Güncel

Epilepsi Hastalığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Belirlendi

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, epilepsi hakkında önemli bilgiler verdi.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, epilepsi hakkında önemli bilgiler verdi.
 

Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, Epilepsi hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Epilepsi hakkında bilinen yanlışlardan birinin, “Epilepsisi olan hastalar iyileşmez, nöbetleri ölene dek sürer!” olduğunu söyleyen Bölükbaşı, “Epilepsi hastalarının yüzde 60’ında nöbetler ilaçla kontrol altına alınır. Bazı hastaların epilepsi türleri yaş ile ilişkilidir. Delikanlılık çağında görülen rolandik epilepsi ilerleyen yıllarda kaybolur. Nöbetler çoğu hastada tedavi ile kontrol altına alınır. Epilepsiye Karşı Uluslararası Birlik (ILAE), epileptik bir kişi en az 10 yıldır nöbet geçirmiyor ve en az beş yıldır ilaç da kullanmıyorsa; iyileşmiş kabul eder.” dedi.

“Epilepsi ve nöbet aynı şeydir!” bilgisinin de yanlış olduğunu belirten Bölükbaşı, bunların birbirleri ile oldukça ilişkili olduklarını ancak aynı şey olmadıklarını belirtti. Bölükbaşı, “Nöbet, normal beyin işlevindeki kısa bozulmadır. Nöbeti olan herkes epileptik olmaz. Diyabetten, üremiye, kanserden yüksek ateşe dek neredeyse her şey nöbet yapabilir. Epilepsi ise, nöbetlere karşı duyarlılığın arttığı bir beyin hastalığıdır.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer doğru bilinen yanlışın, “Epileptik nöbetler ağrılı ve tehlikelidir!” bilgisinin olduğunu belirten Prof. Dr. Bölükbaşı, “Nöbetler çoğu kişide ağrısızdır. Nadiren nöbet sırasında ağrı hissettiğini söyleyen hastalar görülebilir. Nöbetlerden kaynaklanan (çarpma, burkulma, ezilme, yanma gibi) ikincil ağrı nedenleri de olabilir. Nöbetler genel olarak tehlikesizdir.” açıklamasında bulundu.

Bölükbaşı, “Nöbet sırasında kişi dilini yutabilir, bu da ölüme yol açabilir!’  bilgisi de yanlış. Nöbet sırasında bir kişinin dilini yutması mümkün değildir. Asla hastanın ağzını açmaya çalışmamalı, kişi yan tarafına yatırılarak ağızda biriken sıvıların solunum yoluna kaçması önlenmeye çalışılmalıdır. Ayrıca, ‘Epilepsisi olan kişilerde gelişimsel bozukluklar ve ruhsal sıkıntılarda vardır!’ bilgisi de doğru değil. Epilepsisi olanlarda otomatikman gelişimsel bozukluklar ve ruhsal sıkıntılar olmaz. Genelde epilepsi dışında tamamen normallerdir. Gelişimsel kusurları olanların bir kısmında ise, epilepsi de olabilir. Epileptiklerin bir kısmında depresyon da görülür. Bazen varsanılar da (hallucination) olabilir.” Diye konuştu.

Bölükbaşı, diğer doğru bilinen yanlışları şöyle anlattı:

“Epileptikler araba sürebilir!’ Yanlış. Epileptik hastaların araba kullanma durumları, bulundukları ülkelerin trafik yönetmeliklerine göre düzenlenir. ABD de çoğu eyalette ilaç tedavisi ile normal olan epileptik hastalar araba kullanabilirken, Türkiye’de kesinlikle yasaktır. Tedavi altında olsun ya da olmasın.

‘Epileptikler çocuk doğuramaz!’ Yanlış. Epileptik annelerin bebekleri yüzde 90’dan fazla oranda sağlıklı doğar. Ancak sağlıklı bir anne adayının endişeleri gibi, epileptiklerin de düşünecek bir sürü şeyi vardır. Bir numaralı sorun antiepileptik ilaçlardır. Bazı antiepileptikler çocuğa zarar verebileceğinden, gebelikte kullanılabilecek güvenli ilaca geçmek gerekir. Yine de şunu belirtmeliyiz ki çocukta zararlı sonuçlara yol açan sadece bir antiepileptik var.”

‘Epilepsi işimi etkilemez.’ Yanlış. Epileptik hastaların gece vardiyasında çalıştırılmaması gerekir. Sık sık yapılan gece-gündüz mesai değişiklikleri nöbetleri tetikleyebilir. Dolayısıyla epilepsi işi etkileyebilir. Yapılan işin tehlikeliliği, konsantrayon gerekliliği, el kontrol becerileri durumu gibi faktörlerin nöroloji uzmanı ile birlikte değerlendirilmesi uygun olur. Bu nedenle epileptikler bazı meslekler için uygun değildir.

‘Epilepside tedavi ilaç kan düzeyi takipleri ile yapılır!’ Yanlış. İlaç kan düzeyi takipleri, ilacın klinik etkinliğini göstermekten uzaktır. Klinik başarı, ilaç kan düzeylerine bakılarak yapılamaz. Epilepsi tedavisi ampiriktir. İlaç kan düzeyleri uzman tarafından hastada zehirlenme şüphesi varsa ya da hastanın ilacı kullandığı konusunda endişeler varsa istenir. Diğer kullanımları tartışmalıdır.”

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı