Güncel

Elimizden Gelse Zindan Duvarlarını Yıkar Kardeşlerimizi Alırdık

​Suriye hapishanelerindeki kadınların özgürlüklerini talep etmek amacıyla Hatay’a gidecek Vicdan Konvoyuna ilişkin konuşan Avukat Gülden Sönmez, “Elimizden gelse o hapishanelerin duvarlarını yıkıp o kardeşlerimizi alırdık.” dedi.

​Suriye hapishanelerindeki kadınların özgürlüklerini talep etmek amacıyla Hatay’a gidecek Vicdan Konvoyuna ilişkin konuşan Avukat Gülden Sönmez, “Elimizden gelse o hapishanelerin duvarlarını yıkıp o kardeşlerimizi alırdık.” dedi.
 

Suriye’de 7 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek için oluşturulan Uluslararası Vicdan Konvoyu 6 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkıyor.

Türkiye’den kadınların öncülüğünde 55 ülkeden farklı din, dil, ırk ve kültürlerden kadınların yola çıkaracağı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hatay’dan dünyaya seslenecek olan konvoya binlerce kadın katılacak.

“Vicdan Konvoyu” adına İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Avukat Gülden Sönmez, savaşın başından bu yana 7 yıldır Suriye’de korkunç bir katliam yaşandığını ve tespit edilebilen 400 binden fazla insanın Suriye rejiminin zindanlarında hapsedildiğini, işkencelere maruz kaldığını söyledi.

Bu durumu ispat eden 55 bin fotoğrafın bütün dünyanın gözü önüne serildiğini söyleyen Sönmez, “Bu işkenceler sonucu ölen insanların kemiklerine bakarak bütün dünyanın vicdanı sızladı. Hali hazırda da Suriye zindanlarında ismini bildiğimiz 417’si çocuk 6 bin 736 kadın işkence altında ve sadece işkence değil kadınlara yönelik cinsel saldırı ve tecavüz, her türlü kötü ve zalimce muamele söz konusu. Bizler de kadınlar olarak özellikle Suriye’deki  hapiste tutulan işkence gören kadınların kurtarılması için, dünyanın dikkatini çekmek için uluslararası bir ‘vicdan konvoyu’ düzenledik. Türkiye’den kadınlar olarak bir çağrı ortaya koyduk ve dünyaya seslendik. Onlar ölmediler yaşıyorlar, kimse onları düşünmek, duymak, görmek istemiyor.” dedi.

Sönmez, “Bu amaçla özellikle zindanlardaki kız kardeşlerimizin kurtarılması için bir konvoy organize ettik. Sesimize dünyadan ses geldi. Dünyanın dört bir tarafından sesimize ses geldi ve dünyanın 55 ülkesinden kadınlar bizim yanımızda olacaklar. Milletvekilleri, siyasetçiler, gazeteciler, medyacılar, doktorlar, hukukçular, akademisyenler, STK temsilcisi kadınlar, farklı din ve kültürlerden kadınlar, Bosna’nın kadınları, Srebrenitsa annelerinin de katılacağı konvoy, 6 Mart 2018 tarihinde saat 10.30’da İstanbul’dan yola çıkarak İzmit, Sakarya, Ankara, Adana güzergâhından Hatay’a ulaşacak.” şeklinde konuştu.

“8 Mart dünya kadınlar gününde kadınlar konuşuluyor ama bu kadınlar hiç konuşulmuyor.” diyen Sönmez, “Bir nevi aslında 8 Mart’ın o gündemin ortasına gerçekte konuşulması gereken kadınları getirmeye çalışıyoruz. O gün dünyaya sesleneceğiz ve içerdeki kadınların sesi olmak adına 3 dakikalık sessiz bir eylem yapacağız. Binlerce kadın yollarda güzergâhlarda eklenecek. Onlarla beraber Türkiye’nin dört bir tarafından konvoyumuza katılanlar olacak ve hep beraber Hatay’da buluşup dünyaya Suriye’de zindanlardaki kardeşlerimizi kim elinden ne geliyorsa onu yapması için sesleneceğiz.”  diye konuştu.

“Yol boyunca bir dizi etkinlik yapılacak”

Yaptıkları eylemin aktvist bir  eylem olacağını ve yardımın söz konusu olamayacağını belirten Sönmez, “Elimizden gelse, o hapishanelerin duvarlarını yıkıp o kardeşlerimizi alma imkanımız olsa… Gerçekten bunu yapmayı gönlümüz arzu ederdik ama bu organizasyonda öyle bir şey olmayacak, Suriye tarafına geçiş olmayacak. Zaten Suriyeli kadınlar İstanbul dahil bir çok şehirden bize katılacaklar. Hatay dâhil olmak üzere çevre şehirlerdeki Suriyeli kadınlar da bizimle beraber olacaklar. Onlarla beraber aktivite yapacağız ama kampların içine girmek ya da herhangi bir yardım dağıtımı söz konusu olmayacak. Bu organizasyon bir aktivizm organizasyonu ve bize göre onlara yapacağımız en büyük yardım özgürlüklerini sağlamak olacak.” ifadelerini kullandı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu