Güncel

Evlat Sevgisi Ayağa Kaldırdı

Henüz çocukken geçirdiği kaza sonucu belden aşağısı felç kalan Mine Çam, doktorların “Doğum yaparsan ölürsün” sözüne kullaklarını tıkadı ve oğlu Yiğit’i dünyaya getirdi. Bebeğinin ilk adımlarına gözleriyle eşlik edebilen Çam, tedavisine azimle devam etti ve yeniden yürümeyi başardı

Akşehir’de henüz çocukken ağaçtan düşerek belden aşağısı felç kalan 35 yaşındaki Mine Çam, oğlu Yiğit’le birlikte yaşama yeniden tutundu. Doktorların “Yürüyemezsin” dediği, “Doğum yaparsan ölürsün” dediği Çam, önce normal doğumla oğlu Yiğit’i dünyaya getirdi, ardından onunla beraber yeniden yürümeyi öğrendi. Çam şimdi hiçbir destek almadan özgürce yürümenin tadını çıkarıyor.

VİŞNE AĞACINDAN DÜŞTÜ

Mine Çam 1980 yılında Akşehir’de dünyaya gözlerini açtı. Çocukluğunu Konya ovasında tarlalarda koşarak geçirdi. 15 yaşına geldiğinde hayali polis olmaktı. Bunun için çok çalışıyor, yaz tatillerinde de aiyesine destek olmak için vişne topluyordu. Ancak bir gün vişne toplamak için çıktığı ağaçtan düştü. Ayakları ve sırtının büyük bir bölümündeki kemikler kırıldı. O zamanlar ambulans bulmak zor olduğu için bir tanıdığının otomobiline bindirilerek Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı ve burada 8 saatlik bir ameliyat geçirdi.

Yaklaşık 4 metreden düşmenin etkisiyle bütün omuriliği hasar gören Mine, yoğun bakıma alındı.

AYAKLARIM NEREDE

Doktorlar aileye Mine’nin durumunun kritik olduğunu, değil yürümek, yaşamasının bile mucize olduğunu söyledi. Yaklaşık 1 ay yoğun bakımda yatan Mine Çam, gözlerini açtığında ilk sözü, “Ayaklarım nerede?” oldu. Mine artık ayaklarını hissetmiyordu. Hastaneden taburcu olduktan sonra Kastamonu’da bir rehabilitasyon merkezinde uzun yıllar sürecek tedaviye başladı. Tedavisi sürerken, İstanbul’da ablasının yanına tatile gittiğinde Azeri bir gence gönlünü kaptırdı, kısa sürede evlendi. Evliliğinin ilk yılında anne olmak istedi. Ancak doktorlar, “Ya bebek ya da sen masada kalırsın” diyerek vazgeçmesini istedi. Ama Mine yılmadı.

BEBEK ADIMLARIYLA

Kaslarını güçlendirmek için her gün çalıştı. Sonunda normal doğumla Yiğit bebeği kucağına aldı. Artık anneydi ve çok mutluydu. Ancak bu mutluluğu uzun sürmedi. Eşinin Türk vatandaşı olabilmek için kendisiyle evlendiğini öğrenince boşanma davası açtı. Azeri baba, ayrılık sonrası oğlunu bir kez bile görmeye gelmedi. Artık oğluyla baş başaydı. “Yiğit için yürüyeceğim” diye kendine söz verdi. Fizik tedaviye dört elle sarıldı. Ve bir yaşında yürümeye başlayan Yiğit’e, bir süre sonra bebek adımlarıyla da olsa eşlik etmeye başladı ve sonunda iyileşti.

HADİ ANNE YAPABİLİRSİN

Yaşadığı ayrılığın ardından oğlu Yiğit’e sımsıkı sarıldığını belirten Mine Çam, “İlk adımlarımı Yiğit’le attım. Onunla tekrar yürüdüm, tekrar güldüm, hayata sıkı sıkıya bağlandım. O bana düştüğümde ‘kalk’ diyen, ‘Hadi anne, yapabilirsin’ diye destek olan varlığım. Şu anda destek olmadan adımlarımı atabiliyorsam, her şey Yiğit sayesinde” dedi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Kaynak: yeniasir.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu