Güncel

Ehliyet Yenileyecekler Aman Dikkat Son Güne Sakın Bırakmayın Yoksa…

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandığını söyleyen uzmanlar, mevcut ehliyetlerin 5 sene içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirileceğini ve her geçen zamanın vatandaşın aleyhine olduğunu söyledi.

Uluslararası standartlara sahip olacak olan yeni sürücü belgeleri diğer ülkelerde de kullanılabilirken yenileme için istenen belgeler ise biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izinden oluşuyor. Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinden alınacak sağlık raporunun yeterli olduğunu açıklasa da, uzmanlar göz, kalp-damar ve uyku sıkıntısı gibi hastalıkları olanların mutlaka tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu alması gerektiğini açıkladı. 

Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul, “Ehliyet yenilemesi için ilk öncelikle emniyetten randevu alınmalı. Daha sonra ise sağlık raporu alınması gerekiyor. Hastaneler olarak bizler ehliyet alma ve yenileme ihtiyacı içinde olan vatandaşlara sağlık raporu verebiliyoruz. Kurumumuzda da bu işle görevli doktor ve uzman arkadaşlarımız var. Bu raporu almak ise, yarım saat içinde tamamlanıyor. 

Fakat 5 sene gibi uzun bir zaman var diye ertelememek ve işlemi son ana bırakmamak daha mantıklı. İlerleyen günlerde oluşabilecek yığılmalar ve son günlere bırakılması vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatabilir. 

Aile hekimlerinden verilen raporlar da geçerlidir. Fakat orada bazen bir başka uzmanın görmesi gereken konularla ilgili olarak hastanemize gelen vatandaşlarımız oluyor. Mesela bir göz muayenesi gerekiyorsa, bunun bir uzman tarafından sağlık kuruluşlarında veya hastanelerde yapılması gerekiyor. Bu alınan raporlar 6 ay süre ile geçerli. 

Ehliyet için sağlık raporlarında aile hekimlerinin veremeyeceği durumların da söz konusu olduğunu söyleyen Özkul, “Kalp-damar hastası olanlar ve ağır derecede uyku rahatsızlığı olanlar tedavileri tamamlanmadan sürücü belgesi için sağlık raporlarını alamayacaklar. Bunun ötesinde de görme bozukluğu var ise mutlaka bir göz doktorunun kontrolü altında tedavi gözlük veya lens ile tamamlandıktan sonra sağlık raporu verilecektir. 

Onun için ehliyet raporları hastanelerde alınmasında fayda var. 

Bu sağlık raporları ehliyet alımlarında ve yenilemelerinde alınmasının çok önemli olduğunu söyleyen Özkul, “Ehliyet yenilemede de sağlık raporu şartı olması çok isabetli oldu. Çünkü uzun seneler evvel ehliyetini almış olan kişiler halen aynı ehliyetle araba kullanıyor. Gerekmedikçe bu kişilerin sağlık kontrolünden geçmemesi trafik için tehlike arz etmektedir. 

Bu uygulamayla birlikte düzenli aralıklarla yapılması hedeflenen sağlık raporu şartının yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indireceğine inanıyorum. 

Emniyet yetkilileri ise sürücülere şu uyarıyı yaptı:
 
Sürücü belgeleri yenilenmesi için 31.12.2020 tarihine kadar, aile hekimliği, devlet hastaneleri ve özel hastanelerden alınacak sağlık raporu, iki adet biometrik fotoğraf, eski sürücü belgesi ve kimlik kartı ve bankalar aracılığı ile sürücü belgesi kart bedeli 15 liranın yatırılması yenileme işlemlerinin yapılmasına yetecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu