Güncel

FETÖ Listesinde Kendi Adını Gören Katip Hemen Adını Değiştirdi

MİT, FETÖ’nün haberleşme ağı Bylock’u kullanan 129 bin kamu görevlisi bilgileri Ankara’da savcılığa verilmişti. Adliye katibi Emre Ş., listede ismini görür görmez hemen soyadını, cep telefonu IMEI ve TC kimlik numaralarını değiştirdi.

Tahrifatından sonra listeyi başsavcıvekiline verdi. Değişiklik ise aylar sonra fark edildi. Suçunu itiraf eden Emre Ş. gözaltına alındı. Emre Ş.’nin listeyi FETÖ’ye sızdırmış olması ihtimali üzerine soruşturma yapılıyor.

LİSTE İLE İLGİLİ YENİ ÇALIŞMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullah Terör Örgütü’nün (FETÖ) iletişim sistemi olduğu ortaya çıkarılan ByLock iletişim programı kullananlarla ilgili yeni bir çalışma başladı. Başsavcılık, 129 bin kişi devlet memurlarından oluşan liste üzerinde çalışıyor. Çalışma yapılan verilerde, ByLock kullanıcılarının birbirleri arasındaki yazışmalar bulunuyor.

YENİ LİSTE

MİT’ ilk aşamada tespit etmiş olduğu iki ayrı ByLock kullanıcı listesiyle ilgili yaklaşık 50 bin kamu personeli hakkında adli soruşturma devam ediyor. MİT Aralık 2016’da yeni bir ByLock kullanıcısı listesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti. Yine kamu personelinden oluşan 129 bin kişinin yer aldığı yeni listeyle ilgili olarak Anayasal Suçlarla Mücadele Savcılığı’nın görevlendirildiği öğrenildi.

DETAYLANDIRILDI

İlk iki listede ByLock kullanıcısı kamu personeli sadece sisteme giriş yapıp kimlerle mesajlaştığı bilgileri yer aldığı, yeni gönderilen listede bu verilerin detaylandırıldığı da kaydedildi. Bu detaylandırmada ByLock kullanıcıları içerik kayıtları da yer aldığı anlaşıldı. 

Bu kayıtların incelenmesiyle birlikte sadece ByLock kullanıcısı olanlar değil, program kullanmayan fakat FETÖ içinde yer alan kişiler de belirlenebilecek. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu