Ekonomi

Emekliye Çifte Müjde Hem Zam Hem de…

​Emekliler Temmuz ayında bu senenin ikinci zammını alacak. Bir ay sonra ise Ağustos’ta toplu sözleşmeyle önümüzdeki 2 sene alacakları zam oranları kamuoyuna duyurulacak.

Bu yaz milyonlarca emekli ve memur için önemli kararların alınacağı bir dönem olacak. 11.5 milyon emekli hem zamlı maaşlarına kavuşacak hem de memurlar ve memur emeklileri için 2 sene boyunca alacakları zam oranları ile sosyal haklar belli olacak.
  
Temmuz ayında tüm emekliler senenin ikinci zammını alacaklar. Memurlar ve memur emeklileri, toplu sözleşme kapsamında Temmuz’da, yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3’ü aşarsa fark alacak.Ocak-Mart enflasyonun da yüzde 4.34 olarak gerçekleşmesiyle, memurların ve memur emeklilerin Temmuz’da enflasyon farkı alacağı ortaya çıktı. 

Şu anda oluşan enflasyon farkı yüzde 1.34. Yani memur emeklilerine yüzde 4 zamma ilaveten yüzde 1.34 enflasyon farkı oluştu.

KARAR AYI AĞUSTOS
  
Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyon verilerine göre, fark azalacak ya da çoğalacak. Kesin rakam, 3 Temmuz’da ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise Haziran’a kadar oluşacak 6 aylık enflasyon oranında zam almış olacak. 

Bu da ilk 3 ayda 4.34 olarak ortaya çıktı. Memurlar ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019’daki zam oranları için ise gözler Ağustos ayına çevrilecek. Ağustos’ta yapılacak toplu sözleşme ile önümüzdeki 2 sene maaşlarda ve sosyal haklarda yapılacak artışlar ortaya çıkacak. Konfederasyonlar şimdiden hazırlıklara başladı.
  
2008 senesinde yapılan reform ile tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandı. Fakat henüz norm birliği sağlanmış değil. Halen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımı devam ediyor. 

Bu üç kurumun emeklilik şartları ve maaş sistemleri ile zam uygulamaları ayrı ayrı belirleniyor. Emekliler bu birlik gereğince toplu sözleşme görüşmelerine ayrım yapılmadan herkesin katılmasını istiyor. Sadece Memur emeklileri değil SSK ve Bağ-Kur emeklileri içinde zam oranlarının önceden belirlenmesi talep yapılıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu