Gap

Genç çiftçi hibe projesi bugün itibariyle başladı

Genç çiftçi hibe projesi bugün itibariyle başladı Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2018 yılı genç çiftçi hibe başvurularının başladığını duyurdu.

Genç çiftçi hibe projesi bugün itibariyle başladı  Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2018 yılı genç çiftçi hibe başvurularının başladığını duyurdu.
 

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” tebliğinin yürürlüğe girdiği ve proje başvurularının 2-30 Nisan 2018’de olup 20 iş günü içinde yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, “Bakanlığımız tarafından tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi’ hakkında tebliğ (Tebliğ no: 2018/12) 24 Mart 2018 tarihli ve 30370 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Tebliğ, kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin TL’ye kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor. Proje başvuruları 2-30 Nisan tarihleri arasında olup 20 iş günü içinde yapılacaktır. Ön başvurular, web tabanlı ‘https://gencciftci.tarim.gov.tr’ uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine yapılacaktır. Başvurular kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen gerçek kişiler tarafından şahsen yapılacaktır.” denildi.

Diyarbakır’da desteklenecek proje konuları şöyle sıralandı: “Hayvansal üretime yönelik desteklenecek projeler (büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, ipekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı), bitkisel üretime yönelik desteklenecek projeler (kapama meyve bahçesi tesisi), yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik desteklenecek projeler (çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim)”

“2016-2017 yılında 15 milyon 630 bin TL hibe ödemesi yapıldı”

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında, 2016-2017 yılında 521 projenin desteklenmesi amacıyla 15 milyon 630 bin TL hibe ödemesi yapıldığının kaydedildiği açıklamada, “İl/ilçe müdürlüğümüz genç çiftçi yürütme birimlerimizce 17 ilçemizde uygulanacak olan büyükbaş ve küçükbaş hayvansal üretim projelerinin hayvan tesliminden sonra yerinde kontrollere 2018 yılında da devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı