Sağlık

Elektronik Sigarayla İlgili Araştırmalarda Kalp Krizi Riski Daha Yüksek Çıktı

Yeni bir araştırmaya göre, gençlerde kalp krizi geçirme, koroner arter hastalığı gelişimi elektronik sigara kullanmayanlara göre depresyon geçirme olasılığı daha yüksektir.

Yeni bir araştırmaya göre, çocuklarda kalp krizi geçirme, koroner arter hastalığı geliştirme ve bunlarla kullanmayanlara göre depresyon geçirme olasılığı daha yüksektir.

Kansas Üniversitesi’nden araştırmacılar, e-sigara kullanıcılarının kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 34, koroner arter hastalığı geçirme ihtimalinin yüzde 25 olduğunu buldu.

Ayrıca, yüzde 55’inin depresyon veya anksiyete muzdarip olma olasılığı daha yüksekti.

İlişkiler, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara içme gibi bilinen diğer kardiyovasküler risk faktörlerini kontrol ederken bile geçerli olmuştur.

Araştırmacılar, hasarın e-sigara kullanmadan önce meydana gelip gelmediğini veya vapingin neden olup olmadığını belirleyemediklerini söyleseler de, çalışmanın, uygulamanın güvenli olduğunu düşünen insanlar için ‘uyandırma çağrısı’ vermesi gerektiğini söylediler.

Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi Wichita Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Dr. Mohinder Vindhyal ve araştırmanın baş yazarı “Şimdiye dek, e-sigara kullanımına bağlı kardiyovasküler olaylar hakkında çok az şey biliniyor” dedi.

“Bu veriler gerçek bir uyandırma çağrısıdır ve e-sigaraların tehlikeleri hakkında daha fazla eylem ve farkındalık yaratmalıdır.

“Kalp krizi riski, e-sigara kullanıcıları arasında sigara içmeyenlere oranla yüzde 34 oranında arttığında, hastalarımın veya aile üyelerimin sigara içmesini istemem.”

Bilim adamları ve sağlık görevlileri, e-sigaraların güvenli olup olmadığı konusunda bölünmüş durumdalar. 2015’te Halk Sağlığı İngiltere, sigara tiryaki riskinin yalnızca yüzde beşini taşıdığını söyleyerek sigarayı bırakmaya çağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD gibi diğer ülkelerdeki sağlık otoritelerinden gelen tehlikeler ve uyarılar hakkında uyarılar getirilmesine rağmen, PHE desteğini sürdürdü.

İngiltere’nin en büyük bağımlılık kliniği başkanı geçen hafta 14 yaşın altındaki çocukların e-sigaraya bağımlı hale geldiği konusunda uyardı ve vapingi bırakmak için yardım isteyen gençlerin sayısında keskin bir artış olduğunu söyledi.

Üst düzey bilim insanları da, PHE’nin, vapingin güvenliği söz konusu olduğunda with blinderlerle dolaşıyor ’konusunda uyardılar.

Yeni çalışma, 2014, 2016 ve 2017 yıllarından itibaren, Amerikalıların Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi olan Ulusal Sağlık Mülakat Anketi’nden gelen 96.467 katılımcıdan elde edilen verileri kullandı.

Araştırmacılar ayrıca bildirilen tütün içicileri ve içmeyenler için verileri karşılaştırdı.

Geleneksel tütün sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla kalp krizi, koroner arter hastalığı ve felç geçirme oranları çarpıcı şekilde daha yüksekti – sırasıyla yüzde 165, 94 ve 78.

Ayrıca, yüksek tansiyon, diyabet, dolaşım problemleri ve depresyon veya anksiyete olma ihtimalleri de anlamlı derecede daha fazla idi.

Dr Vindhyal, “Sigara içmenin e-sigaralardan çok daha fazla kalp krizi ve felç geçirme olasılığı taşıyor, ancak bu vapingin güvenli olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

“Daha derine indiğimizde, birinin ne kadar sıklıkla e-sigara kullandığına bakılmaksızın, günlük ya da sadece bazı günlerde, kalp krizi ya da koroner arter hastalığına yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfettik.”

Araştırma, Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yıllık toplantısında sunuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu