Gap

Fakıbaba Tarım Alanları İçin Yasalar Değil Uygulamalar Yetersiz

Bakan olduktan sonra ayağının tozu ile memleketi Şanlıurfa’ya gelen Ahmet Eşref Fakıbaba tarım alanlarının korunması konusunda yasaların değil uygulamaların yetersiz olduğunu vurgulayarak bu çarpıklığın önüne ne pahasına olursa olsun geçeceğini belirtti.

Bakan olduktan sonra ayağının tozu ile memleketi Şanlıurfa’ya gelen Ahmet Eşref Fakıbaba tarım alanlarının korunması konusunda yasaların değil uygulamaların yetersiz olduğunu vurgulayarak bu çarpıklığın önüne ne pahasına olursa olsun geçeceğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Şanlıurfa ziyareti kapsamında valiliği ziyaret etti.

Bakan Fakıbaba ve Özlü’ye Şanlıurfa milletvekillerinden Mehmet Ali Cevheri ile Mehmet Kasım Gülpınar eşlik etti.

Valilikte Vali Abdullah Erin ve siyasiler tarafından karşılanan iki bakan, kendilerini karşılayanlarla selamlaştıktan sonra valilik ziyaret defterini imzaladı.

Daha sonra Erin’in makamına geçen Fakıbaba ve Özlü’ye hediyeler takdim edildi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fakıbaba, tarım topraklarının korunması noktasında sorulan bir soruya cevap verdi.

Tarım topraklarının korunması için çıkarılan yasaların mutlaka uygulanacağını belirten Fakıbaba, “Ben, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak tarımın, gıdanın, hayvancılığın insanlık için ne kadar önemli olduğunu, petrolden ve enerjiden çok önemli olduğunu bilen bir kardeşinizim. Bu bağlamda o bir suçtur. Tabi, bugün altıncı gün oldu. Yani, çok samimi olarak söylüyorum, tarıma gönül vermiş olan, gıdaya gönül veren, hayvancılığa gönül veren bir kardeşiniz olarak mutlaka bu konuda yasal engellemeler nelerse bunlar mutlaka uygulanacaktır. Burası her kafaya esenin iş yapacağı bir yer değildir. Bu konuda yanlışlık varsa onlar düzeltilecektir.” dedi.

Bakanlık olarak TOKİ’nin konutlar için çıkardığı projenin uygun olmaması durumunda Şanlıurfa Büyükşehir Başkanıyla beraber TOKİ Başkanına gidip, proje değişikliğini istemenin en temel hakları olduğunu ifade eden Fakıbaba, bu konuda yasadan çok uygulamanın yetersiz olduğunu söyledi.

Spekülatif ve günübirlik kararlarla hizmet götürmenin mümkün olmadığını belirten Fakıbaba, “Kaçak yapıldığı zaman mutlaka ve mutlaka kaçak yapanın yaptığı iş yıkılacaktır. Yani bu doğal bir olaydır. Bunda kararlılık önemlidir. Zaten bu yasa da var. Niye? Biz kimseye zarar vermek istemeyiz ama bir bakan, bir vali, bir milletvekili, bir belediye başkanı o şehrin liderleridir. Yani liderler mutlaka doğru kararlar almak zorundadır. Spekülatif kararlarla, günübirlik kararlarla bu işi götürmek mümkün değildir. Onun için Şanlıurfa ciddi bir şehirdir. Yasalarda neler varsa onların mutlaka ve mutlaka uygulanması gereklidir. Zaten bu söylediklerim yasada vardır ve biz de belediye başkanlığımız döneminde ciddi çabalar sarf ettik. Ama bu hiçbir zaman tek başına belediyenin de yapacağı bir iş değildir.” şeklinde konuştu.

Tarım alanlarının korunması için toplumun bütün kesimlerinin seslerini yükseltmesi gerektiğini söyleyen Fakıbaba, birisi bir hata yaptığı zaman herkesin ayağa kalkması bilincinin Şanlıurfa’da geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ziyaretin ardından valilikten ayrılan Fakıbaba ve Özlü’nün temasları devam ediyor.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı