Güncel

Gereksiz İlaç Tüketimi Önemli Bir Böbrek Hastalığı Nedenidir

Uzmanlar, gereksiz ilaç tüketiminin, önemli bir böbrek hastalığı nedeni olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, gereksiz ilaç tüketiminin, önemli bir böbrek hastalığı nedeni olduğunu belirtiyor.
 

Böbrek hastalığından korunmak için su tüketimin önemli olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı kişilerin günlük 2-3 litre sıvı tüketmelerini öneriyor.

Memorial Diyarbakır Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Şehmus Özmen, böbrek hastalıklarından 8 adımda korunmak için önerilerde bulunarak, hastalığa yakalanmamak için birçok koruyucu önlemin alınabileceğini bildirdi.

Özmen, “Böbrek sağlığının korunması için su tüketimi çok önemlidir. Özellikle susuz kalmamaya, iştahsızlığın giderilmesine, doğru beslenmeye, ishal ve kusmaya bağlı sıvı kayıplarına dikkat edilmeli, kaybedilen sıvı yerine konmalıdır. Sağlıklı insanlar için mutlak bir kural olmasa da genel olarak günlük 2-3 litre sıvı tüketimi önerilmektedir. Hem böbrek yetmezliğinin ortaya çıkışında hem de ilerlemesinde en önemli faktörlerden biri hipertansiyondur. Ülkemizde her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu ve hastaların sadece 3’ünden birinin tedavi aldığı bilinmektedir. Kan basıncını kontrol altına almak, böbrek yetmezliğinden korunmada önemli noktalardan biridir. Bu yüzden hipertansiyon hastaları mutlaka doktor kontrolünde takip edilmelidir.” dedi.

“Böbrek sağlığını korumak amacıyla tuz tüketimi azaltılmalı”

Tuz tüketiminin azaltılmasının önemine vurgu yapan Özmen, şunları kaydetti: “Sağlıklı bireyler için önerilen ortalama günlük tuz tüketimi 5-6 gramdan az olması gerekirken Türkiye’deki günlük tuz tüketimi yaklaşık 15-16 gramdır. Aşırı tuz alımı hipertansiyon, kalp hastalıkları, ödem ve böbrek hastalıklarıyla ilişkilidir. Böbrek sağlığını korumak amacıyla hastalar ve sağlıklı yetişkinlerin tuz tüketimini azaltmaları gerekir. Şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenidir. Her 3 hastadan birinde böbrek yetmezliğine neden olur. Diyabet hastalarında kan şekerinin kontrol edilebilmesi yani hedef değerlerde tutulması böbrek hastalığını önleyici en önemli faktörlerden biridir. Kolesterolün, damar tıkanıklığı için risk faktörü olduğu bilinmektedir. Diyabet ve hipertansiyonla birlikte oluşturacağı damar tıkanıklıkları böbreği de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalarında kolesterolün kontrol altına alınması önemlidir.”

“Sigara böbrek hastalıklarını tetikler”

Özmen, sigaranın böbrek hastalıklarına neden olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Birçok hastalığın sebebi ya da tetikleyicisi olan sigara, böbrek sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Sigaranın bırakılması, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyen önemli bir faktördür. Çünkü sigara, kan basıncını yükseltir, kanı pıhtılaştırır, damar tıkanıklığına sebep olur. Bu durum da böbrek hastalıklarını tetikler. Spor ve egzersiz yapmak vücut sağlığı için önemlidir. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler obeziteden korunmanın en önemli faktörlerinden biridir. Obezitenin de diyabet ve hipertansiyon ile yakın ilişki veya diğer yollarla böbrek sağlığı için olumsuz etki yaratacağı düşünüldüğünde, fiziksel aktivite, alınacak önlemlerden biri sayılabilir.” ifadelerini kullandı.

“Gereksiz ilaç tüketimi önemli bir böbrek hastalığı nedenidir”

Gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini kaydeden Özmen, “Gereksiz ilaç tüketimi önemli bir böbrek hastalığı nedenidir. Teorik olarak tüm ilaçlar böbreklerin fonksiyonunu olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak özellikle anti-inflamatuar ağrı kesiciler, bazı antibiyotikler, anjiografi veya tomografide kullanılan kontrast maddeler özellikle böbreklere zarar vermektedir. Kullanılması gerektiğinde ise mutlaka öncesinde böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan veya yüksek risk altındaki kişilerin düzenli olarak nefroloji uzmanı tarafından kontrolden geçmesi, böbrek sağlığını koruma açısından yararlı olacaktır.” şeklinde belirtti.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı