Güncel

Genç Çiftçilere Küçükbaş Havyan Desteği

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Genç Çiftçi Projesi kapsamında 8 çiftçinin her birine 19 koyun ve bir koç ile 30 bin TL hibe edildi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Genç Çiftçi Projesi kapsamında 8 çiftçinin her birine 19 koyun ve bir koç ile 30 bin TL hibe edildi.
 

Kızıltepe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Projesi kapsamında 8 çiftçinin her birine ahır, 19 koyun ve bir koç ile 30 bin TL hibe edildi.

Kızıltepe Hayvan Pazarı’nda yapılan dağıtım törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Doğan ve çiftçiler ve aileleri katıldı.

Küçükbaş hayvanlar çekilen kurayla 8 çiftçiye teslim edilirken bunlardan 6’sının kadın olması dikkat çekti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Doğan, burada yaptığı açıklamada hayvan dağıtılan çiftçilerin 18 ile 40 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Doğan, “Kırsal Kalkınma Yatırımların Projesinin desteklenmesi kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca bir proje uygulanmaktadır. Bu proje kapsamında Kızıltepe ilçemizde 42 proje uygun görülmüş olup bunlardan bugün 8 adet küçükbaş hayvan projesinin dağıtımı için toplanmış bulunmaktayız. Bugün 8 genç çiftçimizin her birine 19 koyun ve bir koç olmak üzere toplamda 20’şer küçükbaş hayvan dağıtacağız. Ayrıca bu genç çiftçilerimize birer ahır da yapılmıştır. Bunun dışında; büyükbaş, arıcılık, hindicilik, tavukçuluk gibi muhtelif projelerimiz de vardır. Bu projelerin çoğuna yakını tamamlanmıştır. Hayvan dağıtacağımız genç çiftçilerin 6’sı bayan 2’si de erkek. Bunlar bu işi daha önce yapan ya da yapmaya meyilli genç çiftçilerimizdir. İnşallah bu hayvan sayılarını artırarak aile bütçelerine bir katkı sağlarlar.” diye konuştu.

Dağıtılan hayvanların kontrollerinde olacağını belirten Doğan, ilçe Gıda Tarım ve hayvancılık müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerin her türlü aşılarının ve hastalıklarının giderilmeye çalışılacaklarını söyleyerek, projenin ilçeye ve genç çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Aldığımız koyunlarla aile bütçemize katkı sunmaya çalışacağız”

Beşevler Mahallesinde (köyü) ikamet ettiğini söyleyen genç çiftçilerden Hüsnügül Güler, sevinçli olduğunu ifade ederek, “Kuramız çıktı. Kısmetimizde varmış. Allah bizlere hayırlısını nasip etsin. Aldığımız bu koyunlarla aile bütçemize katkı sunmaya çalışacağız.” dedi.

Kurada ismi geçin çiftçilerden Fatih Çakır ise “Bu projeyi çok yararlı buluyorum. Bu proje bir ailenin geçimini rahatlıkla sağlayabilecek bir kapasitededir. Köyümüzde küçükbaş tesisi de kuruldu. İlk defa hayvancılıkla uğraşıyorum. İnşallah hayırlısı olur.” Dedi. 

 

Editör Ramazan Cengiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu