Kültür

Gaziantep’te Suriyeli Sığınmacıların Çocuklarına Türkçe ve Kuran Eğitimi Veriliyor

Suriyeli çocukların dini eğitimleri başta olmak üzere çeşitli eğitim, sağlık, konaklama sorunlarına kadar her türlü rehberlik ve danışmanlık hizmetinin de verildiği merkezde Suriyeli çocuklar Kur’an-ı Kerim ve Türkçe konuşabilmenin yanı sıra okuma-yazmayı öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ensar Toplum Merkezi Müdürü Salih Açıkgöz, aralarında yetim-öksüz ve engelli Suriyeli çocukların da bulunduğu merkezdeki Suriyeli çocukların Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgilerin yanı sıra çeşitli alanlarda eğitim gördüklerini belirtti.

Savaşın acı izlerini taşıyan Suriyeli çocukları eğitimlerle bir nebze olsun rahatlatmayı amaçladıklarını ifade eden Açıkgöz, Suriyeli çocukların dinlerini unutmamaları için Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler dersleri verirken kendi dillerini, gelenek ve göreneklerini unutmamaları içinde Arapça okuma-yazma dersleri verdiklerini söyledi.

Açıkgöz, “Biz burada Suriyeli çocuklara eğitim vermek ve onların üzerindeki savaşın etkilerini kırmak için burayı açtık. Burayı daha çok eğitim amaçlı olarak kullanıyoruz. Asıl işimiz danışmanlık ve takiptir. Bunun yanı sıra Suriyeli çocukların veya kadınların bilgi eksikliğini gördük. Burada insanlarla iletişim kurmak için Türkçe ve kendi dinlerini yaşama ve öğrenme konusunda da eksiklerini gördük. Dinlerini unutmamaları için de Kur’an eğitimi veriyoruz. Suriyelilerle ilgili olan düşüncelerimizi hayata geçirdik. Merkezimizde Suriyeli çocuklara Türkçe, Arapça, İngilizce, matematik, resim, drama ve müzik kursları veriyoruz.” dedi.

Merkezlerinde birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar eğitim alan Suriyeli çocukların bulunduğunu ve haftanın 7 günü merkezlerinin açık olduğunu ifade eden Açıkgöz, “Burayı okul olarak değil, etüt olarak kullanıyoruz. Merkezimizde birinci ve sekizinci sınıflar bulunmaktadır. Ayrıca tömer kurslarımız da var. Tabi ki bunun yanı sıra yardımlarda da bulunuyoruz. Aynı zamanda da belli aralıklarla çocukları çeşitli sağlık taramalarından geçiriyoruz.” bilgisini verdi.

Merkezlerinde sadece Suriyeli çocukların yanı sıra yetişkinlere de Kur’an-ı Kerim dersi ve temel dini bilgiler dersi verdiklerini belirten Açıkgöz, “Suriyeli çocuk ve yetişkinlerin İslam dinlerini unutmamaları için Kur’an-ı Kerim ve hadis dersleri verirken kendi dillerini, gelenek ve göreneklerini unutmamaları içinde Arapça okuma-yazma kurslarımız var. Çünkü bir gün bu çocuklar kendi ülkelerine dönecekler. Suriye’ye döndüklerinde hayatlarını eksik sürdürmemeleri için eğitimlerinin tam olması gerekiyor. Bizlerde bundan dolayı onların eğitimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu