Ekonomi

Etikete Neşter Vuruldu Artık Daha Ucuza Alacağız

Önümüzdeki dönem Meclis gündemine gelecek olan yeni hal yasası ile üretici ile tüketici arasındaki aracıların sayısı daha çok azalmış olacak. Sofralara gerçek ucuzluk gelecek.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin raporu, kırmızı et fiyatları üreticiden tüketiciye gelene kadar yüzde 62 çoğaldığını söyledi. Et fiyatlarındaki yükseliş üzerine, ilk hamle geçtiğimiz günde atıldı. 

Et ve Süt Kurumu (ESK) devreye alındı. ESK, Türkiye genelinde yemek sanayisine kilogramı 20.50 lira + KDV, kasaplara ise kilogramı 22.50 lira + KDV fiyattan karkas dana eti satışına başladı.

ARACI SAYISI AZALACAK

Üretici ile tüketici arasında dönem dönem yüzde 80’lere kadar çıkan fiyat makası, yüzde 62’ye kadar geriledi. İkinci hamle ise yeni hal yasası ile atılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmaları son aşamaya geldi. Üreticiler ve vatandaş, şimdi bu düzenlemeye kilitlendi. Önümüzdeki dönemde Meclis gündemine gelecek olan yeni hal yasası ile üretici ile tüketici arasındaki aracıların sayısı azalacak. Sofralara gerçek ucuzluk yansımış olacak.

SPEKÜLASYONLAR ET FİYATLARINI ÇOĞALTIYOR

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, “Üreticiden, besiden çıkan bir hayvan, kasaba ve markete gelene kadar en az 4-5 el değiştiriyor. Aracıların payları, bazen de spekülatif müdahaleler et fiyatlarını yükseltiyor. 

Etin son tüketiciye uygun fiyata ulaştırılması için aracıların devreden çıkartılması gerektiğini söyleyen Tunç, konuşmasına şöyle devam etti:

Etin ucuz olması için mutlaka üretimin çoğaltılması, üretimin daha çok artırılması için de üreticinin önünü görmesi gerekiyor. Vatandaşların ucuza et yiyebilmesi için aradaki aracıların mutlaka kaldırılması lazım. Aracılar çıkarılmadığı müddetçe son tüketiciye etin ucuza yedirilmesi zor görünüyor. Et fiyatlarındaki artış da tüketimin azalmasına sebep oluyor.

Yerli üretime desteklerin devam etmesi gerektiğini söyleyen Bülent Tunç, yem fiyatlarındaki artışın da et üreticilerini olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu