Ekonomi

Google Adsense İle Para Kazananlar Dikkat Güncelleme Geliyor

Google adsense ile para kazananlar dikkat yapılacak olan güncellemeler kazancınızı düşürebilir, Chrome tarayıcı için otomatik video oynatma ile ilgili güncellemeler yapılacak, Gelir kaybını minimuma indirin.

Video reklamlardan para kazanmaya devam etmek için değişiklikler yapılması gerekiyor Geçtiğimiz Eylül ayında Chrome, kullanıcılar için istenmeyen ses ve videoları azaltmayı planladığını duyurmuştu. Chrome, Nisan 2018’in ortalarından itibaren, mobil web politikasıyla uyum sağlamak için masaüstü cihazlarda otomatik oynatmaya ilişkin politika güncellemeleri yapmaya başlayacak. Bu nedenle, gelir kaybınızı en aza indirgemek üzere, Video için AdSense’le video reklamlardan para kazanmaya devam etmek için atmanız gereken adımlar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

 
 

 

Chrome Otomatik Oynatma Özellikli Video Politikası

Yeni politikaya göre Chrome, kullanıcının geçmiş verileri belirli bir sitede genellikle sesli medya oynattığını göstermediği sürece, kullanıcı oturumunun ilk sayfasında sesli otomatik oynatmayı önleyerek masaüstü cihazlarda istenmeyen sesi azaltacaktır.
Kullanıcı siteyle etkileşime geçtikten sonra (örneğin başka bir sayfaya yönlendiren bağlantıyı tıkladığında) sesli otomatik oynatma işlevi sonraki sayfalarda devam ettirilecektir. Sesi kapatılmış olarak otomatik oynatılan medya kısıtlanmayacaktır.

Chromium Otomatik Oynatma Sayfası’nda, geçerlilik tarihi de dahil olmak üzere politikayla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Oynatıcı geliştiricilerine yönelik kılavuzu burada bulabilirsiniz.

 
 
 

Video için AdSense’le para kazanan yayıncıların gerçekleştirmesi gereken işlemler

Buna paralel olarak, Video için AdSense’te sessiz otomatik oynatma özellikli yayın içi video reklamlardan para kazanmanıza olanak tanımak amacıyla Video için AdSense politikalarımızı da güncelledik.
Google İnteraktif Medya Reklamları (IMA) SDK’sı veya IMA Bağdaştırıcısı kullanarak otomatik oynatma özellikli videolardan para kazanmaya devam etmek istiyorsanız oynatıcınızda ve reklam etiketinizde aşağıdaki değişiklikleri yapmanız gerekir.

 
 

Gelir Kaybını Düşürmek İçin Gerekli İşlem:

Oynatıcı Yapılandırması: Video oynatıcınızın engellenen akışları doğru şekilde yönettiğini (ör., gezinme bölümünde tıkla ve oynat düğmesinin doğru bir şekilde gösterildiğini veya akışları sessiz olarak oynattığını) onaylayın. Sitenizin deneyimini Chrome’un Canary sürümünde kontrol edebilir veya video oynatıcınızın sağlayıcısına sorabilirsiniz.

 
 

 

Reklam Yapılandırması:

IMA SDK’sı kullanan yayıncıların, IMA SDK AdRequest’i iki yeni zorunlu alanı içerecek şekilde güncellemesi gerekir: setAdWillAutoPlay ve setAdWillPlayMuted.
IMA Bağdaştırıcısını kullanan yayıncıların, reklam etiketini iki yeni zorunlu parametreyi içerecek şekilde düzenlemesi gerekir: vpa ve vpmute.

 
 
 

Önerilen İşlem:

Videodan para kazanma stratejilerini değerlendirin: Hedef kitleniz için en iyi seçeneği görmek amacıyla sessiz otomatik oynatma ve tıkla ve oynat özellikleriyle denemeler yapın. Tıkla ve Oynat özelliği büyük olasılıkla daha yüksek BGBM oluşturur (Trueview reklamları ve Bumper reklamlar sessiz envanter için uygun değildir). Sessiz video büyük olasılıkla daha fazla hacim sağlar (reklamı tetiklemek için herhangi bir kullanıcı işlemi gerekmez).
Yapılandırmalar ve bunların siteniz üzerindeki etkilerini nasıl tahmin edebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi Chrome Otomatik Oynatma Özellikli Video Politikası Kılavuzu’nda bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı