Güncel

Giresun’da Gençler Halep Katliamını Telin Etti.

Suriye’deki savaşta son günlerde özellikle Halep’te yaşanan katliamlara yönelik Giresun’daki üniversite öğrencileri tarafından yapılan açıklama ile telin edildi

Giresun Üniversitesi öğrencileri, Halep’te yaşanan katliamlar için bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi. Toplanan gruba üniversite öğrencilerinin yanı sıra öğrenci kulüpleri ve Giresun’da faaliyet yürüten STK’lar da destek verdi.

Toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Talha Ünsal, Suriyelilerin 6 yıldır dünyanın gözü önünde sistematik bir şekilde katliamlara maruz kaldığını söyledi.

Ünsal, “Her gün içimizi parçalayan yüzlerce görüntüyle karşılaşmaktayız. Bizim, birkaç saniyeden fazla bakamadığımız fotoğraf karelerini, Halepli kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olarak topyekûn bir halk bizatihi yaşamakta. Bombalanmayan tek bir hastanenin dahi kalmadığı Halep’te yaralanmak, ölmekten daha trajik bir hale gelmiş bulunmaktadır.” dedi.

“Enkazların altından her gün onlarca kadın ve çocuk cesedi çıkarılıyor”

 Halep’te yaşanan katliamlardan tüm küresel güçlerin sorumlu olduğu belirtilen Ünsal, “Bugün Halep’te, tarihin görebileceği en acımasız ve vahşi katliamlardan biri yaşanıyor. Zalim Baas Rejimi, Emperyalist Rusya ve işbirlikçileri, hiçbir kural gözetmeden katliamlarına devam ediyor. BM, AB ve ABD ise Müslüman ölümlerinden zevk alan Haçlı artıkları olarak katliamın ortaklarıdırlar. Halep’e 15 Kasım’dan bu yana rejim ve müttefikleri tarafından 2 binden fazla hava saldırısı, 7 binden fazla top atışı yapıldı. Zalimler bilinçli bir şekilde fırınları, hastaneleri, okulları, camileri ve halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çıktığı toplu mekânları vuruyor. Halep’e deprem etkisi yaratan sığınak delici bombalar atılıyor ve enkazların altından her gün onlarca kadın ve çocuk cesedi çıkarılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Halepli kardeşlerimizi, insanların sessizliği yaralıyor”

Yaşanan katliamlara karşı Müslümanların sessizliğine anlam veremediklerini söyleyen Ünsal,  “Bu ağır saldırılar altında kalan 300 bin sivil insan, en temel ihtiyaçlarını dahi göremeyecek durumdadırlar. Yaşananlar karşısında kulakları sağır eden bir sessizlikle karşı karşıyayız. Halepli kardeşlerimizi ağır bombardımanlar, sistematik katliamlar kadar, insanların sessizliği de yaralıyor. Batının ve işbirlikçilerinin insafsız ama bilinçli sessizliğini anlamlandırabiliyoruz. Zira onlar kimliklerinin ve düşmanlıklarının gereğini yapıyorlar. Ne yazık ki İslam âlemi de bu sessizliğin bir parçası olmuş durumdadır. Bir vücudun azaları gibi olması emredilen müminlerin, kardeşleri ateş altındayken sessiz kalmasını idrak etmekte zorlanıyoruz.” şeklinde konuştu.  

“Mazlumların yanında durmak şeref ve namus borcumuzdur”

“Dört koldan kuşatılmış, nefessizliğe mahkûm edilmiş Halep’te, öz be öz kardeşlerimiz katledilmektedir.” diyen Ünsal daha sonra şunları kaydetti: “Halep’teki soykırım karşısında siyasi dengeler bahanesi kabul edilemez bir vicdani çürümedir. Dengeler, Halep yok olduktan sonra ne ifade edecektir, merak ediyoruz? Zalim, olanca gücüyle katliamını sürdürürken, hatta arttırırken, mazlumların yanında durmak şeref ve namus borcumuzdur. Halep yanarken duyarsızca yaşamak günden güne büyüyen bir vebale dönüşmektedir. Artık buna dur demeli, ayağa kalkmalı ve şerefimize sahip çıkmalıyız. Halep’in çığlığına ses vermek, ihtiyaçlarını karşılamak en önemli görevimiz olmalıdır. Halep için en iyi insani yardım ise kendilerini ölüm makinelerinden koruyacak teçhizat ve donanımların sağlanması ve açlıkla cebelleşen halk için insani yardım koridorunun açılmasıdır.”

“Arakan için duyarlı olmaya ve harekete çağırıyoruz”

Açıklamasının sonunda Arakan’da yaşanan katliam ve soykırımına da dikkat çeken Ünsal, “Zulüm altındaki bir diğer İslam coğrafyası ise Arakan’dır. Ümmetin sessizliğinden yüz bularak Arakanlı Müslümanlara saldıran, onları diri diri yakan Myanmar ordusu ve bölgedeki Budistler, biz Müslümanlardan gerekli tepkiyi almadıkça bu zulmü terk etmeyecektirler. Arakan’da yaşanan insanlık dışı katliamlar karşısında da İslam dünyasını duyarlı olmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz.” dedi. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu