Ekonomi

ELDER’den Elektrik Dağıtımına ‘Akıllı’ Bakış Açısı

ELDER ve GAZBİR’in stratejik partnerliğinde hayata geçirilen ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Yol Haritası’nın çıktıları, 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan ICSG 2018’de değerlendirilecek.

ELDER ve GAZBİR’in stratejik partnerliğinde hayata geçirilen ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Yol Haritası’nın çıktıları, 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan ICSG 2018’de değerlendirilecek. Kongre öncesinde proje ile ilgili bilgiler paylaşan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, enerji tasarrufu konusunda farkındalık oluşturmaya ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik projeler sürdürdüklerinin altını çizdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veEnerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun destekleriyle ELDER ve GAZ-BİR’in stratejik partnerliğinde gerçekleşecek olan 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı , 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek

Kongre kapsamında özel bir oturumda, Türkiye için akıllı şebeke geçiş senaryolarını belirlemek üzere elektrik dağıtım şirketleri tarafından EPDK koordinatörlüğünde başlatılan ve çıktıları Mart ayında EPDK tarafından kamuoyu ile paylaşılacak olan ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Yol Haritası’ değerlendirilecek.

Proje ile ilgili kongre öncesinde değerlendirmelerde bulunan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen: “Günümüzde birçok alanda olduğu gibi enerjide tasarrufunun da yolu bilgi teknolojilerinin akıllı çözümlere dönüştürülmesinden geçiyor. Enerjide teknolojinin daha yaygın kullanılması, tüketimde verimliliğin artması ve yenilenebilir kaynakların üretiminde maliyetlerin giderek düşmesi durumunda, küresel anlamda ciddi miktarda tasarruf sağlanabileceği tahmin ediliyor. ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Yol Haritası Projesi’ ile tüketicilerin elektrik piyasasına aktif katılımını sağlanması, yenilenebilir enerjinin üretimdeki payını artırmaya yardımcı olunması ve enerji kalitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor. Proje ile ilgili güncel çalışmalara www.akillisebekelerturkiye.org/ web sayfasından ulaşılabiliyor. Projenin sonuç raporu Mart 2018 itibariyle kamuoyu ile paylaşılacak. ICSG 2018’de ise sonuçları tüm paydaşların katılımıyla kapsamlı olarak değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

Projeyi kısa süre içinde tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Serhat Çeçen, Türkiye’nin akıllı şebekeye geçişinde yol haritasını oluşturacak bu stratejik projede yerli ve milli teknolojinin projeye mümkün olan en yüksek seviyede katılımını arzu ettiklerini paylaştı. Çeçen projeye ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Türkiye akıllı şebekeler konusunda büyük bir değişim ve dönüşümden geçiyor. Hem teknolojik hem de yapısal olan bu değişim ve dönüşüm sürecinde ihtiyaç duyulan birçok ürün ve hizmet bulunuyor. Akıllı şebekelere geçiş Türkiye’de elektrik sektörüne, çevreye ve özellikle de tüketiciye birçok fayda sağlayacak. Enerji tedarik sürekliliğinin sağlanması, güç kalitesinin ve şebeke dayanıklılığının artması ve şebekelerin kendi kendini onaracak bir yapıya kavuşması bu avantajların başında geliyor. ICSG’de çıktılarının değerlendirileceği ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Yol Haritası Projesi’nde, yerli ve milli teknolojinin projeye mümkün olan en yüksek seviyede katılımı hedefleniyor. Projenin temel çıktıları arasında akıllı şebekeye geçişin fayda maliyet analizinin yapılması da bulunuyor.Projede akıllı şebeke teknolojilerinin öncelikleri ve bu önceliklere ilişkin temel çerçeve ve yol haritası tarif ediliyor. Diğer yandan ICSG tüm bu konularda son teknoloji ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı bir platform niteliğinde olduğundan, yapılacak ikili görüşmelerden yeni iş birlikleri çıkacağına inanıyorum. Ülkemiz birçok sektörde çok büyük yatırım potansiyeli taşıyor ve bu etkinlikle yabancı katılımcıların, ülkemizdeki yatırım potansiyelini açıkça göreceklerini düşünüyorum. Dolayısıyla ICSG, yeni iş birliklerinin ve yeni yatırımların ilk adımı olma potansiyeli çok yüksek bir organizasyon…”

ELDER Bünyesinde Devam Etmekte Olan Projeler

ELDER olarak sürdürdükleri projelerden de bahseden Çeçen; “Elektrik dağıtım sektöründeki işlerin standartlar doğrultusunda ve belgelendirilmiş kişiler tarafından yürütülmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve MYK ile sürekli iş birliği içindeyiz. Elektrik dağıtım sektöründe nitelikli ve belgeli işgücünün artmasını tesis etmek için ELDER olarak TÜRKAK ve MYK tarafından belgelendirme kurumu olarak akredite edildik. Diğer yandan elektrik kesintilerine karşı önceden önlem alınabilmesi ve kesinti sırasında bilgi edinilebilmesi için oluşturduğumuz E-Kesinti uygulamamız ile tüketicilerimiz planlı kesintileri 48 saat öncesinden izleyebiliyorlar. Ek olarak Elektrik üretiminden kullanımına, bağlantılardan arızalara ve faturalara kadar tüm detayların yer aldığı ‘Elektrik Piyasasında Tüketici Olarak Haklarımız: Tüketicinin El Kitabı’yla ise A’dan Z’ye elektrik hizmetine ilişkin tüm detayları ve süreçleri, kolay anlaşılabilecek bir dil ile tüketicilerimiz ve paydaşlarımızla buluşturuyoruz” dedi.

Horizon 2020 kapsamında Avrupa Birliği’nden hibe almaya hak kazanan PeakApp projesi ile ilgili de bilgiler aktaran Çeçen; “PeakApp projemizle, tüketicilerin mobil uygulama üzerinden elektrik tüketimlerini takip etmelerine imkân vererek enerji tasarrufuna teşvik etmiş olacağız. PeakApp ile kullanıcılarımız telefonlarından elektrik tüketim değerlerini görüp diğer tüketiciler ile kıyaslayabilirken tasarruf fırsatlarını da görebilecekler” yorumlarında bulundu.

Editör: Mehmet YAKAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı