Teknoloji

Facebook’tan Bir Sürpriz Daha

​Facebook, web sitelerinde kullanmış olduğunuz şifreleri unutmanın önüne geçebilecek yeni bir hizmet ortaya çıktı.

Facebook, parola yöneticisi kullanmayanların en büyük derdi ise “parola unutma” artık derdi çözmek için yeni bir hizmet girdi.

GİTHUB KURTARMA ANAHTARI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR

Facebook, bu hafta sunmaya başladığı hizmet ile GitHub oturum açma bilgilerini kaybeden kullanıcıların hesaplarına güvenle erişebilmelerini sağlamış olacak. 

Bunun için şifreli HTTPS bağlantısı üzerinden birkaç bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır ve işlem saniyeler içinde bitecek. 

Kurulumu yapmak için Facebook kullanıcılarının bir GitHub kurtarma anahtarı oluşturması ve bunu Facebook hesabına muhakkak kaydetmeleri gerekiyor. 

Bu işlemden sonra GitHub parolasını unutan bir kullanıcı, Facebook’a giriş yaparak anahtarın GitHub’a zaman damgalı biçimde gönderilmesini isteyebilir.

GÜVENSİZ SAYILAN HESAP KURTARMA YÖNTEMLER ORTADAN ARTIK TAMAMEN KALKIYOR

Anahtar şifreli olduğu için, içerisinde olan kişisel bilgileri Facebook göremiyor. İstek gönderildikten sonra GitHub hesabını kurtartmış oluyorsunuz. Hizmet, çoğu sistemde olan ve artık güvensiz sayılan hesap kurtarma yöntemlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. 

Çoğu hizmet, örneğin “Favori takımınız hangisi?” gibi cevabı kolay tahmin yapılan sorularla hesabınızı kurtarmaya izin veriyor. Bu gibi açıklar, hesabınızın kolayca ele geçirilebilmesi oluyor.

HİZMET SADECE GİTHUB İLE ÇALIŞIYOR

Ele geçen eposta hesapları, bütün hesaplarınızın bir anda ele geçmesine sebep olabildiğinden, Facebook’un hizmetinde bir “hız sınırı” var. Facebook hesabınızın ele geçmesi durumunda bu sınır, saldırganın tüm hesaplarınızı aynı anda ele geçirmesini engellemiş oluyor. 

Hizmet, şu an için sadece GitHub ile çalışıyor fakat Facebook, diğer sitelerin de bu hizmetten faydalanmasını umuyor. 

Hizmet teknik detaylarına buradan ulaşılabiliyor ve firma, güvenlik açığı bulacak olanları ise ödül programına dahil yapıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu