Gap

FETÖ’nün İpliğinin pazara çıkaracak çalışmalar yapılmakta.

Darbe girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek yaptığı açıklamada FETÖ’nün tüm ipliğini açığa çıkaracaklarını belirtti.

FETÖ’nün Darbe girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan komisyonun görev süresinin son bulması nedeniyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Komisyonun 3 aylık çalışması hakkında bilgi veren Petek, komisyonu 4 partinin ortak iradesiyle kurulduğunu ve 4 Ekim 2016’da çalışmalarına başladığını hatırlattı.

3 aylık süre zarfı içerisinde 22 toplantı yaptıklarını, bu toplantıda 51 kişiyi dinlediklerini aktaran Petek, çalışma ziyaretleri kapsamı da dahil toplam 141 kişinin bilgisine başvurduklarını söyledi.

Türkiye tarihinde ilk kez bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsünün, bizzat millet tarafından engellendiğine vurgu yapan Petek, “Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığını sadece yazıda, sözde kalmayan, gerektiğinde vatandaşların canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen bu alnı öpülesi millet, İstiklal Marşımızda ‘Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın’ dediği gibi, göğsünü siper ederek, bu hayasızca akını püskürtmüştür. Çünkü bizim bu ülkeden başka vatanımız yoktur.” dedi.

Petek, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın dinlenememesi komisyon çalışmalarını nasıl etkiledi, rapora nasıl yansıyacak? Adil Öksüz’ün yakalanmasına rağmen serbest bırakılması konusunda hangi bilgileri elde ettiniz?” sorusuna Petek şöyle yanıt verdi:

“İki isimle ilgili dinlememe konularında verdiğimiz bir karar olmadı. Sayın Hulusi Akar, ülkenin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle dinlenemedi ama başta anamuhalefet üyelerimizin komisyon tutanaklarına geçen soruları olmak üzere, kendisinden bilgi istemeye yönelik sorularımızı yönelttik, bekliyoruz. Çalışmalarımızın ortalarında MİT Müsteşarlığından, 15 Temmuz gündüzü yaşananlar dahil olmak üzere kapsamlı rapor istedik. Bunun da gelme aşamasında olduğu bilgisini aldık, onu da bekliyoruz.

Adil Öksüz’ün yakalanıp, yargı mercileri tarafından serbest bırakılmasıyla ilgili Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan (HSYK) bilgi istedik. Serbest bırakan hakim, itirazı reddederek serbest kalmasının devamı yönünde karar veren hakimler hakkında HSYK tarafından soruşturma açıldığı, bu soruşturmanın bu safhada gizli olduğu, olayın aydınlatılmaya çalışıldığı bilgisi bize geldi. Adil Öksüz konusunda, sorumluların tespiti bakımından yapılan adli işlem sonuçlanmayınca biz de daha geniş bilgi sahibi olamadık.”

Komisyonda ByLockçu listesinin, darbe gecesi belirli noktalardaki görüntü kayıtlarının istendiğini söyleyen Petek, komisyon üyelerinin talepleri olduğu için görüntü kayıtlarını getirttiklerini, diğer bilgi, belgeleri toparladıklarını belirtti.

“FETÖ’nün, ipliğini pazara çıkaracak tespitleri tarihe not düşmek istiyoruz”

Petek, devamla şöyle konuştu: “Ama bir ByLock listesi, olayın tam aydınlanması bakımından soruşturma konusu olduğu için böyle bir listeyi buraya getirerek, ‘Hangi siyasiler ByLock kullanıyor, ortaya çıksın’ talepleriyle karşılaştık. Çok ciddi bir iş yapıyoruz, araştırma komisyonu olarak çalışıyoruz. Yargı alanına girmeden, Anayasa 138 ve Ceza Muhakemesi hükümlerini dikkate alarak çalışıyoruz. Bir de hem FETÖ’nün, tabiri yerindeyse ipliğini pazara çıkaracak tespitleri tarihe not düşmek istiyoruz, diğer taraftan yapılacak soruşturmalarda FETÖ yöneticilerinin, militanlarının, üyelerinin deşifre olup kaçmalarını, hukuktan, cezadan paçalarını kurtarmalarını da istemiyoruz. Bu açıdan ByLock listeleriyle ilgili yaptığımız görüşmeler, sadece telefon numarası olarak MİT tarafından tespit edilip, telefon numaralarının isim bağlantılarının tespit ve soruşturmaları için gereği yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen, kısım kısım tespitle gönderilen bu listelerin, hangi kişiye, kişinin sıfatı siyasetçi mi akademisyen mi gazeteci mi esnaf mı işadamı mı bunları buraya getirip değerlendirmemiz hiç mümkün değildi. O tip bir soruşturma konusuna girmedik.”

15 Temmuz darbe girişimini aydınlatacak önemli bilgileri ve FETÖ’nün 1966’dan bu yana nasıl örgütlendiğinin, yapılandığının, bugünlere nasıl hazırlandığının tespitlerini, son aşamada alınması gereken önlemleri raporda detaylı ifade edeceklerini aktaran Petek, “Yaptığımız çalışmayı yeterli görüyoruz ama adli soruşturmalar devam ediyor. Bu konuda isimlendirme, sorumluların tecziyesi komisyonun görevi olmadığı için belki bu konuda o net çizgiyi ayırmadaki zorluğumuzdan dolayı eksik kalmış olabilir. Önümüzde 200’e yakın isim var, talep edilenlerden 51’ini dinledik. Durdukça yeni isimler istiyor arkadaşlar.” diye belirtti.

Jandarma istihbarattan gelen bir bilgiye dayanarak FETÖ-PKK ve DEAŞ’ın işbirliği halinde çalıştığına dair somut bilgilerin olduğunu belirten Petek, ” Suriye’den Türkiye’ye gelen, evinde yapılan aramada çok miktarda intihar eylemcisinin kullandığı malzemelerin ele geçirildiği DEAŞ’lı bir terörist sorgulandığında, bu bilgileri Elvan yüzbaşı isimli Şanlıurfa’da görevli bir kişiye verdiğini beyan ettiğini ifade etti. Petek, bu kişinin, Şanlıurfa jandarma istihbaratta görevli, jandarma kıdemli başcavuş olduğu, Elvan yüzbaşı isminin kod adı olduğu, bu kişinin 28 Temmuz 2016’da FETÖ bağlantısı nedeniyle tutuklandığı bilgisinin bulunduğunu söyledi.” diye konuştu.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu