdığı Ak Partinin Yüzde 80! Açıklanan İller
Mhp Seçmeninin Yüzde 40 İttifak Sağdığı Ak Partinin Yüzde 80! Açıklanan İller
Metropol Şehirlerdeki Belediye Başkanı seçimlerinin ayrıntıları gelmeye başladı, Yapılan anketler sonucunda İstanbul Ak partiden Chp'ye geçebilir. Ankara'da Mansur Yavaş önce.
​Şanlıurfa'da Zabıta Ekiplerinin Buldukları Cüzdanı Sahibine Teslim Etti
​Şanlıurfa'da Zabıta Ekiplerinin Buldukları Cüzdanı Sahibine Teslim Etti
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı zabıta ekipleri merkez Haliliye İlçesine bağlı Bamyasuyu Mahallesindeki Toplama Merkezi yakınlarında denetim yaptıkları esnada yerde bir cüzdan buldu.
Şanlıurfa Göbeklitepe Dizilere Karışıyor Bihterin Yeni Dizisi
Şanlıurfa Göbeklitepe Dizilere Karışıyor Bihterin Yeni Dizisi
12 bin yıllık bir tarihi ile dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe, adını duyurmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan etmesinin ardından bu tarihi yapı, tüm yapımcı ve yönetmenlerin ilgi odağı oldu.
ABD'nin Vatandaşları İçin Gezmemelerini İsteniler Yerler Arasında Şanlıurfa'da var
ABD'nin Vatandaşları İçin Gezmemelerini İsteniler Yerler Arasında Şanlıurfa'da var
ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncelleyerek vatandaşlarına terör ve keyfi tutuklamalardan dolayı Türkiye’ye seyahat planlarını yeniden değerlendirmeye almaları çağrısında bulundu. Suriye ve Irak sınırında riskin arttığına dikkat çekti.
​İstanbul'da Şüpheli Paketin içinden Bomba ve Mermiler Çıktı
​İstanbul'da Şüpheli Paketin içinden Bomba ve Mermiler Çıktı
İstanbul Esenyurt'ta bulunan bir sitede, temizlik görevlisinin fark ettiği şüpheli poşetten el bombası ve mermiler çıktı.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:03
Güneş
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:03
Advert
 Yandex.Metrica