Güncel

Geleceğimizi İmha Etmek İstiyorsak Gençlerimizi İnşa Etmekten Vazgeçelim.

​Bağımlılıklarla mücadele çalıştayında konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, “Geleceğimizi imha etmek istiyorsak gençlerimizi inşa etmekten vazgeçelim!” dedi.

​Bağımlılıklarla mücadele çalıştayında konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, “Geleceğimizi imha etmek istiyorsak gençlerimizi inşa etmekten vazgeçelim!” dedi.
 

Şanlıurfa’da Eyyübiye Belediyesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) tarafından Birinci Bölgesel Bağımlılıklara Mücadele Çalıştayı düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen çalıştayda, madde bağımlılığını anlatan sinevizyon gösterimi sunuldu.

Ardından katılımcılara hitap eden Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, madde bağımlılığı konusunda herkesin sorumlu olduğunu ve dışarıda oluşan bu gibi sıkıntıların, ev halkına, mahalleye ve o toplumda huzursuzluk meydana getirdiğini belirtti.

Ekinci, “Burada ailemiz başta olmak çevremize kadar hepimiz sorumluyuz. Biz çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirebiliriz. Ama neticede hayatlarının sonuna kadar camdan bir şeyin içerisinde onları bulunduramazsınız. Onlar da sokağa çıkacaklar, parka çıkacaklar, trafikte birileriyle karışılacaklardır. Eğer sorunlu bir gençle karşılaşırlarsa, o sıkıntı gelip hemen evimizin içerisinde ortaya çıkacaktır. Ortada sorunlu bir genç varsa, sorunlu bir durum varsa, sadece o ev halkı huzursuz değildir; o mahalle de il de toplum da huzursuzdur. Bundan hareketle bizim ciddi şeylerde bulunmamız gerekiyor. Önemli olan maddeyi erişime engellemek. Bir taraftan maddeye erişimi engellememiz lazım, bir taraftan da hasta olan kişilere bir müdahalede bulunmamız gerekiyor. Bütün bunları yaptıktan sonra, ‘Asım’ın Nesli’ diye ifade ettiğimiz nesli hep beraber inşa edebiliriz. Biz eğer geleceğimizi imha etmek istiyorsak, o zaman gençlerimizi inşa etmekten vazgeçelim! Fildişinden kule yapabiliriz ama insan noktasında gerekeni yapmazsak, o kuleler yerle bir olur.” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı ise konuşmasında, gençlerin madde bağımlılığına karşı maddi desteğin yetmediğini ifade ederek, manevi desteğin ve manevi eğitimin olması gerektiğini söyledi.

“Bir toplumun en kıymetli varlığı onun insan varlığıdır.”

Kırıkçı, “Bir toplumun en kıymetli varlığı onun insan varlığıdır ve genç nüfusudur. Çünkü toplumun geleceği gençliktir. Eğer siz onu hedef alırsanız, toplumu da hedef almış olursunuz. Eğer siz onu ifsat ederseniz, onu içerden çürütmüş olursunuz. Dünyada, ‘beyaz ticaret’ dediğimiz, bu ticaretin, silah ticaretinin ve hiç birinin dünya devletlerinin istihbaratından bağımsız yürümediğini hepimiz biliyoruz. Eğer devletler isteseler, bunları bir bıçak gibi keserler. Ama maalesef yeryüzünde yılda 400 milyar dolar bir cirosu olan bir ticaretten bahsediyoruz. Ve bu 400 milyar ciro gençliğimizi hedef alıyor ve bir silah olarak kuşatılmak ve çökertilmek istenen ülkeler hedef alınıyor.” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimize manevi destek ve manevi eğitimi vermemiz lazım.”

Madde bağımlılığı konusunda topyekûn bir çalışma içerisine girilmesi gerektiğini ifade eden Kırıkçı, “Bu konuda bir topyekûn bir çalışma içerisine girmemiz lazım. Nasıl bir topyekûn bir mücadelenin karşısında isek biz de topyekûn bir karşı mücadele ile bu gençlerimizi kurtarmamız lazım. Her birimiz kendi çabamızı, birinin diğer ucuna ekleyerek, birleştireceğiz ve sonuç alacak hale getirmemiz lazım. Çocuğumuzun, gencimizin sadece maddi yönünü destekleyecek, onun kalitesini, niteliğini yükseltecek tedbirlerin yanında, manevi destek ve manevi eğitimi vermemiz lazım. Yani mücadele de sadece bu boyutta olmuyor. Manevi destek ve manevi eğitim olmazsa, illa bir tarafı eksik kalıyor ve çocuğumuz, gencimizin zaafından yararlanılıyor. Onun için, manevi eğitim, dini eğitim ve pedagojik eğitim çok küçük yaşlarda başlıyor.” şeklinde konuştu.

Yapılan sunumlarda devam eden çalıştaya, Eyyübiye Belediye Başkanı Ekinci’nin yanı sıra, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kırıkçı, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik ve basın mensupları katıldı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı