Ekonomi

Ekonomide Gözler Yarınki PPK’nın Açıklamasında

Ekonomideki çalkantılar ve TL’nin değer kaybının önüne geçmek amaçlı toplanan Para Piyasası Kurulu (PPK) Yarın faiz koridoru ille ilgili yapacağı açıklamayı yerli ekonomistlerin yanısıra yabancı ekonomi aktörleri de yakından takip ediyor

Ekonomideki çalkantılar ve TL’nin değer kaybının önüne geçmek amaçlı toplanan Para Piyasası Kurulu (PPK) Yarın faiz koridoru ille ilgili yapacağı açıklamayı yerli ekonomistlerin yanısıra yabancı ekonomi aktörleri de yakından takip ediyor

JP MORGAN FAİZ BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI
Amerikan yatırım bankası JP Morgan’ın yayınlanan gelişen piyasalar araştırma raporuna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son hamleleri, bankanın para politikasında sadeleştirme stratejisini tersine çevirdiğini gösterdiğini ve bankanın faiz koridorunun sağladığı esneklikten yararlanmaya geri döndüğünü belirtti.

JP Morgan’ın beklentisine göre Merkez Bankası, faiz koridoruna ilişkin tüm oranlarda artırıma giderken faiz koridorunu da genişletecek. Gecelik borçlanma faizinin 75 baz puan artışla yüzde 8 seviyesine tırmanmasını bekleyen banka, gecelik borç verme faizinde ise 150 baz puan artırıma gidilerek yüzde 10’a çekilmesini bekliyor.

Bankanın haftalık repo faizine ilişkin beklentisi ise 100 baz puan artırıma gidilerek yüzde 8’den yüzde 9’A yükseltilmesi yönünde. Bununla birlikte JP Morgan, TCMB’nin geç likidite penceresinde -üst üst bant- 200 baz puan artırıma gidilerek yüzde 12’ye çekilmesini bekliyor.

GOLDMAN SACHS TÜM FAİZLERDE 25 BAZ PUAN ARTIRIM BEKLİYOR

ABD’li bankacılık devlerinden Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Salı günü gerçekleştirilecek olan para politikası toplantısında, tüm faizlerde 25 baz puan artırıma gidilmesini bekliyor.

Bankaya göre piyasa tüm faizlerde 100 baz puanlık artırım fiyatlarken, Goldman’ın tahmini haftalık repo faizinin yüzde 8.25, gecelik borç verme faizinin yüze 8.75 ve geç likidite penceresinin -banka koridorun yeni üst bandı olarak gördüğünü belirtiyor- yüzde 10.25 olacağı yönünde.
Bankanın tahminine göre TCMB, bunun bir faiz artırımı sürecinin başlangıcı olduğunu ve faizlerin daha fazla yükselmek durumunda olacağını net bir şekilde ifade edecek.

UNICREDIT 75 BAZ PUAN ARTIRIM BEKLİYOR
İtalya’nın önde gelen bankalarından UniCredit gelişen piyasalar Döviz stratejisti İşte yabancı kurumların faiz beklentisi
, kaleme aldığı bir e-posta notunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın gerçekleştireceği toplantısına ilişkin beklentilerini yazdı.

Kowshik’e göre UniCredit ekonomistleri, TCMB’nin Salı günkü politika toplantısında gecelik borç verme faizinde 75 baz puan artırıma gidilmesini bekliyor.
Yeterli sıkılaştırma olmadan yapılan Döviz ihalelerinin TL’ye destek olmayacağını belirten Kowshik’in notunda, “Bu senaryoda lira, geç likidite penceresi faiz oranında artırım olsa bile değer kaybetmeye devam edecek” ifadesi yer aldı.

150 baz puanlık bir faiz artırımının “piyasa nötr” olacağı belirtilen raporda, bunun kısa vadede soluk aldıracağı görüşü yer aldı. Raporda 300 baz puanlık bir artırımın ise gelecek bir ve üç aylık vade arasında seyri tersine çevirerek lirada yükselişle sonuçlanacağı ifade edildi.

Şimdi ekonomi uzmanları acaba ülkedeki bu ani TL’deki değer kaybı yabancı yatırımcıların spekülasyon sonucu Merkez Bankası faiz arttırımına mı zorladı? 
Yoksa kötü giden ekonomik göstergelerin bir sonucu mu? 
En önemlisi ise merkez bankasının müdahalesi kötü gidişata dur demeye gücü yetecekmi? 
Bu soruların cevabı yarın ki PPK toplantısı sonucunda bir miktar belli olacak

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı