Advert
Advert
Bu Galeri 11 Şubat 2017 16:17:50 Tarihinde eklenmiştir. 6870 Defa Görüntülendi.

Karların İçinde Bir Saray, İshak Paşa Sarayı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı, kış mevsiminde büründüğü beyaz örtü ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Lale Devrindeki 18'inci yüzyıl Osmanlı mimarisinin en belirgin, en etkileyici mimari örneklerinden biri olan kartal yuvası görünümlü İshak Paşa Sarayı, her mevsim ayrı bir güzellikle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Doğubayazıt ilçesinin doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, bahar aylarında renk renk çiçekleriyle, kışın da karlar altındaki görünümüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan İshak Paşa Sarayı'nı ziyarete gelen Mahmut Ertuğrul, sarayda her mevsim ayrı güzel olduğunu söyledi. Ertuğrul, "İshak Paşa Sarayı Türkiye'de önemli yapılardan biridir. Özellikle kışın yağan kar ve oluşan sis Sarayı çok güzelleştiriyor." dedi.

Fotoğraf Sanatçısı Ömer Faruk Atalay, ödüllü yarışmalar için İshak Paşa Saray'ında çekim yapmayı tercih ettiğini söylerken, "Ben fotoğraf sanatçısıyım. Sarayı yazın sık sık ziyaret ediyoruz. Birçok ödüllü fotoğraf yarışması için sarayı genellikle tercih ediyorum. Kışın da ayrı bir güzelliği var aslında. Bugün de Doğubayazıt'ın üzerinde sis vardı. Biz de arkadaşlarla birlikte çok güzel fotoğraflar elde ettik. İshak Paşa Sarayı bizim için hem yazın ve hem de kışın gezilmeye değer tarihi bir değer." şeklinde konuştu.

Sarayın bir diğer ziyaretçisi Erkan Tanrıkulu ise "İshak Paşa Sarayı'nın gezmeye değer bir yer. Misafirlerimi saraya getirdim, gezdiriyorum. Hem misafirlerimin ve hem de benim çok hoşuma gitti. Çok değerli bir yer. Eskiden harabe halindeydi şimdi yapılan restorasyonla çok güzel bir hale getirilmiş. Kış mevsiminde ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor." dedi.

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunan bir bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve koğuşlar bulunur.

Kürt yazar, edebiyatçı ve bilim adamı Ahmed-i Hani'nin (Ahmedê Xanî) kâtiplik yaptığı, İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biri olarak değerlendirilir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser, Osmanlı'nın olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülüyor.

Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen saray olmasıdır. O günün imkânları düşünüldüğünde sarayın ne kadar büyük emek ve işçilikle yapıldığı görülüyor.

İshak Paşa Sarayı hakkında birçok da efsane bulunmaktadır. Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş. Bir diğer rivayet ise sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları sütün, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaştığı ve çeşmelerden süt aktığıdır.
 

Etiketler
Yorum Yap
Muhtelif Galeriler
Hiç Bir Devlet Tarafından Tanınmayan Dünyanın En Küçük Devletleri
Hiç Bir Devlet Tarafından Tanınmayan Dünyanın En Küçük Devletleri
Kugelmugel, Sealand ve Zakistan’ın ortak noktası hepsinin birer mikro-devlet olması. Kendi pasaportları ve para birimleriyle, ilan edilmiş prenslikler ve cumhuriyetler. Elbette hiçbiri resmi olarak tanınmıyor.
2014 Dünya Kupası Güzel Kızları
2014 Dünya Kupası Güzel Kızları
Brezilya'da oynanan 2014 Dünya Kupası Finallerinin Oynandığı Dönemde Derlediğimiz En Güzel Kızları
Dünyanın En Güzel ve Çarpıcı Su Altı Otelleri
Dünyanın En Güzel ve Çarpıcı Su Altı Otelleri
Deniz altının renkli dünyası, insanlar için her zaman ilgi çekici ve bir o kadar da gizemli olmuştur. Dünyanın dört bir yanında, deniz tutkusundan vazgeçemeyenler için harika oteller bulunuyor.
Ölmeden Önce Görülecek On Ülke
Ölmeden Önce Görülecek On Ülke
Herkesin hayal dünyasının bir köşesinde alıp başını bir yerlere gitmek vardır, biz de sizin hayallerinize yardımcı olması için gezilecek 10 ülkeyi sıraladık
Güzellik İçin 22 Sihirli Dokunuş
Güzellik İçin 22 Sihirli Dokunuş
Daha iyi bakmak ve daha iyi hissetmek saatler almaz. Güzellik rutininize yapabileceğiniz en iyi küçük değişiklikleri topluyoruz. Minimum çaba, maksimum sonuç.
Yeni Bir Akım Ekoseksüalizm
Yeni Bir Akım Ekoseksüalizm
Modern dünyada insanlar artık kendini tatmin etme amacı ile farklı eğilimlere yöneliyor. Avustralya'da ortaya cıkarak dünyaya yayolan bir akım ekoseksüalizm yani doğa sevgisine farklı bir yorum olarak kendilerini tanımlıyorla
Erkeklerin Her Zaman Yaptığı On Tanışma Hatası
Erkeklerin Her Zaman Yaptığı On Tanışma Hatası
İngiltere'de deney amaçlı yapılan bir araştırmada bir kadın rastgele 60 erkek ile yemeğe çıktı ve anılarını paylaştı, işte çarpıcı sonuçlar
Resimlerle 15 Temmuz Direnişi
Resimlerle 15 Temmuz Direnişi
Bir yılı geride bıraktığımız ve gerek vicdanlarda gerek hafızalarda derin iz bırakan hain kalkışmanın bazı fotoğraflarını sizler için derledik
Kuru İncir Deyip Geçmeyin! Bin Bir Derde Devadır
Kuru İncir Deyip Geçmeyin! Bin Bir Derde Devadır
Diğer tüm kuru meyveler gibi Kuru İncir de şifa kaynağı besin değeri oldukça yüksek üstelik kilo kontrol için de oldukça iddialı bir besin kaynağı
Rüya Gibi Ahşap, Kütük Evler
Rüya Gibi Ahşap, Kütük Evler
Kütük evler, aslında ahşap olan evlerdir. Her kütük ev bir ahşap ev desek yanlış olmaz. Fakat her ahşap ev kütük ev değildir.
 Yandex.Metrica