Sağlık

Gençlerde Yüksek Tansiyon Hastalığı Yakın Tarihte Üçe Katlanması Bekleniyor

Erken tansiyon belirtileri için ilaç alması tavsiye edilen hasta sayısı yeni rehberlikte üçe katlanacak.

Erken tansiyon belirtileri için ilaç alması tavsiye edilen hasta sayısı yeni rehberlikte üçe katlanacak.

Kardiyak uzmanlar, kalp krizlerini ve felçleri önlemeyi amaçlayan değişikliklerin binlerce can kurtarabileceğini söyledi.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü’nün (Nice) taslak rehberliği, bir milyon yetişkin için evre 1 belirtileri olan ilaçların önerilmesi gerektiğini önerir.

Halen tedaviye uygun bu tür 290.000 vaka ile karşılaştırmaktadır.

Ancak pratisyen hekimler “fazla tanı” ile ilgili endişeleri dile getirdiler – ve yan etki risklerinin bu tür hastalar için faydalardan daha ağır basıp basamayacağına dair endişeleri de arttı.

Yeni tavsiye ilaçların uygunluk eşiklerini değiştiriyor, yani “birinci aşama hipertansiyonu” olan çok daha fazla hastaya – 140/90 veya daha yüksek bir okuma – ilaçlar sunulması gerektiği anlamına geliyor.

Sadece paralara mal olan ilaçlar arasında ACE inhibitörleri, diüretikler ve beta blokerler bulunur.

Şu ana kadar Nice, on yıl içinde en az 140/90 mmHg okuma ve yüzde 20 kalp hastalığı riski taşıyan erkek ve kadınların haplara konması gerektiğini tavsiye etti.

Yaklaşık 290.000 yetişkin bu sınıfa girer. Yeni rehberlik eşiği yüzde 10’a düşürüyor – yani fazladan 720.000 erkek ve kadın kategoriye girecek.

Buna ek olarak, milyonlarca daha ağır vakaların uyuşturucu alması önerilmeye devam edecek.

Uzmanlar, İngiltere’deki yaklaşık 12 milyon insanın bu tür bir ilaca uygun olduğunu, ancak sadece yaklaşık yedi milyon kişinin bu hapları alabileceğini söylüyor.

Doktorlar, 40 yaş ve üzerindeki herkesi ücretsiz bir NHS sağlık kontrolü yaptırmaya, kan basıncını ve diğer ciddi durumlar için risk almalarını istedi.

Kılavuz komite başkanı Anthony Wierzbicki şunları söyledi: “Yüksek tansiyonu olan birçok kişi, bildiklerinin farkında değil çünkü nadiren herhangi bir belirgin semptomlara neden oluyor. Ancak, İngiltere’deki felç, kalp krizi ve kalp yetmezliği nedeniyle önlenebilir en büyük ölüm ve sakatlık sebebi. ”

Değişikliklerin binlerce hastanın hayatında önemli bir fark yaratabileceğini söyledi.

“Kılavuz, odağı yaşam şekline veya ilaç tedavisine daha erken müdahaleye etkili bir şekilde kaydırıyor çünkü bu yaşa bağlı kan basıncının bozulmasını yavaşlatabilir. Bu, insanları daha uzun süre iyi tutacak ve çoklu ilaç kullanımına olan uzun vadeli ihtiyacı azaltacaktır ”dedi.

Nice, yüksek tansiyonun her üç erkekten birinin ve kadınların dörtte birinin etkilendiğini ve yılda 75.000 ölüme katkıda bulunduğunu söyledi.

Public Health England’da kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde ulusal lider olan Profesör Jamie Waterall şunları söyledi: “Yüksek tansiyon, ülkenin kalp krizi ve felçlerinin önde gelen nedenidir, ancak milyonlarca kişi teşhissiz kalmaktadır. Daha önce yüksek tansiyon teşhisi koymak ve bunu NICE rehberliğine uygun şekilde yönetmek, sağlıksız kalmak için binlerce yaşam ve yıl kazandıracak. Bu nedenle, önümüzdeki on yıl içinde yüksek tansiyonun tespiti ve yönetimini iyileştirmek için yeni ulusal hedefler belirledik. 40 yaşın üzerindeyseniz, ücretsiz NHS Sağlık Kontrolü’nü almak, kan basıncınızı ve diğer ciddi durumlar için riskinizi öğrenmenin basit bir yoludur. ”

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inmenin en büyük tetikleyicisidir. Sessiz katil olarak bilinir, çünkü işaretleri çok geç oluncaya kadar fark edilmez.

Kraliyet GP Koleji Başkanı Profesör Helen Stokes-Lampard şunları söyledi: “Hastalardaki kalp-damar hastalıklarını önlemek için adımlar atmak, uzun vadeli sağlıklarını ve refahlarını korumak için hayati öneme sahip. Ancak birçok pratisyen hekimin aşırı tanısı ve yararların sınırlı olabileceği durumlarda hasta gruplarına ilaç vermenin istenmeyen zararları konusunda da endişeleri vardır.

“Hipertansiyon veya yüksek tansiyon teşhisi için eşik seviyesinin düşürülmesi – Birleşik Krallık’ta zaten çok fazla sayıda hastayı etkileyen bir durum – milyonlarca hasta olmasa bile binlerce kişiyi etkilemesi muhtemeldir, bu nedenle bu karar alınmamalıdır. hafifçe ve kanıta dayalı olmalıdır. ”

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Profesör Liam Smeeth, ilaçları kimin alması gerektiğine karar vermek için eşik değerlerin “biraz keyfi” olduğunu söyledi.

Kararları tamamen kalp hastalığı riskine dayandırmanın daha rasyonel olacağını söyledi.

İngiliz ve İrlanda Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof Francesco Cappuccio, önerilerin ABD ve Avrupa’da yayınlanan ve 130/80 mmHg üzerindeki kan basıncının tedavi edilmesi gerektiğini öne sürenlerden daha muhafazakâr olduğunu söyledi. Önümüzdeki altı haftada teklifleri hassaslaştırma şansı sunduğunu söyledi.

İngiliz Kalp Vakfı’nın tıbbi direktörü Dr. Sonya Babu-Narayan şunları söyledi: “Bu yeni rehber, daha fazla insanın kalp ve dolaşım hastalığı risklerini sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ve reçeteli ilaçları alarak aldıklarını gösteren son araştırmayı yansıtıyor. kan basıncını düşür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu