Teknoloji

Google Türkiye de Yasaklanınca Alternatif Kullanacağınız Arama Motorları

Amerikan ürünlerine Türkiye’den yavaş yavaş ambargo uygulanıyor, Google türkiye de yasaklanma arafesinde iken alternatif arama motorları hangileridir ?

Google alternatifi olan arama motorları nın en başında hepimizinde bildiği gibi bing ve yandex gelmektedir, Ancak dünya da kullanılan arama motorları sadece bing ve yandex ten ibaret değil, Google yasaklandığı zaman işte alternatif olarak kullanacağınız arama motorları.


1: Bing Arama Motoru

Arama yaparken aynı masaüstünüzdeki gibi istediğiniz resmi kullanabiliyorsunuz. Google’a kıyasla çok daha başarılı bir resim arama sistemine sahip olan Bing önümüzdeki yıllarda daha büyük bir güç haline gelecek.
http://www.bing.com/


2: Yandex Arama Motoru

Fenerbahçe ile anlaşan ve reklamlarına Rusya ile yaşadığımız krize kadar ciddi bir şekilde devam eden Yandex, hem haritalar hem de bulut hizmetleri gibi ek hizmetlerle ülkemizde servis veriyor.

2011 yılında Türkiye ofisi açılan Yandex, ülkemizdeki önemli Google alternatiflerinden. Yandex Browser ile de Google Chrome’a rakip diyebiliriz.
https://www.yandex.com.tr/


3: AOL Arama Motoru

Elektronik posta hizmeti, arama motoru, haber takibi ve sosyal ağ bağlantılarıyla AOL, Google’ın en büyük alternatiflerinden biri. Bu sitenin arama motoru Google tarafından destekleniyor olabilir ama içerik konusunda AOL oldukça iddialı.
https://www.aol.com/


4: ASK Arama Motoru

Ünlü arama motorunun en büyük rakiplerinden biri de Ask.com adını taşıyor. Bu site tasarım olarak da Google’ı andırıyor. Dünya çapında yoğun bir şekilde kullanılıyor.
http://www.ask.com/


5: Duckduckgo Arama Motoru

Bu motor üzerinde arama yaptığınız kelimeyle ilgili çok geniş çapta bilgiye de sahip olabiliyorsunuz. Information kısmına tıkladığınız zaman bu kelimenin tanımını ve onu çağrıştıran her türlü site ve linki görebiliyorsunuz.

Özellikle bir web sitesi aradığınız zaman fazlasıyla işe yarayan bu özellik bir de sadece alışveriş siteleri üzerinde arama yapan diğer bir sistemle pekiştirilmiş. Gereksiz sonuçlardan kurtulmak isterseniz bu site sizin için faydalı bir alternatif.
https://duckduckgo.com/


6: Yippy Arama Motoru

Arattığınız konuları isterseniz makale olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Amacınız iş bulmaksa job kısmına tıkladığınız zaman site sonuçları iş bulma sayfalarına göre indeksliyor. Haberler, devlet ve bilimsel sonuçlar gibi ekstra özellikler sayesinde istediğiniz konuya daha rahat ulaşabiliyorsunuz. 
http://yippy.com/


7: Yahoo Arama Motoru

Geçen zaman içerisinde Google giderek büyürken Yahoo’da içeriklerini genişleterek arama sonuçlarını daha da karışık hale getirdi. 2000’li yıllarda Yahoo’ya olan ilgi düşmeye başlarken Google sanal dünyanın yeni kralı olmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu