Ekonomi

Emeklileri Sevindirecek Haber Son Senelerin En Büyük Zammı Geliyor

Temmuz’ayında yüzde 6.57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisi en düşük maaşı bin 500 TL’ olacağı söylendi.Temmuz’ayında 11.5 milyon emekli maaşı son 6 senenin en yüksek zammı olacak. Çünkü zammı belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5.7’yi geçti.

Mayıs ve Haziran’da eksi olması beklenmiyor. 15 Mayıs’ta açıklanan Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs’ta yüzde 0.59, Haziran’da yüzde 0.22 olacak.

93 LİRALIK BİR ARTIŞ

Bu tahminlere göre maaşlara ne kadar zam geleceğini Emekliler Derneği’ne (TÜED) soruldu. Derneğin yapmış olduğu hesaplamaya göre; Temmuz’da SSK işçi emeklisi ile Bağkur emeklisinin maaşı yüzde 6.57 zam yapılacak. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, Böylece 2000′ senesinden evvel emekli olanların (2 milyon kişi) en düşük aylığı 93 liralık bir artışla, 1495 liraya çıkmış olacak.

BAĞKURLU DA ALACAK

2000′ senesinden sonra emekli olanların Temmuz’da 41 lira zam alacağını söyleyen Kazım Ergün, “Bu kişilerin taban maaşı 882 lira olacak.  Bağkur emeklisi de yüzde 6.57 zam alacak. En düşük Bağkur esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 lira, en düşük Bağkur tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artışla 933 liraya yükselmiş olacak.

MEMUR EMEKLİSİNE FARK ÖDENECEK

Yapılan hesaplamaya göre; memur emeklileri Ocak’ta aldığı yüzde 3 zam, enflasyonun altında kaldığı için önce bu fark kapatılacak. Bu da ek yüzde 3.47 zam anlamına geliyor. Ayrıca bunun üstüne Temmuz 2017’de yapılacak olan yüzde 4 zam eklenecek. Bu durumda, en düşük memur aylığı 126 liralık artışla 1784 liraya çıkacak.

GIDA DOLU ÖZEL SEPET

Emeklilerin daha çok temel gıdaya harcama yaptığını söyleyen Ergün, “Enflasyon sepeti yerine; emekli geçim endeksi hazırlanmalı. Emeklinin gerçek ihtiyaçlarını baz alan bir hesaplama yöntemine gidilmeli. Bu sepet bizi yansıtmıyor. Zam yüzdeli değil seyyanen yapılsın. Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiyesi ödensin. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı