Güncel

Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Yiğit Mevsimlik Göçü Önlemeye Çalışacağız

Saadet Partisi Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Halil Yiğit davet edildiği bir mahalle toplantısında konuştu.

Saadet Partisi Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Halil Yiğit davet edildiği bir mahalle toplantısında konuştu.

Başkan Adayı Yiğit, konuşmasında her sene Şanlıurfa’dan farklı şehirlere mevsimlik tarımişçilerinin gittiğini ve bu durumun hem sosyolojik hemde eğitim konularında ciddi oranda sorunlar çıkardığını belirtti.

Saadet Partisi Eyyübiye Belediye Başkan Adayı Halil Yiğit konuşmasında “Biz Şanlıurfa halkı olarak büyük bir hazinenin tam üzerindeyiz dışarıdan baktığımızda her şeyimiz var ama aslında hiç birşeyimiz yok.

Şanlıurfa beş büyük ovaya ev sahipliği yapmakta Başta Harran Ovası Ceylanpınar ovası suruç ovası Karakeçi ovası ve Bozova ovası olmak üzere uçsuz bucaksız verimli topraklara sahibiz.

Diğer yanda hayvancılık için son derece elverişli sarp olmayan dağlık alanlarımız çok daha fazla.

Bununla birlikte Türkiye’nin en genç ve en dinamik nüfus yapısına sahibiz ancak 2 Milyonu aşkın nüfusumuzun yaklaşık yüzde otuzu mevsimlik işçi olarak yerini yurdunu terk ederek başka memleketlere tarla işleri yapmak üzere göç ediyor.

Türkiye’nin en büyük üçüncü projesi sulama alanında Dünya’nın sayılı projeleri arasında gösterilen GAP Projesi yanı başımızda iken böylesi bir mevsimlik tarım işçisi göçü yaşamamız akıl ve mantık ile izah edilemez. 

Halkımız bizlere teveccüh gösterirse tarım ve hayvancılık alanlarında bilinçli kültür tarımına öncülük ederek daha fazla tarım ve hayvancılığa yönelik istihdam oluşturarak halkımızın mülteci gibi başka memleketlerde çadırlarda yaşayarak mevsimlik işçi olarak çalışmalarının önüne geçeceğiz.” Dedi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen başkan adayı Halil Yiğit Mevsimlik işçi olarak dışarıya giden Bacılarımıza istihdam sağlama sözü verdi.

Geleceğimiz olan çocuklarımız için bu Vurgun talan ve istaf ve kötü gidişata dur dememiz lazım dedi.

Çocuklara yakın ilgi gösteren Başkan adayı Halil YİĞİT bu çocuklar için çalışmalıyız dedi.

Halkın büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Yiğit 31 Mart için destek sözü alarak mahalleden ayrıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı