Güncel

En iyi okul, çocuktaki yeteneği keşfeden okuldur

En iyi okul, çocuktaki yeteneği keşfeden okuldur Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek, velilerin çocukları için en uygun eğitimi veren okulu nasıl seçeceklerini detaylıca anlatıyor. Bu konuda eğitim modeli, programı ve eğitime bakış açısının çok önemli olduğunu belirten Şimşek, “Çocukların yetenek ve yönelimlerini fark ederek en uygun eğitim planını sunabilen okullarda okutulması şart” diyor.

Eğitim ve öğretime verdiği önemle fark yaratan Yön Koleji, gelecek okul dönemiyle birlikte YÖNX Eğitim Modeli’ne geçiyor. Dünyaca tanınmış ve saygın akreditasyon kuruluşu Pearson onaylı bu program dahilinde hem anaokulu yıllarından itibaren yabancı dile daha da ağırlık veriliyor hem de öğrenciler robotik ve kodlama gibi dersler görmeye başlıyor. Dahası, yine YÖNX Eğitim Modeli sayesinde çocukların yetenekleri keşfediliyor, soru sorarak öğrenmeleri, araştırma yaparak bilgilerini pekiştirmeleri ve özgüven sahibi olmaları amaçlanıyor. Yön Koleji Okul Müdürü Sacide Hürriyet Şimşek, tüm bunların çok önemli olduğunun altını çizerek velilerin “Çocuğumun okulunu nasıl ve neye göre seçmeliyim?” sorusunu cevaplıyor: “Çocuğunuz için doğru okul demek; ona uygun, onun beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayabilen, yetenek ve yönelimlerini fark edip bunlara uygun eğitim planı sunabilen okuldur.”

 
 

Yetenek ve ihtiyaçlar çok önemli

Şimşek, yeteneklerin açığa çıkarılması gerektiğini önemle vurguluyor çünkü sağlıklı eğitimin yolu, iş hayatındaki başarının anahtarı hem kişiye özel eğitim-öğretimden geçiyor hem de uygun eğitim modelinden. Şimşek, velilerin de çocukları için okul seçerken karmaşa yaşamalarının gayet normal olduğunu belirtiyor. Şimşek, anne ve babaların okul seçiminde farkında olmadan pek çok var olan gerçek ve bilinçaltı faktör arasında karmaşaya düşebildiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam ediyor: “Burada anne babanın olabildiğince objektif şekilde cevaplaması gereken soru ‘Çocuğumun diğer çocuklara göre öne çıkan üstünlükleri ve eksikleri nelerdir?’ olmalıdır. Anne babanın ne beklediği şüphesiz ki çok önemlidir ancak en az bunun kadar önemli ve değerli diğer bir mesele ise çocuğun ihtiyaçlarıdır.”

 
 

Psikolog desteği faydalı olur

Şimşek, ailelerin çocukları için okul seçerken yaptığı en büyük hatanın, en ideal, en mükemmel okulu seçme çabası olduğunun altını çizerek “Anne ve babaların endişeye kapılarak kendilerini suçlu hissetmesi yerine, çocuklarını iyi tanıması ve onun ihtiyaçlarını görebilmesi, karar verirken en rahatlatıcı yol olacaktır. Çünkü çocuğun duygu durumu, yetenekleri, ilgi alanları, düşünme becerileri ve hızı, davranışsal hareketlilik düzeyi, akademik ve gelişimsel altyapısı, güçlü ve geliştirilmesi gereken yanları iyi tanınmalıdır. Bunun için eski okulunun ona dair gelişim raporları, öğretmenleri ya da psikologlardan destek almak oldukça faydalı olacaktır” değerlendirmesinde bulunuyor. Şimşek, Yön Koleji’nde tüm bunlara çok dikkat edildiğini önemle hatırlatıyor.

 
 

Her çocuk farklı, eğitimleri aynı olamaz

Şimşek “Anne ve babalar için okulun fiziki yapısı, donanımı, sosyal faaliyetleri hayli önemli” diyor. Çünkü tüm günlerini okulda geçiren çocukların ders aralarında ve ders dışında kendi için keyifli deneyimler elde etmesi onların okula bağlılığını artırıyor. “Çocuğun okula aidiyet duygusunun ise akademik başarıdaki yeri azımsanamaz” diyen Şimşek, fakat okulun tek başına bir binadan ibaret olmadığını da belirtiyor. “Okulu tanımlayan asıl değerler, okulun kendine özgü geliştirdiği eğitim modeli, programı ve eğitime bakış açısıdır” diyen Şimşek, şunları anlatıyor: “Çocukların yetenek ve yönelimlerini fark edip en uygun eğitim planını sunabilen okullarda okutulması şart. Her ne kadar tüm okullarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği eğitim programları uygulanıyor olsa da, programların uygulama şekilleri, öğrencilerin öğrenme süreçlerine katılımı, ödev verme politikaları, proje çalışmaları gibi süreçlerle ilgili okullardan mutlaka bilgi alınmalıdır. Ders işleme tekniklerinin nasıl olduğu, teknolojik aletleri eğitim içinde nasıl kullandığı, uygulayarak, yaşayarak öğrenme, gözlem ve deney gibi yöntemleri kullanılıp kullanmadıkları, ezber mi yoksa kalıcı bir öğrenme mi hedefledikleri, ödevin verip verilmediği gibi sorular mutlaka sorulmalıdır. Her çocuğun farklı olduğunu kabul etmek, bilgiyi doğrudan öğrenmekten çok, bilgiyi nasıl öğrenebileceğine dair gerekli becerileri kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye kapsamlı ve içeriği geniş öğrenme ve deneyim olanağı sunan okulları tercih etmek ise her zaman daha faydalı olacaktır.”

 
 

Ünlü değil, doğru öğretmen başarıyı getirir

Yetenek eğitimi, akademik başarı, yabancı dil gibi alanların ne olduğunu öğrenmek, çocukların beklenti ve ihtiyaçlarıyla paralel olup olmadığını anlayabilmek adına önemli. Çünkü okul seçimi çocukların uzun süreli çıkacağı yolda benimseyeceği yapıyı ve ait olacağı grubu da seçmek gibi… Şimşek, bu nedenlerden dolayı okul seçerken en önemli belirleyicilerden bir diğer etmen “Öğretmenlerdir” diyor ve ardından “Ancak önemli olan her okulda var olan, ismi öne çıkan öğretmene ya da sınıfa yerleşmek değil, çocuğunuza uygun öğretmen bulabilmektir” diye konuşuyor. “Her çocuk biriciktir ve özeldir” saptamasında bulunan Şimşek, ideal öğretmen anlayışının da oldukça özel ve değişken yapısına dikkat çekiyor.

 
 

Doğru öğretmen seçimi

Şimşek şöyle devam ediyor: “Doğru öğretmen seçimi, çocuğun akademik başarısının yüzde 50’den fazlasını belirleyen en önemli faktördür. Kuralları net, güven veren, koşulsuz kabul eden, öğrencisinin davranışlarını öngörebilen, öğrencisinin yetenek ve yönelimlerine uygun yönlendirebilen öğretmen her çocuğun ihtiyacıdır. Çocuğun özellikleri ve ihtiyaçlarıyla öğretmenlerin özelliklerinin doğru eşleştirilebilmesi içinse birçok okulda öğrenci ve veli ile kayıt dönemi öncesi ve sonrası bireysel Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimlerince (PDR) görüşmeler yapılır. Yapılan bu görüşmeler ve bu görüşmelerden alınan geri bildirimlere göre ise sınıflar belirlenmektedir. Bu görüşmelerde olabildiğince açık olmaksa çocuğunuzun doğru sınıfta olmasının temelidir. Aynı zamanda çocuğunuz için tercih edeceğiniz okulun tanıtım günü ve etkinliklerine katılmak, sosyal medya paylaşımlarını, resmi web sitelerini, geçmiş ve şimdiki veli yorumlarını incelemek ve birden fazla kaynaktan tüm bunları teyit etmek doğru karar vermeniz konusunda size yol gösterecektir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu