Advert
Advert
Bu haber 05 Ocak 2019 12:48:22 Tarihinde eklenmiştir. 449 Defa Okundu.

Sahabe Cümâne Bint-i Ebû Talib

Resûlullâh (s.a.v)’ın amcası Ebû Talib’in hanımı Fâtıma bint-i Esed-den doğmuş olan kızı, ve, Hz.Ali, Hz.Âkil, ve Hz.Ca’fer Ümmü Hâni’nin bacıları olan Cümâne bint-i Ebû Talib, Mekke’de doğmuştur.

Sahabe Cümâne Bint-i Ebû Talib

Cümâne Bint-i Ebû Talib Kimdir?

 

Baba Adı : Ebû Talib bin, Abdülmutalib.
Anne Adı : Fâtıma bint-i Esed bin Hâşim.
Doğum Tarihi ve Yeri : Tarih yok. Mekke doğumludur.
Ölüm Tarihi ve Yeri : Bilgi yok.
Fiziki Yapısı : Bilgi yok
Eşleri : Ebû Süfyan bin Hâris bin Abdülmuttalib.
Oğulları : Ca’fer veya Abdullah.
Kızları : Bilgi yok.
Gavzeler : Bilgi yok.
Muhacir mi Ensar mı : Hicret edemedi.
Rivayet Ettiği Hadis Sayısı : Yok.
Sahabeden Kim ile Kardeşti : -
Kabile Neseb ve Soyu : Cümâne bint-i Ebû Talib bin Abdülmuttalib bin Hâşim el-Kureyşi el-Hâşimi’dir.
Lakap ve Künyesi : Bilgi yok.
Kimlerle Akraba idi : Resûlullâh (s.a.v)’ın amcası Ebû Talib’in kızı, Hz.Ali’nin, Akil’in, Ca’fer’in, Ümmü Hâni’nin bacılarıdır.
 

Cümâne Bint-i Ebû Talib Hayatı 

Resûlullâh (s.a.v)’ın amcası Ebû Talib’in hanımı Fâtıma bint-i Esed-den doğmuş olan kızı, ve, Hz.Ali, Hz.Âkil, ve Hz.Ca’fer Ümmü Hâni’nin bacıları olan Cümâne bint-i Ebû Talib, Mekke’de doğmuştur. Ancak onun hangi tarihte doğup hangi tarihte vefat ettiği kesin olarak bilinmemektedir. Resûlullâh (s.a.v)’ın amcası Ebû Talib’in kızı Cümâne (r.a), validemiz hakkında kaynaklarımızda çok fazla bilgi yoktur. Onun amcası Hâris’in oğlu Ebû Süfyan bin Hâris bin Abdülmuttalib ile evlenmiş, ondan Ca’fer veya Abdullah adında bir erkek çocuğu olmuş; iman etmiş ve Medine’de vefat etmiştir. denilir.
 Cümâne validemize Resûlullâh (s.a.v)’ın Hayber gelirlerinden 30 vesk (yaklaşık 6000 kğ ) pay verdiğini aktarırlar.

Tabiin Alimlerinin Umre Zamanında Ziyareti

Cümâne (r.a)’ın Mekke’de Ten’im Mescidi’nin yakınlarında kaldığı bir çadırı vardı. Ondan sonra gelen bazı Tabiin âlimleri Umre yapmak istedikleri zaman bazen o çadırı da ziyaret ederlerdi.
Kendisinden hiçbir hadis rivayet edilmeyen Cümâne (r.a) bilinmeyen bir tarihte Medine’de vefat ettiği, Cennetü’l-Baki Kabristanlığına defn edildiği rivayet edilir.
Şübhesiz ki, en doğrusunu Allâh bilir. Allâh, onlardan razı olsun.
Etiketler
Yorum Yap
Biyografi
Karaköprü Bağımsız Belediye Başkan Adayı Serhat Erdem Kimdir?
Karaköprü Bağımsız Belediye Başkan Adayı Serhat Erdem Kimdir?
Sosyal Medya'da en çok konuşulup merak edilen, Bağımsız Karaköprü Belediye başkan adayı Serhat ERDEM kimdir? Serhat Erdemi tanıdıkça çok şaşıracaksınız. Bakın aslında kimdir?
Sahabe Reyhane Bint-i Şem’un
Sahabe Reyhane Bint-i Şem’un
Sahabe Reyhane Bint-i Şem’un hayatı hakkında bilgi. Kabile Neseb ve Soyu : Reyhâne bint-i Şem’un bin Zeyd bin Kasâme Benî Kureyza dandır. Veya Reyhâne bint-i Amr, bin Hunâfe.
Sahabe Dü’sûr Bin El-hâris
Sahabe Dü’sûr Bin El-hâris
Ğatafan kabilesinin reisi olub uzun künyesi Dü’sûr bin el-Hâris bin Muhârib, kendisi Ğavres el-Ğatafani diye tanınırdı. Bazı kaynaklarda Beni Muhârib’e nisbetle Muhâribi diye de anılır. Hicretin 3. yılı Rebiülevvel ayı Miladi 624-625 yılının ilk ayında Ğatafân Kalibesinin Beni Sa’lebe ve Beni Muhârib kollarına mensub bazı yağmacılar.
Sahabe Dâvûd Bin Urve Bin Mes’ûd
Sahabe Dâvûd Bin Urve Bin Mes’ûd
İslâm tarihinde iki tane çok meşhur Urve bin Mes’ûd adında sahabi vardır. Bunlardan biri Urve bin Mes’ûd el-Ğifâri, diğeri ise meşhur Urve bin Mes’ûd es-Sekafi dir. İşte anlatmaya çalışacağımız sahebe Dâvûd bin Urve (r.a), böyle önemli bir zatın oğludur.
Sahabe Dubâa Bint-i Zübeyr Bin Abdülmuttalib
Sahabe Dubâa Bint-i Zübeyr Bin Abdülmuttalib
Dubâa bint-i Zübeyr bin Abdülmuttalib (r.a) Resûlullâh (s.a.v)’ın amcası Zübeyr’in kızı olub sahâbiden meşhur Mikdâd bin Esved’in eşidir. Mekke doğumludur ancak hangi tarihte doğduğu belli değildir. Mikdad bin Esved ile olan evliliğinden Abdullah ve Kerime isminde iki çocukları vardı.
Sahabe Dırâr Bin Hattâb
Sahabe Dırâr Bin Hattâb
Dırâr bin Hattâb, bin Mirdâs, el-Kureyşi şair bir sahâbi idi. Babası Hattâb, Kureyş kabilesinin bir kolu olan Beni Fihr’in reisiydi. Kendisi de Kureyş’in en iyi şairi ve cengâveri sayılırdı. İslâmiyetten önce meydana gelen Ficâr Savaşı’nda Beni Fihr’lerin bayraktarlığını yapmıştı
Sahabe Dırâr Bin Ezver
Sahabe Dırâr Bin Ezver
Ebû’l-Ezver Dırâr, bin Mâlik, bin Evs, el-Esedi. Şair ve cengâver bir sahâbidir. Ebû Bilâl künyesiyle de anılmaktadır. Babası Mâlik bin Evs, “Eğri boyunlu”anlamına gelen Ezver lakabıyla tanındığı için o da Dırâr bin Ezver diye şöhret bulmuştu
Dımâm Bin Sa’lebe
Dımâm Bin Sa’lebe
Resûlullâh (s.a.v)’ın süt annesi Hz.Halime’nin kabilesi olan Sa’d bin Bekir’ler bazı kaynaklara göre; Hicretin 9. Miladi 630-631 yılında, bazı kaynaklara göre ise; Hicretin 5. Miladi 626-627 veya Hicretin 7. Miladi 628-629 yıllarında Dımâm bin Sa’labe başkanlığında bir heyeti Medine’ye Resûlullâh (s.a.v)’e elçi olarak gönderdiler.
Damre Bin Sa’lebe El-behzi
Damre Bin Sa’lebe El-behzi
Damre bin Sa’lebe el-Behzi, es-Sülemi’dir. Onun Resûlullâh (s.a.v) ile sohbeti vardır. Resûlullâh (s.a.v)’den sonra Şam’a veya Humus’a yer-leşmiştir. Hadisini Şamlılar rivayet etmiştir. Şöyle ki: Ahmed bin Hanbel ve Beğavi, Yahya bin Cabir tarikiyle Damre bin Sa’lebe’den şöyle rivayet ettiler. Resûlullâh (s.a.v)’e sırtında Yemen elbiselerinden iki elbise bulunduğu halde geldi. Resûlullâh (s.a.v) ona şöyle dedi:
Dahhâk Bin Süfyan Bin Avf
Dahhâk Bin Süfyan Bin Avf
İslâm tarihinde iki tane Dahhâk bin Süfyan vardır. Bunların farkı şudur. Birisi, Dahhâk bin Süfyan bin el-Hâris es-Sülemi dir. Diğeri ise; bizim anlatacağımız, Dahhâk bin Süfyan bin Avf el-Âmiri el-Kelbi’dir. Bu zat kahramanlığıyla tanınan bir sahabidir. Kilâb Oğulları’ndan olub Medine köylerinden birinde yaşardı
Dahhâk Bin Kays Bin Hâlid
Dahhâk Bin Kays Bin Hâlid
Dahhâk bin Kays bin Hâlid’ın hayatının ilk dönemleri hakkında kaynaklarda yeterli bilgi yoktur. Kaç tarihinde doğmuş olduğu bilinmemektedir. Ancak genel görüş, onun Resûlullâh (s.a.v)’ın vefatından altı veya yedi yıl önce Miladi 625-26 yıllarında doğduğu yolundadır.
Dahhâk Bin Hârise
Dahhâk Bin Hârise
Dahhâk bin Hârise (r.a), Medine doğumludur. Ancak hangi tarihte doğduğu ise belli değildir. Babasının ismi; Hârise bin Zeyd’dir. Annesi’nin ismi ise bilimemektedir. Neseb silsilesi de şöyledir; Dahhâk bin Hârise bin Zeyd bin Sa’lebe bin Ubeyd bin Adiy bin Ğanm bin Kâ’b bin Selimetü’l-Ensâri el-Hazreci sonra Sülemi dir.
Advert
Advert
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:12
Güneş
04:58
Öğle
12:31
İkindi
16:23
Akşam
19:55
Yatsı
21:33
Advert
 Yandex.Metrica