Güncel

Fransa’da Onaylanan Yeni Yasa Tasarısı Tepkilere Yol Açtı

Fransa’da muhalif siyasetçilerin “insanlık dışı” olarak nitelendirdiği yeni iltica ve göç yasa tasarısı Ulusal Mecliste kabul edildi.Fransa’da tepkilere neden olan yeni iltica ve göç yasa tasarısı yaklaşık 61 saat süren tartışmanın ardından, 228 milletvekilinin oyuyla Ulusal Mecliste kabul edildi.

Yeni düzenleme ile Fransa’ya gelen mültecilerin iltica başvurularını 90 gün içinde yapması şart koşuluyor. Bunun yanı sıra, başvuruların en geç altı ay içinde değerlendirilerek sonuca ulaştırılması hedefleniyor. İltica başvuruları reddedilenlerin itiraz için yapacakları başvuru süresi de kısaltılıyor.

Yeni düzenleme ile sınır dışı edileceklerin gözaltında tutulma süresi 45 günden 90 güne çıkartılıyor. Yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapanlar için ise bir yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasa tasarısının haziran ayında Senato’da görüşülmesi bekleniyor. DW’nin haberine göre yasa tasarısı Fransa’da tepkilere yol açtı. Sivil toplum kuruluşları, yeni yasal düzenlemeyi iltica hakkını zayıflattığı gerekçesiyle eleştiriyor. Muhalefet partileri ise yasayı “insanlık dışı” olarak nitelendiriyor

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı