Advert
Advert
Bu haber 14 Ocak 2019 14:29:47 Tarihinde eklenmiştir. 853 Defa Okundu.

12 Yaşında, 8. Sınıf Öğrencisi Bir Çocuk Öğretmeni Tarafından İstismar Edildi

12 yaşında 8. sınıf öğrencisi, öğretmeni tarafından istismar edildi. İdare, öğretmenin tarafında oldu, baba işten atıldı, annenin kanser tedavisi risk altında!

12 Yaşında, 8. Sınıf Öğrencisi Bir Çocuk Öğretmeni Tarafından İstismar Edildi

İstanbul Tuzla’da 12 yaşında, 8. sınıf öğrencisi bir çocuk öğretmeni tarafından istismar edildi. İstismarın ortaya çıkmasından sonra yaşanan olaylar zinciri ise çocuk için hatta bütün aile için adeta istismarı katlayan bir süreç yaşatıyor.

Ekmek ve Gül’ün haberine göre olay şöyle gelişiyor; okulda görev yapan bir öğretmen o gün nöbetçi olan öğrenciyi sabahın erken saatlerinde yanına çağırıyor ve anahtar vererek sınıfın kapısını açmasını istiyor. Öğrenci, kapının zaten açık olduğunu görerek geri dönüyor ama koridorda öğretmenle karşılaşıyor. Öğretmen “gel biraz sohbet edelim” diyelim diyerek sınıfa alıyor öğrenciyi. Sohbet ederken elini omzuna atıp müstehcen şeyler anlatmaya, vücudunun çeşitli yerlerine dokunmaya başlayınca öğrenci rahatsız oluyor ve sınıftan çıkmak istiyor. Öğrenci sınıftan çıkınca peşinden giden öğretmen bu sefer de kendisine yardım etmesi için yeniden sınıfa çağırıyor, öğretmenin bu ısrarı gün boyu sürüyor.
 
Gün içinde öğretmenin devam eden isteklerini yapmamak için bahaneler bulan öğrencinin durumu rehberlik öğretmeninin dikkatini çekiyor ve öğrenciyi görüşmeye çağırıyor. Öğrenci, rahatsızlığını ve öğretmenin tacizlerini anlatıyor. Rehberlik öğretmeni anlatılanlara şaşırmıyor ancak olaya müdahale de etmiyor, “Bu anlattıkların aramızda kalsın, bir daha yapmayacak merak etme” diyerek öğrenciyi odasından gönderiyor.

Bu görüşmeden sonuç alamayan ve görüşmenin ardından da devam eden tacizler nedeniyle iyice panik olan öğrenci, durumu birkaç sınıf arkadaşına anlatıyor. Akşam da bir okul arkadaşıyla birlikte eve gelerek durumu annesine anlatıyor.

Okul Yönetimi İnanmadığı İçin İşlem Yapmamamış


Anne ertesi gün okula gidiyor, daha okulun girişinde karşılaştığı müdür yardımcısının tepkisi “Biz de sizi bekliyorduk” oluyor. Anne, olayı müdür yardımcısının da bildiğini anlayınca “Neden bize haber vermediniz” diye tepki gösteriyor. Anne, müdürün odasına çıktığında da aynı gün sabah erkenden kızının ifadesinin alındığını ve apar topar işlem yapıldığını fark ediyor. Odada tartışmalar başlayınca anne, eşine haber verip onu da okula çağırıyor. Baba geldiğinde, rehberlik öğretmeninin, müdür ve müdür yardımcılarının, sınıf öğretmeninin ve hatta Okul Aile Birliğinden bir yöneticinin de tacizden haberi olduğunu ama kimsenin kendilerine ya da polise durumu bildirmediğini anlıyorlar. Neden kendilerine haber verilmediğini ısrarla soran aileye verilen yanıt şu oluyor; “Biz böyle bir şey olacağına inanmadık, uydurduğunu düşündük.”

Bu tartışmalar üzerine müdür, eğer şikayetçi olmak istiyorlarsa polis çağırabileceğini söylüyor aileye. Baba, önce öğretmenle görüşmek isteyince öğretmenin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevden alındığını söylüyorlar. Olayın ne zaman Milli Eğitim Müdürlüğüne taşındığını anlamayan, sorularına da yanıt bulamayan baba ilçe müdürlüğüne gidiyor ve öğretmenin gerçekten görevden alındığını öğrenerek eve dönüyor.
 
Evde kızını ve eşini alarak karakola gitmeye hazırlandıkları sırada, okul müdürü, rehberlik öğretmeni ve bir öğretmenin daha arabayla evin kapısında beklediğini görüyorlar. Öğretmeni tanımadığı için onunla konuşmadığını anlatan baba, “Sonradan anladık ki kızımı taciz eden o adammış. Bize söylemediler. Kızım da onu görünce annesinin arkasına saklandı ama ben bir şey yaparım diye söyleyememiş o olduğunu. Kızımı tekrar o adamla karşı karşıya getirdiler. Bence niyetleri karakola ikisini birlikte götürüp aslında aralarında bir sorun yokmuş izlenimi yaratmaktı. Belki o zaman karakolda olayın kapanacağını düşünmüşlerdir” diye anlatıyor. Baba, onlarla birlikte gitmeyi kabul etmeyerek kızını kendisi götürüyor karakola. Zaten tacizin ayrıntılarını ve kızını taciz edenin de arabadaki öğretmen olduğunu orada anlıyor.
 

Öğretmen'in Tutuklu Yargılanması İstendi


Çocuğun psikolog eşliğinde ifadesi alındıktan sonra dava açılıyor. 20 Aralık 2018’de ilk duruşması görülen davada savunma yapan öğretmen, suçlamayı reddederek öğrencinin kendisini kıskandığı için iftira attığını ileri sürüyor. Ayrıca tanıklar olduğunu söyleyerek, tanıkların dinlenmesini istiyor.

Kadın örgütlerinin de takip ettiği dava, tanıkların dinlenmesi için 9 Mayıs’a ertelendi.

Baba, öğretmenin olaydan sonra öğretmenin zaman zaman okula gitmeye devam ettiğini, öğrenci, veli ve öğretmenlerle görüşerek tanık bulmaya çalıştığını, bazı velileri ise zorladığını anlatarak öğretmenin tutuklu yargılanmasını istiyor.

Kızım Kimseyle Konuşmak İstemiyor
 

Bu süreç tacize uğrayan öğrenci için oldukça yıpratıcı, ikincil travmalar yaşatan bir süreç olmaya devam ediyor. Önce taciz, ardından rehberlik öğretmeninin yaralayıcı tutumu, ardından da okul yönetiminin tacizciyi koruyan tutumuyla karşılaşan öğrenci, okuldan ayrılmak istiyor. Ama Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen görevden alındığı için öğrencinin okuldan ayrılma isteğine olumlu yanıt vermiyor. Sosyal hizmet uzmanı ile yapılan görüşmenin ardından öğrencinin başka bir okula gönderilmesine karar veriliyor ama bu sefer de yeni okulun müdürü öğrencinin kaydını almak istemiyor. Gerekçesi ise şu oluyor: “Bu davayı herkes duydu, dava öncesi yapılan eylem sosyal medyada gündem oldu. Burada da sorunlar yaşanır.”

Milli Eğitim’in yönlendirmesi üzerine okula kaydı alınsa da sorunlar devam ediyor. Kısa sürede idarenin ve öğretmenlerin taciz hakkında bilgi sahibi olduklarını kendisine hissettirmesi üzerine bu okulda da rahat edememeye başlıyor. Bunun üzerine aile, kızlarını geçtiğimiz hafta üçüncü bir okula yazdırıyor.
 
Kızının maruz bırakıldığı taciz sonrası çok değiştiğini anlatan baba, “Benim kızım çok girişken, neşeli bir çocuktu. Arkadaşlarıyla da bizimle de arası iyiydi. Ama şimdi çok içine kapandı. Kimseyle konuşmak istemiyor. Erkeklerin yanında hiç rahat edemiyor, benim yanımda bile rahatça oturamadığını hissediyorum.”

İstismara Uğrayan Kız Çocuğunun Babası İşten Atıldı


Tüm bu yaşananların yanı sıra bir de dava sürecinde koşturabilmek ve çocuğuyla ilgilenmek için işyerinden izin isteyen baba işten atılıyor. 3 yıldır Tuzla’da bir kimya fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışan baba, davanın hemen öncesinde yıllık iznini almak için işyerine dilekçe yazıyor. 3 senedir toplam yıllık izninin sadece 1 gününü kullandıran patron, babaya dava öncesinde yine birkaç gün izin verebileceğini söylüyor. Baba durumu anlatarak izin kullanmak için ısrar edince patronun cevabı “Bunlar olmuş olabilir ama senin kapıda durman gerekiyor, kapıyı, fabrikanın kapısını boş bırakamayız” şeklinde oluyor. Çalıştığı süre boyunca kendisine güvenlik dışında işler yaptırıldığını; üretimde, paketlemede, taşımada, nerede eksik varsa orada çalıştırıldığını anlatan baba “O zaman kapı boş kaldığında sorun olmuyordu, şimdi sorun oldu” diyerek patrona tepki gösterse de işten atılıyor.

Eşi kanser hastası olan ve tedavi gören baba, durumu şöyle anlatıyor: “Kızım zaten çok kötü bir olay yaşadı. Biz bunu gidermeye çalışırken bir de ben işten atıldım. Maddi olarak bizi çok zorluyor. İhbar ve kıdem tazminatımı vereceğini söyledi ama onu da 3’e, 4’e bölüp verecekmiş, yani hiçbir işimize yaramayacak. Ayrıca benim paradan daha çok sigortaya ihtiyacım var çünkü eşim tedavi görüyor, sağlık güvencemiz çok önemli.”
Yorum Yap
Güncel
9 Hdp Tatvan Meclis Üyesi Görevden Uzaklaştırıldı
9 Hdp Tatvan Meclis Üyesi Görevden Uzaklaştırıldı
Bitlis'e bağlı Tatvan ilçesinde Hdp'li 9 encümen görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Görevden uzaklaştırılan Tatvan belediye meclis üyelerinde herhangi bir tutuklama yok.
​İstanbul Seçimlerinde Rekabet Kızışıyor
​İstanbul Seçimlerinde Rekabet Kızışıyor
İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığının tekrarlanması adaylardan çok her iki siyasi partiyi harekete geçirdi, Seçim 2 adayın arasında geçecek görünüyor.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Aracını Yakıp İntihar Eden Kişinin Kimliği Belli Oldu
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Aracını Yakıp İntihar Eden Kişinin Kimliği Belli Oldu
Bugün İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde Bahattin Küçük adlı vatandaş aracını köprüde emniyet şeridine park ederek benzin döküp yaktı, Daha sonra köprüden atlayıp intihar etti
​Serbest Bırakılan Sapık 2 Çocuğa Daha tecavüz Etti
​Serbest Bırakılan Sapık 2 Çocuğa Daha tecavüz Etti
Tuncay Çınar adındaki sapık 2 yıl önce serbest bırakıldı, 2 çocuğa daha cinsel istismarda bulununca tekrardan tutuklanıp ceza evine gönderildi.
AKP'nin Oylar Yeniden Sayılsın
AKP'nin Oylar Yeniden Sayılsın" Kararına YSK'dan Ret Cevabı Gelmesi, CHP'de Büyük Bir Sevinç Yarattı
Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) AK Parti'nin İstanbul'la ilgili itirazlarını reddetti. YSK'nın bu kararı CHP'de büyük bir sevinç yarattı.
Demirtaş İktidar Bloğu Tam Bir Hezimet Yaşadı
Demirtaş İktidar Bloğu Tam Bir Hezimet Yaşadı
​HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede "Sonuç, iktidar bloğu için tam bir hezimettir." dedi.
​Mansur Yavaş Erdoğanı Karşıladı
​Mansur Yavaş Erdoğanı Karşıladı
Erdoğan, Rusya'da gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından özel uçak "TUR" ile saat 23.40'ta Ankara'ya geldi. Erdoğan'ı karşılayanlar arasında mazbatasını alarak resmen göreve başlayan Mansur Yavaş da yer aldı.
Urfanews Nedir Nasıl Kullanılır?
Urfanews Nedir Nasıl Kullanılır?
Şanlıurfa ve bölge gündeminin nabzını tutmak için kurulan saygın bir haber ve fikir düşünce platformudur.
Birecik Belediyesi'ne İş Yapan İşletmeci 5 Yıldır Ödemesini Alamadığını İddia Etti
Birecik Belediyesi'ne İş Yapan İşletmeci 5 Yıldır Ödemesini Alamadığını İddia Etti
Son günlerde üst üste skandallar ve şiddet olayları ile gündemin birinci sırasından inmeyen Birecik'te bir işletmeci belediyeden alacaklı olduğu 68 bin TL'nin 5 yıldır alamadığını söyleyerek yetkililerden yardım talebinde bulunduğunu belirtti
Birecik'te Tehlikeli Gerginlik Saadet Partisi Seçim Bürosuna İkinci Saldırı
Birecik'te Tehlikeli Gerginlik Saadet Partisi Seçim Bürosuna İkinci Saldırı
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde siyasi tansiyon bir hayli yüksek seyrediyor, seçim yarışı yerini güç gösterilerine bırakmış
AKP Birecik Adayı Mirkelam Siyasi Reklamda Çığır Açtı
AKP Birecik Adayı Mirkelam Siyasi Reklamda Çığır Açtı
Seçime günler kala adaylar son kozlarını oynuyor, öyle ki artık her yere reklam gözü ile bakanlar bile çıkıyor
Halil Yiğit, Seçimler Savaş Değil Hizmet Yarışıdır Sükunetimizi Muhafaza Edeceğiz
Halil Yiğit, Seçimler Savaş Değil Hizmet Yarışıdır Sükunetimizi Muhafaza Edeceğiz
Saadet Partisi Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Halil Yiğit, Belediye Meclis Üyesi Adayı Cemal Karakeçili'nin düzenlediği ve Karakeçili aşiretinin önde gelenlerinin katıldığı bir ev toplantısında konuştu.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:23
Güneş
05:03
Öğle
12:27
İkindi
16:17
Akşam
19:41
Yatsı
21:14
Advert
 Yandex.Metrica