Gap

Guterres: Dünyadaki Bu Gerginlik Bir Önceki Soğuk Savaş Dönemini Hatırlatıyor

Guterres: Dünyadaki Bu Gerginlik Bir Önceki Soğuk Savaş Dönemini Hatırlatıyor Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginlikten derin endişe duyduğunu, Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru gidildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Soğuk Savaş benzeri bir döneme doğru gidiyoruz.” dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginlikten derin endişe duyduğunu, Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru gidildiğini söyledi.

İngiltere ile Rusya arasındaki ajan krizinin ardından Rusya ile ABD ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Guterres ”Son derece endişeliyim. Büyük ölçüde Soğuk Savaş dönemine benzer bir duruma doğru gidiyoruz. Soğuk Savaş döneminde iki süper gücün kontrol mücadelesine şahit olduk ancak şimdi birden çok bağımsız aktör var.” diye konuştu.

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğunu da dile getiren Guterres, Kuzey Kutbu’nda şimdiye kadarki en sıcak kışın yaşandığını, Güney Asya’da muson yağmurlarının neden olduğu sellerin 41 milyon, Afrika’da şiddetli kuraklığın ise 900 bin kişiyi etkilediğini belirterek, ”Dünyanın bu sorunla yüzleşmesi için daha kaç alarm zilinin çalması gerekiyor?” diye sordu. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı