Ekonomi

Filistin Organize Sanayi sine Kavuşacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Bakanı Faruk Özlü, ilk olarak Gaziantep Valiliğini ziyaret etti. Burada şeref defterini imzalayan Özlü’yü Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin karşıladı.

Gaziantep’te bir dizi temas ve açılış için gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Bakanı Faruk Özlü, ilk olarak Gaziantep Valiliğini ziyaret etti. Burada şeref defterini imzalayan Özlü’yü Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin karşıladı.

Valilikte yaklaşık bir saat toplantı yapan Bakan Özlü, ardından büyükşehir belediyesini ziyaret ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ile beraber açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü, Filistin’e bir organize sanayi bölgesi kurulacağı müjdesini verdi.

Filistin’e bir organize sanayi bölgesi kurulacağını belirten Özlü, “Bizim Filistin ile ilgili organize sanayi kurulması yönünde çalışmamız var. İnşallah onun temelini de nisan ve mayıs gibi atacağız. Filistin’de kurulacak bu organize sanayi bölgesinin temelini attıktan sonra da Gaziantep’te Suriyeli mültecilerin istihdam edilmesi için organize sanayi bölgesinde çalışma yapacağız.” dedi.

Dünyada artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığına dikkat çeken Özlü, Gaziantep’e de bir bilim ve teknoloji merkezi kurulacağı müjdesini vererek, şöyle konuştu:

“Gaziantep bir sanayi şehri hem de 400 bin civarında Suriyeliyi misafir eden bir şehir. Gaziantep’in sanayi kapasitesi ve misafir ettiği Suriyeli potansiyelini dikkate alarak Gaziantep için özel bir model üzerinde çalışacağız. Sanayinin Gaziantep’te gelişmesi ve bir sıçrama yapabilmesi için özel bir model üzerinde çalışacağız. Gaziantep’teki mevcut organize sanayi bölgeleri bölgelerinin (OSB) geliştirilmesi, Kilis’te yeni bir OSB kurulması gibi tüm konuları da hep birlikte geliştireceğiz. Bugünkü temaslarımızın ardından güzel bir çalışma ortaya çıkar. Bakanlık olarak Gaziantep’e de bir bilim ve teknoloji merkezi kuracağız. Bu anlamdaki çalışmalarda son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde inşallah Gaziantep’e TUBİTAK’ın içini donatacağı bir bilim merkezini kazandıracağız. Bölgenin bilim merkezi olacak.”

Suriye’de yaşanan gelişmelere değinen Özlü, Suriye konusunun çok sıkıntılı bir konu olduğunu söyleyerek, “Suriye’de birkaç yıldır devam eden bir süreç var. Yani çok kolay değil. Gerçekten Türkiye uğraşıyor. Büyük bir gayret sarf ediyor. Ama dünden bugüne çözülebilecek kadar çok kolay olmadığını takdir edersiniz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlar ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulunan Özlü, “Ekonomiyle ilgili Bakanlar Kurulu’nda değerlendirmeler yapıldı. En sonunda geçen perşembe günü Başbakanımızın başkanlığında bir paket hazırladık. Yaklaşık 250 milyar TL’lik bir kredi hacmi piyasaya sunulması ve bunun teminatının da devlet tarafından bankalara verilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde yani 2017’nin başından itibaren bu kredinin piyasalara yansımalarını hep beraber göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Gaziantep’in insanlık tarihi kadar eski bir sanayi bölgesi olduğunu söyledi.

Dülük Antik Kenti’nde Türkiye ve dünyanın ilk atölyelerinin kurulduğunu anlatan Şahin, “Bizim sanayi altyapımız dün bugün değil, insanlık tarihi kadar eski ve kurtuluş mücadelemizde 100 yıl önce atalarımız 11 ay aç susuz kaldığında sanayi altyapımızda yerli silahlar üreterek kendine göre bir inavasyon yaparak ayakta kaldı. Bugün inavasyon haftaları yapıyoruz. Tasarım diyoruz, AR-GE diyoruz. Hepsi buradaki insanımızın yetişmişliğiyle, kendi ürettiği çözümlemelerle o günün çok zor şartlarında dünyanın en büyük ordularına karşı büyük bir zafer kazanmış. İkinci bir Çanakkale var burada.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye sanayi şehrine verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti. Şahin, Bakan Özlü’ye el yapımı çini işleme hediye etti

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu