Kültür

Eurovision’u Portekiz Kazandı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sene 62’ncisi yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Amar Pelos Dois” isimli şarkısıyla Portekiz’i temsil etmekte olan Salvador Sobral birinci oldu.

Uluslararası Fuar Merkezi’nde “Farklılığı kutlama” sloganı ile yapılan yarışma finalinde 26 ülkenin temsilcisi ile mücadele yaptı. Sobral, “Amar Pelos Dois” adlı şarkısıyla 758 puan alarak birinciliği kazandı.

Bulgaristan’ın temsilcisi Kristian Kostov “Beautiful Mess” adlı şarkısıyla 615 puan alarak ikinciliği, Moldova’nın temsilcisi Sunstroke Project ise “Hey Mamma” şarkısıyla 374 puan alarak üçüncülüğü elde etmiş oldu. Yarışmada “Skeletons” adlı şarkısıyla Azerbaycan’ı temsil yapan Dihaj 120 puanla 14. sıra da yerini aldı.

Yarışmadan sonra 2004’te 49. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci olan Ukrayna temsilcisi Ruslana ve geçen sene 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinciliği elde eden Ukrayna temsilcisi Kırım Tatar sanatçı Jamala birer şarkı seslendirdi.

Krizin gölgesinde yarışma

Bu sene ki yarışmaya Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan ‘aday krizi’ damgasını vurdu. Ukrayna Güvenlik Servisi, Rusya’nın Eurovision adayı Yuliya Samoylova’ya işgal altındaki Kırım’da Ukrayna’dan izin almadan konser vermesi sebebiyle ülkeye giriş yasağı koymuştu.

Ukrayna’nın Samoylova’ya koyduğu yasak sebebiyle Rus 1. kanalı da 62. Eurovision Şarkı Yarışması’nı yayınlamayacağını açıkladı. Kanaldan yapılan açıklama, Ukrayna’nın yarışmayı politik hale getirdiği iddia edildi.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Samoylova’nın yarışmaya uydu bağlantısı ile katılması ya da yeni bir aday belirlenmesi seçeneklerini reddeden Rusya yarışmaya katılmadı.Rusya, gelecek sene yarışmaya katılmayabileceğini söylerken, yarışmanın organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU) hem Ukrayna hem de Rusya’ya yarışma sonrasında ceza verilebileceğini açıkladı.

Geçen sene İsveç’in başkenti Stockholm’de 61’incisi yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nı, Kırım Tatarların yarımadadan sürgününü anlatan “1944” adlı şarkısıyla Jamala kazanmıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu