Gap

Gençlerden Daha Azimli Çalışıyorlar

Peygamber Sevdalılarının her yıl düzenlediği siyer sınavına hazırlanana yaşı ilerlemiş olanlar gençlerden daha azimli hazırlanıyorlar.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl Türkiye genelinde düzenlenen Kutlu Doğum Siyer Sınavı, büyük bir heyecanla bekleniyor ve gerçekleşiyor.

Her yıl on binlerce insanın katıldığı Siyer Sınavı’nda en ilgi en çok ilgi çeken hiç şüphesiz yaşça oldukça olgun kişiler oluyor. Umre’ye gitme heyecanıyla sınava kayıt yaptıran yaşlı teyzeler ve amcalar gençlere adeta taş çıkartıyorlar.

Bursa’da Merkez Osmangazi ilçesi Mutlular Mahallesi’nde sınava kayıt yaptıran 64 yaşındaki Ahmet Günaydın, yaşına aldırış etmeden büyük bir heyecanla Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatının anlatıldığı siyer kitabını okuyarak sınava hazırlanıyor.

Sınava büyük heyecanla hazırlandığını söyleyen Günaydın, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Gençlere en büyük tavsiye olarak Peygamber Efendimiz’i (sav) tanımak ve tanıtmak açısından Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatını okuyarak böylesi siyer sınavlarına katılmasını öneren Günaydın, “Bütün büyüklerimize ve gençlerimize en önemli tavsiyem Peygamber Efendimiz’i tanıyıp tanıtmalarıdır. Çünkü İslam dininde Allah’a giden yolda ilk önce Peygamber Efendimiz’i tanıyıp bilmek gerekiyor. Ve Allah’ı Peygamber Efendimiz bize tanıtmışsa bizim de görevimiz o şekilde Allah’ı tanıyıp ona kulluk etmektir.”dedi.

“Allah’ı tanıyabilmek için evvela Peygamber Efendimiz’i (sav) tanımak gerek”

Allah’ı tanıyabilmek için evvela Peygamber Efendimiz’i(sav) tanımanın gerekli olduğunu belirten Günaydın, “Çünkü biz kendi aklımızla Allah’ı bütün sıfatlarıyla tanıyamayız. Ancak Allah’ı Peygamber Efendimiz sayesinde tanırız. Cenab-ı Hak kendini Peygamber Efendimiz’e (sav) tanıtmıştır. Biz de Allah’a kul olabilmek için Peygamber Efendimiz’i (sav) çok iyi tanımamız lazım. Tanımak için de Peygamber Efendimiz’i hayatında  ne gibi işlerde bulunmuş, bunları öğrenip bilmemiz lazım. “diye konuştu.

Sınavın çok güzel hayırlara vesile olduğunu dile getiren Günaydın, gençlerin bol bol Kur’an-ı Kerim okumalarını ve Peygamber Efendimiz’in hayatını sınav vesilesiyle okuyup çevresindekilere anlatmalarını istedi.

Son olarak sınavı düzenleyen Peygamber Sevdalıları Platformu’na teşekkür eden Günaydın herkese sınava katılma çağrısında bulundu.

Sınavın duyurusunu görür görmez hemen kayıt yaptırıp kitap temin ettiğini söyleyen 61 yaşındaki Handan Öktem ise kaynak kitabın ilk 100 sayfasını neredeyse ezberlediğini söyledi.

Kitabı okurken huzur bulduğunu dile getiren Öktem, sınavı kazanmakta da iddialı olduğunu ifade etti.

Allah’ın izniyle sınavı kazanacağını belirten Öktem, Umreye gitmeyi canı gönülden istediğini bunun için Allah’a çokça dua ettiğini anlattı.

“Bu yaşımda O’nun (sav) hayatını okuyarak sabırlı olmayı öğreniyorum”

Gençlere Peygamber Efendimiz’in hayatını okuyarak huzur bulmalarını tavsiye eden Öktem, “Onların genç yaşta idrak etmeleri çok daha kolay, bu zamanlarını iyi değerlendirmelerini önemle tavsiye ediyorum. Ben çok arzuluyorum. Allah’ın izniyle de kazanacağıma inanıyorum. Bu yaşımda O’nun (sav) hayatını okuyarak sabırlı olmayı öğreniyorum. O’nun hayatını okuyanlar toplumla barış ve güven içinde yaşamayı, aza kanaat ederek huzur içinde yaşamayı, kardeşliği, yardımlaşmayı öğrenir.” diye konuştu.

Kitabın ilk 100 sayfasını ve kitapta geçen isimleri ezberleyeme çalıştığını söyleyen Öktem, yaştan ve yaşadığı sıkıntılardan dolayı unutkanlık yaşadığını ifade etti.

Son olarak sınavı düzenleyenlere teşekkür eden Öktem, sınava giren herkese başarılar dileyerek sözlerini noktaladı
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu