Ekonomi

Google Atağa Geçti Ve Sığınmacılar İçin Bakın Ne Yaptı

Google, sığınmacılar için, şirket çalışanları ve yöneticilerin de bağış da bulunabileceği 4 milyon dolarlık bir fon hazırlandı.

İnternet arama motoru devi Google, çalışanların da 2 milyon dolar bağışla katılım yapabileceği toplam 4 milyon dolarlık sığınmacılar için bir kriz fonu hazırlandı. 

Ayrıca şirket yöneticilerin de fona kişisel olarak katkıda bulunacakları söyledi.

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından bir memo ile duyurulan, şirket sözcüsü tarafından da doğrulanan fonda toplanacak miktar Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Göçmen Kaynak Merkezi (ILRC) ve Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) arasında paylaştırma yapılacak.

Fon kararı Sundar Pichai’nin Başkan Trump’ın tartışmalı göç yasağına karşı güçlü itirazlarda olduğu ve şirketin kurucularından olan Sergey Brin’in San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda protesto gösterisine katılmasından bir gün sonra geldi.

Google’dan daha evvel ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın yedi ülke vatandaşları ABD’ye girişlerini yasaklaması ve sığınmacı alımını durdurmasına ait yapılan açıklamada, ‘‘Bu kararnamenin Google çalışanları ve aileleri üzerinde dayatacağı kısıtlamalar veya büyük yeteneklerin ABD’ye gelişine engel olabilecek etkileri için endişeliyiz. Bu konulardaki görüşümüzü Washington’da ve başka yerlerde liderlere duyurmaya devam etmiş olacağız.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu