Gap

Evet, Çıkınca Sıraya Girdiler Akın Akın Geliyorlar

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Bahreyn’den Türkiye’ye gelen 50 iş adamı, tarım ve hayvancılık yerinde yapacakları yatırım için Şanlıurfa’da incelemeler yaptı.

Tarım ve hayvancılık yerinde ticareti geliştirmek için Türkiye’de olan Arap girişimciler, körfez ülkelerinden 50 iş adamının katılımıyla Şanlıurfa’da bir otelde toplantı yapıldı. 

Toplantıya Vali Gün gör Azim Tuna, GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı yetkilileri katıldı.

Şanlıurfa’da tarım ve hayvancılık yerinde çalışmalarla ilgili bilgi alan iş adamları, yetkililerle iki ülke arasında yapılacak yatırımlarla ilgili değerlendirmeler yapıldı. 

Toplantıda Vali Tuna, kentin tarım ve hayvancılık yerlerinde önemli bir konumda olduğunu söyleyerek, GAP projesi ile birlikte bu çalışmaların daha da çoğaldığını söyledi. 

Vali Tuna, “Yabancı yatırımcıları burada görmek güzel. Şanlıurfa senelerden beridir, insanların huzur ve güven içinde yaşadığı bir kenttir. Burada geniş bir topluluğu besleyen potansiyel var, burada gelecekte hem tarımda hem hayvancılıkta, ticarette çok önemli fırsatlar var iş gücü sıkıntısı yok. 

Burada yatırım yapmak isteyenlerle ilgili devletimizin sunduğu çok önemli destekler var. Bizde kentte koordineli çalışarak burada yatırım yapmak isteyen insanlara da yardımcı oluyoruz.

Heyet Başkanı Macid Al Hamis ise ilgililere teşekkür yaparak, “Diyarbakır’dan buraya gelinceye kadar yolda gördüğümüz ovalar, hayvancılık ve tarım açısından verimli araziler ve yemyeşil tarlaları görmekten oldukça memnunuz. Şanlıurfa ve bütün Orta doğu toprakları enbiya tarihiyle dolu güzel ve bereketli topraklardır. Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki siyasi irade son zamanlarda çok iyi durumdadır. Bu uyumlu siyasi birlikteliği ticarete, yatırıma dönüştürmek için hep birlikte hareket edeceğiz.

Konuşmalardan sonra Vali Gün gör Azim Tuna ile Arap iş adamları birbirlerine hediye takdiminde bulundu. Program yarın yapılacak olan toplantılarla bitecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu