Gap

Evleri Yıkılmak Üzere Olan Aile Yardım Bekliyor

Mardin’in Artuklu ilçesinde, yıkılma tehlikesi yaşayan taşlı evde yaşayan Ataç ailesi, yetkililerden yardım bekliyor.

Mardin’in Artuklu ilçesinde, yıkılma tehlikesi yaşayan taşlı evde yaşayan Ataç ailesi, yetkililerden yardım bekliyor.
 

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Çağlar Mahallesi’nde ikamet eden 5 çocuklu Ataç ailesi, yıkılmak üzere olan evin içerinde yaşamak zorunda kaldıklarını belirterek hayırseverlerden uzanacak bir yardım eli beklediklerini söylediler.

Eşinin kalp hastası olduğunu ve ameliyat olduğu için de çalışmadığını dile getiren anne Melike Ataç, daha önce İŞKUR üzerinden asgari ücretli geçici bir işte çalıştığını, ancak sürenin dolmasıyla işsiz kaldığını söyledi.

Evin tüm yükünü yüklenmek zorunda kaldığını belirten Melike Hanım, düzenli iş olmadığı için çocuklarının eğitimini ve bakımını sağlayamadığını kaydetti.

İşsizliğin yanında barınma sorunu da yaşadıklarını söyleyen Melike Hanım, “Ev başımıza yıkılacak diye her an korku içinde yaşıyoruz.” dedi.

 “Evin çökme tehlikesi var daha önce mutfak bölümü çökmüştü”

“Benim eşim hasta olduğu için çalışamıyor, bu yüzden evin yükü benim sırtımda, ben de elimden geldiği kadar hem eşime hem 5 çocuğuma bakıyorum.” diyen Melike Hanım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çocuklarımın hepsi öğrenci olduğu için okul ihtiyaçlarına çoğu zaman yetişemiyorum. Bir de bunun yanında evimiz kullanılamaz durumda. Evin çatısı çok kötü durumda, özellikle yağmur yağdığı zaman çatıdan çamur damlıyor. En küçük çocuğum yağmur yağdığı zaman korkudan uyuyamıyor. Çünkü evin üzerimize çökme tehlikesi var. Bir de gıcırtı sesleri geliyor. İki yıl önce mutfak tarafındaki duvar çökmüştü.”

 “Çocuklarım sağlıksız koşullarda yaşıyorlar”

“Kışın evin içi çamur dolarken, yazın ise akrep, yılan ve böceklerle başımız dertte” diyen Melike Hanım, hayvan ve böceklerin, yedikleri yemeğin içine kadar düştüklerini söyledi. Çocuklarının sağlığı için endişe ettiğini dile getiren Melike Hanım, şunları söyledi:

“Yağmur yağdığında çocuklarım korkmasın istiyorum. Çocuklarıma güzelce bakabileceğim düzenli bir iş istiyorum. Çocuklarım okumak istiyor, fakat ders çalışacakları yer yok. Evimin doğru dürüst ne bir lavabosu var ne de banyosu… Çocuklarım sağlıksız koşullarda yaşıyorlar. Yetkililer gelip durumumuza görsünler. Çocuklarım bu evde mikrop kapıyorlar. Sürekli hastaneye gidiyoruz. Evin onarıma ihtiyacı var. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum; bize yardım edin.”

“Yardım bekliyoruz”

Kalp hastası olan ve 3 ay önce Baypas ameliyatı olan Mahmut Ataç ise yataktan kalkamadığını söyledi. Çalışacak durumda olmadığını dile getiren Mahmut Bey, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım beklediklerini sözlerine ekledi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı