Güncel

FETÖ Soruşturmasında 1 Haftada 426 Kişi Tutuklandı

İç işleri bakanlığı son bir hafta içerisinde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu şüphesi ile bin 96 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 426‘sının tutuklandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, son bir hafta içerisinde yürütülen operasyonlara ilişkin yazılı bir bilgilendirme yaptı. Yapılan bilgilendirmede FETÖ operasyonlarında bin 96 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 426‘sının tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, 19-26 Aralık 2016 tarihleri arasında PKK yönelik hava ve kara olmak üzere 220 operasyonun gerçekleştirildiği belirtilerek, “Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda; 4’ü ölü, 1’i yaralı, 4’ü sağ olmak üzere toplam 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” denildi.

PKK’ye yardım ve yataklık eden 508 kişi gözaltına alındığı bunlardan 78 kişinin tutukladığı bilgisine yer verilen açıklamada, Yürütülen bu operasyonlar neticesinde 3 sığınak, barınak, mağara ve tuzaklanan 18 el yapımı patlayıcı/mayının imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, 60 kilo patlayıcı yapımında kullanılan madde,12 el bombası, 13’ü ağır ve uzun namlulu ( 1 M-16, 1 P.Tf., 11 Kaleşnikov)  olmak üzere 36 adet çeşitli çaplarda silahın ele geçirildiği ifade edildi.

PKK’nin finansmanın önlenmesine yönelik gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında ise piyasa değeri 13 milyon 666 bin TL olan kilo esrar, 31 bin 618 adet uyuşturucu hap, 9 kilo bonzai, 2 kilo metamfetamin maddesinin ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada FETÖ ve IŞID’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ilişkin de bilgi verildi. Buna göre, FETÖ’den bin 96 kişi gözaltına alınırken bunlardan 426‘sı tutuklandı. IŞİD’le irtibatlı olduğu değerlendirilen 78 kişi gözaltına alındığı bunlardan da 12‘sinin tutuklandığı ifade edildi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu